Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Grįžo aplankyti mirštančio tėvo – atsidūrė už grotų 

2018 spalio 29 d. 06:00
Azadas Hasanovas su žmona Tarana rengė piketus už politinių kalinių laisvę ir Lietuvoje. Dabar pagalbos reikia jam pačiam. /
Azadas Hasanovas su žmona Tarana rengė piketus už politinių kalinių laisvę ir Lietuvoje. Dabar pagalbos reikia jam pačiam. /
Asmeninio archyvo nuotrauka

Lietuvoje pabėgėlio statusą turintis Azerbaidžano pilietis Azadas Hasanovas, grįžęs trumpam į gimtą šalį aplankyti mirštančio tėvo, atsidūrė už grotų. Vyrui pareikšti kaltinimai dėl narkotikų platinimo stambiu mastu ir gresia kalėjimas iki 12 metų. Lietuvoje likusi pabėgėlio žmona Tarana su mažamečiu sūnumi ant rankų prašo pagalbos.

Vyko atsisveikinti su mirštančiu tėvu

Opozicinės „Musavat“ partijos narys Azadas Hasanovas su šeima iš gimtojo Azerbaidžano pasitraukė 2014 m., bėgdamas nuo politinio perskekiojimo. Po poros metų atvykusiai į Lietuvą trijų asmenų šeimai buvo suteiktas pabėgėlių statusas. Su juo Hasanovai įgijo teisę gyventi Lietuvoje, dalyvavo integracijos programoje ir galiausiai įsikūrė Vilniuje: Azadas šeimai išnuomojo butą, susirado darbą „Vilniaus duonoje“, laisvu laiku dirbdavo taksi.

Ramus Hasanovų gyvenimas aukštyn kojom apvirto šių metų spalį. Vyrui iš Azerbaidžano paskambinęs brolis pranešė apie laibai sunkią tėvo būklę ir pabrėžė, kad galbūt tai – paskutinės jo dienos šioje žemėje. Ilgai nesvarstęs Azadas įsigijo bilietą į Azerbaidžaną, šalį, nuo kurios politinio persekiojimo šeima slėpėsi ketverius metus. Lietuvoje likusi žmona Tarana pasakoja, kad vyras kitos išeities tiesiog neturėjo.

„Supraskite, tai žmogus, kuriam šeima ir gimtinė yra svarbiausi dalykai žemėje. Prieš trejus metus mirė vyro mama, tačiau tada Azadas negalėjo vykti su ja atsisveikinti. Netekęs vieno iš tėvų, mirštant antrajam jis tiesiog negalėjo likti Lietuvoje. Negalėjo palikti mirštančio tėvo, atsisakyti galimybės jį pamatyti, kai tai galbūt paskutinė proga šiame gyvenime tai padaryti“, – pasakojo Tarana Hasanova.

Sulaikė prie gimtųjų namų durų

Moteris supranta, kad sprendimas grįžti į gimtinę net trumpam vizitui buvo labai rizikingas. Pavojų nujautė ir pats Azadas, įsigijęs lėktuvo bilietą tik į vieną pusę. Tiesa, žmonai to nepasakė. Tačiau kelionės pradžia buvo gana rami. Spalio 10 d. Azadas saugiai nusileido Azerbaidžano Baku oro uoste, be trikdžių praėjo pasų kontrolę ir saugiai pasiekė gimtuosius namus.

„Žmogus gi nieko nenužudė, nieko blogo nepadarė. Kodėl jam turėtų kas nors nutikti? O kad žmogus garsiai pasisako prieš neteisybę, tai draudžiančio įstatymo nėra. Juk ir pas mus Azerbaidžane deklaruojama žodžio laisvė. Deklaruojama oficialiai, o iš tikrųjų... Nors iš pradžių viskas buvo gerai. Vyras grįžo namo, pamatė savo tėvą, susitiko su šeima, draugais. Vėliau nusprendė nueiti iki mečetės aplankyti aklo mokytojo. Labai norėjo jį pamatyti. Aš taip džiaugiuosi, kad jam pavyko tai padaryti“, – pasakojo Tarana Hasanova.

Spalio 11 d. visai greta namų esančioje mečetėje Azadas lankėsi kartu su broliu ir jo dvimečiu vaiku. Apie 15.30 val. jiems grįžtant namo, kone stovint prie namų durų, staiga prilėkė juodas automobilis, iš jo išvirto penki jauni civiliais rūbais apsirengę vyrai ir puolė prie Azado. Užlaužę rankas už nugaros užpuolikai įgrūdo Azadą į automobilį ir nusivežė nežinoma kryptimi. Brolis be žado liko stovėti prie namų durų. Po to netrukus surinko Taranos telefono numerį.

„Tuo metu mes su vaiku buvome parke. Pakeliu telefono ragelį, Azado brolis man sako: „Žinai, sese, va taip nutiko. Tikriausiai jie jo taip nepaleis.“ Kai išgirdau – suakmenėjau. Niekam nelinkiu patirti tokio sukrėtimo. Nors iš pradžių dar buvo viltis, kad jį paleis, jei ne šį vakarą, tai rytoj“, – ašaras tramdė Lietuvoje likusi Azado žmona.

Tikriausiai jie jo taip nepaleis.“ Kai išgirdau – suakmenėjau. Niekam nelinkiu patirti tokio sukrėtimo.

Savaitę nežinojo gyvas ar ne

Po incidento apie Azadą Hasanovų šeima nieko negirdėjo ištisas penkias dienas. Nė viename policijos skyriuje niekas negalėjo atsakyti, kur pagrobtasis yra, ar jis gyvas, ar nebe. Į pagrobto vyro paieškas įsitraukė ir „Musavat“ partijos advokatas Osmanas Kazimovas. Galiausiai jam pavyko sužinoti, kad Azadas Hasanovas yra sulaikytas keturiems mėnesiams. Khatai rajono teismo sprendimu jam pareikšti kaltinimai dėl narkotikų kontrabandos stambiu mastu. Už tokį nusikaltimą gresia nuo 5 iki 12 metų kalėjimo.

„Tai yra valdžios braižas. Visi „Musavat“ partijos nariai, kurie buvo sulaikyti ir teisiami, visiems pareikšti kaltinimai, susiję su narkotikų kontrabanda. Už tai sėdi dešimčiai metų nuteisti jauni, vos dvidešimties metų vaikinai. Jų tokių ten daug. Tai yra susidorojimas su politiniais oponentais. Tai toks būdas užčiaupti ir tai daroma specialiai, tyčia, kad įbaugintų“, – tvirtina Tarana Hasanova.

Iš tiesų tai nėra pirmas atvejis, kai Azerbaidžane valdžią kritikuojantys asmenys apkaltinami narkotikų platinimu. 2016 m. plačiai nuskambėjo Quiyaso Ibrahimovo ir Bayramo Mammadovo byla. Vyrams pareikšti analogiški kaltinimai ir skirta 10 metų kalėjimo bausmė.

Po penkių dienų atėjus žiniai, kad Azadas Hasanovas visgi yra gyvas – artimieji lengviau atsikvėpė, tačiau pamatyti sulaikytojo nepavyko nė vienam iš Azerbaidžane esančių šeimos narių. Bendrauti telefonu taip pat uždrausta. Vizito teisė buvo suteikta tik partijos advokatui. Per jį Azadas perdavė artimiesiems žinią – „Man viskas gerai“.

„Advokatas jį aplankė spalio 16 dieną. Jis pastebėjo, kad vyras atrodė palūžęs psichologiškai. Tikriausiai jį gąsdino. Sumuštas ar ne – sunku pasakyti, advokatas to nesakė, bet aš manau, kad nuo manęs tai tiesiog slepiama. Juk sulaikant jo ten greičiausiai niekas nebučiavo“, – svarstė Tarana Hasanova.

Jis man yra viskas: ir draugas ir mokytojas – visas mano gyvenimas. Vaikui tėčio reikia. Sūnus vis klausia, kur tėtis.

Liko viena – be vyro, pajamų, be darbo

Likusi viena Lietuvoje Azado Hasanovo žmona ėmėsi žygių vyrui gelbėti. Sunkiai kalbanti lietuviškai moteris nenuleido rankų, rašė prašymus Užsienio reikalų ministerijai, kreipėsi į žmogaus teises ginančią „ Freedom House“ organizaciją Lietuvoje, Lietuvos ambasadą Azerbaidžane ir net vienui viena surengė piketą prie Azerbaidžano ambasados Lietuvoje.

„Viską darau viena. Kalbos nemoku, Lietuvos įstatymų neišmanau, pinigų advokatui neturiu. O iš kur – vyras mus išlaikė, už buto nuomą mokėjo. Dabar likome su sūnumi vieni. Lietuviškai raštus institucijoms padeda parengti viena mergina, kuri mane mokė lietuvių ir anglų kalbos. Daugiau pagalbos nėra. Atsakymų irgi nė iš vienos institucijos nėra. Bet stengiuosi nepalūžti, eiti į priekį. Vyrui padėti reikia. Jis man yra viskas: ir draugas ir mokytojas – visas mano gyvenimas. Vaikui tėčio reikia. Sūnus vis klausia, kur tėtis. Aš jam aiškinu, kad senelis susirgo, tėtis privalėjo vykti aplankyti. O jis tada sako – paskambinkim tėčiui. Sakau, kaip gi mes paskambinsime, juk jis telefoną namie paliko. Jis tik šešerių“, – ašaras tramdė moteris.

Glumina pabėgėlio grįžimas namo

Tiek Užsienio reikalų ministerijos, tiek už žmogaus teises kovojančios „Freedom House“ atstovams Hasanovų šeimos atvejis gerai žinomas.

„Lietuva ėmėsi tam tikrų žingsnių atkreipti Azerbaidžano institucijų dėmesį į šį atvejį ir mes tikimės, kad procesas bus objektyvus ir bus paisoma įstatymų viršenybės ir žmogaus teisėms pagarba bus išlaikyta“, – tokią žinutę LŽ perdavė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė. Kokių konkrečiai žingsnių ėmėsi Užsienio reikalų ministerija – nedetalizuojama.

Lietuvoje likusi Azado Hasanovo žmona Tarana prašo pagalbos ginant vyro teises. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Lietuvoje likusi Azado Hasanovo žmona Tarana prašo pagalbos ginant vyro teises. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

„Ne vienos žmogaus teisių organizacijos duomenimis politinių kalinių Azerbaidžane yra daug: ne vienetai, ir net ne kelios dešimtys. Tiek daug, kad jei bandytume ieškoti parlamentaro – globėjo kiekvienam politiniam kaliniui Azerbaidžane, tai tikriausiai neužtektų viso Seimo. Tad įgyvendinti tokią „MP4Freedom“ iniciatyvą, kaip prieš kelerius metus, kai Lietuvos parlamentarai ėmė atidžiaus sekti ir kalbėti apie tuo metu buvusių 10 politinių kalinių Baltarusijoje likimą, vargu, ar pavyktų visiškai įgyvendinti“, – sakė ilgametis žmogaus teisų ekspertas Lietuvoje Vytis Jurkonis.

Šiek tiek glumina faktas, kad Lietuvoje pabėgėlio statusą turintis asmuo visgi savo noru grįžo į šalį, kurioje yra persekiojamas dėl politinių pažiūrų. Tokie reiškiniai yra labai reti. Dalis pabėgėlio statusą turinčių asmenų nesiryžta net atostogų metu kojos kelti iš jiems prieglobstį suteikusios valstybės. Kyla pagrįstas klausimas, ar savu noru grįžęs į nesaugią gimtinę net ir trumpam vizitui asmuo neprarado pabėgėlio statuso.

Migracijos departamento Prieglobsčio skyriaus vedėjas Viktoras Ostrovnojus tikina, kad pabėgėlio statusas Azadui Hasanovui bei jo šeimai Lietuvoje nėra panaikintas.

„Žmogaus, turinčio pabėgėlio statusą, grįžimas į kilmės šalį, trumpas apsilankymas iš esmės nereiškia nieko. Jeigu tai nėra pakartotinis įsikūrimas jo kilmės šalyje, jeigu tai buvo planuotas tik trumpalaikis apsilankymas, tai jo pabėgėlio statusui tiesioginių pasekmių neturi. Pabėgėlio statuso panaikinimas yra daug sudėtingesnė procedūra, nei pabėgėlio statuso suteikimas ir tai nedaroma automatiškai per vieną dieną“, – pabrėžė Viktoras Ostrovnojus.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika