Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
ŠEIMA IR SVEIKATA

6 mitai apie vaikus „grobiančius“ vaikų apsaugos specialistus 

2019 kovo 18 d. 11:00
Lietuvoje Vaiko teisių apsaugos specialistai imti lyginti su Norvegijos „Barnevernet“, o jų veikla apaugo kartais net absurdiškais mitais. 
Lietuvoje Vaiko teisių apsaugos specialistai imti lyginti su Norvegijos „Barnevernet“, o jų veikla apaugo kartais net absurdiškais mitais. 
BNS nuotrauka

Po Kručinskų šeimos ir dar kelių visuomenėje pasipiktinimo sulaukusių vaikų paėmimo iš šeimų atvejų, Lietuvoje Vaiko teisių apsaugos specialistai imti lyginti su Norvegijos „Barnevernet“, o jų veikla apaugo kartais net absurdiškais mitais – nuo vaikų grobimo bevaikėms homoseksualų šeimoms iki jų „eksporto“ į Norvegiją. LŽ iš arčiau pasižiūrėti, kaip atrodo vaikų „grobimas“ ir kartu su specialistais išvyko į naktinį budėjimą.

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Vilniaus miesto skyriaus vyr. specialistai Rita Padervinskienė ir Jaroslavas Kozlovskis vadinami budėtojais. Jų darbas – reaguoti į iškvietimus ne darbo metu – naktimis, savaitgaliais, švenčių dienomis.

19:30 val. vakaro – pirmasis iškvietimas. Vykstame į šeimą, kur aptikta neblaivi motina su trimis nepilnamečiais vaikais. Čia jau atvykę policijos pareigūnai ir reaguoti reikia greitai – pagal nustatytas normas į iškvietimo vietą specialistai atvykti turi per valandą.

Mitas nr. 1: vaikus iš tėvų gali atimti „už taurę vyno“

Atvykus paaiškėja, kad motinos kraujyje aptikta trys su viršum promilės alkoholio. Namų aplinka gerokai nustebina – butas viename sostinės daugiabučių nei kiek neprimena landynės. Kukliai apstatytas, tačiau stebėtinai tvarkingas. Nepaisant to, kad motinai nustatytas sunkus girtumo laipsnis, budėtojai neskuba išsivežti vaikų – kviečiamas vieno jų tėvas. Jei šis pasirodys blaivus, jam bus pasiūlyta pasirūpinti vaikais, kol motina išsimiegos. Jie bus palikti šeimoje. Vyriškiui atvykus paaiškėja, kad jo vakaras praėjo kiek mažiau linksmai nei vaikų mamos, tačiau irgi ne be alkoholio – jo kraujyje 1,8 promilės. Supratus, kad jo globai vaikų palikti nepavyks, specialistai imasi ieškoti giminaičių, kuriems galėtų nuvežti mažylius.

Sakysite, girta mama – nieko tokio, išsimiegos ir toliau galės rūpintis vaikais, o kas jei vienas jų, tuo metu, kai jos koordinacija sulėtėjus, ar kai ji miega, užsprings maistu?

J. Kozlovskis komentuoja: „Per dvejus šio darbo metus nebuvo nei vieno karto, kai vaikai iš šeimos buvo paimti tik dėl vyno taurės. Kartais žmogus, turintis 0,3 promiles alkoholio kraujyje elgiasi mažiau adekvačiai nei „pripūtęs“ visas tris. Sakysite, girta mama – nieko tokio, išsimiegos ir toliau galės rūpintis vaikais, o kas jei vienas jų, tuo metu, kai jos koordinacija sulėtėjus, ar kai ji miega, užsprings maistu? Ar sulėtėjusios reakcijos žmogus sugebės suteikti tinkamą pirmąją pagalbą? Ar išvis supras kas vyksta?“

Mitas nr.2: paimti iš šeimos vaikai išvežami nežinia kur

Užtrunka nemažai laiko, kol budėtojams pavyksta susisiekti su vaikų močiutėmis – visų trijų skirtingomis. Šioms davus patvirtinimą, kad vaikai gali būti atgabenti pas jas, pildomi dokumentai. Nei viena močiučių nesutinka priimti visų trijų – tik savo biologinius anūkus. Atrodytų, kad išskirti vaikus, ypač tokioje stresinėje būsenoje – ne pats geriausias sprendimas, tačiau paaiškėja, kad būtent tai sukels jiems mažiausiai išgyvenimų. Vaikai yra pratę leisti savaitgalius bei šventes kiekvienas atskirai su savo močiutėmis. Tad nugabenus visus tris pas kurią vieną, gerai jaustųsi tik vienas vaikas.

Budėtojai man liepia nusiteikti ilgai kelionei per gimines – turėsime ne tik nuvežti vaikus jų močiutėms, tačiau ir patikrinti pastarųjų blaivumą. Jei nutiktų taip, kad ir močiutės nevengė pakelti stikliuko, turėsime ieškoti kitų giminių. Specialistai prisipažįsta, kad kartais toks „kalėdojimas“ per gimines, ieškant blaivaus asmens, kuris sutiktų priimti vaiką gali užtrukti iki paryčių. Svetimi budintys globėjai – paskutinė išeitis, kurios griebiamasi, kai vaikais negali pasirūpinti visiškai niekas iš jiems pažįstamos aplinkos žmonių, arba jei vaikas randamas tiesiog gatvėje.

Mitas nr.3: paimami iš šeimos vaikai klykia ir nesiduoda išvežami

Atvykus į iškvietimo vietą nustebino ne tik tvarkingas butas, bet ir ramiai besijaučiantys vaikai. Nepaisant daug atvykėlių ir maišaties namuose, vaikai jautėsi saugūs ir ramūs. Visi trys, susėdę ant lovos dairėsi aplinkui. Vienuolikmetė mergaitė ant rankų supo keturmetį broliuką, o dešimtmetis smalsiai dairėsi aplink ir net noriai žaidė vieno budėtojų pasiūlytu telefoniniu žaidimu.

Visa tai dėl to, kad, nepaisant girtumo, motina elgėsi pakankamai adekvačiai. Ji atsakinėjo į budėtojų klausimus ramiai ir be isterijų, kartu dar spėjo raminti vaikus, nuolat sakė, kad jiems nieko blogo nenutiks, o čia susirinkę žmonės tiesiog nuveš juos pas močiutes.

Kiek vėliau, Jaroslavas Kozlovskis man paaiškino: „Viskas labai priklauso nuo tėvų reakcijos. Šiuo atveju vaikai nebijojo, nes jų mama elgėsi ramiai. Yra buvę atvejų, kuomet mes atvykome ir viskas vyko pakankamai sklandžiai, mama bendravo su mumis ir vaikai, nepaisant netikėto jiems šurmulio, jautėsi ramūs. Būtume taip ramiai juos pas giminaičius ir išvežioję, tačiau jų mamai kažkas nutiko, ją tarsi „perjungė“ ji ėmė šaukti ant mūsų ir klykti. Pamatę tokią mamą išsigando ir vaikai, turėjome nemažai darbo juos ramindami.“

Mitas nr. 4: specialistai į savo darbą žiūri biurokratiškai

Dar būnant iškvietimo vietoje, kita budėtoja Rita Padervinskienė išgirsta, kad visi trys vaikai sunkiai kosti. Mažylis atrodo nusilpęs ir vangiai reaguoja į aplinką. Nusprendžiama kviesti medikus, toks kosulys gali reikšti bet ką – nuo peršalimo iki sudėtingų, ką tik prasiautusio gripo komplikacijų.

Atvykę medikai, atrodo, iškvietimu nelabai patenkinti. Iš pradžių diagnozuoja Roto virusą mažyliui ir nori vežtis jį vieną, bet išgirdę, kad vaikas neviduriavo, diagnozę akimirksniu atšaukia, kol galop pasiryžta paklausyti vaikų plaučių ir dėl budinčiųjų bei kitų susirinkusių spaudimo nusprendžia vežti vaikus į ligoninę patikrai.

Vėliau, pakeliui į ligoninę, netyčia tarpusavyje prasitaria, kad jų planuose buvo pica ir ramus vakaras – savo nepasitenkinimą iškvietimu medikai demonstravo nesislėpdami.

Mažylį nuneša ant savo rankų ir užmigdo dainuodama lopšinę. Kitas budėtojas, Jaroslavas Kozlovskis nuolat skambina vaikų motinai ir informuoja apie situaciją.

Į greitosios pagalbos automobilį kartu su vaikais lipa Rita Padervinskienė. Mes važiuojame iš paskos. Su mumis taip pat važiuoja vyresniojo berniuko tėvas – nepaisant to, kad jam nustatytas girtumas, nusprendžiama jį pasiimti su savimi į ligoninę, nes vyresnėlis berniukas be jo jaučiasi nesaugus ir išsigandęs.

Ligoninę paliekame tik apie vidurnaktį – turėjome sulaukti visų apžiūrų, kurių kiekvienoje dalyvavo budėtojai, taip pat kraujo ir kitų tyrimų. Rita Padervinskienė išreikalauja, kad vaikai visi būtų vienoje palatoje. Mažylį nuneša ant savo rankų ir užmigdo dainuodama lopšinę. J. Kozlovskis nuolat skambina vaikų motinai ir informuoja apie situaciją.

Mitas nr. 5: specialistai važiuoja net į melagingus iškvietimus ir nieko neklausdami pasiima vaikus

Melagingų iškvietimų budėtojai tiesiog nesulaukia. Visų pirma, į šeimą kviečiami policijos pareigūnai, kurie patikrina šeimos narių blaivumą. Jie – savotiškas filtras. Jei tikrai namuose neatsirado nei vieno blaivaus suaugusiojo, kviečiami specialistai. Duotuoju atveju, policijos pareigūnus iškvietė socialinė darbuotoja, žinodama, kad mama vartoja alkoholį jau ne pirmą dieną, ji ją aptiko su vaikais namuose ir iškvietė pareigūnus girtumui nustatyti. Tik tuomet į pagalbą buvo pasitelkti Vaiko teisių apsaugos specialistai.

Mitas nr. 6: vaikus atima ilgam laikui

Namuose neatsiradus nei vienam blaiviam suaugusiam, vaikai iš tiesų paimami iš jiems nesaugios aplinkos ir nuvežami pas gimines. Išsiblaivę tėvai gali kreiptis dėl vaikų grąžinimo į šeimą jau kitą darbo dieną. Tokiu atveju, aplinka, į kurią grįš vaikai būna vertinama specialistų ir vaikai namo gali grįžti jau po poros dienų.

Nustatomas grėsmės lygis: pirmojo lygio grėsmė, kaip nutiko ir mūsų budėjimo metu reiškia, kad šeimai bus priskirtas atvejo vadybininkas – žmogus, kuris kontroliuos situaciją, jis sudarys planą padėsiantį šeimai pašalinti atrastus trūkumus ir sukurti geresnę aplinką vaikams.

Jei namuose prieš vaiką buvo smurtaujama ir su tėvais jam būti akivaizdžiai nesaugu, nustatomas antrasis grėsmės lygis. Tuomet tenka kreiptis į teismą ir vaikai iš šeimos paimami ilgesniam laikui, o ir jų grąžinimo procedūra užtrunka.

LŽ žada sekti tarnybų darbą toliau. Laukite tęsinio.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika