Dažniau skolinasi didesniems pirkiniams, nei kasdieniam vartojimui
Gy­ven­to­jai vis la­biau yra lin­kę sko­lin­tis di­des­niems pir­ki­niams, tai yra au­to­mo­bi­liui įsi­gy­ti ar na­mams at­nau­jin­ti, nei kas­die­nėms var­to­ji­mo iš­lai­doms.

„Stabiliai auganti šalies ekonomika skatina gyventojus optimistiškai žvelgti į ateitį. Mūsų duomenys rodo, kad gyventojai į banką dažniau kreipiasi dėl didesnių vartojimo paskolos sumų. Pavyzdžiui, prireikus įsigyti automobilį ar atlikti namų remontą, pasigerinti buities sąlygas. Tuo tarpu poreikis skolintis einamosioms reikmėms tampa mažiau aktualus“, – pranešime spaudai sakė „Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento vadovas Tomas Pulikas.

Pasak jo, galima daryti prielaidą, kad gyventojų skolinimasis einamosioms vartojimo reikmėms tiesiogiai priklauso nuo jų pajamų dydžio. Pajamoms augant, tampa paprasčiau valdyti kasdienes išlaidas, atsiranda galimybių pradėti kaupti ar pasirūpinti draudimu. Šio banko duomenimis, jo suteiktų paskolų automobiliui suma per 2018-uosius, palyginus su ankstesniais metais, išaugo 11 proc., namų atnaujinimui ir įsirengimui – 13 proc., o bendra per metus suteiktų vartojamojo finansavimo paskolų suma siekė 95 mln. eurų. Vidutinė paskolos automobiliui suma pernai paaugo 6 proc. ir siekė 5,8 tūkst. eurų. Vidutinė vartojimo paskola namams ūgtelėjo 3 proc. ir pasiekė 10,2 tūkst. eurų. Tuo metu paskolos suma vartojimo reikmėms išliko panaši kaip užpernai – 2,1 tūkst. eurų.

Vartojimo paskolą namams gavę gyventojai ją dažniausiai įsipareigoja grąžinti per 7 metus, paskolą automobiliui per maždaug 5-erius, paskolą vartojimo reikmėms – per kiek daugiau nei 3 metus.

Beveik kas antras gyventojas paraišką dėl vartojimo kredito pateikia naudodamasis interneto banku ar išmaniąją banko programėle. Nuosekliai auga besiskolinančiųjų skaičius, kurie kartu su vartojimo paskola pasirenka ir paskolos įmokų draudimą – 2018-aisiais jų buvo daugiau kaip 40 procentų. Didžiausia dalis rinkosi drausti paskolos namų įsirengimui ir remontui įmokas.