Baigiama leisti saugesnių eurų banknotų serija
Lie­tu­vos ban­kas (LB) drau­ge su Eu­ro­pos Cen­tri­niu Ban­ku (ECB) an­tra­die­nį at­sklei­dė, kaip at­ro­dys nau­jie­ji 100 bei 200 eu­rų bank­no­tai ir ko­kios bus jų pa­to­bu­lin­tos ap­sau­gos prie­mo­nės.

Naujieji serijos „Europa“ banknotai apyvartoje pasirodys kitų metų gegužės 28 dieną ir taip užbaigs eurų banknotų atnaujinimą.

Naujos apsaugos priemonės

Naujieji 100 ir 200 eurų banknotai apyvartoje pasirodys kitų metų gegužę.

„Naujieji serijos „Europa“ banknotai pasižymi naujoviškomis vis didesnį saugumą užtikrinančiomis apsaugos priemonėmis – jas, kaip įprasta, atskleidžiame likus daugiau nei pusei metų iki išleidžiant banknotus į apyvartą. Taip verslui suteikiama pakankamai laiko pritaikyti banknotų tvarkymo įrangą, įdiegti visus reikiamus atnaujinimus, kad vartotojai nepatirtų nesklandumų atsiskaitydami. Mūsų specialistai pasirengę padėti verslui, kad įrangos pritaikymas darbui su naujaisiais banknotais vyktų sklandžiai“, – sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Naujuosiuose 100 ir 200 eurų banknotuose panaudotos naujos apsaugos priemonės. Kaip ir kitų nominalų, šių nominalų banknotų tikrumą lengva patikrinti taikant „apčiuopk-pažvelk-pakreipk“ metodą.

Sidabro spalvos juostelės viršuje matyti aplink skaičių judantys simboliai , kurie pažvelgus į banknotą prieš šviesą tampa ryškesni. Sidabro spalvos juostelėje taip pat matyti Europos portretas, architektūros objekto motyvas ir didelis simbolis . Be to, ant naujųjų 100 ir 200 eurų banknotų yra ir patobulintas smaragdo spalvos skaičius. Smaragdo spalvos skaičius yra ir ant visų kitų serijos „Europa“ banknotų, tačiau tik ant 100 ir 200 eurų banknotų jame bus matyti ir simboliai.

Palyginti su pirmosios serijos 100 ir 200 eurų banknotais, naujųjų banknotų plotis skiriasi – jie bus tokio paties pločio kaip ir 50 eurų banknotas. Tačiau jų ilgis nepasikeis – kuo ilgesnis banknotas, tuo didesnis jo nominalas. Kadangi naujųjų 50, 100 ir 200 eurų banknotų plotis vienodas, juos bus lengviau tvarkyti banknotų tvarkymo įrenginiais. Be to, jie geriau tilps į žmonių pinigines ir ilgiau bus tinkami naudoti, nes lėčiau susidėvės.

Populiariausi 20 ir 50 eurų banknotai

Naujieji 100 ir 200 eurų banknotai apyvartoje pasirodys kitų metų gegužę. Tad jei iki to laiko kas nors bandys įsiūlyti kitaip nei dabar įprasta atrodančius banknotus, reikėtų neapsigauti ir jų neimti.

100 eurų banknotas yra trečias pagal populiarumą tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Lietuvoje 100 eurų banknotai sudaro 8, o 200 eurų banknotai – apie 2 proc. visų į apyvartą išleidžiamų banknotų. Dažniausiai Lietuvoje yra naudojami 20 ir 50 eurų banknotai. O 500 eurų banknotų į Lietuvos banką sugrįžta daugiau, negu yra išleidžiama.

„Lietuvoje, kaip ir visoje euro zonoje, populiariausi 50 ir 20 eurų banknotai. Šių kasdieniams atsiskaitymams naudojamų banknotų iš viso išleidžiama net apie 80 procentų. Ne tokie populiarūs yra 5 ir 10 eurų banknotai, kuriais dažnai atiduodama grąža. O didieji 100, 200 ir 500 eurų banknotai paprastai naudojami kaip taupymo priemonė arba atsiskaitant už didelės vertės pirkinius, tad jų apyvartoje natūraliai reikia mažiau“, – „Lietuvos žinioms“ yra sakęs Egidijus Paleckis, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus viršininkas.

Padirbinėtojus traukia mažesnio nominalo eurai

Spausdinant eurų banknotus naudojamos pažangios technologijos ir inovatyvūs apsaugos požymiai. Vis dėlto mūsų šalyje, kaip ir visoje euro zonoje, daugiau padirbtų randama 50 ir 20 eurų kupiūrų.

Pastaraisiais metais dažniausiai vartojamus eurų banknotus stengiamasi atnaujinti – juose diegiamos nusikaltėliams sunkiau įveikiamos saugumo priemonės.

Naujosios „Europos“ serijos eurų banknotai buvo pradėti leisti nuo 2013 metų, kai apyvartoje pasirodė antros serijos 5 eurų banknotas. Vėliau, 2014-aisiais, buvo išleistas atnaujintas 10 eurų banknotas, 2015 metais – 20 eurų banknotas. 2017 metais apyvartoje pasirodė ir naujosios 50 eurų kupiūros. O 100 ir 200 eurų nominalai bus paskutiniai naujosios serijos „Europa“ banknotai.

Serija „Europa“ pradėta leisti siekiant atnaujinti ir patobulinti banknotų apsaugos priemones, kurios padės dar geriau apsaugoti banknotus nuo padirbinėjimo ir išlaikyti visuomenės pasitikėjimą šia valiuta. Naujoji banknotų serija pavadinta „Europa“ todėl, kad šios serijos banknotų apsaugos priemonėse (vandens ženkle, hologramoje) naudojamas graikų mitologijos personažo Europos, iš kurios vardo kilo ir mūsų žemyno pavadinimas, portretas.

Leidžia ir išima iš apyvartos

2015 metų sausio 1 dieną, kai Lietuva tapo euro zonos dalimi, Lietuvos bankas kartu su kitais šiai zonai priklausančiais nacionaliniais centriniais bankais gavo teisę leisti į apyvartą ir išimti iš jos eurų banknotus.

Europos Sąjungoje klausimus, susijusius su eurų banknotų gamyba, jų išleidimu į apyvartą, koordinuoja ECB. Lietuvos bankas taip pat leidžia į apyvartą ir išima iš jos eurų monetas. Euro zonos šalyse už eurų monetų leidybą gali būti atsakingas nacionalinis centrinis bankas arba Finansų ministerija.

Europos Sąjungoje eurų monetų gamybos ir išleidimo į apyvartą klausimus koordinuoja Europos Komisija. Banknotai spausdinami tik ECB akredituotose, patikimose spaustuvėse. Apyvartinės eurų monetos su nacionaline puse LB užsakymu kaldinamos Lietuvos monetų kalykloje. Čia kaldinamos ir Lietuvos banko leidžiamos kolekcinės bei proginės monetos. Kad apyvartoje būtų tik geros kokybės grynieji pinigai, LB naudoja modernią, visiškai automatizuotą banknotų ir monetų tvarkymo įrangą. Į LB padalinius Vilniuje ir Kaune grįžtantys pinigai ne tik tikrinami, perskaičiuojami, rūšiuojami, bet ir nustatomas jų susidėvėjimo lygis.

ECB kokybę atitinkančius grynuosius pinigus LB toliau leidžia į apyvartą, o susidėvėjusius banknotus ir monetas sunaikina. Eurai – banknotai ir monetos – kasdien naudojami 19 iš 28 Europos Sąjungos valstybių narių. Bendrąja Europos valiuta atsiskaito 338 mln. žmonių.