Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
MOKSLAS IR IT

Dagių informacinis tinklas 

2015 gegužės 20 d. 06:00
Per jaunėlės Vilgailės (antra iš dešinės) magistro diplomo įteikimą Oksfordo universitete Valentina ir Viktoras Dagiai su sūnumi Eigminu ir dukra Girstaute.
Per jaunėlės Vilgailės (antra iš dešinės) magistro diplomo įteikimą Oksfordo universitete Valentina ir Viktoras Dagiai su sūnumi Eigminu ir dukra Girstaute.
Asmeninio albumo nuotraukos

Praėjusį savaitgalį Valentinos ir Viktoro Dagių namuose Vilniuje susirinko visa šeima. Pastaraisias metais taip nutinka nedažnai, o ir proga ypatinga - vidurinio sūnaus Sirvydo vestuvės. Didelė šeima skirtingais laikotarpiais pasklidusi po įvairias šalis, tačiau nuolat palaiko glaudžius ryšius, aplanko vienas kitą.

Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos instituto (MII) tyrėjai užaugino penkis vaikus. Vyriausia dukra Girstautė su šeima gyvena Nyderlanduose. Eigminas ir Sirvydas po studijų užsienyje grįžo į Lietuvą, čia sukūrė šeimas. Vilgailė studijuoja doktorantūrą Lundo universitete Švedijoje ir taip pat planuoja grįžti. O jaunėlis Tolmantas - VU studentas.

"Svarbu surasti save ir būti laimingam. Nieko nėra blogiau, kaip daryti tai, kas neįdomu, - įsitikinusi prof. V. Dagienė. - Visi vaikai pasirinko, ką patys norėjo. Vienintelis dalykas, ką dariau nuo mažens, - visur vaikus tempiau, kad išbandytų save: grojo, kalė, iš molio lipdė, plaukė, tautinius šokius lankė... Ne laikas siūlyti, kai vaikas dešimtokas ar vienuoliktokas. Tada jau patys gali spręsti."

Su sūnumi Sirvydu Brunėjuje.
Su sūnumi Sirvydu Brunėjuje.

Perforuotos kortos

Turbūt daugelis vartė dar 1995 metais išleistą V. Dagienės knygą vaikams "Kelionė į kompiuterių šalį". VU MII Informatikos metodologijos skyriaus vadovė prof. V. Dagienė yra daugiau kaip 60 informatikos mokomųjų knygų autorė, dabar baigia rengti kompiuterijos žodyną. Lietuvos mokslo premijos laureatė taip pat yra Jaunųjų programuotojų mokyklos mokslinė vadovė, Lietuvos moksleivių informatikos olimpiados organizacinio komiteto pirmininkė, Informatikos ir informacinių technologijų terminų komisijos pirmininkė. Abu su vyru dar sovietmečiu vedė televizijos laidas apie programavimą. Kas savaitę programavimo pamokos skelbtos ir spaudoje. Užsieniečiai dabar stebisi, nors technika tada, žinoma, buvo visai kitokia.

"Vaikystėje žaisdavome su perforuotomis kortomis, naudojamomis programuoti didelėmis skaičiavimo mašinomis. Jos tiko kam nors užsirašyti arba kaip skirtukai knygoms. Iš kaimo autobusu atkeliaudavo siuntiniai taip pat su užrašu ant tokios kortos", - prisiminė 32 metų Eigminas.

Kai namuose atsirado pirmasis labdarinis kompiuteris iš Norvegijos, Eigminas netruko paeksperimentuoti: "Jau viskas, nebeveikia. Ištryniau, kas buvo nereikalinga". Prof. V. Dagienė juokėsi, kad taip mokytasi - viską nuo pradžių ir bandant pataisyti, kas sugadinta.

Ir Eigminas, ir 26 metų Sirvydas lankė Jaunųjų programuotojų mokyklą. Joje, veikiančioje jau trečią dešimtmetį, nuo pat pradžių dirbo informatikas V. Dagys ir sūnums atrodė savaime suprantama ten užsirašyti. Knygos, iš kurių mokėsi, buvo parašytos mamos ir jos bendradarbių. Sirvydas taip pat baigė Jaunųjų matematikų mokyklą. Taip po truputį siaurėjo sritis, kuri įdomiausia ir labiausiai sekasi.

Su Girstaute Hanojuje.
Su Girstaute Hanojuje.

Kuo daugiau pamatai

Girstautė, Eigminas, Sirvydas, Vilgailė baigė Vilniaus licėjų, Tolmantas - Mykolo Biržiškos gimnaziją. Dabar jis studijuoja VU Ekonomikos fakultete vadybą ir verslo administravimą.

Eigminas VU Matematikos ir informatikos fakultete studijavo informatiką. Pusę metų pagal "Erasmus" programą mokėsi Danijoje. Magistro studijas baigė Bolcano universitete, Šiaurės Italijoje. Dabar dirba vadovaujančiu programuotoju danų kompanijoje "TIA Technology", plėtojančioje savo verslą Lietuvoje ir Danijoje. Eigmino žmona Laura - taip pat informacinių technologijų specialistė.

"Nebuvo net minties negrįžti į Lietuvą, - sakė Eigminas. - Kuo daugiau pamatai, tuo labiau norisi grįžti. Taip sako ir nemažai mano draugų. Grįžo ir brolis."

Sirvydas VU Matematikos ir informatikos fakultete studijavo finansų ir draudimo matematiką. Pagal "Erasmus" programą pusę metų mokėsi Amerikos universitete Beirute, Libane. Magistro studijas baigė Roterdamo universitete, Olandijoje. Nuo pernai rugsėjo dirba duomenų analitiku belgų įkurtoje jaunoje įmonėje, viešbučių sektoriaus startuolyje, "OTA Insight" ("Online Travel Agency Insight"). Jos pagrindinis biuras yra Londone. Sirvydas iš pradžių ten ir dirbo, o nuo šių metų vasario - jau būdamas Vilniuje. Sirvydo žmona Toma taip pat baigusi finansų ir draudimo matematikos studijas.

Su Vilgaile prie Niagaros krioklių.
Su Vilgaile prie Niagaros krioklių.

Susitikimų schema

Girstautė VU Medicinos fakultete baigė bendrąsias bakalauro studijas, magistrantūrą studijavo Suomijoje ir Norvegijoje, doktorantūrą - Olandijoje. Ten ir liko gyventi, sukūrusi šeimą su kartu studijavusiu italu. Augina sūnų Jorį Narimantą. Vilgailė Oksfordo universitete Jungtinėje Karalystėje baigė fizikos magistro studijas ir pirmus metus Lundo universitete studijuoja saulės energijos ir nanotechnologijų doktorantūrą.

Visa šeima susirenka per kas antras Kalėdas ir, žinoma, kitas svarbias artimųjų šventes. Girstautė su vyru kas antri metai važiuoja Kalėdų į Italiją. Brolių žmonos kilusios iš Žemaitijos. Arčiau, tačiau vis tiek - 300 km nuo Vilniaus, todėl reikėtų, pasak Sirvydo, kokios nors schemos, kaip visiems susiburti. Atskirai ir pusiau kartu visi aplankė, pavyzdžiui, Girstautę Olandijoje. Mama vis nuskrenda pamatyti vaikaičio. Eigminas, dirbdamas danų kompanijoje, jau laukia progos aplankyti Vilgailę - nuo Kopenhagos per tiltą tik valanda traukiniu. Prof. V. Dagienė buvo nuvykusi pas visus vaikus, kad ir kur jie studijavo. Aplankė Sirvydą net Beirute.

Prof. Valentina Dagienė su sūnumis Eigminu (kairėje) ir Sirvydu./Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka
Prof. Valentina Dagienė su sūnumis Eigminu (kairėje) ir Sirvydu./Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Per 70 šalių

"Mama daugiausia keliavusi ir kraštų pamačiusi, - sakė Sirvydas. - Tačiau žygiavimo pėsčiomis entuziastas buvo tėtis. Vaikystėje jis mus visus yra pavedžiojęs po Lietuvą. Žygiai pėsčiomis, gyvenimas palapinėje - nuo tada patiko keliauti."

Kai atkūrus nepriklausomybę atsivėrė galimybės keliauti toliau, prof. V. Dagienė bene per porą metų išmoko anglų kalbą. Pirma kelionė buvo į Norvegiją, o dabar aplankyta per 70 šalių. Į Pietryčių Aziją keliavo su Sirvydu, aplankė Siriją, Jordaniją, Malaiziją, Brunėjų. Su Girstaute - Vietnamą, Kambodžą, Tailandą. Su Eigminu ir jo žmona Laura vieną mėnesį keliavo po Peru. Su Vilgaile buvo Suomijoje ir Amerikoje. Su Tolmantu keliavo po Norvegiją ir dar planuoja kitų kelionių. Kai kada vieną ar kitą vaiką pasiimdavo, kai važiuodavo į olimpiadas. Daug keliauta darbo reikalais.

