Inovaciniai pramonės sprendimai: nuo maisto iki tiltų ir tekstilės
Lie­tu­vos įmo­nių ga­mi­na­mą pro­duk­ci­ją kas­met įver­ti­nan­tis kon­kur­sas „Lie­tu­vos me­tų ga­mi­nys“ ro­do, ku­rio­se sri­ty­se stip­rūs pra­mo­ni­nin­kai ir ku­rie mies­tai yra vie­no ar ki­to sek­to­riaus ly­de­riai. 2017 me­tų ga­mi­nių kon­kur­se še­šis auk­so me­da­lius pel­nė Kau­ne veik­lą plė­to­jan­čios sta­ty­bos bei sta­ty­bi­nių me­džia­gų sek­to­riaus bend­ro­vės. Dvi­de­šimt pir­mą kar­tą su­reng­ta­me kon­kur­se įver­tin­ti ir ki­ti ga­min­to­jai.

Renginyje „Lietuvos metų gaminys 2017“ įvardyti metų gaminiai ir paslaugos, verti geriausiųjų vardo 8 kategorijose. Lietuvos įmonių praėjusių metų produktai ir paslaugos pelnė 62 aukso ir 5 sidabro medalius. Šie apdovanojimai – tam tikras kokybės ženklas, parodantis vartotojams, kuriuo gaminiu tikrai verta pasitikėti. Kauniečiai iš apdovanojimų ceremonijos grįžo su 11 aukso ir 1 sidabro medaliu.

Maistininkai susigrąžino lyderio pozicijas

„Lietuvos metų gaminio“ lyderio pozicijas susigrąžino maisto pramonės atstovai, konkursui pateikę daug naujoviškų ir įdomių produktų. Šis sektorius – svarbus Lietuvos ekonomikos žaidėjas, kuriantis apie 13 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Daugiausia (21) aukso medalių pelnė maisto pramonės įmonės ir jų gaminiai. Jais buvo apdovanoti 5 Kaune pagaminti produktai ir 3 bendrovės.

Išskirtinio įvertinimo sulaukė „Pieno žvaigždžių“ filialo „Kauno pienas“ gaminys graikiškas jogurtas. 2016 metų konkurse auksu buvo įvertintas belgišku šokoladu glaistytas varškės sūrelis „Pasaka“ su šokolado gabaliukais. Produktu žvaigžde konkurse ankstesniais metais yra tapę dar 9 šių pieno perdirbėjų gaminiai (1 iš jų apdovanotas sidabro medaliu, o kiti – aukso).

Nugalėtojų pakylos neužleido ir Kauno bendrovė „Armeni“, pernai pelniusi auksą už vytintą jautienos dešrą su armėniškomis žolelėmis „Giumri“. Tai jau ketvirtasis daugiau kaip dešimtmetį veikiančios bendrovės aukso medalis „Metų gaminio“ konkurse. Šalyje pripažinta ir įvertinta aukštesnio kainų segmento mėsos produktais prekiaujanti bendrovė bando žengti ir į užsienio rinkas. Vienintelė Lietuvoje pagal armėnišką technologiją vytintą jautieną – basturmą – ruošianti bendrovė užpernai pasipuošė dviem aukso medaliais. Taip įvertintos kauniečių gaminamos dešros: vytinta jautienos ir avienos „Sudžiuch“ ir vytinta armėniška su brinzos sūriu.

Statybų pramonė – ant nugalėtojų pakylos

Statybų ir statybinių medžiagų pramonė, pasak konkurso organizatorių, yra viena pirmaujančių pramonės šakų Lietuvoje, seniai peržengusi šalies ribas ir teikianti tiek statybos paslaugas, tiek eksportuojanti statybines medžiagas bei inžinerinius sprendinius į daugelį rinkų. Šios šakos atstovai susišlavė 20 medalių, o 6 iš jų atiteko kauniečiams. Užpernai iš 27 aukščiausių apdovanojimų Kauno bendrovės pelnė 5.

Trečius metus tradicijos nelaužanti „YIT Kausta“ iš apdovanojimų ceremonijos parsivežė 2 aukso medalius. Kaip ir ankstesniame konkurse, abu nominuoti pastatai yra sostinėje. Tai prekybos slėnis „Nordika“ Vikingų gatvėje ir gyvenamųjų namų kvartalas „Naujoji Rivjera“ Sporto gatvėje.

Užpernai aukščiausią įvertinimą pelnė bendrovės „YIT Kausta“ atlikta Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rekonstrukcija ir gyvenamieji namai „Užupio etiudas“ Polocko g. Vilniuje. Iš viso nuo 2005 metų ši viena didžiausių ir moderniausių Lietuvos statybos įmonių yra pelniusi 12 Lietuvos pramonininkų konfederacijos organizuojamo konkurso aukso medalių.

