Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
KULTŪRA IR ŽMONĖS

Iš JAV į Lietuvą atkeliavo M.Jalowieckio Lietuvos dvarų akvarelės 

2013 balandžio 23 d. 12:54
Pikeliškių dvaras (Vilniaus rajonas). M.Jalowieckio motina – tolima šio dvaro savininko J.Pilsudskio giminaitė.
Pikeliškių dvaras (Vilniaus rajonas). M.Jalowieckio motina – tolima šio dvaro savininko J.Pilsudskio giminaitė.

Ketvirtadienį Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale, atidaroma akvarelių paroda „Vaikystės metų kraštas“. Į Lietuvą iš JAV atkeliavo Mieczyslawo Jalowieckio istoriniai Lietuvos dvarų ir pilių piešiniai. Jų autorius yra gimęs Saldutiškio dvare.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo rūpesčiu, talkinant inžinieriui-restauratoriui, kultūros paveldo ekspertui Petrui Kanevičiui, įspūdinga Lietuvos dvarų atvaizdų kolekcija iš JAV Stanfordo universiteto Hooverio instituto atkeliavo į Lietuvą. Tai tik nedidelė dalis M.Jalowieckio palikimo, kurio taip neseniai nežinojo beveik niekas. Ramaus kolorito akvarelėse atgyja Lietuvos dvarai, net tie, kurių jau nebėra. Tad paveikslai labai vertingi istorikams, restauratoriams, kultūros paveldo specialistams, dvarų tyrinėtojams.

Taip M.Jalowieckio ranka įamžino Biržus.
Taip M.Jalowieckio ranka įamžino Biržus.

Paieškos atvedė į JAV

M.Jalowieckis prieš Pirmąjį pasaulinį karą dirbo dvarų įkainotoju Vilniaus žemės banke, tad turėjo sąlygas keliauti po dvarus, juos aprašinėti. Aprašinėdamas, surašydamas visas dvarų vertybes, kartu juos ir įamžindavo akvarelėse. M.Jalowieckio palikimu pirmasis susidomėjo ir, galima sakyti, iki jo atsekė, jį atrado paveldo ekspertas P.Kanevičius, rinkęs informaciją apie Saldutiškio dvarą. Ieškodamas informacijos apie dvaro savininkus, P.Kanevičius išsiaiškino, kad vertingi Saldutiškyje gimusio Mieczyslavo archyvai su Lietuvos ir aplinkinių kraštų dvarų aprašymais, juose buvusių meno vertybių sąrašais, planais, tų dvarų piešiniais yra saugomi JAV, Kalifornijoje, Stanfordo universiteto Hooverio institute. Kaip tik tada tartis dėl kitų reikalų ten buvo nuvykę Lietuvos centrinio valstybės archyvo atstovai. Tad pasiekti M.Jalowieckio archyvus jau buvo lengviau, nes Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba su Hooverio institutu jau buvo pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį.

Kaip išsiaiškino P.Kanevičius, M.Jalowieckis, jau gyvendamas Didžiojoje Britanijoje, 1956 metais kreipėsi į įtakingą lenkų emigrantą prašydamas, kad jo piešiniai, užrašai apie dvarus, jų naudotojus būtų išleisti atskira knygele. „Skaičiau tą raštą, kuriame jis mini, ką turi sukaupęs: pieštuku ir akvarele nupiešęs apie 1100 dvarų atvaizdų, turi tris tomus dvarų aprašymų su smulkiai aprašytomis dvarų vertybėmis, paminėjęs 6000 su dvarais susijusių pavardžių, tarp jų surašyti ir visų dvarų statytojai bei architektai“, - LŽ pasakojo P.Kanevičius.

Gimtasis autoriaus Saldutiškio dvaras (Utenos rajonas).
Gimtasis autoriaus Saldutiškio dvaras (Utenos rajonas).

Vaikystė Saldutiškyje

Grafas M.Pieriejaslawskis-Jalowieckis gimė 1876 m. gruodžio 2 d. Saldutiškyje, savo šeimos dvare. Tėvas generolas, karo inžinierius Boleslawas Jalowieckis buvo aktyvus visuomenės ir politikos veikėjas, Vilniaus gubernijos atstovas pirmojoje Valstybės Dūmoje. Motina Aniela kilusi iš žymios Witkiewiczių šeimos, tolima Piłsudskių giminaitė. Žemvaldžiams Jalowieckiams priklausė ne tik Saldutiškio, bet ir Kuktiškių, Jasonių, Antalinos dvarai. Vėliau M. Jalowieckis tapo Kamenio dvaro greta Kališo Lenkijoje valdytoju.

Beje, jau vėliau, gyvendamas emigracijoje ir rašydamas dienoraščių trilogiją, M.Jalowieckis Saldutiškį yra aprašęs su meile – prisiminimuose regėdamas nuostabias jo apylinkes, prisimindamas etnografines šventes. Į atmintį jam įstrigęs ir Labanoro kaimas su vidury girios stovinčia bažnytėle.

Vaikystėje Mieczysławas mokėsi namuose. Apie 1885 m. buvo išsiųstas į Sankt Peterburge anglų įkurtą mokyklą, nuo 1887 m. mokslus tęsė Imperatoriškajame Carskoje Selo licėjuje. 1895–1901 m. studijavo Rygos politechnikos universitete, kur mokėsi agronomijos, chemijos, inžinerijos. 1901–1902 m. studijas tęsė Vokietijoje – Bonoje ir Halėje, kur įgijo žemės ūkio ekonomikos daktaro laipsnį.

1903–1918 m. laikotarpiu M.Jalowieckis užėmė įtakingus postus: buvo Žemės ūkio ministerijos patarėjas Sankt Peterburge, Rusijos žemės ūkio reikalų konsulas Vokietijoje, Šiaurės Rusijos prekybos akcininkų draugijos direktorius, Rusijos–Anglijos prekybos rūmų tarybos narys, Švenčionių apskrities maršalka. Prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą, dirbdamas dvarų įkainotoju Vilniaus žemės banke M.Jalowieckis buvo išrinktas Šiaurės Rytų Lietuvos bajorų susirinkimo prezidentu. Karo metais tarnavo Generaliniame Rusijos štabe.

Džiuginėnų dvaras (Telšių rajonas).
Džiuginėnų dvaras (Telšių rajonas).

Nostalgija Lietuvai

Po Pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje praradęs nuosavybę (dvaras, žemė ir miškai buvo nacionalizuoti), M.Jalowieckis išvyko į Lenkiją. 1919–1921 m. buvo pirmasis Lenkijos Respublikos atstovas Gdanske. Už nuopelnus Lenkijos valstybei buvo apdovanotas Lenkijos atgimimo ordinu ir Auksiniu nuopelnų kryžiumi.

1939 metais, vokiečiams okupavus Lenkiją, M.Jalowieckis pasitraukė į Didžiąją Britaniją. Iki pat mirties 1962 m. gyveno Londone ir didžiąją laiko dalį skyrė piešimui ir atsiminimų rašymui (Lenkijoje išleistos trys atsiminimų knygos: „Na skraju Imperium“ (Imperijos pakraštyje), „Wolne miasto“ (Laisvas miestas) ir „Requiem dla ziemianstwa“ (Requiem dvarininkams). Akvarele ir pieštukais įamžino daugiau nei 1100 dvarų, esančių Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos ir Ukrainos teritorijose. Paskutinėje savo dienoraščių trilogijos knygoje M.Jalowieckis nostalgiškai, graudžiai yra aprašęs savo pasitraukimą iš Lietuvos.

M.Jalowieckio knygą „Na skraju Imperium i inne wspomnienia“ (į ją sudėtos visos trys minėtos knygos) pernai jo proanūkio Andrzejaus iniciatyva išleido Lenkijos leidykla „Czytelnik“. Deja, lietuviško vertimo dar nėra. Įdomu, kad paskutinė knyga, kurią sunkiai sergančiam popiežiui Jonui Pauliui II skaitė jį prižiūrinti medikė, teologijos profesorė Wanda Poltawska, buvo viena iš jo trijų knygų – „Wolne Miasto“. Knygoje kalbama apie Gdanską ir M.Jalowieckio jame praleistus metus.

Didžiokų dvaras (Molėtų rajonas).
Didžiokų dvaras (Molėtų rajonas).

Paroda – žvilgsnis į praeities dvarus

Paroda – unikali galimybė išvysti Lietuvos dvarus tokius, kokie jie buvo tuo metu, kai po juos keliavo M.Jalowieckis. Kai kurių dvarų dabar jau nėra arba jie visiškai pasikeitę. Autoriaus akvarelės leidžia žvilgterti į praeitį.

Piešti M.Jałowieckis pradėjo dar studijuodamas Rygoje, kur gavo techninio piešimo pagrindus. Studentavimo laikų piešiniais iliustruota jo atsiminimų knyga „Gaudeamus – szkice z lat minionych“ (Gaudeamus – praėjusių laikų eskizai, 2002). Pirmuosius dvarų piešinius M.Jalowieckis nupiešė dirbdamas Vilniaus žemės banko dvarų įkainotoju ir keliaudamas po aplink Vilnių esančius dvarus. Gyvendamas Londone piešimui pasitelkė ne tik savo puikią fotografinę atmintį, bet ir visą prieinamą ikonografinę medžiagą: nuotraukas, kitų dailininkų piešinius.

Parodos rengėjai – Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos nacionalinis muziejus. Paroda veiks iki birželio 2 d.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika