Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Linas Balsys apie „kitą prezidentės veidą“: Dalios Grybauskaitės metodas – skaldyti ir valdyti 

2018 gruodžio 17 d. 06:00
Dalia Grybauskaitė ir Linas Balsys tais laikais, kai dirbo prezidentūroje. 
Dalia Grybauskaitė ir Linas Balsys tais laikais, kai dirbo prezidentūroje. 
Roberto Dačkaus / president.lt nuotrauka

„Visų intrigų lizdo pradžios labai dažnai tenka ieškoti Prezidentūroje, arba iš ten išlenda galai“, – mano parlamentaras Linas Balsys, buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas, Spaudos tarnybos vadovas.

Premjeras Saulius Skvernelis praėjusią savaitę pareiškė, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės politiką iliustruoja „tulpių paštas“, o viešai matomas šalies vadovės įvaizdis tėra fasadinis.

Klausiamas nuomonės apie tokį apibūdinimą, buvęs prezidentės atstovas spaudai, parlamentaras Linas Balsys LŽ sakė: „Turbūt abu iš dalies yra teisūs. Buvo matyti, kad Dalios Grybauskaitės pasisakymas per televiziją, kai ji davė interviu, gerai paruoštas. Sauliaus Skvernelio kritika buvo suplanuota. Ta kritika, pripažinkime, turi pagrindo ir buvo gana tiksliai bei taikliai pasakyta, ką dabar ponas Skvernelis daro – keistus dalykus dėl rusų šnipų paieškų. Tačiau premjero atsakymas: priminimas dėl „tulpių pašto“ ir kad tai yra fasadas, ką kalba prezidentė, jos gerumas ir malonumas antros kadencijos pabaigoje, – tas sarkazmas turi dalį tiesos.“

„Visų intrigų lizdo pradžios labai dažnai tenka ieškoti prezidentūroje arba iš ten išlenda galai“, – pastarųjų metų istorijas apibendrino Linas Balsys.

Linas Balsys teigė, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės metodas visada buvo „skaldyti ir valdyti“ bei meistriškai megzti intrigas.

„Tai buvo viena iš mano pasitraukimo priežasčių, – sakė buvęs prezidentės atstovas spaudai. – Ji negalvojo apie bendrus interesus, tik apie savo reitingus ir intrigas. Mane tai tikrai skaudino, priėmiau tai asmeniškai. Tapau komandos nariu, tikėdamasis, kad šauniai dirbsime dėl Lietuvos. O pasirodė, kad mes dirbome reitingų išsaugojimui ir intrigų rezgimo.“

Priminė konkrečias istorijas

Linas Balsys priminė, kad kai jis jau buvo išėjęs iš darbo prezidentūroje, kai 2012 metų pavasarį kilo Vyriausybės krizė.

„To, kas vyksta dabar, negalima nė lyginti su tuo, kas buvo tuomet, – teigė jis. – Tai buvo vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio istorija, kai jis, matyt, įvykdė prezidentės reikalavimą atleisti tuometį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovą Vitalijų Gailių. Ir kas po to vyko – kaip premjeras Andrius Kubilius laviravo, kaip Dalia Grybauskaitė elgėsi, kaip buvo rezgamos intrigos, siekiant suskaldyti, kad ji sutvirtintų savo pozicijas.“

2012 metų pavasarį keli prokurorai bei tuometiniai FNTT vadovai Vitalijus Gailius ir Vytautas Giržadas buvo patikrinti melo detektoriumi dėl informacijos apie planuojamus pareigūnų veiksmus. Vitalijui Gailiui atsisakius iš pareigų atleisti savo pavaduotoją, tuometinis vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis panaikino FNTT vadovų leidimus dirbti su slapta informacija ir atleido iš pareigų. Kilus įtampai valdančiojoje koalicijoje atsistatydinti buvo priverstas ir pats Raimundas. Vėliau Vitalijus Gailius ir Vytautas Giržadas Vilniaus apygardos administraciniame teisme įrodė, kad buvo atleisti neteisėtai, anuomet pranešė BNS.

Kaip sakė Linas Balsys, vėliau iškilo ir „tulpių pašto“ istorija, neseniai minėta Sauliaus Skvernelio. „Manau, tai nebuvo kažkas naujo ir turėjo egzistuoti nuo prezidentės veiklos pradžios. Žmogus turi savo darbo metodus ir jais naudojasi, – savo versiją pateikė Seimo narys. – Niekas nedraudžia bendrauti su politikais. Prezidentas turi su jais bendrauti. Tačiau mes pamatėme, kaip tai vyksta iš tikrųjų ir kokios formos naudojamos. Ta ne oficialūs metodai, bet labai neformalūs ir grįsti asmeniškumais, simpatijomis, antipatijomis.“

Kalbėdamas apie „tulpių paštą“, premjeras turėjo galvoje žiniasklaidos pavasarį paskelbtą prieš kelerius metus buvusį šalies vadovės susirašinėjimą su politinės korupcijos byloje kaltinamu buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu.

Parlamentaras minėjo dar vieną istoriją – „pažymų nutekinimo“. „Ten ponia Daiva Ulbinaitė, prezidentės patarėja įsipynusi, – sakė jis. – Na, manau, ten įsipynusi ne patarėja, bet pati prezidentė.“

2013 metų spalio pabaigoje BNS paviešino VSD dokumentą, kuriame buvo aprašomos Rusijos informacinio karo priemonės prieš Lietuvą. Dėl slapto dokumento perdavimo žiniasklaidai buvo įtariama Daiva Ulbinatė, vyriausioji prezidentės patarėja, bet galiausiai ji buvo išteisinta

Lino Balsio nuomone, kadangi atsakomybę prisiėmė patarėja, ji turėjo būti atleisti iš darbo, bet kadangi ir toliau sėkmingai dirba, jokių pretenzijų iš Dalios Grybauskaitės nesulaukia, tai – aiškus įrodymas ir patvirtinimas, kad vykdė prezidentės valią.

Kada neteko prezidentės simpatijos

Politikas priminė ir plačiai nuskambėjusią istoriją, kai 2015 metų rudenį iš policijos automobilio pabėgo suimtasis Igoris Molotkovas, pagriebęs „Kalašnikovo“ automatą, o pareigūnai iš pradžių nelabai sėkmingai pabėgėlį gaudė. Tada Saulius Skvernelis, sulaukęs prezidentės kritikos, atsikirto. Ir nuomonė apie jį pasikeitė. Gali būti, kad būtent tada Saulius Skvernelis neteko Dalios Grybauskaitės simpatijos, svarstė Linas Balsys.

Man susidarė įspūdis, kad prezidentės sprendimuose didelę argumentacijos dalį užima asmeniškumai, o ne objektyvūs dalykai ar valstybės interesai.

„Kai Saulius Skvernelis buvo skiriamas į generalinius komisarus, bendravome. Tada požiūris į jį buvo geras. Antagonizmo nebuvo, bet, matyt, kai kilo tokia žiežirba, vėlgi emociniu pagrindu, atsirado antipatija ir kartu kritika, – kalbėjo buvęs prezidentės atstovas spaudai. – Nors kritika ir teisinga, bet... Jei Saulius Skvernelis būtų Daliai Grybauskaitei patinkantis pareigūnas ar politikas, tokios kritikos nebūtų, jis būtų išsuktas, o dabar yra skandinamas. Man susidarė įspūdis, kad prezidentės sprendimuose didelę argumentacijos dalį užima asmeniškumai, o ne objektyvūs dalykai ar valstybės interesai. Jei pasvertume, manau, asmeniškumai, simpatijos ir antipatijos turbūt nusvertų lėkštę greta kitų argumentų, kurių irgi, aišku, būna.“

Dėl miškų kirtimo – tyla

Kita vertus, Linas Balsys pritartų prezidentei dėl to, ką savo naujausiame interviu ji sakė apie Saulių Skvernelį.

„Tai, ką daro premjeras, – absoliučiai nesuvokiama, pats sukelia sumaištį, negali vadovauti vyriausybei taip, kad ji efektyviai ir laiku viską darytų, – teigė politikas. – Tarkime, vietoj to, kad vyriausybė pateiktų savo išvadas dėl Miškų įstatymo pataisų, Saulius Skvernelis atleidžia aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, atsakingą už tas išvadas.“

Pasak Seimo nario, iš prezidentės miškų klausimu apskritai negirdėjo jokios nuomonės. Nežino, ką ji mano apie miškų kirtimo mažinimą, apie saugomas teritorijas ir taip toliau. Anot politiko, savo nesikišimu ir tylėjimu dėl tokio Lietuvos turto, kaip miškai ir jų išsaugojimą, Dalia Grybauskaitė tyliai remia medžio pramonės, stambiųjų perdirbėjų poziciją. Jis mano, kad savo pozicijos nerodymas irgi gali būti pozicija.

Teigė, kad viduje – intrigų lizdas

„Visų intrigų lizdo pradžios labai dažnai tenka ieškoti prezidentūroje arba iš ten išlenda galai, – pastarųjų metų istorijas apibendrino Linas Balsys.– Štai tokie dviejų kadencijų metodai lėmė, kad per 10 metų prezidentės vadovavimo jokių proveržiui Lietuvoje nepatyrėme, murkdėmės intrigose ir krizėse.“

Parlamentaro nuomone, jei visos jėgos būtų mestos iš tikrųjų konsoliduotis, siekti rezultato, iš krizių būtume greičiau, lengviau ir ne taip skausmingai išbridę:

„Žmonės neturi jokios galimybės to pamatyti, suprasti, kas darosi, galima tik pabuvus viduje. O išorėje matome įvaizdis, kokį formuoja televizija ir apskritai žiniasklaida – kokia šauni, tvirta, tvarką palaikanti, visiems viską nurodanti prezidentė.“

Aktyvumas sumažėjęs

Pastaruoju metu politikai ir politologai teigia, esą priblėso šalies vadovės veikla nebe tokia aktyvi. Ar Linas Balsys pritaria, ar mano kitaip?

„Galima konstatuoti, kad turbūt taip, bent jau viešojoje erdvėje aktyvumas kiek sumažėjęs, – sakė parlamentaras. – Pastaruoju metu kiek atsigavo, kai pasipylė priekaištai, kur žiūri prezidentė, kai mokytojai streikuoja. Tada ji per kelias dienas parengė pataisas ir pateikė. Visus pasikvietė, pakalbėjo.“ Jis pridūrė nežinantis koks šiuo metu „tulpių pašto“ aktyvumas, nežino, nes pats su prezidente tokiu būdu nesusirašinėja.

Tačiau Linas Balsys neabejoja, kad Dalia Grybauskaitė informaciją seka, situaciją stebi, jos patarėjai dirba pakankamai aktyviai.

Buvo reikli, ir tai patiko

Tikrai neturiu kuo skųstis. Prezidentė buvo reikli, o tai yra gerai, kai vadovas – ypač valstybės vadovas reiklus savo komandai.

Prašomas prisiminti apie darbo kultūrą prezidentūroje, Dalios Grybauskaitės bendravimo būdą, Linas Balsys sakė: „Patiko darbo tvarka, stilius ir kultūra. Tikrai neturiu kuo skųstis. Prezidentė buvo reikli, o tai yra gerai, kai vadovas – ypač valstybės vadovas reiklus savo komandai. Galbūt kartais būdavo per daug reikli. Kai kurie patarėjai, iškviesti pas vadovę, labai jautriai reaguodavo į aštresnį pokalbį, kai kuriems bloga pasidarydavo, visko ten būdavo. Na, bet reikia pripažinti, kad ji tikrai reikalaudavo rezultatų, kad informacija pasiektų greitai, operatyviai ir per patarėją, o ne žiniasklaidą. Tai tikrai palaikiau ir stengiausi savo srityje. Reikia tokio operatyvumo, žinojimo ir labai gero informuotumo. Mat jeigu valstybės vadovas būna prastai informuojamas, tada gali būti dezinformuojamas, juo galima manipuliuoti, ir jis gali padaryti klaidų.“

