Atėja sausio 1-oji: ką reikia žinoti apie naujus mokesčius ir pensijas?
Ar­tė­jant 2019-ie­siems, kai įsi­ga­lios mo­kes­čių bei pen­si­jų re­for­mos, žmo­nėms vis daž­niau ky­la klau­si­mai: kiek už­dirb­siu? Kiek mo­kė­siu mo­kes­čių? Kiek kaup­siu pen­si­jai? Kiek ir ko­kių iš­mo­kų man pri­klau­sys? Į vi­sus juos at­sa­ky­mus pa­dės su­ras­ti šian­dien star­ta­vu­si „KIEK“ kam­pa­ni­ja. Tai – bend­ras Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­jos, So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos, „Sod­ros“ bei Vals­ty­bi­nės mo­kes­čių ins­pek­ci­jos pro­jek­tas, ku­rio me­tu vi­suo­me­nei įvai­riais bū­dais bus pa­tei­kia­ma in­for­ma­ci­ja apie re­for­mas.

Finansų ministras Vilius Šapoka teigia, kad Vyriausybei vykdant daug reformų ir pokyčių, gyventojams natūraliai kyla daug klausimų. Dabar vienoje galima surasti skaičiuokles, dažniausiai užduodamus klausimus (DUK), informaciją apie seminarus ir kitus duomenis.

„Klausimų kyla labai daug, tai natūralu, nes reformų priimta taip pat daug. (...) Lygiai taip pat mokesčių pertvarka susijusi su pensijų pertvarka. Diskutuodami, kaip kuo paprasčiau pateikti informaciją gyventojams, užsikabinome už to, kad atsirado aibė skaičiuoklių, vienos parodydavo vieną rezultatą, kitos – kitą. Nutarėme, kad reikia sukurti patogų įrankį žmonės, kad galėtų vienoje vietoje pasitikrinti, kaip keisis pajamos, kaip keisis būsima pensija ir dabartinės pajamos“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė V. Šapoka.

Pasak jo, tai bus patogus įrankis patikrinti, ar konsoliduojant mokesčius darbuotojo pusėje, darbdavys teisingai perskaičiavo atlyginimą, taip pat padės apsispręsti dėl pensijų kaupimo.

„Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius pripažino, kad internetiniame resurse dar nėra, pavyzdžiui, savarankiškai dirbantiems asmenims skirtos skaičiuoklės, bet ilgainiui įrankių tik daugės.

„Kiek.lt yra tas šaltinis, kurį turi žinoti kiekvienas žmogus. Ten bus visa informacija, susijusi ir su pensijomis, ir su kaupimu, ir su ligos, motinystės išmokų dydžių pokyčiais ir su darbo užmokesčiu, ir su savarankišku apmokestinimu – viskas bus vienoje svetainėje, kas susiję su pokyčiais nuo Naujų metų (...) Tarifai (savarankiškai dirbantiesiems – BNS) keisis, jeigu bus apsispręsta Seime. (...) Jeigu bus apsispręsta Seime, bus ir skaičiuoklės savarankiškai dirbantiesiems“, – žurnalistams sakė M. Sinkevičius.

Pasak jo, nuo sausio 1 dienos svetainėje atsiras ir pensijos skaičiuoklė, kuri padės žmonėms pasirinkti jiems geriausiai tinkantį variantą.

„Su pensijomis bus sausio mėnesį, o su ligos (išmokomis – BNS) tikimės padaryti anksčiau. Pensijos (pensijų skaičiuoklė – BNS) bus tik sausio mėnesį, kadangi duomenys apie stažus ir sukauptus taškus ateina tik sausio mėnesį“, – pridūrė M. Sinkevičius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tikisi, kad gyventojai per artimiausią pusmetį apsispręs dėl dalyvavimo pensijų kaupimo sistemoje.

„Tikiuosi, kad liepos 1 dieną, kada įsigalios nauja sistema, kad visi žmonės bus padarę sprendimus sąmoningai, patys pasiskaičiavę ir apsisprendę. (...) Jaunų žmonių, kurie nedalyvauja kaupimo sistemoje, įtraukimas įvyks nuo liepos 1 dienos, jeigu jie neišreikš valios nedalyvauti sistemoje“, – sakė L. Kukuraitis.

Pasak jo, nuo sausio iki birželio imtinai žmonės dėl bus informuojami per asmeninę „Sodros“ paskyrą, bus siunčiami ir registruoti laiškai.

Projektą kiek.lt kūrė Finansų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“, Valstybinė darbo inspekcija (VDI).