Prof. Valentinos Dagienės sūnūs Sirvydas (kairėje) ir Eigminas po studijų užsienyje grįžo į Lietuvą.
Prof. Valentinos Dagienės sūnūs Sirvydas (kairėje) ir Eigminas po studijų užsienyje grįžo į Lietuvą.

Kas rytą - šimtas laiškų

"Norėjome ir Lietuvoje išlaikyti tam tikrą lygį, sukurti mokyklą, todėl žvalgiausi informatikos mokymo kitose šalyse, kad būtų galima ir su doktorantais dirbti, - prisiminė MII Informatikos metodologijos skyriaus vadovė. - Viskas užtruko mažiausiai dešimtmetį. Pirmiausia nebuvo mokymo, susieto su mūsų lietuviška kultūra, todėl nepriklausomybės pradžioje skubėjome lokalizuoti ir versti programas, perrašyti vadovėlius. Išleistas ir pirmas originalus vadovėlis."

Mokslininkė kas rytą parašo mažiausiai šimtą laiškų į skirtingas šalis. Toks didelis suburtas užsieniečių tinklas. Prof. V. Dagienė įsteigė du tarptautinius žurnalus "Informatics in Education" bei "Olympiads in Informatics".Pasak vyriausiosios redaktorės, nuolat sukasi mažiausiai dvidešimt straipsnių kiekvienam žurnalui iš skirtingų šalių. Kasmet rengiama ir po dvi tris tarptautines konferencijas, skirtas naujosiomis technologijomis grįstam mokymui, vieną - vis kitoje šalyje.

Peru Huacachinos oazėje su sūnumi Eigminu ir jo žmona Laura.
Peru Huacachinos oazėje su sūnumi Eigminu ir jo žmona Laura.

"Žmogus negalėtų tiek dirbti, jei nedegtų aistra savo darbui. Panašu, kad mamai darbas kartu yra pomėgis", - svarstė Eigminas.

"Mokausi efektyviai panaudoti laiką, - dalijosi patirtimi prof. V. Dagienė. - Dirbu kelis darbus vienu metu. Neatidėlioju nemalonių, pavyzdžiui, ataskaitų. Kuo skubiau tai padarau ir galiu imtis malonesnės veiklos: rašyti straipsnius, kurti naujus modelius. Važiuodama viešuoju transportu apmąstau darbus, sugalvoju idėjų publikacijoms. Kai mano doktorantai sako, kad liko tik 20 minučių, nieko nepadarysime, atsakau: oho, turime dar 20 minučių, galime peržvelgti vieną ar net porą straipsnių ir eidami apmąstyti."

Mokslininkė gebėjo rasti laiko rašyti knygas, net kai vaikai buvo maži. Skalbdama kelias valandas (sauskelnių nebuvo), prigalvodavo uždavinių, o vėliau užrašydavo. Išvažiavus į kaimą, kai Eigminui buvo gal porą metų, parašyta knyga "Šimtas programavimo uždavinių", išversta į rusų kalbą ir dabar dar naudojama.

Prof. Valentinos Dagienės aplankytas šalis žymi magnetukai ant šaldytuvo.
Prof. Valentinos Dagienės aplankytas šalis žymi magnetukai ant šaldytuvo.

Agituojant už "Bebrą"

2004 metais prof. V. Dagienė inicijavo kasmetinį tarptautinį informatikos ir informacinių technologijų konkursą „Bebras“. Pasiūlė idėją, visą programavimo varžybų sistemą, ir dabar konkursas sutraukia daugiau kaip 40 šalių. Svarbiausias jo tikslas – skatinti mokinių domėjimąsi kompiuterių mokslu, informacinėmis technologijomis.

"Mama norėjo nors vienam perduoti "Bebrą", labai agitavo, kad aš ar Eigminas perimtume organizavimą, bent man labai įdomi mano sritis. Be to, manau, kad mama tai daro geriau", - kalbėjo Sirvydas.

Prof. V. Dagienė turi įvairių idėjų, kaip dar labiau plėsti konkursą. "Bebro" suburtos šalys - irgi tam tikras tinklas. Olandai iš to sėkmingai daro verslą: įkūrė kompaniją "Bebras" ir teikia paslaugas vokiečiams bei amerikiečiams kurdami uždavinius. Tarptautinis matematikos konkursas "Kengūra", pavyzdžiui, yra prancūzų šeimos verslas, dirba tėvas su dviem sūnumis.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika