Atnaujintas lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją
Po dau­giau kaip 50 die­nų tru­ku­sio drau­di­mo vėl pa­ju­dė­jo kiau­lių ir kiau­lie­nos eks­por­tas į Len­ki­ją. Va­sa­rio 3-čią iš Pa­ne­vė­žio ra­jo­no bu­vo iš­vež­ta pir­mo­ji siun­ta kiau­lių kai­my­nams.

Pasak Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos (LKAA) direktoriaus Algio Baravyko, kiaulininkystės sektorius dėl prekybos apribojimo per laikotarpį, kada nevyko prekyba su Lenkija, neteko apie 300 tūkst. eurų. „Dar kurį laiką prekyba turės atsistatyti, kadangi klientai taip greitai negrįžta. Į normalų ritmą grįšime kovo viduryje ar balandžio pradžioje“, – „Lietuvos žinioms“ sakė A. Baravykas.

„Kiaulišką reikalą“ dviejų šalių žemės ūkio ministrai – Giedrius Surplys ir Janas Ardanovskis – aptarė Vokietijoje „Žaliosios savaitės“ metu. Tuomet buvo paskelbta, kad leidimas eksportuoti kiaules bus atnaujintas, tačiau kiaulių eksportuotojai turės iki išvežimo likus 15 dienų atlikti tyrimus, taip pat juos pakartoti išvežimo į Lenkiją dieną. Po dar vieno ministrų pokalbio Briuselyje, sausio 29 d. Lenkija oficialiai atšaukė draudimą importuoti lietuviškas kiaules.

„Lietuvos žinios“ rašė, kad Lenkija praėjusių metų gruodžio 12 d. uždraudė iš didžiosios Lietuvos dalies importuoti kiaulieną ir kiaules, kurios auginamos antroje afrikinio kiaulių maro zonoje – ten, kur yra kritusių nuo maro šernų. Į šią zoną patenka šiaurės rytų, vidurio ir dalis pietų Lietuvos teritorijos.

2018 m. kaimyninėje šalyje užregistruoti 109 maro protrūkiai kiaulių fermose, o Lietuvoje – 51, Lenkijoje sunaikinta 25,4 tūkst., Lietuvoje – 22,7 tūkst. kiaulių.

Pasak LKAA vadovo, Lietuva į Lenkiją eksportuoja palyginti nedidelį kiekį kiaulienos – apie 3 tūkst. t, tačiau tai sudaro pusę viso kiaulienos eksporto. Per dešimt praėjusių metų mėnesių į kaimyninę šalį buvo išvežta 150 tūkst. kiaulių, iš jų – 91 tūkst. skerdimui, o likusi dalis – paršeliai, skirti auginti. Tikėtasi, kad praėjusių metų galo į Lenkiją bus eksportuota 100 tūkst. kiaulių. ŽŪM duomenimis, į Lietuvą iš Lenkijos 2018 m. įvežta apie 18 tūkst. t. kiaulienos, iš Lietuvos į Lenkiją – 4 tūkst. tonų.