#Prognozės2019. NT rinkos krizės dar nesimato
Kal­bė­da­mi apie ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to (NT), ypač gy­ve­na­mo­jo būs­to rin­ką Lie­tu­vo­je eks­per­tai už­si­me­na apie ki­tais me­tais lau­kian­tį eko­no­mi­kos su­lė­tė­ji­mą. Ta­čiau pa­brė­žia­ma, kad to­kios kri­zės, ko­kią su­ti­ko­me 2008, bū­ti ne­tu­rė­tų. Ko­kie bu­vo me­tai NT būs­to rin­ko­je ir ko­kia si­tua­ci­ja prog­no­zuo­ja­ma ki­tą­met – ko­men­tuo­ja bend­ro­vės „Ca­pi­tal Real­ty“ fran­či­zės vys­ty­mo va­do­vė Džiu­gin­ta Daujotaitė

– Kokios tendencijos pastebimos 2018-aisiais NT rinkoje?

– Visur daugiau mažiau pastebimas sandorių skaičiaus augimas. Tarsi buvo kalbų, kad sandorių skaičiaus sudarymų aktyvumas mažėjo, tačiau žvelgiant į šiuos 2018 metus, negalėčiau to pasakyti. Tiesą sakant, visiškai atvirkščiai – sudarytų sandorių skaičius yra perpus didesnis lyginant net su prieškriziniu laikotarpiu, 2007 metais.

Per paskutinius devynis mėnesius, žiūrint į sudarytų sandorių skaičių, pasiektos rekordinės aukštumos, ypač Vilniuje. Čia sudaromų būsto pirkimo sandorių skaičius auga nuolat. Ne tik butų, bet ir individualių namų segmente. Jeigu ikikriziniu laikotarpiu vidutiniškai buvo įsigyjama 80 turtinių vienetų, tai šiemet vidurkis siekia net 105 nupirktų turtinių vienetų. Mes kalbame apie sudarytų sandorių kiekį. Išleistomis sumomis būstui įsigyti mes dar nepasivijome pačių didžiausių aukštumų.

Jeigu ankstesniais metais mes matėme suintensyvėjusį kėlimąsi arčiau gamtos, į miesto pakraščius, šiandien galime drąsiai sakyti, kad gyventojai vėl grįžta į miestą.

Šie metai buvo itin įdomūs prabangaus NT sektoriuje. Šių sandorių buvo gerokai daugiau nei ankstesniais metais. Į prabangaus būsto segmentą patenka toks būstas, kurio vienas kv m. kainuoja virš 3 tūkst. eurų. Tai tokių sandorių Vilniaus mieste praėjusių metų pirmą pusmetį buvo 54, o šiemet – 99. Praktiškai 100 procentų paaugo sandorių kiekis.

Šio segmento pirkėjas ieškojo būsto daugiausia centrinėse miesto dalyse. Labiausiai akcentuojamu poreikiu išlieka vaizdas pro langus ir paties būsto lokacija. Vis dar išlieka prabangaus segmento vartotojui patrauklūs tokie rajonai Vilniuje kaip Žvėrynas, Šnipiškės, senamiestis bei Užupis. Kauniečiai mielai renkasi būstą dalyje Žaliakalnio, centre. Tiesa, Klaipėdoje kažkokią vieną tendenciją išskirti būtų sunku, todėl kad pats miestas yra ypatingas, susijęs su turizmu, poilsiu. Prabangaus NT galime rasti tiek pačioje Klaipėdoje, tiek ir už jos.

Beje, kalbant apie prabangų būstą, kyla susidomėjimas išmaniosiomis technologijomis. Gana dideliu privalumu laikoma, jeigu name yra elektromobilių pakrovimo stotelės, išmanieji durų užraktai. Tačiau įdomu tai, kad, nors šios naujos išmaniosios technologijos būsto pirkėjus vilioja, ilgainiui paaiškėja, kad visgi jomis klientas retai naudojasi.

