Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Roberto Muellerio išvados dar labiau suskaldė JAV visuomenę 

2019 kovo 26 d. 21:00
Specialusis prokuroras Robertas Muelleris HAV prezidento veiksmus tyrė nuo 2017 m. gegužės.
Specialusis prokuroras Robertas Muelleris HAV prezidento veiksmus tyrė nuo 2017 m. gegužės.
AFP/Scanpix nuotrauka

Ilgai lauktos specialiojo prokuroro Roberto Muellerio išvados dėl Rusijos įsikišimo į 2016 metų JAV prezidento rinkimus greičiausiai dar labiau sustiprins kongreso respublikonų paramą prezidentui Donaldui Trumpui, o demokratus paskatins dar aktyviau siekti, kad prezidentas būtų patrauktas atsakomybėn už įtariamas nuodėmes.

Kaip rašo amerikiečių dienraščio „The Washington Post“ portalas, tikėtina, kad dėl R. Muellerio išvadų – specialusis prokuroras nerado D. Trumpo sąmokslo su Rusija įrodymų, bet ir nepaneigė galimybės, kad prezidentas trukdė vykdyti teisingumą – Vašingtonas taps ilgos ir dar aršesnės politinės kovos lauku. Tyrimo ataskaitos santrauką visuomenei pristatė generalinis prokuroras Williamas Barras. Joje pateikta informacija gali tik dar labiau supriešinti prezidento rėmėjus ir kritikus.

Žmonės turi teisę žinoti

Tyrimo išvados daugeliui respublikonų leido lengviau atsikvėpti ir pakurstė viltis, kad pavyks į savo stovyklą prisivilioti iki šiol skeptiškai prezidento atžvilgiu nusiteikusių amerikiečių. Tuo metu demokratai paskelbtas specialiojo prokuroro išvadas, ko gero, įvertins kaip paskatą ir toliau tirti D. Trumpo veiksmus.

Daugelis demokratų jau sekmadienį dar kartą įsipareigojo atlikti išsamų D. Trumpo veiklos tyrimą, tačiau R. Muellerio išvados šią užduotį apsunkins. JAV Kongreso demokratams dabar teks kritikuoti ar bent jau išplėsti tyrimą, kurį pastaruosius porą metų vis skatino ir teisino. Dalis įtakingų demokratų teigė generalinį prokurorą W. Barrą paskubėjus tvirtinti, jog R. Muelleris nerado įrodymų, kad prezidentas trukdė teisingumui.

JAV Kongreso demokratų lyderiai – Charlesas E. Schumeris ir Nancy Pelosi išplatino bendrą pareiškimą. Jame daugiau dėmesio skiriama ne pagrindinei išvadai (kad D. Trumpas ir jo komandos nariai nebuvo susimokę ir nederino veiksmų su Rusijos vyriausybe), o tyrimo skaidrumui. Politikai ragina paviešinti visą specialiojo prokuroro ataskaitą, nes „Amerikos žmonės turi teisę žinoti.“

Tuo metu pats prezidentas pareiškė, kad specialusis prokuroras R. Muelleris veikė garbingai. Tačiau netiesiogiai pagrasino atsakomosiomis priemonėmis savo priešininkams. Jis sakė: „Yra žmonių, kurie padarė labai blogų dalykų, pasakyčiau, išdavikiškų dalykų, mūsų šaliai. Išgyvenome tikrai blogą periodą... Tais žmonėmis tikrai bus pasidomėta.“

Net jei abi šalys artimiausiais mėnesiais tvirtai laikysis įsikibusios ankstesnių naratyvų (respublikonai: „Baikim raganų medžioklę“; demokratai: „Ką ir kada prezidentas sužinojo?“), tai nereiškia, kad R. Muellerio darbas buvo beprasmis.

Niujorko federaliniai prokurorai toliau tiria Donaldo Trumpo rinkimų kampaniją, inauguraciją ir verslą, o kongresas nagrinėja prezidento politiką, finansinius interesus ir įtartinus sprendimus.

Tyrimai bus tęsiami

D. Trumpo veiksmai tiek kandidatuojant į šalies vadovo postą, tiek jau einant JAV prezidento pareigas ir toliau bus tiriami. Kongreso komitetai nagrinėja gausybę galimų D. Trumpo nusižengimų, įskaitant prezidento finansinius interesus, sprendimus atleisti su tyrimu susijusius asmenis, jo inauguracinio komiteto lėšų rinkimą, šeimos fondą, verslo operacijas einant šalies vadovo pareigas ir santuokinę neištikimybę bei bandymą nusipirkti galimos sugulovės tylą šiuo klausimu. O Niujorko federaliniai prokurorai toliau tiria D. Trumpo kampaniją, inauguraciją ir verslą.

Ankstesni su JAV prezidentais susiję skandalai būdavo arba asmeninio (pvz., Billo Clintono romanas su Monica Lewinsky), arba politinio (pvz., nešvarūs Richardo Nixono darbeliai ir pastangos trukdyti tyrimams) pobūdžio. Tačiau D. Trumpas kaltinamas tiek nederamu elgesiu privačiame gyvenime, tiek netinkamais veiksmais einant Jungtinių Valstijų prezidento pareigas. Ir kol kas nematyti jokių ženklų, kad jo oponentai ketintų susiaurinti kaltinimų apimtį.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia, kad tyrimo išvados jį visiškai išteisina, ir grasina "pasidomėti" žmonėmis, kurie vykstant tyrimui "padarė išdavikiškų dalykų". / AFP/Scanpix nuotrauka
JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia, kad tyrimo išvados jį visiškai išteisina, ir grasina "pasidomėti" žmonėmis, kurie vykstant tyrimui "padarė išdavikiškų dalykų". / AFP/Scanpix nuotrauka

JAV portalas „Politico“ primena, kad R. Muellerio tyrimas buvo pradėtas 2017 metų gegužę. Iš pradžių siekta išsiaiškinti, ar D. Trumpo prezidento rinkimų kampanijos komanda buvo susimokiusi su Rusijos vyriausybe. Vėliau tyrimo apimtis buvo smarkiai išplėsta: be kitų klausimų, nagrinėti ir prezidento D. Trumpo bandymai trukdyti tyrimui, ir Persijos įlankos šalių vyriausybių pastangos nusipirkti prieigą prie Baltųjų rūmų.

Rusija išvadų nepripažįsta

R. Meullerio ataskaitoje pateikiama įrodymų, kad Rusija darė įtaką JAV prezidento rinkimams – rengė koordinuotas dezinformavimo kampanijas ir neteisėtai gavo prieigą prie demokratų kandidatės H. Clinton elektroninių laiškų. Tačiau Kremlius tai aktyviai neigia.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė neskaitęs konfidencialios specialiojo prokuroro ataskaitos, bet pabrėžė, kad tokius kaltinimus Maskva laiko nepagrįstais, o „principinga Rusijos pozicija šiuo klausimu yra gerai žinoma: mūsų šalis nesikiša į kitų šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, vidaus reikalus“.

Rusijos įstatymų leidėjai teigia, jog atskaita išteisino tiek Maskvą, tiek D. Trumpą, bet atsargiai vertina galimybę, kad dvišaliai santykiai dabar gali normalėti. Ataskaitos išvados, kaip socialiniame tinkle „Twitter“ parašė senatorius Aleksejus Puškovas, „yra gėdingos JAV ir jų politiniam elitui“. O parlamentaras Leonidas Sluckis savo ruožtu pareiškė žurnalistams, kad ataskaitos išvados „vargu ar gali tučtuojau ką nors pakeisti Rusijos ir JAV dialoge“.


Tekstinis blokas: 1

Svarbiausios R. Muellerio tyrimo išvados

SLAPTO SUSIMOKYMO NEBUVO.

Specialusis prokuroras Robertas Muelleris tai aiškiai konstatavo: tyrimo metu nebuvo nustatyta, kad Donaldo Trumpo rinkimų komandos nariai buvo slapta susimokę ar koordinavo savo veiksmus su Rusijos vyriausybe, šiai vykdant kišimosi į rinkimus veiklą. Neatskleidžiama, kokiais faktais R. Muelleris grindžia savo išvadą, kad virtinė D. Trumpo bendražygių, turėjusių kontaktų su Rusija, nepadarė nusikaltimo. Taip pat neatsakyta į klausimą, kodėl kai kurie iš šių žmonių melavo federaliniams tyrėjams ar Kongresui per tyrimą dėl Rusijos, nes tyrimai nebuvo tiesiogiai koordinuojami.

NERADO NEGINČIJAMŲ ĮRODYMŲ, KAD PREZIDENTAS TRUKDĖ TEISINGUMUI.

R. Muelleris nepateikė aiškios išvados, ar D. Trumpas trukdė vykdyti teisingumą, nusprendė nepriimti konkretaus sprendimo šiuo klausimu. „Ataskaitoje nenurodoma, kad prezidentas padarė nusikaltimą. Tačiau jis ir nereabilituotas“, – rašė R. Muelleris. Specialusis prokuroras pateikė abi pozicijas pagrindžiančių įrodymų. R. Muelleris paliko neišspręstus sudėtingus teisės ir faktinius klausimus, ar prezidento veiksmai ir ketinimai galėtų būti laikomi trukdymu teisingumui.

NEPERSEKIOTI BAUDŽIAMĄJA TVARKA UŽ TRUKDYMĄ TEISINGUMUI NUSPRENDĖ GENERALINIS PROKURORAS WILLIAMAS BARRAS.

R. Muelleriui nepateikus jokios rekomendacijos, W. Barras sakė nusprendęs įsikišti. D. Trumpo generaliniu prokuroru paskirtas W. Barras teigė, kad kartu su savo pavaduotoju Rodu Rosensteinu nusprendė, jog nėra pakankamai įrodymų daryti išvadą, kad prezidentas trukdė vykdyti teisingumą. Anot generalinio prokuroro, jis padarė išvadą, kad jokie D. Trumpo veiksmai neprilygo trukdymui vykdyti teisingumą ir nėra pakankamai įrodymų, jog jis veikė turėdamas blogų ketinimų.

GRIEŽTI KRITERIJAI KALTINANT SUSIMOKYMU.

Vertindamas, ar amerikiečiai padarė nusikaltimų, susijusių su Rusijos kišimusi į rinkimus, R. Muelleris ieškojo įrodymų, kad buvo konkretus susitarimas tarp D. Trumpo rinkimų štabo ir Rusijos vyriausybės. W. Barras sakė, kad tyrėjai tokių įrodymų nerado. Tačiau R. Muelleris nustatė ne vieną atvejį, kai „su Rusija susiję asmenys siūlė padėti D. Trumpo kampanijai“. Specialusis prokuroras kruopščiai tyrė 2016 metų birželį dangoraižyje „Trump Tower“ surengtą susitikimą su viena teisininke iš Rusijos. Jame dalyvavo ir prezidento vyresnysis sūnus Donaldas Trumpas. Jis tikėjosi, kad šis susitikimas padės gauti tėvo varžovę prezidento rinkimuose Hillary Clinton kompromituojančios medžiagos. Iš teismo dokumentų taip pat žinoma, jog vienas Maltos profesorius atskleidė D. Trumpo rinkimų kampanijos patarėjui užsienio politikos klausimais, kad rusai turi elektroninių laiškų, kompromituojančių H. Clinton. Ši žinia buvo perduota prieš kelias savaites, kol į viešumą iškilo informacija, kad buvo įsilaužta į Demokratų partijos kompiuterių tinklus. Be to, D. Trumpas rinkimų kampanijos metu bandė sudaryto verslo sandorį Rusijoje. Čia jam talkino jo asmeninis advokatas, kuris aptarė pasiūlymą su vienu Kremliaus atstovu. Tačiau, pasak R. Muellerio, amerikiečiai savo veiksmais nepažeidė įstatymų.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika