Biurų vystytojai atsigręžia į B klasę miestų pakraščiuose
Per­nai Vil­niu­je ati­da­ry­ti ke­tu­ri A kla­sės biu­rų pa­sta­tai cen­tri­nė­je mies­to da­ly­je. Pres­ti­ži­nių biu­rų po­rei­kis do­mi­nuos ir šie­met, bet in­ten­sy­vi kon­ku­ren­ci­ja šia­me seg­men­te ska­ti­na pro­jek­tų vys­ty­to­jus keis­ti kryp­tį ir orien­tuo­tis į B kla­sės pa­sta­tus. O se­nes­nės sta­ty­bos pa­sta­tų Vil­niu­je šei­mi­nin­kams rei­kės in­ves­tuo­ti į ko­ky­bės ge­ri­ni­mą ir nuo­mi­nin­kams siū­ly­ti lanks­tes­nes są­ly­gas.

Baigiantis 2018 metams bendras biurų vakansijos rodiklis Vilniuje padidėjo nuo 3,1 proc. iki 3,7 proc., bet vis dar yra vienas mažiausių Vakarų Europos biurų rinkoje, kurioje siekia vidutiniškai 7–8 procentus. Tai skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje rinkos apžvalgoje.

Laisvų biurų plotą Vilniuje didino pastarąjį pusmetį atidaryti verslo centrai „Asgaard keys“, „Business Stadium“, „Link“ ir trečiojo biurų komplekso „3 Burės“ bokštas. Šie objektai sostinės biurų rinkos erdvę išplėtė 39 tūkst. kv. m, bet 2018-ųjų pabaigoje apie 75 proc. to ploto buvo išnuomota.

„Didžioji dalis iki 2020 metų pabaigos planuojamų atidaryti A klasės verslo centrų patalpų jau išnuomota pernai. Tuo metu B klasės biurų vakansijos rodiklis ir toliau mažėjo nuo 3,4 proc. iki 2,8 procento. Pastaraisiais metais jis nuolat traukėsi, o tai paskatino aktyvesnę naujų B klasės biurų plėtrą mieste ir jo pakraščiuose. Iki 2020-ųjų pabaigos ne centrinėje Vilniaus dalyje bus atidaryti septyni B klasės verslo centrai, kurių bendras plotas sieks per 100 tūkst. kv. metrų“, – pranešime nurodė „Newsec“ analitikas Gintaras Toločka.

Pernai, baigus įrengti naujus A klasės biurus, laisvos erdvės rodiklis išaugo, o B klasės biurų segmente, kur naujų objektų rinkai iki šiol buvo pristatyta mažiau, vakansija mažėjo. Dabar tendencija keičiasi – vystytojai ima persiorientuoti į B klasės biurus. Todėl naujų projektų atsiras įvairiose miesto dalyse.

Šių metų pradžioje planuojama baigti 8,3 tūkst. kv. m B klasės verslo centro „Duetto II“ statybas Viršuliškėse. Šeškinėje turėtų iškilti 16 tūkst. kv. m daugiafunkcinis kompleksas U219. Savanorių prospekte iki 2020-ųjų duris atvers 9,7 tūkst. kv. m verslo centras, o didžiausias nuo centro nutolęs biurų pastatas „Nova“ Ozo parke pasiūlys daugiau kaip 25 tūkst. kv. m biuro erdvės. Jo statybas žadama baigti iki 2020 metų pabaigos. Netoli miesto centro – Švitrigailos, Linkmenų ir Paupio gatvėse – taip pat jau pradėtos modernių B klasės verslo centrų statybos.

Analitikas pažymi, kad didėjant modernių biurų paklausai senesnės statybos pastatų Vilniuje savininkams pats laikas pradėti investuoti į kokybės gerinimą ir nuomininkams siūlyti lankstesnes sąlygas – mažesnę kainą, trumpesnį nuomos laikotarpį, pritaikyti patalpas mažoms įmonėms, pavyzdžiui, siūlyti biurus iki 200 kv. metrų.

Pasak eksperto, pastato patrauklumą nuomininkams ir potencialiems pirkėjams kelia ir tarptautiniai sertifikatai. Šią tendenciją iliustruoja Vilniuje esantis 2012 metų statybos Ulonų verslo centras. Jis, investavus į atnaujinimą, buvo įvertintas „BREEAM In-Use“ sertifikatu. Šiandien visas šio pastato plotas yra išnuomotas. Tokių pavyzdžių ateityje turėtų būti vis daugiau.

Pašnekovo teigimu, tarptautinių sertifikatų turėjimas padaro pastatą patrauklesnį nuomininkams, nes jam keliami reikalavimai garantuoja kokybišką darbo aplinką, saugią aplinką, energinį efektyvumą. Nuomininkai vis labiau vertina komfortą, profesionalų valdymą ir kokybę.