Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Prezidentės patrepsėjimai projektų nespartina 

2016 sausio 21 d. 06:00
VRC tebeveikia tose pačiose patalpose Žvėryne - teisingiau, dalyje jų, nes darbuotojams ir mažiesiems pacientams tenka glaustis keliuose nameliuose.
VRC tebeveikia tose pačiose patalpose Žvėryne - teisingiau, dalyje jų, nes darbuotojams ir mažiesiems pacientams tenka glaustis keliuose nameliuose.
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Prieš metus prabilusi apie asmeninę sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės atsakomybę, jei ši neištesėtų išsprūdusio pažado iki 2015 metų rugsėjo 1-osios išspręsti avariniame pastate veikiančio Vaiko raidos centro problemų, prezidentė Dalia Grybauskaitė šiandien galvų kapoti nesirengia. Jos komanda užsimena, esą šalies vadovė tikisi, kad realių darbų imsis jau nauja Vyriausybė.

Ragindama spręsti sveikatos įstaigų problemas, prezidentė D. Grybauskaitė pastaraisiais metais kelis kartus griežtai treptelėjo koja. 2014-ųjų pradžioje tuometis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis gavo pylos dėl prieštvaninėmis sąlygomis prestižiniame Vilniaus Žvėryno rajone veikiančios Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės.

Lygiai po metų kritikos sulaukė ir dabartinė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovė R. Šalaševičiūtė – prezidentė iškėlė jai ultimatumą: rasti naujas patalpas taip pat Žvėryne, avarinės būklės pastatų komplekse, įsikūrusiam Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninės padaliniui Vaiko raidos centrui (VRC) arba trauktis iš pareigų. Pusmetį dirbusi R. Šalaševičiūtė tada skubėjo patikinti, kad dalis VRC po nauju stogu įsikurs iki 2015 metų rugsėjo 1-osios.

Skirtingos perspektyvos

Kaip LŽ teigė Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės direktorius Arvydas Šilys, jo vadovaujamos įstaigos perkėlimo klausimas jau pajudėjo – paskutinį šių metų ketvirtį planuojama pradėti naujo pastato Santariškėse statybą. Darbus tikimasi baigti per 2017 metus, o po nauju stogu ketinama įkurti visus ligoninės filialus, šiuo metu veikiančius keturiose skirtingose vietose.

Tuo metu VRC situacija bent artimiausiais metais labai nepagerės: nors ministrė R. Šalaševičiūtė tikina, kad sutrikusios raidos bei elgesio vaikų problemas sprendžianti įstaiga komfortiškiau įsikurs 2018 metais, centro vadovai tuo abejoja.

Nuo prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito VRC, kai buvo paviešintos šios įstaigos problemos, praėjo lygiai metai.Romo Jurgaičio nuotrauka
Nuo prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito VRC, kai buvo paviešintos šios įstaigos problemos, praėjo lygiai metai.Romo Jurgaičio nuotrauka

„Mus žada perkelti į dabartines Santariškių klinikų filialo Pediatrijos korpuso patalpas, kurios turėtų atsilaisvinti baigus planuojamas Vaikų ligoninės naujojo korpuso statybas. Vertinant darbų terminus, manau, realiai galima kalbėti apie įkurtuves 2021–2022 metais. Tai tokia problema su gražių norų įgyvendinimu“, – LŽ sakė VRC vadovė Jovita Petrulytė.

Sparčiais šios problemos sprendimo tempais abejoja ir prezidentūra. „Prezidentei iškėlus šias žmonėms aktualias problemas, Vyriausybė ir SAM prisiėmė įsipareigojimus su konkrečiais veiksmų planais. Juose numatyta, kad Žvėryno infekcinė ligoninė turi būti perkelta į Santariškes 2017 metais, o VRC – iki 2018 metų pabaigos. Akivaizdu, kad ši Vyriausybė jau nespės įgyvendinti savo įsipareigojimų dėl šių įstaigų pertvarkos“, – nurodė Prezidentės spaudos tarnyba.

Išmetė iš projekto

Nuo prezidentės vizito VRC, kai buvo paviešintos šios įstaigos problemos, praėjo lygiai metai. Centras tebeveikia tose pačiose patalpose Žvėryne – teisingiau, dalyje patalpų, nes 2013-aisiais įgriuvus pagrindinio įstaigos pastato stogui, darbuotojams ir mažiesiems pacientams tenka glaustis keliuose nameliuose.

„Dirbame kaip ir prieš trejus metus, kai įgriuvo pagrindinio pastato stogas: susispaudę, sudėtingomis sąlygomis tiek pacientams, tiek specialistams. Pacientų nemažėja: eilės į abu planinius skyrius yra didelės – tenka laukti iki pusės metų. Patalpų stoką vis dar kompensuojame geru specialistų darbu. Tačiau man, vadovei, už specialistus garantuoti sunku – kaip ilgai jie dirbs tokiomis sąlygomis, kai žmonėms net negaliu pasakyti termino, kada padėtis pagerės“, – LŽ sakė VRC vadovė J. Petrulytė.

Kol kas teigiama, kad tokiomis sąlygomis VRC dirbs dar mažiausiai kelerius metus: įstaigą planuojama perkelti į Santariškes, bet tik tada, kai patalpas ten atlaisvins Vaikų ligoninės Pediatrijos skyrius, kuris 2018 metais turėtų persikelti į dar tik planuojamą statyti naują korpusą.

Prieš dešimtmetį šiame korpuse buvo planuojamos ir patalpos VRC. Tuomečio premjero Gedimino Kirkilo vadovaujamos Vyriausybės sprendimu 2007 metais prijungus VRC prie Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės, nuspręsta dabartines įstaigos patalpas Žvėryne pagal valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo programą perduoti Turto bankui, turėjusiam jas parduoti, o už gautus pinigus pastatyti bendrą 45 tūkst. kv. m Pediatrijos centro, Vaikų konsultacinės poliklinikos ir Vaiko raidos centro korpusą. Projektui įgyvendinti buvo parinktas sklypas, numatytos lėšos, o darbus ketinta baigti iki 2012 metų.

2007 metais planuota, kad dabartines VRC patalpas sostinės Vytauto gatvėje pavyks parduoti už 115 mln. litų (33 mln. eurų). Baigiant naujojo pastato Santariškėse projektavimo darbus, 2010 metais jau Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė patikslino, kad įsisiūbavusios ekonomikos krizės metu VRC pastatą parduoti greičiausiai pavyks tik už 32 mln. litų (9,3 mln. eurų), tačiau darbus žadėjo tęsti.

Kadangi parduoti numatytų patalpų buvo apsispręsta neberemontuoti, 2013 metais įgriuvo VRC pagrindinio pastato stogas. Todėl premjero Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė 2014 metų pavasarį vėl pakoregavo statinio kainą – ant Neries kranto stovintis VRC kompleksas iš naujo buvo įvertintas vos 9,7 mln. litų (2,9 mln. eurų). Būtent už tiek šį objektą ir ketinama parduoti – tik gauta dešimt kartų mažesnė nei pradinė numatyta kaina suma VRC atnaujinti nebebus skiriama: tų pačių 2014 metų vasarą Vyriausybės Strateginio planavimo komitetas, pritariant SAM, nutarė sumažinti būsimąjį Pediatrijos korpusą nuo 45 iki 15 tūkst. kv. m, o sutrikusios raidos vaikus globojančią įstaigą išbraukti iš šio projekto.

Didelio statinio nereikia

Rimantė Šalaševičiūtė: "Mūsų norai ir galimybės buvo labai susiaurintos.“Alinos Ožič nuotrauka
Rimantė Šalaševičiūtė: "Mūsų norai ir galimybės buvo labai susiaurintos.“Alinos Ožič nuotrauka

Ministrės R. Šalaševičiūtės teigimu, sprendimas mažinti būsimąjį Pediatrijos korpusą buvo priimtas suskaičiavus lėšas bei įvertinus pakitusią demografinę padėtį. „Nors net buvo parengtas žemės sklypas, patvirtintos ribos, ketinta statyti didelį pastatą, mūsų galimybės buvo sumažintos. Statybos daugiausia planuotos iš ES Struktūrinių fondų lėšų, tačiau, kaip žinoma, SAM iš visų 14 ministerijų yra gavusi mažiausiai – vos 3 proc. visos Lietuvai skirtos sumos. Taigi mūsų norai ir galimybės buvo labai susiaurintos“, – tikino ji.

Pasak R. Šalaševičiūtės, vietos naujajame pastate pritrūko ne tik VRC, jame nebesikurs ir Akreditavimo tarnyba, Vaistų kontrolės tarnyba, Medicinos biblioteka. „Manau, planuojant naująjį statinį buvo atsižvelgiama į tai, kad atsiras pakankamai tuščių patalpų, o VRC nėra toks didelis objektas, kuriam reikia didelio statinio“, – aiškino ministrė.

Praėjusių metų rudenį SAM ir Vilniaus universiteto Santariškių klinikų bei VRC vadovai pasirašė susitarimą dėl VRC perkėlimo į dabartines Pediatrijos korpuso patalpas, kai tik jos atsilaisvins. „SAM įsipareigojo iki 2018 metų gruodžio 31 dienos Vaiko raidos centro veiklą perkelti į Pediatrijos korpuso patalpas ir numatė skirti 3,5 mln. eurų tikslinį papildomą 2014–2020 metų ES Struktūrinių investavimo fondų ir valstybės biudžeto finansavimą Pediatrijos korpuso patalpų remontui ir Vaiko raidos centrui perkelti. Šis perkėlimo variantas yra optimalus, nes VRC įsikurs Santariškėse, šalia Vaikų ligoninės, tai pagerins paslaugų kokybę, klinikinį saugumą vaikams, turintiems psichikos sveikatos ir raidos sutrikimų bei sergantiems somatinėmis ligomis“, – nurodė SAM.

Palikti laukti

VRC vadovės J. Petrulytės teigimu, šiuo metu didžiausia centro problema – ne būsimosios patalpos, bet sąlygos, kuriomis teks dirbti iki persikraustant. „Persikėlimas – tai antraeilė problema, juolab kad to klausimo sprendimas dar labai tolimas. Man svarbiau, kur reikės dirbti iki tol. Kreipėmės į SAM dėl einamojo remonto: gavome raštą, kad jį turime daryti iš ligoninės vidaus resursų. Tie resursai – tai Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos, kurios turėtų būti naudojamos visų pirma pacientams gydyti. Einamąjį remontą, be abejo, darome, bet apie jokią plėtrą ar sąlygų gerinimą kalbėti neišeina“, – aiškino medikė.

SAM specialistai taip ir neatsakė į LŽ klausimą, ar šiuo metu vykdomos priemonės, kurios artimiausiu metu pagerins VRC specialistų ir pacientų darbo bei gydymosi sąlygas. R. Šalaševičiūtės atstovaujama įstaiga nurodė, kad „ieškoma geriausio ir efektyviausio esminio, o ne laikino sprendimo“, bei vėl paminėjo planuojamą VRC iškėlimą, kuris geriausiu atveju vyks 2018 metais.

„Šiuo metu SAM minėtą turtą valdo panaudos pagrindais, o turto naudotojas – VRC. Pastatų, esančių Vytauto gatvėje, eksploatavimo metu 2008–2014 metais dažnoms avarijoms likviduoti ir patalpoms pritaikyti darbinei veiklai investuota 138 210,55 euro“, – nurodė SAM specialistai.

J. Petrulytės manymu, susiklosčiusi situacija atskleidžia, kad pernelyg menkai dėmesio skiriama raidos sutrikimų turinčių pacientų problemoms. „Man patinka metafora, atskleidžianti istorinę perspektyvą: senais laikais už miesto tvoros likdavo raupsuotieji bei neįgalieji. Lietuvoje ta istorinė perspektyva tebegyvuoja – tam tikros pacientų grupės yra mažiau vertingos nei kitos, todėl lėšų joms atsiranda paskiausiai“, – kalbėjo VRC vadovė.

Ministrė R. Šalaševičiūtė LŽ tikino nemananti, jog sutrikimų turinčių vaikų poreikiai ignoruojami. „Jaučiu net tam tikrą nuoskaudą, kad specialiai, žinant situaciją, skleidžiama neteisinga informacija. Negalime visų pinigų, skirtų vaikams gydyti, atiduoti tik VRC. Mes turime užtikrinti visapusišką pagalbą vaikui: iš viso visiems Lietuvos vaikams skiriama 42 mln. eurų, ir jie turi būti padalyti teisingai“, – aiškino ji.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"