Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŽMONĖS

Marijus Balčiūnas: ištrūkęs iš narkotikų pinklių 

2016 liepos 23 d. 06:00
Marijus Balčiūnas garsiai sako: "Narkotikams ir alkoholiui - ne!" Dabar jis pilnas idėjų ir džiaugsmo, nes gali padėti ir kitiems.
Marijus Balčiūnas garsiai sako: "Narkotikams ir alkoholiui - ne!" Dabar jis pilnas idėjų ir džiaugsmo, nes gali padėti ir kitiems.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Viešosios įstaigos „Naujas gyvenimas“ vadovas Marijus Balčiūnas padeda žmonėms, įklimpusiems į priklausomybės liūną. Jauno vyro gyvenimas irgi buvo kupinas sudėtingų išbandymų, bet tikėjimas Dievą leido jam įveikti tas negandas. Šiandien Marijus – pavyzdingas ir laimingas tėtis, su žmona Olga Balčiūniene auginantis dvejų metukų dukrytę.

Marijus pradėjo vartoti narkotikus sulaukęs vos penkiolikos. Kapstytis iš jų liūno pradėjo tik po aštuonerių naikinimosi metų, kai suprato, kad atsidūrė giliausioje duobėje. „Kai visi nuo manęs nusisuko, likau vienas. Net artimieji užtrenkė duris. Teko gyventi apleistame namelyje. Įsivėliau į vagystes, grėsė kalėjimas. Suvokiau: jei ir toliau vartosiu kvaišalus, niekas nebegalės padėti, – prisipažino Marijus. – Tada pats pasiprašiau pagalbos. Kai pradėjau gydytis, užklupo patys sunkiausi išbandymai.“

Sutvarkyta aplinka - džiugina akis. /Asmeninio albumo nuotrauka
Sutvarkyta aplinka - džiugina akis. /Asmeninio albumo nuotrauka

Sveikimo kelias

Sveikti buvo nelengva. Jis jautėsi sužeistas ir vienišas. Slėgė beviltiškumo ir tuštumos jausmas. Vis pamanydavo: „Na, nejaugi mano gyvenimas turi būti toks nevykęs?“ Marijus dešimtis kartų bandė eiti sveikimo link. Priklausomybė jam kėlė tokį didelį norą vartoti narkotikus, kad niekas nebegalėjo sustabdyti. Pašnekovo teigimu, tik tuomet, kai įtikėjo Dievą, sunkus akmuo nuo pečių nusirito. Reabilitacijos centre vyras įveikė visą gydymo kursą. Atsiradęs palengvėjimas pažadino norą mokytis.

M. Balčiūnas baigė Vilniaus teologijos koledžą. Dabar studijuoja Mykolo Romerio universitete – pasirinko socialinių mokslų kryptį. „Mokslas ugdo asmenybę, keičia vertybes, supratimą ir požiūrį. Net gestai pakinta“, – pabrėžė jis.

Tikėjimas pakeitė M. Balčiūno gyvenimą, padėjo jam nepalūžti, suteikė galimybių. „Dievas prisilietė prie manęs. Raginau save eiti pirmyn, nesustoti. Suvokiau turįs padėti nuo priklausomybės kenčiantiems žmonėms ištrūkti iš užburto rato, – sakė jaunas vyras. – Jėzus Kristus gali išlaisvinti kiekvieną. Visiems papasakosiu, kad viskas yra įmanoma. Pradėti iš naujo niekada nevėlu.“

Gamtos prieglobstyje pradedamas sveikimo kelias. /Asmeninio albumo nuotrauka
Gamtos prieglobstyje pradedamas sveikimo kelias. /Asmeninio albumo nuotrauka

Kodėl įjunkstama

Žmonės tampa nuo ko nors priklausomi ieškodami, kuo užpildyti slegiančią vidinę tuštumą, patyrę sukrečiančių išgyvenimų, netekčių. „Pasekmės būna skaudžios. Labai sunku išsikapstyti. Tikiu, kad su Dievo pagalba galima rasti paguodą ir įveikti visus sunkumus, – įsitikinęs Marijus. – Elektrėnuose yra susibūrusi krikščioniška bendruomenė. Pamokslauju Dievo žodį, esu pastorius. Organizuojame krikščioniškus renginius, seminarus priklausomų asmenų artimiesiems. Yra tam tikrų metodų, kaip padėti tiems, kurie tos pagalbos nepriima. Garsiai sakome: „Narkotikams ir alkoholiui – ne!“ Padedame rasti kelią iš mirties į gyvenimą.“

M. Balčiūno įkurtame reabilitacijos centre suteikiamas prieglobstis asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo. Prie šios veiklos noriai prisideda ir Marijaus žmona. Su Olga jie pažįstami nuo vaikystės – augo viename kieme, buvo kaimynai. Kai tapo pora, nusprendė veikti drauge. „Kai žmona seka paskui vyrą, juos siejantys ryšiai dar sustiprėja, – kalbėjo Marijus. – Santuokos darną kuria abu sutuoktiniai. Todėl juos turėtų vienyti bendri interesai ar bent jau panašūs pomėgiai. Dviese tarnaujame žmonėms ir Dievui.“

Narveliuose auginami triušiukai. /Asmeninio albumo nuotrauka
Narveliuose auginami triušiukai. /Asmeninio albumo nuotrauka

Reabilitacijos centras plečiasi

Elektrėnų savivaldybėje įsikūrusiame reabilitacijos centre suteikiama galimybė gauti psichologinės ir socialinės reabilitacijos paslaugas, kad pasveikus būtų galima sėkmingai grįžti į visuomenę. Pasak Marijaus, priklausomybės ligomis sergančių žmonių yra labai daug, narkotikai ir alkoholis – mūsų visuomenės problema. Centrą teko plėsti – atidaryti skyrių moterims. Dairomasi tinkamų patalpų ir Kaune. Marijus viliasi sulaukti pagalbos rengiant projektą.

Durys į "Naują gyvenimą". /Asmeninio albumo nuotrauka
Durys į "Naują gyvenimą". /Asmeninio albumo nuotrauka

Reabilitacijos centro vadovas mano, kad jei artimieji laiku atstumtų į priklausomybės liūną įklimpusį žmogų, neduotų pinigų rūkalams ar dozei, jis pradėtų anksčiau gydytis. „Narkomanai manipuliuoja artimaisiais. Grasina nusižudyti, eiti vogti... Baimindamiesi dėl jų gyvybės šeimos nariai ar bičiuliai patys nuperka narkotikų, net nuveža į taborą. Tikras narkomanų rojus. Kam gydytis, jei turi pinigų kvaišalams? Šitaip siurbiant lėšas krintama į dar gilesnę duobę“, – aiškino M. Balčiūnas.

Jis pasakojo, kad pagalbos į reabilitacijos centrą kreipiasi ne tik narkomanai, bet ir priklausomybės ligomis sergančių žmonių artimieji, bandantys ieškoti išeities iš susiklosčiusios sudėtingos padėties. Centre jie konsultuojami, sulaukia patarimų. Tačiau, kaip pabrėžė Marijus, stipriausia motyvacija gydytis atsiranda tuomet, kai žmogus pats nutaria mėginti pasveikti, o ne yra verčiamas kokių nors aplinkybių.

Reabilitacijos centro komanda atvira visiems, kurie kenčia nuo priklausomybės ligų. „Stengiamės parodyti kitokį kelią, perspektyvą, įkvėpti vilties. Kad nekiltų noro sugrįžti į senąjį gyvenimą, turi nuolat motyvuoti ir įkalbinėti, – dalijosi patirtimi M. Balčiūnas. – Vieni neatlaiko ir galiausiai vis vien nutraukia gydymo kursą. Kitus pavyksta susigrąžinti.“

Vyro teigimu, atskleisdamas negatyvią tiesą padedi žmogui susidėlioti pliusus ir minusus. Dažniausiai jis susivokia ir lieka centre gydytis toliau. „Priklausomybė nuo narkotikų, alkoholizmo – neigimo ligos. Bandymas save pateisinti. Kad ir trimis žingsniais į priekį paliekant reabilitaciją. Šiems žmonėms būdingas nestabilumas, impulsyvumas. Grįžti namo iki galo nepasveikus – skausmas artimiesiems, šeimai“, – tvirtino pašnekovas.

Dekoratyvu ir naudinga. /Asmeninio albumo nuotrauka
Dekoratyvu ir naudinga. /Asmeninio albumo nuotrauka

Su giltine – į taborą

„Naujas gyvenimas“ organizuoja nemokamas diskotekas jaunimui Elektrėnuose. „Mūsų šūkis – jaunimas be narkotikų. Liudijame apie kvaišalų vartojimo pasekmes, pasakojame sugriauto gyvenimo istorijas. Bandome įtikinti, kad galima linksmintis kitaip, be svaigalų ir narkotikų, – sakė M. Balčiūnas. – Tose diskotekose man atsivėrė akys: ir penkiolikmečiai vartoja svaigiąsias medžiagas! Buvau šokiruotas. Galima tik įsivaizduoti, kas vyksta didmiesčiuose.“

Reabilitacijos centro vadovo įsitikinimu, didžiausias skaudulys yra Vilniaus taboras. Jame centro kolektyvas rengia prevencines akcijas, kuriomis bando atkreipti visuomenės dėmesį, ragina griežčiau kovoti su kvaišalų prekeiviais. „Kartą sukalėme du didelius karstus ir vieną mažą. Įdėjome ten veidrodžius. Eitynėse, kurių priešakyje ėjo dvi giltinės, dalyvavo mūsų bendruomenės jaunimas, besigydančių vaikinų mamos, artimieji, politikai. Sakėme žmonėms: „Žiūrėkit, ką palaidojot...“ Pažvelgę išvysdavo savo atvaizdą. Per taborą yra žygiavę 15 giltinių, 10 budelių, nešinų kartuvėmis, giljotina... Einame norėdami priminti, kad narkotikų prekyba – tai nusikaltimas. Stabtelime prie kiekvieno namo. Romai mėtė akmenimis, batais, klykė. Neigė pardavinėję kvaišalus, o mūsiškiai tvirtino savo: tame name pirkau, aname pirkau... – pasakojo Marijus. – Esu užsispyręs žmogus. Darysime viską, ką galėsime.“

Šiltiems vakarams. /Asmeninio albumo nuotrauka
Šiltiems vakarams. /Asmeninio albumo nuotrauka

M. Balčiūnas tiki, kad nėra žmogaus, kuris negalėtų pradėti gyvenimo iš naujo: „Dievas visada duoda antrą šansą. Nesvarbu, kaip smarkiai esi įklimpęs. Yra specialistų, kurie padės.“ Anot Marijaus, vis dar gaji klaidinga nuomonė, kad problema neaktuali, kol nepaliečia tiesiogiai. Jei šeimoje nėra priklausomybės ligomis sergančių narių, šis klausimas nerūpi. Iš tikrųjų nė vienas nuo to neapsaugotas.

Kartu mes galime daugiau. Pervesdami lėšų į reabilitacijos centro sąskaitą, padėsite sveikti priklausomybės ligomis sergantiems asmenims:

VšĮ „Naujas gyvenimas“

SWIFT/BIC Kodas HABALT 22

Swedbankas LT 767300010137741501

Be užsiėmimo niekas nelieka - net katinas. /Asmeninio albumo nuotrauka
Be užsiėmimo niekas nelieka - net katinas. /Asmeninio albumo nuotrauka

Elektrėnų savivaldybėje - "Naujo gyvenimo" kryptis . /Asmeninio albumo nuotrauka
Elektrėnų savivaldybėje - "Naujo gyvenimo" kryptis . /Asmeninio albumo nuotrauka

.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika