Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Mokytojams galima užimti ministeriją. Kodėl to padaryti negali kiti? 

2018 gruodžio 7 d. 11:48
Vyriausybė ir ŠMM tvirtina, kad streikuojantys mokytojai pažeidė Susirinkimų įstatymą, bet veiksmų niekas nesiima./
Vyriausybė ir ŠMM tvirtina, kad streikuojantys mokytojai pažeidė Susirinkimų įstatymą, bet veiksmų niekas nesiima./
BNS nuotrauka

Daugiau nei savaitę streikuojantys mokytojai laiko užėmę Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) patalpas ir trauktis net ir prašomi neketina. Nors streikuotojai šiurkščiai pažeidžia Susirinkimų įstatymą, jų vadžia neketina laukan išprašyti su policijos pagalba ir vis dar kliaunasi mokytojų geranoriškumu.

ŠMM ieško, kur prisiglausti

Pagal šių metų Seimo patvirtinto Susirinkimų įstatymo pakeitimą protestuojantiems ar mitinguojantiems asmenims draudžiama organizuoti susirinkimus ar akcijas valdžios valdymo įstaigose, tame tarpe ir ministerijų patalpose. Tokie susirinkimai gali būti organizuojami ne arčiau kaip 25 metrai nuo ministerijų pastatų.

Žiniasklaidos atstovams nepavyktų įgyvendint panašios akcijos, kokią surengė streikuojantys pedagogai. Bet koks bandymas nekviestiems patekti į vyriausybinius pastatus baigtųsi policijos areštinėje.

Protestuojantys mokytojai, pažeisdami Susirinkimų įstatymą, įsikūrė pačioje ŠMM Kolegijų salėje, ten nakvoja, valgo, rengia susitikimus su žiniasklaida bei mokslo bendruomene. Tiesa, pastarųjų į pastatą neįleido ŠMM apsauga, tad mokslininkus streikuojantys pedagogai turėjo sutikti lauke.

ŠMM Komunikacijos skyrius informavo, kad mokytojų savivalė trikdo įprastą ministerijos darbą.

Mokytojai laiko užėmę ŠMM Kolegijų salę. ŠMM darbuotojai dėl to dalį renginių perkėlė į Vilniaus dailės akademiją./ BNS nuotrauka
Mokytojai laiko užėmę ŠMM Kolegijų salę. ŠMM darbuotojai dėl to dalį renginių perkėlė į Vilniaus dailės akademiją./ BNS nuotrauka

„Kolegijų salėje, kur apsigyveno mokytojai, negali vykti jokie posėdžiai, pasitarimai ir renginiai. Tai buvo pagrindinė pasitarimų ir renginių, taip pat ir viešų renginių, vieta. Dalį renginių esame priversti iškelti iš ministerijos. Pavyzdžiui, ministerijoje turėjusiai vykti užsienio eksperto paskaitai su kviestiniais svečiais patalpų prašėme šalia įsikūrusios Vilniaus dailės akademijos, o tarptautinės komisijos posėdžiams – Vilniaus universiteto ir vienos Vilniaus gimnazijos. Esame dėkingi, kad šios įstaigos suteikė mums patalpas“, – sakė ŠMM Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė.

Akivaizdu, kad užėmę ŠMM Kolegijų salę mokytojai sutrikdė ministerijos darbą, tačiau iki priverstinio pedagogų iškeldinimo niekaip neprieinama.

Bandė palaužti spaudimu

Tame pačiame Susirinkimų įstatyme pažymima, kad policijos pareigūnai susirinkimą ar pavienio asmens akciją gali nutraukti, kai dalyviai pažeidžia viešąją tvarką ir visuomenės rimtį, kelia grėsmę valstybės įstaigų, organizacijų normaliai veiklai. Akivaizdu, kad užėmę ŠMM Kolegijų salę mokytojai sutrikdė ministerijos darbą, tačiau iki priverstinio pedagogų iškeldinimo niekaip neprieinama. Kol kas ministerijos vadovybė bando nepageidaujamų svečių atsikratyti gudrumu.

ŠMM vadovybė, spausdama streikuojančius mokytojus išsikraustyti, išnešė sofas, tačiau po poros dienų jas grąžino./ BNS nuotrauka
ŠMM vadovybė, spausdama streikuojančius mokytojus išsikraustyti, išnešė sofas, tačiau po poros dienų jas grąžino./ BNS nuotrauka

Pavyzdžiui, prieš savaitę naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį mokytojai pirmą kartą liko nakvoti ministerijos patalpose. Kitą dieną ŠMM vadovybės liepimu iš ministerijos koridorių buvo išneštos sofos, ant kurių nakvojo streikuojantys pedagogai, bei atjungtas internetas, kuriuo naudotasi rengiant tiesiogines transliacijas. Spaudimui pedagogai nepasidavė ir dvi naktis kantriai nakvojo ant ministerijos grindų.

Lygiai prieš savaitę, penktadienį buvo organizuojama akcija prie Seimo prieš ŠMM vykdomą švietimo reformą. Dauguma pedagogų persimetė protestuoti prie Seimo, keletas streikuotojų liko budėti ŠMM patalpose. Baigiantis darbo dienai ŠMM apsauga užrakino ministerijos duris ir griežtai nurodė po darbo valandų mokytojų į patalpas neįleisianti. Tai išgirdę streikuojantys pedagogai žaibiškai informavo prie Seimo protestuojančius kolegas ir šie nieko nelaukę metėsi ministerijos link. Atsidūrę prie užrakintų durų mokytojai rado kitą būdą – į patalpas sulipo per langą. Jį paslaugiai atidarė ŠMM budėję kolegos. Per langą į patalpas pateko ir pats Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas ir streiko organizatorius Andrius Navickas. Įvykį mokytojai transliavo tiesiogiai.

Prieš savaitę mokytojai į ŠMM patalpas po darbo valandų sulipo per langus./ BNS nuotrauka
Prieš savaitę mokytojai į ŠMM patalpas po darbo valandų sulipo per langus./ BNS nuotrauka

Pažeidimą mato, bet veiksmų nesiima

Po šio incidento laukta policijos pareigūnų, buvo prognozuojama, kad po tokio barbariško elgesio streikuojančius mokytojus iš ŠMM iškeldins policija. Pareigūnus iškvietė ministerijos darbuotojai. Į patalpas atvyko ir pats ŠMM kancleris Tomas Daukantas. Tačiau nieko neįvyko. Apsidairę patalpose policijos pareigūnai patikino, kad viešoji tvarka nėra pažeidžiama. Tai, kad pažeidžiamas Susirinkimų įstatymas, draudžiantis protestuojantiems pedagogams apskritai būti ministerijos patalpose, pareigūnams neužkliuvo. ŠMM sugalvota spaudimo akcija žlugo ir šeštadienį protestuotojams buvo grąžintos ir sofos, ir internetas.

ŠMM vadovybė dėl nekviestų svečių iškeldinimo tikina neprašiusi Vyriausybės pagalbos. Esą ministerijų vidaus tvarka nėra Vyriausybės rūpestis.

„Nėra normalu. Todėl ne kartą prašėme mokytojus išsikelti, apeliuodami į įstatymų ir tvarkos laikymąsi. Vis dar tikime mokytojų pilietiškumu, tai, kad jie bus linkę laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, ir nenorime taikyti priverstinių iškeldinimo priemonių“, – tikino N. Barauskienė.

ŠMM vadovybė dėl nekviestų svečių iškeldinimo tikina neprašiusi Vyriausybės pagalbos. Esą ministerijų vidaus tvarka nėra Vyriausybės rūpestis. Tačiau buvo imtasi papildomų apsaugos priemonių, sugriežtinta patekimo į ministeriją tvarka.

„Iki šiol buvome pati atviriausia valdžios įstaiga, čia nėra įrengtų užkardų“, – sakė ŠMM Komunikacijos skyriaus vedėja.

Ministras Pirmininkas taip pat minėjo, kad ŠMM administracija turi teisę spręsti, kaip elgtis toliau. Pasak premjero, jei nesitraukiantys mokytojai trikdo valstybės įstaigos funkcionavimą, yra numatyti atitinkami teisiniai mechanizmai, kaip tuos klausimus reikėtų spręsti.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) tikina dėl padėties ŠMM nėra gavusi jokių skundų. Esą VRM (kuriai pavaldžios tiek Policijos departamentas, tiek Viešojo saugumo tarnyba – lzinios.lt) negali iškeldinti žmonių ar imtis kokių kitų veiksmų, nes šiai ministerijai tokios funkcijos nėra deleguotos.

LŽ kreipėsi į ŠMM, VRM bei Vyriausybę su prašymu leisti daliai redakcijos žurnalistų apsistoti minėtose patalpose ir norui esant į įstaigas įlipti per langą.

„Policijos departamentas yra savarankiška įstaiga, užtikrinanti viešąjį saugumą, reaguojanti į pranešimus ir t.t. Ministerija, kaip ir kitos įstaigos, neturi jokių svertų tiesiogiai paveikti policijos darbą. Policijos departamentas viešai jau yra įvertinęs susidariusią situaciją, įvardijęs galimą Susirinkimų įstatymo pažeidimą“, – komentavo VRM ministro patarėjas Karolis Vaitkevičius.

Mokytojams galima, kitiems – ne

Po incidento viešojoje erdvėje pasipylė šmaikštūs komentarai, kad sekant streikuojančių pedagogų pavyzdžiu nuo šiol galima nakvoti pasirinktoje valstybės institucijoje. LŽ kreipėsi į ŠMM, VRM bei Vyriausybę su prašymu leisti daliai redakcijos žurnalistų apsistoti minėtose patalpose ir norui esant į įstaigas įlipti per langą.

„Juokaujant galima būtų sakyti, kad priklausytų nuo to, ar langas atidarytas ar uždarytas. Gali būti, kad priemonių imtųsi ir tai pastebėję praeiviai. Bet be policijos greičiausiai nebūtų apsieita“, – sakė N. Barauskienė.

„Visi vyriausybiniai pastatai yra skirti tarnautojų darbui. Interesantai juose priimami darbo valandomis iš anksto susitarus. Vidaus reikalų ministerijoje žiniasklaidos atstovai visuomet yra laukiami darbo valandomis iš anksto suderinus vizito laiką. Patekimas į Vidaus reikalų ministeriją yra ribotas – vykdoma įeigos kontrolė, interesantų registracija. Ministerijos apsaugą vykdo Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, turintys visus įgaliojimus ir priemones, reikalingas pastato fizinei apsaugai“, – komentavo VRM ministro patarėjas Karolis Vaitkevičius.

Nakvoti ŠMM patalpose susiruošusiems streikuojantiems mokytojams mokiniai atnešė pagalvių ir miegmaišių./ BNS nuotrauka
Nakvoti ŠMM patalpose susiruošusiems streikuojantiems mokytojams mokiniai atnešė pagalvių ir miegmaišių./ BNS nuotrauka

Į žurnalistų prašymą apsinakvoti Vyriausybės spaudos tarnyba atsisakė atsakyti motyvuodama tuo, kad tokiems atsakymams reikalingas politinis vertinimas, o tai yra ne Vyriausybės kanceliarijos, o Vyriausybės vadovo arba atskirų ministrų kompetencija.

Tačiau iš kitų dviejų ministerijų atsakymų aiškėja, kad žiniasklaidos atstovams nepavyktų įgyvendint panašios akcijos, kokią surengė streikuojantys pedagogai. Bet koks bandymas nekviestiems patekti į vyriausybinius pastatus baigtųsi policijos areštinėje.

Politinė baimė nugalėjo

Kodėl valstybėje susiklostė tokia kurioziška situacija, kada nekviesti svečiai gali apsinakvoti minisiterijos patalpose, akivaizdžiai pažeidinėti valstybėje galiojančius įstatymus, tačiau nesulaukti sankcijų, redakcija kalbino ilgametį Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininką, šiandien – Seimo opozicinės socialdemokratų frakcijos narį Julių Sabatauską.

Julius Sabatauskas mano, kad valdžia veiksmų nesiėmė pabūgusi nepalankios visuomenės nuomonės./ Alinos Ožoč nuotrauka
Julius Sabatauskas mano, kad valdžia veiksmų nesiėmė pabūgusi nepalankios visuomenės nuomonės./ Alinos Ožoč nuotrauka

Pašnekovo nuomone, susidariusi nenormali situacija, tačiau į ją valdžia laiku nesureagavo, nes išsigando visuomenės nuomonės.

„Mokytojai desperatiškai pasielgė iš beviltiškos situacijos, kad su jais nebuvo kalbama. Galbūt jie paskubėjo, gal sužaidė emocijos. Tačiau galima pripažinti, kad įstatymas pažeistas ir tokias bėdas reikia spręsti iš karto. Šiandien niekas nieko nedaro, vyksta tik žodžių karas. Esmė ta, kad visuomenės nuomonė yra ne valdžios pusėje, todėl valdžia išsigando“, – sako J. Sabatauskas.

Mokytojų streikas: susitikimas su ministre

Pašnekovas patikino, kad valdžia visgi turi teisinių priemonių, leidžiančių suvaldyti situaciją. Yra Policijos departamentas, tačiau policijos pareigūnai į situaciją reaguoja tik gavę savo vadovų nurodymą. Taip pat šalyje veikia ir Viešojo saugumo tarnyba, kuriai nurodymus veikti duoda Vidaus reikalų ministras. Tokioje situacijoje pastarasis veikia savarankiškai, jam nereikia Vyriausybės vadovo leidimo.

„Ir šioje situacijoje Vidaus reikalų ministras turėjo teisę įsikišti. Neįsikišo todėl, kad susikirto teisinė ir politinė pusės. Politinė baimė nugalėjo“, – sakė J. Sabatauskas.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika