Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
RINKIMŲ MARATONAS

Sauliaus Skvernelio „suktukas“: ar pasiteisins sunkiasvorė taktika? 

2019 sausio 29 d. 08:00
Saulius Skvernelis Prezidentūroje pasigenda vadovo, turinčio vaikų, kurių krykštavimas gali „sušildyti“ šaltus S. Daukanto aikštės rūmus.
Saulius Skvernelis Prezidentūroje pasigenda vadovo, turinčio vaikų, kurių krykštavimas gali „sušildyti“ šaltus S. Daukanto aikštės rūmus.
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

„Valstiečių“ kandidatu prezidento rinkimuose tapęs premjeras Saulius Skvernelis kovą dėl svarbiausio posto šalyje pradėjo skambia, bet kitiems kandidatams užgaulia retorika. Tokia vienu rimčiausių pretendentų į šalies vadovus laikomo politiko rinkiminės kampanijos strategija gali išjudinti ir kitus kandidatus veikti agresyviau.

Ši prezidento rinkimų kampanija žada būti gerokai aršesnė nei kelios buvusios iki šiol. Tam toną davė S. Skvernelis. Šeštadienį didžiausios valdančiosios partijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) – suvažiavime kandidatu į prezidentus paskelbtas politikas rėžė daug atgarsio sulaukusią kalbą. Joje premjeras save netiesiogiai pristatė kaip drąsų, ryžtingą, atsakingą, turintį patirties valstybės tarnyboje, ginantį žmonių ir valstybės interesus, turintį vaikų, kurių krykštavimas gali „sušildyti“ šaltus S. Daukanto aikštės rūmus, mylintį ir mylimą, besididžiuojantį buvus policininku, lyderį, o ne prisitaikėlį bei veidmainį ir t.t.

Dalies ekspertų vertinimu, po tokio S. Skvernelio pasirodymo į aktyvesnę kovą dėl prezidento posto turėtų įsijungti ir kiti stipriausiais laikomi kandidatai.

Kova keliais frontais

Ryšių su visuomene agentūros „INK agency“ vyresniojo partnerio Kęstučio Gečo manymu to, kas vyko iki šiol, negalima laikyti tikra prezidento rinkimų kampanija. Buvo kandidatai, kurie daugiau kalbėjo apie save, šiek tiek – apie valstybę, tačiau vienas su kitu nekovojo, nebuvo akivaizdaus konkuravimo. „Dabar, kai jau aiškūs trys pagrindiniai finalininkai, stipriausi kandidatai, manau, laiko klausimas, kada prasidės komunikacija, kurios esmė bus ne tik kalbėti apie tai, ką jie patys siūlo, bet ir apie tai, kaip turi parodyti kitą kandidatą. Tiek Gitanas Nausėda, tiek Ingrida Šimonytė kol kas apie S. Skvernelį praktiškai nieko nekalbėjo. Matyt, šioje vietoje sulauksime komunikacijos ir iš kitos stovyklos“, – spėjo viešųjų ryšių ekspertas.

K. Gečas nustebtų, jei prezidento rinkimų kampanija būtų neaktyvi. Anot jo, šis pavasaris bus labai karštas, nes iš viso šalyje vyks treji rinkimai. Jis priminė, kad šiuo metu Seimą ir Vyriausybę valdo LVŽS. Todėl bus aktyviai kovojama, kad „valstiečiams“ neatitektų trečioji valdžios atšaka – prezidentūra. „Vien dėl to bus didelė agresija ir takoskyra. Antra priežastis ta, kad su 2016 metų Seimo rinkimais politinė komunikacija yra labai stipriai agresyvėjanti. „Mes“ ir „jie“ prasidėjo nuo tų rinkimų ir iki šiol yra palaikoma tiek Seimo valdančiosios daugumos, tiek premjero. Natūralu, kad kita dalis, kuri nepalaiko „valstiečių“, o palaiko konservatorius ir kitas partijas, labai stipriai mobilizuosis balsuodami prieš LVŽS kandidatą. Šiemet per prezidento rinkimus ypač turėsime balsavimą prieš. Tai nėra neįprasta, bet šįkart tai bus ypač ryšku“, – prognozavo K. Gečas.

Kalba savo elektoratui

K. Gečo nuomone, šeštadieninė S. Skvernelio kalba buvo logiška. Tai – klasikinis prisistatymas, kuriame akcentuojami pagrindiniai kandidato įvaizdžio atraminiai taškai, pasakoma, kokiomis komunikacijos kryptimis žadama eiti, kaip rinkėjams reikėtų jį vertinti. „Pati S. Skvenelio kalba yra daugiau savęs pozicijonavimo, bet ne programinė. Iš esmės ji nėra ta, kurią vadintume kuriančiąja – nepasakoma, kokią valstybę jis mato ir panašiai. Man asmeniškai rūpestį kelia tai, kad yra kalbama apie baimę. Vienoje vietoje sakoma, kad bijoti yra ko, vardijami apibendrinti priešai, kurie siurbia pinigus ir gyvena kitų visuomenės narių, valstybės sąskaita“, – pastebėjo ekspertas.

K. Gečo teigimu, S. Skvernelio kalboje akivaizdžios buvo antikonservatoriškos gaidos. Bandyta atkartoti 2016 metų Seimo rinkimų komunikacinę idėją, kad yra elitas, dažniausiai siejamas su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD), o „valstiečiai“ esą – ne elito atstovai. „S. Skvernelis savo kalboje bandė apjungti du archetipus: a.a. Algirdo Brazausko – ūkiško, tvirto šeimos žmogaus, ir Dalios Grybauskaitės – vadovo-kario, kuris visiems parodys vietą ir kovos su negerovėmis. Kiek tai paveiku, matysime per rinkimus. Tačiau S. Skvernelio kalba neatitinka Vyriausybės veiklos, ypač prisimenant mokytojų streiką ir premjero elgseną jo metu“, – akcentavo jis.

S. Skvernelis akivaizdžiai bando save atskirti nuo konkurentės, šeimos neturinčios I. Šimonytės. Taip pat – nuo G. Nausėdos. Pasak K. Gečo, pristatydamas kaip aršus žmonių gynėjas premjeras bandė parodyti, kad yra kitoks nei ramesniu, intelektualesniu, mandagesniu paprastai regimas jo oponentas.

Viešųjų ryšių specialistas sako, tokie dūriai politiniams konkurentams nėra neįprasta praktika. Vis dėlto, jo manymu, „krykštaujančių vaikų“ motyvas premjero kalboje buvo perlenkimas. „Tačiau turėkime omenyje, kam jis kalba. Pagal Vyriausybės darbo komunikaciją, šią kalbą matyti, kad yra orientuojamasi į kairiųjų elektoratą, socialiai žemesnes visuomenės klases, kurios yra mažiau subtilios ir jautrios terminologijai“, – aiškino K. Gečas.

Kampanija įgijo pagreitį

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Viešosios komunikacijos katedros profesorius Lauras Bielinis mano, kad prezidento rinkimų kampanija vyko ir prieš tai, kai savo žodį dėl kandidatavimo tarė S. Skvernelis. „Po S. Skvernelio kalbos rinkimų kampanijos lygtyje užsipildė vienas pagrindinių nežinomųjų – tai yra „valstiečių“ kandidatas, kurį dabar žinome. Tokiu būdu kampanija įgijo pagreitį ir tapo ryškesne, nes be dviejų tarpusavyje konkuruojančių, bet ir pakankamai panašių kandidatų – I. Šimonytės ir G. Nausėdos, atsirado trečias kandidatas, įsiterpęs tarp jų. Drama didėja, įtampa auga ir mums visiems tampa įdomu“, – teigė politologas.

L. Bielinis prognozavo, kad ši rinkimų kampanija bus išskirtinė. Prieš ankstesnius prezidento rinkimus buvo iš anksto aišku, kas juos laimės, o šiandien, matyt, niekas negalėtų tvirtai pasakyti, kas taps kitu šalies vadovu. „Yra trys kandidatai, kurie yra savaip stiprūs ir įdomūs, skirtingi. Bus įdomu juos stebėti, matyti, kaip jie tarpusavyje kovoja. Tai bus rimta rinkiminė kampanija, kur kovos lygūs kandidatai“, – įsitikinęs jis.

Nelaikys liežuvio už dantų

Komentuodamas S. Skvernelio pasisakymą LVŽS suvažiavime, L. Bielinis pažymėjo, kad premjeras kalba taip, kaip įpratęs. Esą tai atitinka jo natūrą, charakterį ir kito iš jo tikėtis neverta. „Manyčiau, dar ne vieną kartą išgirsime pakankamai aštrių ir neapgalvotų žodžių, dėl kurių, ko gero, jis pats gailėsis ir galbūt netgi viešai atsiprašinės. Vieną kartą jau matėme tokį atsiprašymą. Rinkimų kampanijoje – tai tik dar vienas elementas, kuris pritrauks dėmesį, ir viešųjų ryšių prasme tai nėra jau taip blogai. Juk kalbame apie S. Skvernelį, galvojame apie jį ir nekalbame, negalvojame apie kitus“, – pastebėjo jis.

L. Bielinio teigimu, pagrindinė S. Skvernelio strategija prieš prezidento rinkimus buvo ilgas delsimas atskleisti, ar jis bus kandidatu. Paskelbus jį „valstiečių“ pretendentu, viena įtampa atslūgo, bet formuojasi kita – jau ne per partijos tylėjimą, o per pakankamai ryškų S. Skvernelio kalbėjimą. „Tai yra normalu ir dabar matysime daug strateginių elementų, kuriuos turėtumėme vertinti kaip nuosekliai vykdomų akcijų seką. Nesakyčiau, kad jos visos bus iš anksto sugalvotos, nes S. Skvernelio charakteris leidžia jam lengvai prisitaikyti prie situacijos ir leptelti ką nors tokio“, – vertino VDU profesorius.

Kiti visuomenės nuomonės apklausose palankiausiai vertinami kandidatai į prezidentus, pirmiausia – G. Nausėda ir I. Šimonytė, L. Bielinio nuomone, išlaiko savo stilių. Jų reakcijos į S. Skvernelį, nors ir pakankamai stiprios, nėra tokios, kad galėtų jį sumenkinti rinkėjų akyse. „Kadangi man neaiški jų strateginė nuostata, negalima sakyti, kaip jie reaguos į naujai atsiradusį kandidatą. Visų pirma manau, kad abu pretendentai iš anksto „valstiečių“ kandidatu matė būtent S. Skvernelį. Jo atžvilgiu buvo atlikti skaičiavimai, vykdoma komunikacija ir kiti veiksmai. Kita vertus, rinkimų kampanija truks dar ilgai. Nemanau, kad S. Skvernelis yra ta ašis, ant kurios rinkimų kampanija pasisuks į aktyvesnę fazę. Mano galva, aktyvioji fazė prasidės likus dviems, pusantro mėnesio iki rinkimų“, – spėjo jis.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika