Futbolo aikštės dydžio fabrike „žaidžia“ robotai
Kau­no LEZ vei­kian­čių įmo­nių są­ra­šą pa­pil­dė dar vie­na – „A­xio­ma Me­te­ring“. Šio­je ro­bo­ti­zuo­to­je ga­myk­lo­je jau ver­da dar­bai – ga­mi­na­mi iš­ma­nie­ji ul­tra­gar­si­niai van­dens ir ši­lu­mos aps­kai­tos prie­tai­sai. Tris­de­šimt an­tro­ji šio­je te­ri­to­ri­jo­je vei­kian­ti įmo­nė iš­si­kė­lė am­bi­cin­gą tiks­lą – pa­tek­ti į di­džiau­sių pa­sau­ly­je ul­tra­gar­si­nių skai­tik­lių ga­min­to­jų pen­ke­tu­ką.

„Mūsų skaitiklis – kaip „Apple“ telefonas savo srityje prieš dvejus metus. Pareiškimas stiprus, bet mes tikime savo komanda“, – sakė Andrius Janukonis, UAB „Icor“ , valdančios „Axioma Metering“, valdybos pirmininkas.

Tikimasi, kad dar šiemet skaitiklių gamybos apimtys „Axioma Metering“ išaugs dešimteriopai – iki 0,5 mln. vienetų, o 2021 m. jau planuojama gaminti per 2 mln. skaitiklių. Prietaisų eksportas sudaro apie 70 proc. apyvartos, ši dalis ateityje bus auginama. Pagrindinės bendrovės produktų eksporto šalys: Vokietija, Italija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir JAV.

Fabrike veikia daugiau negu 20 novatoriškiausių robotizuotų įrenginių. / Vilmos Kasperavičienės nuotrauka

„Visą dėmesį esame sutelkę į modernių lietuviškų skaitiklių eksporto auginimą. Profesionalais nuolat stipriname mūsų pardavimo komandą, kuri rūpinasi produktų pristatymu potencialiems klientams – pasaulinėms komunalinio ūkio bendrovėms, diegiančioms vandens ir šilumos apskaitos prietaisus“, – pasakojo „Axioma Metering“ generalinis direktorius Ignas Vosylius. Pasak įmonės vadovo, netrukus įmonės kuriami skaitikliai įsiverš ir į Pietryčių Aziją, Viduriniuosius Rytus, netgi kai kurias Afrikos šalis.

Pasak I. Vosyliaus, Lietuvoje įmonė yra sumontavusi tūkstančius savo prietaisų bandomųjų vienetų. „Testų rezultatai geri. Lietuva – maža šalis, maža ir rinka. Net jei ir visi lietuviai namuose turėtų mūsų produktą, dar liktų laisvų resursų. Todėl turime žiūrėti į užsienio rinkas“, – tikino įmonės generalinis direktorius.

Visi gamybos etapai – po vienu stogu

Robotizuotais procesais valdomoje gamykloje sukurta 200 darbo vietų, planuojama, kad šis skaičius toliau augs – šiemet turėtų būti įdarbinta dar kelios dešimtys specialistų.

„Axioma Metering“ gamykla iškilo 1,6 ha ploto sklype, kuriame įrengtos 7,2 tūkst. kv. m ( iš jų –5,5 tūkst. kv. m gamybinės) patalpos. Trijuose gamybos baruose – plastiko, elektronikos ir surinkimo – veikia daugiau negu 20 novatoriškiausių robotizuotų įrenginių: automatinio optinio atpažinimo, liejimo, testavimo, lazerinio graviravimo, litavimo ir surinkimo įranga. Čia vienoje vietoje vykdomi visi apskaitos prietaisų gamybos etapai, o tai užtikrina dinamišką procesų valdymą ir efektyvų darbą.

Fabrike veikia daugiau negu 20 novatoriškiausių robotizuotų įrenginių. / Vilmos Kasperavičienės nuotrauka

Robotizuotais procesais valdomoje gamykloje sukurta 200 darbo vietų, planuojama, kad šis skaičius toliau augs – šiemet turėtų būti įdarbinta dar kelios dešimtys specialistų. „Konkuruojame dėl talentingiausių specialistų. Norime pasikviesti čia tuos, kurie neieško komforto zonos, bet turi ambicijų ir tautinio pasididžiavimo. Esame lietuviška organizacija. Tik dabar prie kolektyvo prisijungė vienas specialistas iš Lotynų Amerikos. Tuo labai džiaugiamės“, – teigė I. Vosylius.

Į vieną moderniausių Baltijos šalyse fabrikų investuota per 15 mln. eurų. A. Janukonis pabrėžė, kad investicijos dydis neapima technologijų vertės. „Axioma Metering“ skaitiklius ne tik gamina, bet ir kuria, yra apskaitos prietaisų technologijos autorė.