Kita labai įdomi tendencija apskritai gyvenamojo NT rinkoje yra tokia, kad gyventojai vis dažniau renkasi būstą arčiau centro, mieste. Pilaitė, Pašilaičiai nebėra tokie populiarūs rajonai Vilniuje, kaip anksčiau. Jeigu ankstesniais metais mes matėme suintensyvėjusį kėlimąsi arčiau gamtos, į miesto pakraščius, šiandien galime drąsiai sakyti, kad gyventojai vėl grįžta į miestą ir ieško šiam gyvenimo būdui artimų patogumų: patogaus susisiekimo, renginių, galimybės svarbiausius taškus pasiekti pėstute.

– Kokios yra pagrindinės priežastys, lėmusios NT būsto rinkos Lietuvos didžiuosiuose miestuose augimą?

– Tokius aukštus rodiklius daugiausia lėmė pačių gyventojų didėjanti perkamoji galia bei turto įperkamumas. Palūkanos būstui įsigyti ypač metų pradžioje buvo ypač palankios. Metų pabaigoje palūkanos kinta, truputį kyla. Tai susiję su Lietuvos Centrinio banko priimtais sprendimais. Šiais metais būsto paskolų palūkanos padidėjo 0,25 proc. punkto. 2017 m. spalį vidutinė metinė palūkanų norma siekė 1,99 proc. šių metų spalį – 2,24 proc.

Ateinančiais metais gyvenamojo būsto NT rinka neturėtų labai keistis. Kol kas ženklių krizės požymių mes nematome, bent tokių, kurie buvo prieš 2008 metus.

– Kokius pranašautumėte 2019-uosius metus NT atžvilgiu? Ar įžvelgiate kokius nors krizės ženklus?

– Ateinančiais metais gyvenamojo būsto NT rinka neturėtų labai keistis. Kol kas ženklių krizės požymių mes nematome, bent tokių, kurie buvo prieš 2008 metus. Galbūt pajusime šiek tiek kylančias NT kainas, tačiau tai bus greičiau susiję su pačių komunalinių paslaugų pabrangimu, gal kažkiek su palūkanų kitimu. Visgi galime drąsiai teigti kad šalyje vykdoma saugaus skolinimo politika, vertinamos rizikos, ko niekas nedarė 2008 m., kada rinka perkaito.

Bendrai žvelgiant į padėtį mūsų šalyje, galime teigti kad gyventojai išlieka optimistiški. Jų pajamos auga, palūkanos išlieka pakankami žemos, dėl to būsto įperkamumas išlieka geras. Nepaisant šiek tiek lėtėjančios ekonomikos, NT rinka turėtų išlikti gana aktyvi,

Matome būto poreikį įvairiose srityse: jaunos šeimos perka pirmąjį būstą, naujos gyvenamosios vietos prireikia skyrybų atveju. Vyresni ieško būsto investicijai. Kadangi krizės požymių nėra – gyvenamasis NT kaip investicija išlieka gana paklausia preke.

Rinkos aktyvumą palaiko vis drąsėjantis pirkėjas. Jis nebebijo keisti gyvenamosios vietos, nebėra tokio stipraus prisirišimo prie būsto. Lietuvos, ypač didžiųjų mestų gyventojai, įsigydami NT, nebeplanuoja gyvenimo jame dešimtimis metų į priekį. Jaunos šeimos ieško mažesnio ploto butų ir jį į didesnius keičia tik iškilus poreikiui. Taip pat pastebime, kad pirkėjas nori išlikti laisvas, nes to reikalauja jo gyvenimo būdas. Šiandien žmogus dirba Vilniuje, po mėnesio gal nusimato komandiruotė į Londoną, po to – dar kitur. Gyventojai tampa mobilūs ir nebenori prisirišti prie gyvenamosios vietos. Šiuo atveju išlieka labai patrauklus nuomojamo būsto segmentas. Jis buvo gana aktyvus didžiuosiuose miestuose šiais metais, panašių tendencijų tikimės ir kitąmet.