Pasak politiko, prezidentė, kaip darbo organizatorė, jam patiko. „Pasimokiau nemažai dalykų – kaip vyksta vidinio darbo organizavimas, kaip patarėjų grupė turėtų bendrauti, kaip paskirstyta atsakomybė, – sakė jis. – Rezultatų reikalavimas buvo motyvuojantis.“

Anot Lino Balsio, jiedu su prezidente gerai sutardavo – iki momento, kai jis suprato, kad negali daryti to, ko iš jo norima, nes nepritaria. Tai buvo atominė energetika, naujų investuotojos paieškos ir kitkas. „Pagal pažiūras visada buvo „žaliasis“, – teigė politikas. – Man visada buvo baisi ta atomine elektrinė. Tad dėl elektrinės mūsų nuomonės ganėtinai išsiskyrė.“

Linas Balsys teigė, kad priešrinkiminės Dalios Grybauskaitės kalbos buvo prieš atominę energetiką, o vėliau jos nuomonė dėl jam nežinomų motyvų ar interesų pasikeitė į „proatominę“. Tai jam buvo nepriimtina. Kaip sakė Linas Balsys, daug visko susidėjo, dar ir intrigos, todėl jis nusprendė nebedirbti Prezidentūroje

Kai „drebama dėl kėdžių“

Dar politikas atkreipė dėmesį į baimės atmosferą, kai žmonės, tarp jų ir dirbantys valstybės tarnyboje, „dreba dėl savo kėdžių“. Tada pagrindinis tikslas būna „išsaugoti kėdę“, o tai yra blogai, mano jis, nes trukdo valstybei vystytis.

Žmonės, kurie ją labai kritikuoja, vėliau dažniausiai sulaukia tam tikrų sankcijų vienokia ar kitokia forma.

„Būtent prezidentės Dalios Grybauskaitė griežtumas šalia teigiamų dalykų, apie kuriuos kalbėjau, turi ir kitą efektą, kai žmonės darosi pasyvūs, jie bijo kritikos, nes už ją nukenčia, – teigė Linas Balsys. – Nors prezidentė viešai siūlo, kad ją kritikuotų ir teigia, jog ji mokosi iš savo klaidų, taip nėra. Žmonės, kurie ją labai kritikuoja, vėliau dažniausiai sulaukia tam tikrų sankcijų vienokia ar kitokia forma. O baimė geriausiu atveju reiškia norą neišsišokti, nesikišti, nerodyti iniciatyvos, nes nukentėsi.“

Politikas priminė, kad anksčiau prie sovietinio režimo buvo toks posakis – iniciatyva yra baudžiama. Jis mano, kad per pastarąjį dešimtmetį tai niekur neišnyko, bet kaip tik sustiprėjo.

„Mes galime žiūrėti, ką gražaus rašo laikraščiai ir rodo televizorius: kalėdiniai sveikinimai, maltiečių sriuba, kaip prezidentė viskuo rūpinasi, – sakė Linas Balsys. – Tačiau tai yra fasadas, o iš tikrųjų baimė sustiprėjusi ir iniciatyva baudžiama.“

***

Parlamentaras Linas Balsys Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiuoju patarėju ir spaudos tarnybos vadovu dirbo 2009–2011 metais. Teigė savo iniciatyva atsistatydinęs iš šių pareigų. Tada jis pradėjo savarankišką politinę bei visuomeninę veiklą.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika