Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
RINKIMŲ MARATONAS

Į Europarlamento rinkimus bilietus gaus visi? 

2019 balandžio 10 d. 10:10
Asociatyvi iliustracija
Asociatyvi iliustracija
Scanpix nuotrauka

Šį ketvirtadienį tiek politinės partijos, tiek rinkimuose dalyvaujantys visuomeniniai komitetai privalo grąžinti parašų rinkimo lapus Vyriausiajai rinkimų komisijai. Tačiau bent jau elektroninėje erdvėje nėra nė vienos partijos ar komiteto, galinčio pasigirti 10 tūkst. rinkėjų parama, kuri yra būtina, norint tapti kandidatu rinkimuose į Europos parlamentą. Vis dėlto partijos ir komitetai tikina, kad sugebės surinkti reikiamų parašų kiekį. 

Popieriuje parašus rinkti lengviau

Rinkėjo puslapyje šiuo metu pirmauja visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys“, elektroninėje erdvėje surinkęs beveik 8,4 tūkst. rinkėjų parašų. Už jos rikiuojasi Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąrašas, užsitikrinęs 8,1 tūkst. rinkėjų paramą. Trečioje vietoje yra komitetas „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“, surinkęs beveik 4 tūkst. elektroninių parašų. Pastarąjį vejasi Liberalų sąjūdis, vedamas europarlamentaro Petro Auštrevičiaus.

Mažiausiai paramos elektroninėje erdvėje sulaukė politinė partija Rusų aljansas, už kurią svetainėje pasirašė 76 rinkėjai.

Nepaisant mažo aktyvumo elektroninėje erdvėje, dauguma partijų atstovų sako reikiamą parašų kiekį surinkę popieriniu variantu.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotoja Kristina Kirslienė tikino, kad partija popieriniu variantu yra surinkusi gerokai daugiau nei 10 tūkst. parašų. Elektroninėje erdvėje už šią politinę partiją tėra pasirašę vos 1 tūkst. gyventojų.

„Galbūt tam įtakos turi partijos skyrių įdirbis renkant parašus tiesiogiai. Elektroninėje erdvėje sekasi prasčiau gal dėl to, kad mūsų rinkėjas yra vyresnis žmogus, gyvenantis regione“, – svarstė K. Kirslienė.

R. Š. Marčiulionis pasiryžęs mokytis

„Valstiečiai“ šiuose rinkimuose tikisi gauti 2–3 vietas Europos Parlamente. Remiantis pačios partijos sudarytu kandidatų sąrašu, jas užimtų sąrašą vedantis europarlamentaras Bronis Ropė, po jo rikiuojasi kontraversiškai vertinamas Raimondas Šarūnas Marčiulionis bei Linas Kontrimas.

K. Kirslienė pripažino, kad R. Š. Marčiulionis šiuose rinkimuose tėra žvaigždė, skirta rinkėjų balsams privilioti. Jo kompetenciją skyriaus pirmininko pavaduotoja vertino kukliai, su viltimi, kad patekęs į Europarlamentą sportininkas reikiamų žinių įgys.

Raimondas Šarūnas Marčiulionis į Europos Parlamento rinkimus kartu su "valstiečiais" eina antruoju numeriu./ BNS nuotrauka
Raimondas Šarūnas Marčiulionis į Europos Parlamento rinkimus kartu su "valstiečiais" eina antruoju numeriu./ BNS nuotrauka

„Tai buvo partijos sprendimas įtraukti R. Š. Marčiulionį į sąrašą, priimtas suvažiavimo metu sausio mėnesį. Jis turi tą patirtį ar ne – čia kitas klausimas. Panašu, kad neturi, bet galbūt vistiek žmogus yra pasiryžęs tam, jis labai nori mokytis, nori sužinoti. Galbūt ne viskas jam taip gerai sekasi, bet tikimės, kad jis galės save parodyti ir iš gerosios pusės, panaudoti savo patirtį toje pačioje kultūros ir sporto srityje. Šiandien jis nėra mūsų partijos narys. R. Š. Marčiulionis yra mūsų rėmėjas ir tam tikra prasme tai yra partijos žvaigždutė rinkėjams pritraukti, bet ta žvaigždutė nėra nukritusi iš dangaus. Jo dalyvavimui pritarė ir partijos pirmininkas, ir valdyba“, – sakė K. Kirslienė.

Tiesa, dalis valstiečių kandidatų į Europos Parlamentą šiandien dirba Seime. Tarp jų – Stasys Jakeliūnas, Tomas Tomilinas, Jonas Jarutis. Pasak K. Kirslienės, didžioji dalis Seimo narių, įtrauktų į kandidatų sąrašą, yra išrinkti daugiamandatėse apygardose. Jei bent vienas jų patektų į Europos Parlamentą, juos pakeistų Seimo rinkimuose už brūkšnio likę „valstiečių“ nariai.

Socialdemokratus ištrauks nebent V. Blinkevičiūtė

Europos Parlamento paskelbtoje būsimos kadencijos sudėties projekcijoje daugiausia mandatų – 4 – prognozuojama Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams. Šiandien ši partija Europos Parlamente turi dvi vietas. Tiek pat narių praėjusių rinkimų metu pavyko išsiųsti ir socialdemokratams. Šiandien jų galimybės po socialdarbiečių atskilimo vertinamos gerokai kukliau. Apklausų duomenimis socialdemokratai geriausiu atveju galėtų laimėti vieną vietą ir ją greičiausiai užimtų europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė.

Pasak partijos pirmininko Gintauto Palucko, socialdemokratai šiandien popieriniu variantu turi surinkę apie 19 tūkst. parašų. Elektroninėje erdvėje už šią partiją pasirašė dar apie 2 tūkst. gyventojų.

Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas apklausų rezultatus vertina skeptiškai./ BNS nuotrauka
Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas apklausų rezultatus vertina skeptiškai./ BNS nuotrauka

„Mes šiems rinkimams kiek reikėjo dėmesio, tiek skyrėme ir daugiau nepersistengėme. Pačios apklausos man ne labai įdomios. Jos mums daug kartų labai keistų dalykų yra rodę. Kiek gausime rinkėjų balsų, tiek vietų ir užpildysime. Neužsiimame nei prognozėmis, nei simuliavimais“, – sakė G. Paluckas.

Tiesa, Europos Parlamento rinkimai gali atverti kelią pačių socialdemokratų frakcijos pagausėjimui Seime. Jeigu į Europos Parlamentą būtų išrinktas socialdarbietis Gediminas Kirkilas, vedantis šios partijos sąrašą į rinkimus, jo vietą Seime užimtų ne socialdarbiečių, bet socialdemokratų partijos narys. Mat pats G. Kirkilas į nacionalinį parlamentą išrinktas daugiamandatėje apygardoje ir iškart už jo rikiuojasi socialdemokratas Bronius Bradauskas.

Zuoko sąrašas „solidus“, parašų skaičius – nežinomas

„Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis Europos parlamento rinkimų kartelę be socialdemokratų dar galėtų peržengti partija „Tvarka ir teisingumas“ bei „Darbo partija“, galinčios iškovoti po vieną mandatą. Už brūkšnio lieka 12 dalyvių, tarp kurių – Lietuvos centro partija, pirmu numeriu į sąrašą prisiviliojusi europarlamentarą Antaną Guogą, bei Artūro Zuoko vadovaujama Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai).

N. Puteikis tikina ketvirtadienį VRK pristatysiantis kiek daugiau nei 10 tūkst. parašų. Elektroninėje erdvėje už Lietuvos centro partiją pasirašė 1,5 tūkst. gyventojų.

Tuo tarpu Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) sąraše antru numeriu įtrauktas Algis Čaplikas sakė nežinantis, ar sąjunga turi surinkusi reikiamą kiekį gyventojų parašų, tačiau tikisi, kad ketvirtadienį VRK pavyks pristatyti reikiamą jų kiekį su 10 proc. perviršiu. Elektroninėje erdvėje už A. Zuoko liberalus yra pasirašęs 1 tūkst. gyventojų.

A. Čapliko teigimu, sąjunga turi palaikymą ne tik Vilniuje, bet ir Rokiškyje, Visagine bei Pakruojyje. Tačiau šiai politinei jėgai apklausos ypač nepalankios. Šiandien Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) apklausų rezultatuose net nėra įvardijama, ji slepiasi po grafa „kita“. Visos po panašiu vardu besislepiančios politinės jėgos apklausų duomenimis neturėtų peržengti 5 proc. barjero ir vietų Europos Parlamente negaus. Tačiau pats A. Čaplikas nuomonių apklausų rezultatų linkęs nevertinti.

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) sąraše antruoju numeriu įtrauktas Algis Čaplikas viliasi, kad sąjungai pavyks surinkti reikiamą kiekį parašų./ BNS nuotrauka
Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) sąraše antruoju numeriu įtrauktas Algis Čaplikas viliasi, kad sąjungai pavyks surinkti reikiamą kiekį parašų./ BNS nuotrauka

„Čia tik prielaidos, o viskas priklausys nuo to, kaip mes save pateiksime. Mūsų sąrašas yra gana solidus. Artūras Zuokas yra pakankamai rimtas kandidatas. Tie visi įvykiai (kaltinimai korupcija – LŽ), jie yra dvidešimties metų ir apsukti nauja. Tai yra tas pats, kas sugedusį sumuštinį pateikti kaip šviežią. Ta istorija dešimt kartų nuvalkiota ir visiems mintinai žinoma. Tik barzdukams atradimas atsirado, tiems, kurie tų įvykiu metu buvo vos 16 metų“, – piktinosi A. Čaplikas.

Šiuo metu Lietuvai Europos Parlamente atstovauja 11 narių, iš kurių – 2 socialdemokratai, 2 Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariai. Tiek pat buvo išrinkta „Tvarkos ir teisingumo“ bei ir Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovų. Po vieną vietą Europos Parlamente gavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir Darbo partija. Iš viso Europos parlamentą sudaro 751 narys. Ateinančią kadenciją jų sumažės iki 705.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika