Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KONKURSAI

2018-ųjų ženklai kalboje – Naisiada, mytiūtės ir visiems žinomo taško reikalai 

2018 rugpjūčio 10 d. 08:15

Prieš pusmetį „Lietuvos žinių“ portale vyko balsavimas dėl Metų žodžio ir Metų posakio. Ar dar prisimename daugiausia visuomenės balsų surinkusią ŠVAISTUOMENĘ? O daugiausia komisijos balsų pelniusią NUOŠLIAUŽĄ? Ar visuomenės ir komisijos išrinktas posakis LAIKAUSI KAIP GEDIMINO KALNAS mums asocijuojasi su 2017-aisiais? Ar prabėgus dar porai metų šių rinkimų favoritus galėsime laikyti 2017-ųjų pėdsakais kalboje?

Gausėja kandidatų dalyvauti 2018-ųjų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose. Pagal rinkimų nuostatus išrinktasis žodis ir posakis turėtų geriausiai atspindėti tų metų visuomenės nuotaikas ir gyvenimo aktualijas, taikliausiai įvardyti naujus, konkrečiam metui būdingus reiškinius. Kitaip tariant, rinkimų nugalėtojai turėtų atitikti taisyklę: „Metų žodis – metų ženklas.“ Ją suformulavusio komisijos nario Virginijaus Gasiliūno manymu, į 2018-ųjų Metų žodžio titulą galėtų pretenduoti du žodžiai: ŠIMTMETIS ir VALSTYBĖ.

Naisiada, Sausuva ir kiti naujausi naujadarai

Nuo metų pradžios el. paštu ir socialiniame tinkle „Facebook“ pasiūlyta apie tris dešimtis kandidatų, siūlytojų manymu, vertų dalyvauti 2018-ųjų Metų žodžio rinkimuose. Tarp jų keletas naujadarų, atspindinčių įvairias aktualijas: humoristo Manto Stonkaus sukurtas PUSLAPIAKARPYS (juok.) „įstatymo vykdytojas – užsienio žurnalų puslapių su draudžiama alkoholio reklama karpytojas“ (www.alfa.lt, 2018 01 10), apžvalgininko Algimanto Rusteikos tinklaraštyje užgimusi MYTIŪTĖ (2018 02 04) „seksualinio priekabiavimo auka, paviešinusi šį faktą viešojoje erdvėje su grotažyme #metoo, taip išreikšdama solidarumą su kitomis nukentėjėlėmis“. Atsirado šio žodžio variantų „mytukė“, „mytušnikė“, net vyriškosios giminės forma „mytiūtis“.

Seime vykęs balsavimas dėl Mindaugo Basčio apkaltos paskatino diskusijas apie DAUGUMIZMĄ „daugumos nuomonės primetimą mažumai“ (Vytautas Landsbergis, www.lzinios.lt, 2018 03 18).

Serialų kūrėjai sako, kad serialai remiasi tikrove. Bet ne visi serialai sulaukia tokio tęsinio tikrovėje, kokio sulaukė „Naisių vasara“. Diskusijos dėl politinės reklamos požymių filme, epizodų analizė „Laisvės TV“ laidose – tikra NAISIADA (www.delfi.lt, 2018 02 27).

Kai kurių asmenybių pastangas nuolat rodytis viešumoje vienu žodžiu apibūdino Gytis Norvilas – ŠMĖŽA: „Jei NEŠMĖŽUOJI, tavęs nėra. Turi būti ŠMĖŽA, antraip tau galas, vadovėliai bei metraščiai tave nutylės“ (www.literaturairmenas.lt, 2018 06 29).

Po kasmetinių pavasarinių „Eurovizijos“ aistrų gamtos fotografas Marius Čepulis kvietė gėrėtis GAMTOVIZIJA: „miškuose, laukuose ir vandenų pakraščiuose vyksta gražiausiai ir garsiausiai giedančio, rėkiančio, kurkiančio, teksinčio, čiulbančio, švilpaujančio, griežiančio, pypsinčio, ūbaujančio, burkuojančio, lojančio konkursas – per amžių amžius vykstanti gamtovizija“ (www.lrt.lt, 2018 05 11).

Vasaros pradžią paženklino SAUSUVA „sausros apimta Lietuva“: „Lietuvių kančios: pernai – tikra Lietuva, šiemet – jau Sausuva“ (www.lrytas.lt, 2018 06 12) (naujadarų apibrėžtys – iš Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyno, žr.: http://naujazodziai.lki.lt).

Seni žodžiai – nauji kontekstai, naujos reikšmės

2018-ųjų gyvenimas suteikė naujų reikšmių seniai vartojamiems žodžiams: PRIEKABA „priekabiavimo objektas, auka“ (pasiūlė Bonifacas Stundžia), RAŠYBA „grožinė kūryba“: „Stambieji užsiima knygų leidyba ir pardavyba, o ne rašyba“ (Gintaras Grajauskas, 2018 03 03).

Kokie gi būtų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai be pamąstymų apie lietuvio prigimtį ir būdą?

Užteko naujajai LRT vadovei paabejoti dėl „Kultūros“ kanalo pavadinimo ir turinio, tuoj į sąrašą buvo pasiūlytas žodis KULTŪRA: „Mes dar turime tokią nuojautą, kad pavadinimas gali atgrasyti dalį auditorijos ta prasme, kad kultūra laikoma skirta labiau elitinei, siauresnei auditorijai“ (Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, www.delfi.lt, 2018 05 22).

Dainų šventės organizavimo nesklandumai suaktualino žodį MAITINIMAS (Povilas Girdenis ironiškai komentavo: „Pagrindinis šiemetinės Dainų šventės programos numeris – masinis vaikiško žaidimo „valgoma – nevalgoma“ seansas“, 2018 07 05).

Dainų dienos žiūrovai, kuriems neįtiko virš Vingio parko estrados įrengtas nėrinių motyvais puoštas lauko ekranas, komentaruose atkakliai linksniavo APATINĮ TRIKOTAŽĄ.

Pokiliminis šantažas ir kiti politikos užkaboriai

Į 2018-ųjų Metų žodžio rinkimų sąrašą pakliuvo įdomių daiktavardinių junginių, apibūdinančių dėmesio sulaukusius įvykius ir viešų asmenų poelgius:

ŠILTOS KĖDĖS OLIGARCHIJA – „šiltos kėdės oligarchija – susireikšminusių menedžerių, įtakingų administratorių, merų, rektorių, valstybės įmonių ir įstaigų vadovų su jų ištikimomis palydomis valdžia“ (Vladimiras Laučius, www.delfi.lt, 2018 01 22);

SLAPTAS BALSAVIMAS – demokratinio balsavimo parodija, kai dalis Seimo narių nusifotografavo balsavimo dėl apkaltos biuletenius, o paskui ėmė viešinti jų nuotraukas (www.lrt.lt, 2018 03 13);

TAIKOMOJI SĄŽINĖ – manipuliavimas sąžinės sąvoka, kai saviškiams ir oponentams taikomi skirtingi sąžiningumo kriterijai (Vytautas Landsbergis, www.lzinios.lt, 2018 03 18);

NETYČINĖ KLAIDA – taip apibūdintas tvarkos pažeidimas, kai šeima, dirbanti svetimą žemę, naudojosi Europos Sąjungos išmokomis (Bronius Markauskas, LRT laida „Dėmesio centre“, 2018 04 09);

TULPIŲ PAŠTAS – buvusio Liberalų sąjūdžio vadovo ir Prezidentės susirašinėjimas, praskleidžiantis politinių sprendimų užkulisius ir parodantis politikų bendravimo stilių: „Ką „tulpių paštas“ sako apie mus pačius?“ (Rimvydas Valatka, kauno.diena.lt, 2018 05 02);

EKSPERTINĖS NUOMONĖS KLASTOTOJAI – ekspertais besidedantys valdininkai: „viešojoje erdvėje arba liejasi nevaldomos, į kliedesius pereinančios emocijos, […] arba skamba eufemizmais papuoštas ciniškas melas – dažniausiai iš savivaldybių atstovų ir profesionalių ekspertinės nuomonės klastotojų lūpų“ (Audrius Jakučiūnas, www.15min.lt, 2018 05 03);

POKILIMINIS ŠANTAŽAS – slaptas, užkulisinis šantažas: „Bet tai turi būti daroma ne tiesioginiu dalyvavimu ar pokiliminiu šantažu ir pastangomis korupciniais saitais suraišioti sau palankius ar nepalankius politikus“ (Paulius Gritėnas, www.15min.lt, 2018 05 08);

VIEŠŲJŲ RYŠIŲ PASAKA – sklandi ir įtikinama poveikio visuomenei kampanija: „Zuoką po dešimtmetį trukusios kovos Liberalų sąjūdis iš tiesų nugalėjo. Visa kita – tik graži ir tobulai visuomenei parduota viešųjų ryšių pasaka, puikiai parodanti, kad turint pinigų, žiniasklaidą ir gerus konsultantus galima juoda paskelbti balta, o minkštakinkius bestuburius pristatyti principingais kovotojais už teisybę“ (Audrius Bačiulis, www.lzinios.lt, 2018 05 08);

VALSTYBĖS UŽVALDYMAS – verslo subjektų ir kitų interesų grupių neteisėtas siekimas daryti įtaką politiniams procesams (frazė ypač išplito, kai buvo paviešinta VSD pažyma apie koncerno „MG Baltic“ ir liberalų santykius).

Vieni vejasi Estiją, kiti – pensiją. Vijimosi būdu…

Pirmąjį pusmetį viešojoje erdvėje sudygę skandalai sunokino ne tik kandidatų į Metų žodžio titulą, bet ir pasakymų, tinkamų rungtis dėl Metų posakio vardo:

MES KALTINAM! – Andriaus Tapino surengto mitingo šūkis (2018 03 15);

PATRAUKTI SKALIKĄ – Prezidentei priskiriama frazė iš laiško, siųsto vadinamuoju „tulpių paštu“, apie žurnalistą, vykdžiusį žiniasklaidos priemonę valdančių verslininkų užduotis (www.lrytas.lt, 2018 04 28);

ESMĖ NĖRA DAPKUS, ESMĖ YRA MOCKUS – svarstymai, kas yra svarbiausia figūra vadinamojoje valstybės užvaldymo veikloje (Kęstutis Girnius, LRT laida „Dėmesio centre“, 2018 05 08);

APTARNAUTI PROVOKACIJĄ – prisidėti prie provokacijos sumanytojams reikalingos nuomonės formavimo: „Taigi matome, kaip žiniasklaidai numetamas jaukas, kaip kabliukas nekritiškai nuryjamas aptarnaujant tokią provokaciją“ (Saulius Spurga, 2018 05 18).

Kalbėta ir rašyta ne vien apie skandalus:

AŠ VEJUOSI PENSIJĄ – reakcija į vis tolstančią pensinio amžiaus pradžią: „Dėmesio, organizuojame pagyvenusių žmonių maratoną: „Aš vejuosi pensiją“. Bėgimas vyks nuo SODRA-os rūmų iki mirties“ (Liudvikas Jakimavičius, 2018 05 20);

PASIVYTI ESTIJĄ – VIJIMOSI BŪDU – apie Lietuvos ir Estijos aukštojo mokslo kokybę ir universitetų reitingus (Jurgita Petrauskienė, www.delfi.lt, 2018 06 26);

PO TAMSOS ATEINA AUŠRA – Aušros Maldeikienės prezidento rinkimų kampanijos šūkis (Aušra Maldeikienė, 2018 06 25).

Vidurvasario karščių įkaitinti lietuviai mestelėjo pasauliui Vilniaus reklamą su seksualine potekste ir dabar jau nė gūdžiausiame užkampyje nerasi tamsuolio, kuris nebūtų girdėjęs anatomijos termino G TAŠKAS. Variacijų šio termino tema – kiek nori, pavyzdžiui: „Andrius Gudžius – Europos čempionas paskutiniuoju šeštuoju bandymu!!! Tikras G taškas tik ne Vilniuje, o Berlyne!“ (Gitanas Nausėda, 2018 08 09).

Kokie gi būtų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai be pamąstymų apie lietuvio prigimtį ir būdą?

SVARBIAUSIA, KĄ PAGALVOS UŽSIENIEČIAI, VISA KITA – SMULKMENOS (Povilas Girdenis, 2018 06 23);

ŽINOT MŪSŲ TĄ SAVYBĘ: JEIGU PRADŽIA GERA, TAI PABAIGA BLOGA – „Žalgirio“ kapitonas Paulius Jankūnas po pergalės Eurolygos taurės varžybose prieš CSKA komandą (www.krepsinis.net, 2018 05 20).

O gal ne keikti, bet keisti tą būdą reikia?

KEISTI REIKIA NE ĮSTATYMUS, O ŠIRDĮ – Vytautas Landsbergis Sąjūdžio 30-mečio minėjime Seime (2018 06 04);

GERAM GYVENIMUI NEUŽTENKA GERŲ PREKIŲ IR GERŲ PASLAUGŲ – REIKIA IR GERŲ ŽMONIŲ – Algirdas Kaušpėdas Sąjūdžio 30-mečio minėjime Seime (2018 06 04).

Tokia yra Metų žodžio ir Metų posakio kandidatų sąrašų pradžia.

Kaip 2018-ieji atsispindės Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose, pamatysime 2019 m. vasario 21 d., Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, kai bus paskelbti visuomenės ir komisijos balsavimo rezultatai. Visuomenės balsavimas vyks portale lzinios.lt, jis prasidės 2019 m. sausio 10 d.

Rinkimus rengia Lietuvių kalbos draugija su „Lietuvos žiniomis“ ir Lietuvių kalbos institutu. Siūlymus galima siųsti el. paštu metuzodis@gmail.com arba skelbti Metų žodžio paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. Jei patogiau rašyti tradicinį laišką, jį reikia adresuoti „Gimtosios kalbos“ redakcijai (L. Asanavičiūtės g. 23, 04315 Vilnius).

Ieškokime kalboje ryškiausių šių metų ženklų ir dalykimės savo atradimais.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"