Energetikos ministerija: derybos dėl Astravo AE elektros nevyksta
Bal­ta­ru­si­jai par­eiš­kus apie ne­va vyks­tan­čias de­ry­bas su kai­my­nais dėl sta­to­mos As­tra­vo at­omi­nės elek­tri­nės (AE) elek­tros par­da­vi­mo, Lie­tu­vos ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­ja dar kar­tą par­eiš­kė ne­si­de­ran­ti su Bal­ta­ru­si­ja, o drau­di­mas ša­ly­je par­duo­ti As­tra­vo AE pa­ga­min­tą elek­trą yra įtvir­tin­tas įsta­ty­mu.

„Dar gerokai iki Astravo AE darbo pradžios bus parengtos ir patvirtintos konkrečios administracinės ir reguliacinės priemonės, kurios neleis tiesiogiai į Lietuvos, o kartu ir visos ES rinką, patekti elektrai iš Baltarusijos. Dėl to jokių abejonių neturėtų kilti. Be to, pagal dabar galiojančius susitarimus tarp Baltijos šalių perdavimo sistemos operatorių, jose prekiauti trečiosiose šalyse pagaminta elektra galima tik per Lietuvą“, – ministerijos poziciją BNS perdavė ministro atstovė spaudai Aurelija Vernickaitė.

Seimas pernai birželį įstatymu įtvirtino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Vyriausybė pernai rugsėjį pritarė planui, kaip blokuoti Astravo AE elektros importą – ketinama riboti jos pralaidumus su Baltarusija, ją apmokestinti, siūloma uždrausti Kruonio hidroakumuliacinei elektrinei teikti paslaugas Baltarusijai.

Baltarusijos energetikos viceministrė Olga Prudnikova trečiadienį pareiškė, kad šalis derasi su kaimynėmis dėl elektros tiekimo iš Astravo AE. Baltarusija planuoja pirmąjį reaktorių įjungti 2019-ųjų viduryje, o antrąjį – po metų.

„Derybos vyksta iškart keliomis krytimis su visomis bendradarbiavimo partnerėmis, kaimynėmis“, – naujienų agentūra „Interfax“ cituoja O. Prudnikovą.

Ji taip pat pabrėžė, jog dabar Baltarusija tiekia elektrą Lietuvai – eksportas nuo šių metų pradžios viršijo 700 mln. kilovatvalandžių (kWh).

Lietuva yra pagrindinė už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos jėgainės kritikė – jos teigimu, jėgainė netoli Vilniaus statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, tuo metu Minskas kaltinimus neigia.

Branduolinė jėgainė Baltarusijoje statoma Gardino srityje, netoli Astravo miestelio, vos už 23 kilometrų nuo Lietuvos. Joje bus įrengti du rusiško VVER projekto reaktoriai, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų. Projektą finansuoja Rusijos vyriausybė, jį įgyvendina Rusijos valstybinė branduolinė energetikos korporacija „Rosatom“.