Iš alimentų nemokėjusių tėvų nuskaičiuota 3 mln. eurų
Per­nai „Sod­ra“ iš tė­vų, ku­rie ven­gia iš­lai­ky­ti sa­vo vai­kus, iš­ieš­ko­jo 3 mln. eu­rų.

Dar 4,5 mln. eurų skolininkai įsipareigojo išmokėti dalimis, trečiadienį pranešė „Sodra“.

Daugiau nei pusei skolininkų pritaikytos sankcijos – skolos išieškomos per antstolius, darbdavius ar iš socialinių išmokų.

Iš viso per 10 metų 38 tūkst. skolininkų, nemokėjusių alimentų, liko skolingi apie 120 mln. eurų.

„Vaiko išlaikymo išmoka nėra pašalpa. Kai vienas arba abu tėvai nemoka priteistų vaiko išlaikymo lėšų, valstybė tai daro už juos, tačiau šiuos pinigus privalo susigrąžinti iš skolininkų“, – sako „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėjas Rimantas Mitkevičius.

„Sodra“ vaiko išlaikymo išmokų administravimą perėmė prieš metus, o aktyvių skolos išieškojimo veiksmų ėmėsi prieš pusmetį.

Nuo šių metų pradžios „Sodra“ paskyrė 1,3 tūkst. naujų vaiko išlaikymo išmokų, kurios mokamos, kai vienas iš tėvų vaiko išlaikymui nemoka teismo priteistų lėšų (alimentų).

Iš viso vaiko išlaikymo išmokas gauna apie 21 tūkst. vaikus auginančių tėvų ar globėjų.

Pernai nustatyta 2,5 tūkst. atvejų, kai išmokos vienam iš vaiko tėvų ar globėjų buvo mokamos, nors kitas iš vaiko tėvų tuo pačiu metu mokėjo visą ar dalį teismo priteistos išlaikymo sumos. Tokiu atveju išmokų gavėjas turi grąžinti permoką. „Sodra“ susigrąžino daugiau nei 300 tūkst. eurų šių permokų.

Pasak institucijos, daugelis skolininkų patirtų mažiau nepatogumų, jei kreiptųsi į „Sodrą“ kuo anksčiau, o ne tada, kai skola pradedama išieškoti iš sąskaitų bankuose, per antstolius ar darbdavius.

Tai ypač svarbu, jeigu priteistas vaiko išlaikymo lėšas vienas iš tėvų mokėjo.

„Sodra“ pabrėžia, kad išmokų gavėjai privalo pranešti, jei alimentus turintis sumokėti asmuo šią prievolę įvykdo.

Dėl vaiko išlaikymo išmokos į „Sodrą“ gali kreiptis vienas iš tėvų su kuriuo gyvena vaikas arba vaiko globėjas, kai vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna ar gauna tik dalį teismo sprendimu ar išlaikymo sutartimi nustatyto išlaikymo.

Norint gauti išmoką tiek vaikas, tiek ir išmoką už vaiką gaunantis suaugusysis turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje.

Išmokos dydis priklauso nuo priteistos sumos, bet neviršija 68,40 eurų.