„Kauno tiltai“, didžiausia transporto infrastruktūros statybos bendrovė Baltijos šalyse, nuo savo veiklos pradžios 1949 metais pastačiusi daugiau kaip 100 tiltų ir viadukų, nutiesusi ir rekonstravusi daugelį kelių visoje Lietuvoje, kone kasmet sulaukia šalyje svarbiausiu laikomo, verslo bendruomenės pripažinto konkurso auksinių įvertinimų. Ši transporto infrastruktūros statybos bendrovė gavo 9 aukso medalius. Projektai, laimėję „Metų gaminio“ titulus, įgyvendinti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos teritorijose. Iš 9 nominuotų objektų Kaune yra tik 2. Pernai auksu buvo įvertinti „Kauno tiltų“ vykdyti Vilniaus vakarinio aplinkkelio III etapo darbai.

Konkursas „Lietuvos metų gaminys“ rodo, kuriose srityse stiprūs pramonininkai ir kurie miestai yra vieno ar kito sektoriaus lyderiai.

Kauno statybų bendrovė „Avona“ taip pat nuolat figūruoja „Lietuvos metų gaminio“ laureatų sąraše ir nuo 2011 metų yra gavusi 6 aukso medalius. Pernai, kaip ir užpernai, sėkmę konkurse lėmė objektas Kaune – daugiafunkcis mokslo ir studijų pastatas V. Putvinskio gatvėje. Ankstesniais metais „Avona“ buvo apdovanota už objektus Kauno rajone, Vilniuje ir Žemaičių Kalvarijoje.

Kaip ir užpernai, tarp sektoriaus lyderių pateko „Kelprojektas“ – už dviejų lygių sankryžos su geležinkeliu Marijampolėje, Gedimino gatvėje, rekonstrukcijos projektą. Konkurse „Lietuvos metų gaminys 2016“ „Kelprojektui“ aukso medalis buvo įteiktas už pakeliamojo tilto per Danės upę Pilies gatvėje, Klaipėdoje, rekonstrukcijos projektą.

Didžiausia Lietuvos transporto infrastruktūros projektavimo bendrovė nuo 2003 metų yra pelniusi 9 konkurso „Lietuvos metų gaminys“ aukso medalius, o nuo 2012 metų ant nugalėtojų pakylos kopia kasmet. Daugiau nei 6 tūkst. įvairaus dydžio ir sudėtingumo projektų, dešimtys tūkstančių kilometrų nutiestų ir atnaujintų kelių, gatvių, geležinkelių, plataus pripažinimo ir aukščiausių įvertinimų sulaukę tiltų projektai, teritorijų planavimo darbai – tai tik dalis „Kelprojekto“ įmonių grupės indėlio į Lietuvos ir kitų šalių transporto infrastruktūros modernizavimą.

Tradicinį, nesikeičiantį nugalėtojų sąrašą šiemet papildė Kauno rajone, Garliavoje, veikianti bendrovė „Baltijos polistirenas“. Pernai jai aukso medalis atiteko už daugiasluoksnę plokštę „Tinka“ su poliizocianurato užpildu.

Auksu pasipuošė ir prekybos bei laisvalaikio centras „Mega“ Kaune, Islandijos plente. Jį rekonstravo Panevėžio statybos trestas ir sostinėje registruota „Baltic RED“.

Nepralenkiami tekstilės srityje

Keturiose mašinų ir įrenginių gamybos pramonės, ekologijos ir aplinkosaugos priemonių, chemijos pramonės ir paslaugų grupėse kauniečių medalių maišelis pernai liko tuščias, o štai aprangos ir tekstilės pramonės grupėje auksu įvertintos dvi Kauno regiono bendrovės.

Inovacijomis pasaulyje garsėjanti tekstilės įmonė „Garlita“ šiemet pristatė daugiafunkcį megztinį, kuris reguliuoja kūno temperatūrą, atsparus pjūviams ir net ugniai.

„Vilkijos gija“ aukso medalį pelnė už megztinį iš natūralios garbanotos vilnos. Bendrovės generalinis direktorius Valdas Pacevičius tvirtino, kad pernai įmonė pelnė aukso medalį ir parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“. Užpernai aukso medaliu aprangos ir tekstilės pramonės grupėje įvertintas dar vienas „Vilkijos gija“ gaminys: laisvalaikio megztinis, nepraleidžiantis vėjo.

Medienos perdirbimo, baldų ir popieriaus grupėje aukso medaliais pernai buvo įvertinti tik trys gaminiai. Vienas jų atiteko Kauno bendrovei „Tututis“ už vaikišką vežimėlį „Aero Tutis“. Gamintojai teigė, kad tai pats lengviausias jų sukurtas lopšys, kuris sveria tik 2,9 kg, o šio lopšio šiluminė varža net 111 kartų didesnė nei standartinio plastikinio – tai garantuoja kūdikiui komfortą tiek šaltu, tiek karštu oru.

Pernai lietuviškiems produktams skirta 11 sidabro medalių, o šiemet išdalyti tik penki tokios spalvos apdovanojimai. Konkurso „Lietuvos metų gaminys 2017“ sidabru įvertintas ir Kauno rajono Zapyškio seniūnijos bendrovės „Akvatera“ gaminys aukščiausios klasės visavertis sausas didelių veislių suaugusių kačių pašaras „Nature's Protection Superior Care Large Cat“.