Grėsmė verslui – kvalifikuotų darbuotojų trūkumas
Dau­giau nei treč­da­lis Lie­tu­vos vers­li­nin­kų ne tik su­si­du­ria su kva­li­fi­kuo­tų dar­buo­to­jų trū­ku­mu, bet šią prob­le­mą ma­to ir kaip rim­tą grės­mę vers­lui.

Kaip rodo „Citadele“ banko inicijuotas tyrimas „Verslo kliūčių žemėlapis“, sudėtingiausia situacija fiksuojama Vilniaus, Klaipėdos ir Utenos regionuose.

„Tyrimo duomenimis, bendrą situaciją mūsų šalyje verslininkai vertina gana gerai, tačiau yra rimtų problemų, kurios trukdo plėtoti veiklą ir net kelia grėsmę išlikimui konkurencinėje erdvėje. Ir viena rimčiausių – kvalifikuotų darbuotojų trūkumas, su kuriuo susiduria vis daugiau įmonių“, – sako „Citadele“ banko Smulkiųjų ir vidutinių verslo klientų departamento vadovė Giedrė Kubiliūnienė.

2017-aisiais kvalifikuotų darbuotojų stygiumi skundėsi 37 proc. verslininkų, šiemet tai kaip trukdį verslui įvardijo jau 38,6 proc. apklaustųjų. Labiausiai kvalifikuotų darbuotojų trūksta Klaipėdos regione, kur šį faktorių kaip svarbiausią verslo problemą įvardijo 50 proc. respondentų. Taip pat sudėtinga situacija Vilniaus regione (kvalifikuotų darbuotojų neranda 46 proc. verslininkų), Utenos (43,5 proc.) ir Marijampolės (41 proc.) regionuose.

„Ši problema yra daug opesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, nes būtent kvalifikuoti darbuotojai kuria didelės pridėtinės vertės produkciją ir paslaugas, o tai yra svarbiausias bet kurios išsivysčiusios ekonomikos variklis. Be to, tokie rodikliai, prieš plėtojant verslą Lietuvoje, vers užsienio investuotojus labai gerai apsvarstyti visas alternatyvas“, – teigia G. Kubiliūnienė.

Pasak Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos (VPVA) prezidento Sigito Besagirsko, Lietuvos įmonės su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu susiduria jau senokai, o kai kurie sektoriai, ypač logistikos ir statybų, be specialistų iš trečiųjų šalių jau neišgyventų.

„Jei norime, kad ekonomika vystytųsi ir toliau, turime supaprastinti leidimų atvykti dirbti kvalifikuotiems specialistams tvarką, nes kai kuriose srityse padėtis yra labai sudėtinga. Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenantys vilkikų vairuotojai už dabar mokamą algą tiesiog nenori dirbti tokio sunkaus darbo ir dažnai renkasi net mažiau apmokamas, bet leidžiančias daugiau laiko praleisti su šeima veiklas“, – tvirtina S. Besagirskas.

2017-aisiais kvalifikuotų darbuotojų stygiumi skundėsi 37 proc. verslininkų, šiemet tai kaip trukdį verslui įvardijo jau 38,6 proc. apklaustųjų.

Darbo rinkai įtaką daro ir galimybė dirbti užsienyje. Pavyzdžiui, beveik 90 proc. Lietuvoje parengiamų slaugių ir auklių išvyksta dirbti į užsienį, kur šių specialybių darbuotojai turi gerokai patrauklesnes finansines sąlygas.

„Vertėtų apsvarstyti ir specialistų rengimo politiką. Parengiame architektų ir teisininkų perteklių, o kitose srityse jaučiamas darbuotojų trūkumas. Ar tikrai verta investuoti ten, kur rinka jau persotinta?“ – svarsto VPVA vadovas.

Tyrimas rodo, kad mažiausiai kvalifikuotų specialistų trūkumą jaučia Tauragės (30,4 proc.) ir Panevėžio (31,3 proc.) regionai, tačiau tai vis tiek didelis procentas nepatenkintųjų situacija.

Ieškodami nekvalifikuotų darbuotojų, verslininkai didesnių sunkumų nemato ir nejaučia, kad tai gali tapti rimta problema. Tik 2 proc. verslininkų prognozuoja, kad per artimiausius 5 metus jų paieška gali tapti probleminė.

Taip pat kaip didelius iššūkius verslui 2018 metais „Citadele“ banko inicijuotoje apklausoje verslininkai įvardijo mokesčių naštą, biurokratines verslo reguliavimo procedūras, augančias veiklos sąnaudas bei didėjančią konkurenciją.