Išstums mechaninius skaitiklius

Andrius Janukonis (dešinėje) , UAB „Icor“ , valdančios „Axioma Metering“, valdybos pirmininkas ir Ignas Vosylius, „Axioma Metering“ generalinis direktorius, drąsiai kalba apie plėtrą. / Vilmos Kasperavičienės nuotrauka

Pats naujausias „Axioma Metering“ kūrinys – išmanusis vandens skaitiklis „Qalcosonic W1“. Į šio skaitiklio kūrimą bendrovė investavo 1,7 mln. eurų. Pernai šio produkto dar nebuvo prekyboje, jo pardavimai prasidės tik šiemet. Manoma, kad šis ultragarsinis apskaitos prietaisas artimiausiu metu pakeis rinkoje vis dar plačiai naudojamus mechaninius skaitiklius. Modernus skaitiklis vartotojams leis nuotoliniu būdu stebėti vandens suvartojimą, o komunalinėms įmonėms gerokai efektyviau valdyti savo infrastruktūrą: taupyti išlaidas ir mažinti geriamojo vandens švaistymą. Skaitiklis sertifikuotas, paruoštas komercinei vandens apskaitai ES šalyse. Pasak I. Vosyliaus, šiuo metu naujos kartos „Qalcosonic W1“ skaitiklį testuoja daugiau kaip 30 Vakarų Europos komunalinių įmonių.

„Rodiklių kokybė ir tikslumas nenukenčia, nes nėra jokių judančių rodyklių, prietaisas nedyla. Jo neįmanoma apgauti, patys dar nesugalvojome, kaip tą padaryti. Gal kiti gudresni bus? Dabartinius mechaninius skaitiklius galima su magnetu „numušti“. Mūsų gaminys – metrologinis, jis atitinka aukštus standartus. Skaitiklyje jokių elektroninių prijungimų, jis turi vidinę nepakraunamą bateriją, kuri gali veikti dešimt metų. Jau dabar galima teigti, kad rinkos potencialas šiam inovatyviam produktui yra didelis.“, – gaminio privalumus vardijo įmonės generalinis direktorius.

Tikimasi, kad dar šiemet skaitiklių gamybos apimtys „Axioma Metering“ išaugs dešimteriopai – iki 0,5 mln. vienetų. / Vilmos Kasperavičienės nuotrauka

Neslepiama, kad išmanusis vandens skaitiklis „Qalcosonic W1“ turi ir trūkumą: jis tinka tik mažo diametro vamzdžiams, prietaisą galima montuoti namuose, įmonėse, kur suvartojama nedaug vandens. Beje, šiuo metu „Axioma Metering“ kuria naują produktą , kuris tiks gamyklų patalpoms, plataus diametro vamzdžiams. .

Robotizuotoje gamykloje bus gaminamas ir naujos kartos ultragarsinis šiluminės energijos skaitiklis „Qalcosonic E3“, kuris palaipsniui pakeis dabar gaminamus „Qalcosonic E1“ tipo skaitiklius. Visi bendrovės kuriami naujos kartos skaitikliai yra pritaikyti daiktų interneto technologijai.

„Axioma Metering“ potencialą stiprinti technologinių inovacijų eksportą pastebėjo ir ES fondai. Sausio mėnesį nuolat į skaitiklių kūrimą investuojančiai bendrovei buvo skirta 3,5 mln. eurų parama. Pagal ES fondų priemonę „Intelektas LT-2“ bus iš dalies finansuojamas tolimesnis inovatyvių produktų kūrimas, kurių vertė – 7,2 mln. eurų. Pati „Axioma Metering“ į šių produktų kūrimą investuos 3,7 mln. eurų. Tokio tipo parama skirta vos trims Lietuvos įmonėms. Projekto lėšos bus investuojamos ne tik į inovatyvių produktų ir įrangos plėtrą, bet ir į naujų kompetencijų, specialistų pritraukimą.

Kauno LEZ veikiančių įmonių sąrašą papildė „Axioma Metering“. / Vilmos Kasperavičienės nuotrauka

„Faktas, kad „Axioma Metering“ turi galimybę ateities produktus plėtoti Lietuvoje, rodo ne tik mūsų įmonės, bet ir visos šalies technologinį potencialą. Inovatyvius produktus kuriame jau ne vienerius metus, todėl sulauktą paramą traktuojame kaip mūsų tęstinės veiklos įvertinimą. Tai yra oficialus pripažinimas, kad mūsų plėtojama technologijų kryptis yra perspektyvi“, – tvirtino „Axioma Metering“ vadovas.

Planuojama dar vienos gamyklos statyba

Trisdešimt antroji Kauno LEZ bendrovė drąsiai kalba ne tik apie naujus produktus, bet ir gamybos erdvės plėtrą. Įmonė net ir dabartinėse patalpose gali dvigubai padidinti gamybą, tačiau tai – ne riba augimui.

„Šalia naujosios gamyklos jau turime įsigiję sklypą dar vieno fabriko statyboms, kurio prireiks, kai pasieksime skaitiklių gamybos „lubas“. Statybos turėtų startuoti gruodį ar kitų metų sausį. Laukia nepaprastai įdomus ir intensyvus laikotarpis tiek esamiems, tiek būsimiems mūsų darbuotojams, kuriems siūlome tikrą iššūkį“, – sakė I. Vosylius. Planuojama, kad investicijos į antrą gamyklą sieks apie 20 mln. eurų.