„VSA Vilnius“ nutraukia sutartį su Vilniaus miestu – atliekų nebeveš
Iš ko­mu­na­li­nių at­lie­kų tvar­ky­mo veik­los Vil­niu­je trau­kia­si UAB „VSA Vil­nius“ – vie­na iš tri­jų įmo­nių, ku­rios lai­mė­jo vie­šų­jų pir­ki­mų kon­kur­są ir nuo ge­gu­žės tei­kė pa­slau­gas sos­ti­nė­je po šios sis­te­mos re­for­mos.

Tai „Lietuvos žinioms“ patvirtino „VSA Vilnius“ įmonės vadovė Jurgita Petrauskienė. Ši įmonė komunalinių atliekų išvežimo ir tvarkymo paslaugas 5-ioje zonoje „Centras“ (Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno seniūnijos, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnijų dalys ir šiaurinė Vilkpėdės seniūnijos dalis) teikė nuo gegužės, kai sostinėje savivaldybės administracijos iniciatyva pradėta komunalinių atliekų tvarkymo reforma.

Pasak įmonės vadovės, „VSA Vilnius“ apie sutarties nutraukimą liepos 19 dieną informavo Vilniaus savivaldybės administraciją ir jai pavaldžią įmonę „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA). „Sprendimo priežastis – nuostolinga veikla“, – teigia įmonė „VSA Vilnius“.

Pagal 2017 metų spalio 31 dieną pasirašytą sutartį, bendrovė sostinės gyventojų, įmonių ir įstaigų mišrias komunalines atliekas tvarkė nuo šių metų gegužės mėnesio.

Viešojo pirkimo sąlygose, kuriomis įmonės vadovavosi teikdamos pasiūlymus, buvo nurodyta, kad surenkamų atliekų konteineriai privalės būti išstumti į nustatytas jų statymo vietas, o tais atvejais, kai stovi patalpose, uždaruose kiemuose ar kitose užrakintose vietose, nustatytą dieną (pagal grafiką) turės būti sudaromos sąlygos vežėjui atliekų talpas ištuštinti.

Tačiau didžiojoje dalyje „VSA Vilnius“ aptarnaujamos teritorijos – Vilniaus, Pilies, Didžiojoje, Vokiečių, Stiklių ir kitose senamiesčio gatvėse – konteineriai laikomi vidiniuose kiemuose, kurie prieinami tik atrakinus vartus ar pakėlus užtvarus.

Viešojo pirkimo sąlygose taip pat nebuvo nurodytas specialus paslaugos teikimas, kai privaloma asmenų ir transporto patikra.

„Dalyvaudami viešajame pirkime ir pateikdami savo pasiūlymą negalėjome įvertinti, kokią dalį sudarys nauji klientai ir nenumatėme visų galimų paslaugos teikimo sąnaudų. Palyginti su mūsų anksčiau prižiūrėta teritorija, dabartinėje Senamiesčio zonoje yra net 70 proc. naujų adresų, kurių ankščiau neaptarnavome. Pagal skaičiavimus, viename taške turėjome atliekas surinkti per kelias minutes, tačiau dabar užtrunkame po pusvalandį ir dar ilgiau. Nauja, patvirtinta tvarka reikalauja, kad visi atliekų turėtojai konteinerius iš uždarų kiemų išstumtų, bet beveik niekas to nedaro. Todėl operatoriams tenka gaišti laiką, kol patenka į dažnai keliais užraktais užrakintas teritorijas. Bene vaizdingiausiai situaciją apibūdina padėtis „Lukiškių kalėjime“. Norint į jį patekti mūsų darbuotojams tenka pereiti nuodugnią patikrą. Tikrinami ne tik žmonės, bet ir automobiliai. Vien būtiniems formalumams tenka sugaišti vos ne valandą. Taip pat įmonės transportas pagal suplanuotą grafiką negali įvažiuoti į Seimo teritoriją. Tai esame priversti daryti tik parlamento kanceliarijai tinkamu metu. Todėl nematome galimybių toliau atliekas vežti, patirdami tokius veiklos nuostolius“, – „Lietuvos žinioms“ teigė „VSA Vilnius“ direktorė J. Petrauskienė.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija „VSA Vilnius“ aptarnaujamoje teritorijoje turės skelbti naują konkursą. Šiuo metu ši bendrovė teikia paslaugas Kėdainių, Ukmergės, Varėnos, Šalčininkų, Alytaus ir Kaišiadorių rajonų gyventojams.

Suskirstė į penkias zonas

Vilniaus miesto savivaldybės žadėjo, kad nuo gegužės 1 dienos pasikeitus atliekų surinkimo ir išvežimo tvarkai gyventojams už išmetamas atliekas ir teikiamas paslaugas reikės mokėti 20–30 proc. mažiau.

Nuo gegužės rinkliavos administravimą, apskaičiavimą, apskaitą, surinkimo kontrolę vykdo savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (SĮ „VASA“).

Vadovaujantis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintomis Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėmis, Vilniaus miesto teritorija buvo suskirstyta į penkias zonas – Vilniaus miesto teritorijos dalis, kuriose trys vežėjai, savivaldybės atrinkti viešojo pirkimo atviro konkurso būdu, nuo gegužės mėnesio teikė mišrių komunalinių atliekų surinkimo-vežimo paslaugas. Tai UAB „Ecoservice“, UAB „Ekonovus“ ir UAB „VSA Vilnius“.

UAB „Ecoservice“ mišrių komunalinių atliekų surinkimo-vežimo paslaugas teikė trijose iš penkių zonų: 1-oje aptarnavimo zonoje „Verkiai-Žirmūnai“ (Verkių, Fabijoniškių seniūnijos, šiaurinės Žirmūnų ir Šnipiškių seniūnijų dalys), 2– oje aptarnavimo zonoje „Antakalnis-Naujoji Vilnia“ (Antakalnio, Naujosios Vilnios seniūnijos ir šiaurinė Rasų seniūnijos dalis) ir 4 aptarnavimo zonoje „Pašilaičiai-Lazdynai“ (Pašilaičių, Justiniškių, Šeškinės, Viršuliškių, Karoliniškių, Pilaitės, Lazdynų seniūnijos).

Be to, UAB „Ecoservice“ teikė didelių gabaritų, statybos ir griovimo, tekstilės ir pavojingų atliekų surinkimo paslaugas visame mieste.

3-ioje aptarnavimo zonoje „Naujininkai-Paneriai“ (Naujininkų, Panerių, Grigiškių seniūnijos, pietinė Rasų seniūnijos dalis, pietinė Vilkpėdės seniūnijos dalis) paslaugas teikė UAB „Ekonovus“;

5-ioje aptarnavimo zonoje „Centras“ (Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno seniūnijos, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnijų dalys ir šiaurinė Vilkpėdės seniūnijos dalis) paslaugas teikė UAB „VSA Vilnius“.