Biokuro pirkėjai patikėjo pavasariu
Ne­įp­ras­tai šil­ta žie­ma iš­mu­šė iš rit­mo ener­gi­jos iš­tek­lių bir­žos „Balt­pool“ pre­ky­bą bio­ku­ru ir jau nuo va­sa­rio, nors šil­dy­mo se­zo­nas ne­si­bai­gęs, bio­ku­ro pre­ky­bos apy­var­ta to­liau smu­ko vi­są ko­vo mė­ne­sį.

„Palyginti su kaina, kuria biokuras tiekiamas pagal ilgalaikius sandorius, dabar trumpalaikiais sandoriais jis įsigyjamas 30 proc. pigiau – kaina krito nuo 200 iki 140 eurų už toną naftos ekvivalento“, – „Lietuvos žinioms“ teigė „Baltpool“ prekybos biokuru vadovas Vaidotas Jonutis.

Anksčiau birža pranešė, kad sausį dar augusi biržos apyvarta vasarį smuko 40 proc., iki 3,34 mln. eurų, ir tai atsitiko ne tik dėl to, kad vasaris keliomis dienomis trumpesnis ir vienu aukcionu įvyko mažiau. Iš viso vasarį buvo parduota 20,922 tūkst. tonų naftos ekvivalento (tne) medienos skiedros, arba trečdaliu mažiau nei sausį (31,332 tūkst. tne). Vasarį didžioji dalis (74 proc.) medienos skiedros sandorių buvo sudaryta savaitės, 25 proc. – mėnesio trukmės sandoriais, o likusią dalį užėmė pusmečio trukmės sandoriai.

Kovo estafetė

V. Jonučio nuomone, biokuro biržos dalyviai jau patikėjo, kad atėjo pavasaris ir šildymo sezono dienos suskaičiuotos. Kovą, kaip ir vasarį, biokuras buvo tiekiamas daugiausia pagal ilgalaikius sandorius, perkamas – tik pagal trumpalaikius, o šių kaina trečdaliu mažesnė nei ilgalaikių ir 40 proc. mažesnė negu praėjusių metų spalį, kai trumpalaikių sandorių kaina buvo pasiekusi viršūnę ir tik nuo lapkričio pradėjusi pamažu smukti.

Kovo pabaigoje ilgalaikės biokuro sutartys baigėsi ir biokuro pardavėjai priversti išvalyti sandėlius, tad juose likusį biokurą parduoda nelabai paisydami kainos.

Kovo pabaigoje ilgalaikės biokuro sutartys baigėsi ir biokuro pardavėjai priversti išvalyti sandėlius, tad juose likusį biokurą parduoda nelabai paisydami kainos. V. Jonutis neabejojo, kad biokuro kainos žemiau jau nekris, nes ir dabartinėmis neapsimoka jo ruošti. Kai tik sandėliai ištuštės, rinka aprims, biokuro kainos pradės grįžti į įprastą lygį ir po 5–10 eurų už tne per mėnesį pradės kilti vasarą.

Šildymo sezonas kovo pabaigoje, pasibaigus ilgalaikiams sandoriams, dar nesibaigia, bet apie balandžio vidurį katilinės jau išjungiamos ir biržos prekyba sustoja. „Jei pasitvirtins sinoptikų prognozės, kad netrukus oro temperatūra pakils iki 20 laipsnių, biržos prekyba sustos dar anksčiau“, – prognozavo biržos biokuro prekybos vadovas.

Kaip žinoma, šildymo sezono pabaigą savivaldybės skelbia tada, kai vidutinė paros temperatūra tris paras iš eilės pasiekia 10 laipsnių šilumos.

Įprato prie šalčio

V. Jonutis pažymėjo, kad šį šildymo sezoną oro temperatūra buvo gerokai aukštesnė negu tris ankstesnius, kai biokuro kaina visą laiką buvo didelė.

„Tai biokuro prekybos dalyvius įpratino aktyviau sudaryti brangius ilgalaikius sandorius. Visi manė, kad taip bus ir dabar jau besibaigiantį šildymo sezoną, – svarstė V. Jonutis. – Matyt, po šios žiemos visi pradėjo galvoti kitaip, o kai visi vienodai galvoja, dažniausiai būna priešingai. Todėl kitą šildymo sezoną jau pamatysime visko.“

Jis pripažino, kad biokuro kainos vasarą ir rudenį daug priklausys nuo orų.

Pakelti biokuro kainas bent Rytų Lietuvoje ateinantį rudenį, o gal jau ir vasarą, turėtų gruodžio pabaigoje Vilniuje planuojama paleisti kogeneracinė elektrinė.