G. Surplys su lenkais derėsis dėl prekybos kiauliena
 Že­mės ūkio mi­nis­tras Gied­rius Su­rplys ti­ki­si, kad Ber­ly­ne su Len­ki­jos mi­nis­tru Ja­nu Krzysz­to­fu Ar­da­nows­kiu pa­vyks su­si­tar­ti, kad bū­tų pa­nai­kin­ti pre­ky­bos kiau­lie­na ap­ri­bo­ji­mai.

„Signalai rodo, kad mums pavyks, nes buvo pirmadienį atvykęs į Lietuvą vyriausiasis Lenkijos veterinaras. Kalbėjosi su mūsų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi. Tai panašu, kad judesiai jau yra. Lygtai tokie signalai, kad šį vakarą ministras ir turėtų man pranešti kažkokią džiugią žinią“, – penktadienį LRT radijui teigė ministras.

Jeigu susitarimo nebus, anot ministro, Lietuva nuodugniau tikrins lenkiškos kiaulienos importą.

Abiejų šalių ministrų susitikimas vyks tarptautinėje žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės parodoje „Žalioji savaitė 2019“, susitikime ketina dalyvauti ir Europos Sąjungos komisaras Vytenis Andriukaitis.

Galutinį sprendimą dėl prekybos atnaujinimo turėtų priimti Lenkijos žemės ūkio ministras.

Kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas LRT radijui nurodė, kad iš Lietuvos kiaulienos į Lenkiją išvežama „apie pora tūkstančių tonų“.

„Toks yra bendras kiaulienos eksportas iš Lietuvos, mes esame labiau mėsos importuotojai. Kalbant apie gyva kiaules, išvežame apie 10 tūkst. kiaulių per mėnesį. Taip pat dar išvežame lenkų ūkininkams mažus paršelius. 2018 metais apie 60 tūkst.“, – teigė A. Baravykas.

Lenkija gruodį paskelbė draudimą įvežti lietuvišką kiaulieną ir kiaules. Lietuvos Vyriausybė šį sprendimą vadina nepagrįstu, nes Lietuvoje laikomasi visų saugumo standartų, ir perspėjo galinti įvesti atsakomąsias priemones apriboti importą iš Lenkijos.

Žemės ūkio ministras anksčiau BNS yra sakęs, kad nepavykus diplomatiškai susitarti su Lenkija dėl lietuviškos kiaulienos importo atnaujinimo iš didžiosios šalies dalies, Lietuva ketina imtis atsakomųjų veiksmų – imtis „labai nuodugniai, labai rimtai ir atsakingai“ tikrinti iš Lenkijos įvežamą kiaulieną.