Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Skiepai ir dievai: valdžios pasaulėžiūra 

2019 balandžio 17 d. 13:00
Dainius Kepenis.
Dainius Kepenis.
Romo Jurgaičio nuotrauka

Sveikos gyvensenos komisiją Seime panaikinti galima, bet kažin ar tai sumažins tikinčiųjų, kad pasaulį valdo marsiečiai. Tokia išvada peršasi išsamiau panagrinėjus tai, ką slepia plati „sveikos gyvensenos“ sąvoka.

Seimo nario „valstiečio“ Dainiaus Kepenio vadovaujama Sveikos gyvensenos komisija Seime pastaruoju metu sulaukė daug neigiamo dėmesio. Iš jos pasitraukė pirmininko pavaduotoja Socialdemokratų frakcijos narė Dovilė Šakalienė. Seimo konservatoriai, kurių atstovai taip pat paliko komisiją, pasiūlė apskritai ją naikinti. Konservatorius, kaip ir D. Šakalienę, papiktino D. Kepenio surengta konferencija „Saugios vakcinos – saugiai Lietuvai“, kurios dalyviai beveik vienbalsiai smerkė skiepijimą. Visi D. Kepenio priešininkai, atrodo, įsitikinę, kad už nusistatymo prieš skiepus slypi platesnė pasaulėžiūra, galbūt susijusi su sąmokslo teorijomis.

„Lietuvos žinios“, siekdamos skaitytojams parodyti ne tik dūmus, bet ir ugnį, nutarė nuodugniau patyrinėti sveika gyvensena susirūpinusių žmonių būrį ir jų išpažįstamą gyvenimo filosofiją.

Ugnius Kiguolis. / BNS nuotrauka
Ugnius Kiguolis. / BNS nuotrauka

Kiguolių šeima ir jos veikla

Kontroversišką reakciją sukėlusią konferenciją „Saugios vakcinos – saugiai Lietuvai“ organizavo ir moderavo verslininkas Ugnius Kiguolis. Viešumoje jis vertinamas kaip neformalaus vadinamųjų antivakserių (skiepų naudos neigėjų ar jų tariamos žalos propaguotojų) sąjūdžio lyderis arba bent jau vienas lyderių.

U. Kiguolis neslepia savo atsargaus požiūrio į skiepus. Per konferenciją verslininkas minėjo esąs už skiepus, bet taip pat pripažino, jog pats vaikystėje yra patyręs jų žalą. Esą būtent todėl U. Kiguolis siekia, kad apie šią žalą būtų kalbama. „Jei Seimas pradėtų diskusiją apie privalomus skiepus, jis turėtų pradėti ir diskusijas apie Skiepų žalos fondo suformavimą, kaip tai įprasta kitose valstybėse. Vakcinų žala – reali, tad valstybė privalo prisiimti už ją ir atsakomybę“, – aiškino U. Kiguolis.

Panašias nuostatas jis nuolat reiškia socialiniuose tinkluose, abejoja įvairių medicinos tyrimų pagrįstumu ir nešališkumu. Verslininko atstovaujama interneto naujienų svetainė „Firmus Medicus“ taip pat deklaruoja tikslą supažindinti žmones su „Lietuvos ir pasaulio sveikatos naujienomis, mokslinių tyrimų duomenimis, studijomis, apžvalgomis bei komentarais“.

Dainiaus Kepenio priešininkai, atrodo, įsitikinę, kad už nusistatymo prieš skiepus slypi ir platesnė pasaulėžiūra, galbūt susijusi su sąmokslo teorijomis.

Svetainėje atsakoma U. Kiguolį kritikuojantiems žurnalistams, skelbiama apie teisinius veiksmus prieš privalomus skiepus siūlančius įteisinti politikus, daug dėmesio skiriama netradiciniam gydymui, ypač homeopatijai. Pastaroji tema, matyt, yra paveldas iš tų laikų, kai „Firmus Medicus“ buvo ne informacinė svetainė, o U. Kiguolio tėvų Vytauto ir Beatričės Kiguolių privati poliklinika, įkurta dar 1990 metais. Ji veikė iki 2015-ųjų ir gydė pacientus netradiciniais metodais, „individualiais homeopatiniais bei kitokiais preparatais“.

B. Kiguolienė įvairiuose interneto tinklalapiuose vadinama gydytoja. Tačiau visa viešai prieinama informacija apie jos teikiamas gydymo paslaugas išimtinai susijusi tik su netradicine medicina. Be kita ko, B. Kiguolienė gerai žinoma ir antropoteosofų bendruomenėje. Ji vertinama už savo paskaitas apie neigiamą haliucinogeninių medžiagų poveikį.

B. Kiguolienė dėsto: „Antropoteosofiniu požiūriu žmogus, vartojantis ayahuasca (toliau – ajavaską), nenušvis, nes ši medžiaga uždaro kelią į evoliuciją. Informaciją iš Dvasinių mokytojų galime gauti tada, kai esame paruošę savo indą. Tai – jau procesas, per kurį mes patys atsiveriame atitinkamoms vibracijoms.“

Mistiškas sveikuolių pasaulis

Konferencijos Seime globėjas D. Kepenis taip pat nėra naujokas sveikos gyvensenos lauke, kuriame mitybos, sporto ir medicinos temos nuolat persipina su labiau mistiškais poreikiais ir potyriais. Vos išrinktas į Seimą jis pagarsėjo pareiškimais apie mediciną ir keistokais poelgiais, pavyzdžiui, inicijuotu susitikimu su ajurvedos gydytoju iš Indijos.

1974 metais Lietuvos valstybinio kūno kultūros instituto (dabar – Lietuvos sporto universitetas) diplomą gavęs kūno kultūros mokytojas ir sporto treneris D. Kepenis aktyviai dalyvavo atkuriant Lietuvos tautinį olimpinį komitetą ir kitas nepriklausomas sporto struktūras. 1990 metais su bendraminčiais įsteigė Lietuvos sveikuolių sąjungą, tapo jos pirmininku. Šias pareigas ėjo iki pat 2016-ųjų, kai buvo išrinktas į Seimą. D. Kepenio vadovaujami sveikuoliai užsiėmė ne tik kūno, bet ir sielos sveikata, propagavo kontroversiškai vertinamas psichines ir dvasines praktikas.

Aktyvi sveikuolių bendradarbė yra bioenergetikė Svetlana Smertjeva, kuri vienu metu Lietuvoje buvo gana neblogai žinoma. Turbūt labiausiai šią ypatingų galių esą turinčią moterį išgarsino režisieriaus Vytauto V. Landsbergio 2004-aisiais sukurtas dokumentinis filmas „Dabar ir mūsų mirties valandą“.

Ugnius Kiguolis: „Jei Seimas pradėtų diskusiją apie privalomus skiepus, jis turėtų pradėti ir diskusijas apie Skiepų žalos fondo suformavimą.“

Tuomet pasklido gandai, kad S. Smertjevą lanko ir Vytautas Landsbergis vyresnysis. Paskui spauda, žinoma, titulavo bioenergetikę „politikų aiškiarege“. Kai kuriuose straipsniuose ji buvo vaizduojama kaip paslaptinga atsiskyrėlė, lankoma ne mažiau paslaptingų piligrimų.

Tačiau S. Smertjeva nėra atsiskyrėlė. Anykščiuose ji vadovauja sveikos gyvensenos klubui „Anykščių vaivorykštė“, kuris priklauso transpersonalinei asociacijai „Visas Pasaulis manyje“. Jos centro Vilniuje prezidentas yra koučingo treneris Marius Daugelavičius, o transpersonalinės asociacijos „Visas Pasaulis“ įkūrėjas ir, matyt, dvasinis lyderis – Rusijos medikas Sergejus Strekalovas, kuris ezoterika pradėjo domėtis dar sovietmečiu.

S. Smertjeva iki šiol aktyviai praktikuoja vadinamąją transpersonalinę psichologiją, veda „patyriminius konsteliacijų seminarus“ ir užsiima kitokia veikla, kurią galima apibūdinti kaip netradicinę dvasinę praktiką. Ne mažiau aktyvus ir jos sveikos gyvensenos klubas „Anykščių vaivorykštė“, bendradarbiaujantis su kitais panašiais centrais.

Tikriausiai ne atsitiktinumas, kad dar maždaug 2008-aisiais S. Smertjevos klubo nariai organizavo kelionę į Audronės ir Petro Ilgevičių sodybą Molėtų rajone. Panašiu metu ši pora pagarsėjo kaip antropoteosofų bendrijos kūrėjai.

Dainius Kepenis. / Alinos Ožič nuotrauka
Dainius Kepenis. / Alinos Ožič nuotrauka

Visus vienijanti antropoteosofija

Iki šiol veikiančios bendrijos tinklalapyje skelbiama: „Antropoteosofija – tai žmogaus suvokiama Dieviškoji išmintis. Antropoteosofas priima visą kosmosą, Žemę ir tai, kas ant jos, įskaitydamas ir save kaip vientisą gyvą organizmą.“

Šiame kelyje antropoteosofas turi svarbių pagalbininkų. Jie tikina, kad pagrindinės dieviškos idėjos žmonėms turi būti nuolat skelbiamos naujai: „Dvasinės Esmės, kurias įprasta vadinti Pasaulio Mokytojais, sako, jog to reikėjo ir reikės, nes žmogaus sąmonė kinta, todėl tos pačios idėjos privalo būti vis naujai perduotos. Tai vyksta per visas pasaulio religijas ir dvasines kryptis, atsiunčiant paruoštas tokiam darbui sielas maždaug kas 50–60 metų.“

Nesunku pastebėti, kad antropoteosofija kone idealiai sutampa su viešojoje erdvėje jau nuskambėjusio „Siriaus“ centro filosofija. Šios organizacijos tinklalapyje rašoma: „Nuo seno Rytuose žinomi Šambalos Valdovai. Įvairiuose mokymuose jie vadinami skirtingai: žmonijos Mokytojais, Pakylėtaisiais Valdovais, Išminties Valdovais, Didžiąja Baltąja Brolija. Šios būtybės pasiekė aukštesnį evoliucijos laiptelį ir tęsia savo vystymąsi subtiliuosiuose Žemės planetos planuose. Savo pareiga šios aukštosios būtybės laiko padėti Žemės žmonijai vystyti savo sąmonę.“

„Siriaus“ centras, kaip ir S. Smertjevos atstovaujama asociacija, palaiko glaudžius ryšius su Rusija. Bendrijos lyderė Tatjana Mikušina net tvirtina, kad „šiai šaliai paruošta didi Misija – vesti paskui save tautas dvasiniu Keliu“.

Narystė „Siriaus“ centre žiniasklaidos buvo prikišama kitam „valstiečių“ Seimo nariui – kandidatui į prezidentus Mindaugui Puidokui, nors jis pats kratėsi šių sąsajų ir stengėsi sumenkinti savo indėlį į organizacijos veiklą.

Antropoteosofija ir apie šį mokymą susibūrusi bendruomenė apskritai pasižymi itin didele galia telkti bei vienyti. Tai aiškiai paliudijo 2018 metų sausį Vilniuje vykusi antroji antropoteosofijos konferencija. Vienas neabejotinai svarbiausių renginio dalyvių buvo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša, skaitęs pranešimą „Klaudijaus Ptolemėjo „Geografija“ ir Rytų Baltijos tautos“. Jis pirmiausia padėkojo prieš tai kalbėjusiai A. Ilgevičienei, kuri, anot E. Jovaišos, „daugelį vertybinių dalykų padeda į tą vietą, kur tie vertybiniai dalykai ir turi būti“.

Reikia pažymėti, kad kviesti politikus gelbėti pasaulio A. Ilgevičienei ir P. Ilgevičiui – įprasta praktika. Dar 2009-aisiais, kai prezidente tapo Dalia Grybauskaitė, antropoteosofai atviru laišku kreipėsi į visus valstybės vadovus, ragindami pradėti naują „dvasios atgimimą“. Tuomet kvietimas nebuvo deramai įvertintas.

E. Jovaišos pasirodymas antropoteosofų konferencijoje vargu ar atsitiktinis sutapimas. Ilgevičių bendrija labai nuosekliai ir intensyviai domisi senovės baltais, kuriuos, kaip moko E. Jovaiša, vadina aisčiais ir kurių slaptų pėdsakų aptinka net Graikijoje.

Matyt, dėl šios meilės aisčiams antropoteosofai nėra svetimi ir Lietuvos neopagonių bendrijai „Romuva“. Pranešimai apie antropoteosofų knygas ir renginius nuolat šmėkščioja „romuviečių“ portaluose.

Ypač dideliu palankumu „Romuvos“ idėjoms pagarsėjo ir pats „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Jis stengiasi to nesureikšminti, o „Romuvos“ dvasiniai lyderiai net yra paneigę, kad R. Karbauskis kaip nors dalyvauja bendrijos veikloje.

Tačiau naršantieji internete nesunkiai randa informacijos apie 2015 metų „Romuvos“ krivūlę R. Karbauskio gimtuosiuose Naisiuose. Kaip tuomet pranešė „Alkas“, susirinkimo dalyviai „Ramūnui įteikė simbolinę ypatingą lazdą – valdžios, tvirtybės ir jungties ženklą, irgi vadinamą krivūle“.

Gali būti, kad visuotinis medikų pasipiktinimas, prie kurio prisidėjo net „valstiečių“ deleguotas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, privers „sveikuolius“ su D. Kepeniu priešakyje atsitraukti, bet dabartinės valdžios pasaulėžiūra sufleruoja, kad „Pasaulio Mokytojų“ sąvoka dar ilgai bus sąmokslo teorijų dalis.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika