Išmokti atrasti povandeninį pasaulį Druskininkuose
Dai­niaus Gai­žaus­ko gy­ve­ni­mas nuo ma­žu­mės su­ko­si apie van­de­nį – jis užau­go Ute­nos ra­jo­ne, prie vie­no iš di­džiau­sių Lie­tu­vo­je Alau­šo eže­ro. Il­gai­niui jis at­ra­do ne­blės­tan­čią ais­trą – tai nar­dy­mas po van­de­niu, ku­ris ta­po ne tik jo ho­biu, bet ir pro­fe­si­ja.

Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro AQUA nardymo centre Dainius Gaižauskas veda pažintinio nardymo su profesionalia įranga kursus visiems žmonėms nuo 15 metų amžiaus. Prižiūrint instruktoriui baseine nardyti galima ir vaikams nuo 8 metų. Jaunesni gali lankyti vamzdeliavimo kursus, kurie taip pat yra puiki alternatyva plaukimo pamokoms. Dainiaus teigimu, vaikams nardymas yra nuostabus būdas pažinti mus supantį realų pasaulį. Pamokų dalyviai yra supažindinami su nardymo istorija ir naujausiomis tendencijomis. Vykstant užsiėmimams, Dainius visą laiką būna šalia, moko povandeninės komunikacijos ir komandinio darbo. Kursų dalyviai ne tik išmoksta pasirūpinti savimi, bet ir spręsti iškilusias problemas bei pasirūpinti esančiais šalia.

„Mano pagrindinis tikslas – pakeisti žmonių požiūrį į nardymą ir įtikinti, kad tam nereikalingas didelis gylis“, – interviu LŽ teigė „Skuba Druskininkai“ įmonės vadovas Dainius Gaižauskas.

– Kiek populiarus Lietuvoje nardymas? Ar žmonės susidomėję Druskininkų vandens parke siūlomais pažintiniais nardymo kursais?

– Kiekvieną dieną turime vis daugiau ir daugiau gražių veidų, kurie skatina mus mokyti žmones nardymo paslapčių, techninių dalykų ir visų subtilybių, kurias reikia įsisavinti keliaujant į povandeninį pasaulį. Šypsenos ir nesuvaidintos emocijos, kurias matome, motyvuoja judėti tolyn.

Dainius Gaižauskas / Akvilės Matulevičiūtės nuotrauka

– Bet man, nieko bendro su nardymo neturinčiam kyla daug klausimų: Kaip galima nardyti vandens pramogų parke? Ar Druskininkų vandens parke užtenka gylio nardymui?

– Be jokios abejonės. Tiek pažintinio nardymo, tiek „Try Scuba“ kursams gylio tikrai užtenka. Tiesą sakant, baseinas tam yra nuostabiausia aikštelė.

Lygiai taip pat kaip ir mokantis vairuoti automobilį – iš pradžių pavairuoji aikštelėje, po to važiuoji į kelią.

– Su kokia įranga mokote nardyti? Ką išmoksta žmogus?

– Tai yra profesionali nardymo įranga – nardymo kaukė, plaukmenys, suspausto oro balionas su 200 barų oro, plūdrumą kontroliuojanti liemenė ir reguliatorius.

Žmogus, pas mus baigęs „SSI Try Scuba“ baseino kursus įgauna teorinių žinių, išmoksta praktinio įrangos panaudojimo. Taip pat savarankiškai panerti, išnerti bei atlikti keletą saugių nardymo pratimų, tokių kaip reguliatoriaus ir kaukės išsivalymas bei jų susiradimas po vandeniu, neutralus plūdrumas ir daugiau povandeninių subtilybių. Baigę kursus klientai gali laisvai nardyti visame pasaulyje prižiūrint instruktoriui. Sekantis žingsnis – atviro vandens naro licencija, kurią išsilaikius galima nerti iki 18 m gylio.

– Ar jūsų klientai eina šiuos kursus, siekdami nardyti užsienyje? O galbūt Lietuvoje mes taip pat turime tam tinkamų vietų?

– Nardyti yra įmanoma bet kur. Lietuvoje yra nuostabūs ežerai ir geras povandeninis matomumas. Tarkim, Alaušo ežeras prie Utenos yra vienas iš skaidriausių ežerų Lietuvoje.

Su Viduržemio jūra, be abejo, nepalyginsi, bet šnekant abstrakčiai, žmogus, kurį mes paruošiame baseine, gali nardyti bet kur – Egipte, Turkijoje, Maldyvuose ir t.t.

– Yra žmonių, kurie bijo panerti. Kaip jiems sekasi nugalėti baimę?

– Patys įdomiausi klientai yra tie, kurie ateina su neapčiuopiamom baimėm – povandeninio pasaulio, kvėpavimo po vandeniu. Klausia manęs: „Tai kaip aš ten kvėpuosiu? Kaip man išmokti kvėpuoti?“ Aš jiems atsakau: „Jūs jau gimėte mokėdami kvėpuoti!“

Nardymas nėra sudėtingas procesas, tiesiog yra tam tikri techniniai dalykai, kuriuos būtina įsisavinti.

Mano pagrindinis tikslas – pakeisti žmonių požiūrį į nardymą ir įtikinti, kad tam nereikalingas didelis gylis.

– O kiek metų jūs pats nardote?

– Nuo 2007 metų. Tada įvyko pirmasis mano prisilietimas prie povandeninio pasaulio – Utenos rajone, Sudeikių miestelyje prie Alaušo ežero. Į šią nuostabią kelionę mane palydėjo Utenos nardymo klubo prezidentas, profesionalus nardymo instruktorius Gintaras Biruta, kurį šiandien galiu vadinti ne tik geru draugu, kolega, bet ir žmogumi, kuris padėjo man pasirinkti gyvenimo kelią tampant šios srities profesionalu. Po to aš jau nieko kito nebemačiau, nes supratau, kad nardymas bus ir mano hobis, ir profesija.

Būdami šio pasaulio dalis, mes turime nuostabią galimybę su šiandienine technika pasinerti į šį nepažįstamą pasaulį. Vien jau įsisavinus tai, kad mūsų Žemę supa apie 70 proc. vandens, o mūsų kūnus sudaro apie 70 proc. skysčių.