Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
KOMENTARAI

Banko garantija garantuoja ne visada 

2019 vasario 28 d. 06:00

Neseniai teko atstovauti vienam komerciniam bankui byloje teisme pagal kreditoriaus, turėjusio šio banko išduotą garantinį raštą, ieškinį. Bylą laimėjome ir bankas garantijos neišmokėjo. Garantija užtikrinto projekto likimu vėliau nesidomėjau, bet daug optimizmo neturėčiau – perfrazuojant Rimą Kurtinaitį, ginče su banku, kaip ir krepšinyje, abiem gerai dažniausiai nebus.

Ką daryti, kad banko garantija iš tiesų garantuotų? Pirmiausia, skaityti. Skaityti garantijos sąlygas, garantinio rašto turinį, užtikrinamos prievolės dokumentaciją, Civilinį kodeksą, šį mano komentarą. Skaitymas padeda išvengti nesusipratimų ir vėlesnių ginčų.

Įdomu tai, kad mano minėtos bylos atveju bankas neturėjo jokio intereso garantijos neišmokėti. Tačiau skaitė garantijos sąlygas ir įstatymą. Pasirodo, banko garantijos atveju skaityti reikia labai atidžiai, o bankas, net ir labai norėdamas padėti nepaskaičiusiam garantinio rašto kreditoriui, įstatymo yra įpareigojamas elgtis labai formaliai (griežtai, bet teisingai). Ir tai yra gerai – juk visi norime, kad bankas veiktų skaidriai, patikimai, užtikrindamas įstatymo reikalavimų laikymąsi.

Bankas viso ginčo metu nuosekliai kartojo: pateikite mums rašytinį garantijos sąlygas atitinkantį reikalavimą, ir mes per 7 dienas jums pervesime visą garantijos sumą. Be jokių ginčų, klausimų ar papildomų reikalavimų. Būtent taip veikia vadinamoji garantija pagal pirmą pareikalavimą, kokia yra ir banko garantija.

Tačiau ieškovas garantijos sąlygas atitinkančio reikalavimo pateikti negalėjo, nes gavęs garantinį raštą jo pakankamai rūpestingai neperskaitė. Garantiniame rašte buvo numatyta, kad reikalavimas mokėti negali būti pateiktas anksčiau, nei garantijos gavėjas atliks avansinį mokėjimą, sutartą sumą pervesdamas į skolininko sąskaitą, o avansinio mokėjimo nurodyme turėjo būti įrašytas garantijos numeris ir/ar garantija užtikrinamos pirkimo-pardavimo sutarties numeris.

Mokėjimo nurodymas su garantijoje nurodyta mokėjimo paskirtimi į nurodytą sąskaitą nebuvo gautas. Garantijos gavėjas manė kitaip ir teikė įvairius įrodymus, kad mokėjimas buvo atliktas, tačiau nurodyta kiek kitokia mokėjimo paskirtis. Visiems pasitaiko, sakė garantijos gavėjas, papildomai paaiškindamas, kad tikrąją mokėjimo paskirtį akivaizdžiai pagrindžia kiti dokumentai, kurie buvo pateikti bankui.

Pasirodo, banko garantijos atveju skaityti reikia labai atidžiai, o bankas, net ir labai norėdamas padėti nepaskaičiusiam garantinio rašto kreditoriui, įstatymo yra įpareigojamas elgtis labai formaliai (griežtai, bet teisingai).

Bankas nurodė, kad negali vertinti pateiktų dokumentų, kurie nėra reikalaujami pateikti pagal garantijos sąlygas: bankas tik gali pažiūrėti į garantiniame rašte numatytas sąlygas, o jos konkrečiu atveju papildomai leido žiūrėti tik į pirminiame mokėjimo dokumente nurodytą mokėjimo paskirtį. Jokių kitų dokumentų pagal garantijos sąlygas vertinti bankas neprivalo (banko teigimu, neturi teisės). Garantijos gavėjas pyko ir sakė, kad bankas vertina pernelyg formaliai nesigilindamas į reikalavimų turinį, toks vertinimas neteisėtas.

Ginčą sprendęs teismas paaiškino, kad bankas visgi buvo teisus: banko išduotas garantinis raštas yra nepriklausoma garantija, todėl bankui, kaip garantui, negali būti priskiriamos pareigos, kurios yra kildinamos iš sąlyginės garantijos ir jai taikomų teisės normų. Taigi kreditorius, tvirtindamas, kad bankas privalėjo ignoruoti kreditoriaus pateiktų reikalavimų formalaus pobūdžio neatitiktis avansinio mokėjimo garantinio rašto sąlygoms ir teikti pirmenybę ne garantinio rašto sąlygoms, bet analizuoti kreditoriaus ir skolininko santykius (kas yra būdinga sąlyginėms garantijoms) paneigia vieną iš esminių nepriklausomos banko garantijos bruožų – jos nepriklausomumą nuo užtikrintos prievolės.

Pasirodo, įstatyme reglamentuotos dvi mokėjimo garantijų rūšys: (1) nepriklausomos garantijos (garantijos pagal pirmą pareikalavimą) ir (2) paprastosios (sąlyginės) garantijos. Nepriklausomos garantijos pavyzdys yra banko garantija, kuria bankas ar kita kredito įstaiga (garantas) raštu įsipareigoja sumokėti skolininko kreditoriui nustatytą pinigų sumą pagal kreditoriaus reikalavimą.

Nepriklausomoje garantijoje iš jos kylantis garanto įsipareigojimas nepriklauso nuo pagrindinės prievolės, kurios įvykdymui užtikrinti garantija yra išduota. Tokią garantiją išdavęs subjektas, gavęs kreditoriaus reikalavimą, privalo išmokėti garantijoje nurodytą sumą remdamasis tik garantijos sąlygomis ir nevertindamas pagrindinės prievolės įvykdymo (neįvykdymo). Pagal nepriklausomą garantiją garantas moka kreditoriui šiam įvykdžius garantijoje nurodytas sąlygas – pateikus rašytinį pareikalavimą dėl garantija užtikrintos skolininko prievolės nevykdymo ir pridėjus garantijos sąlygose nurodytus dokumentus, nesiejant garantijos vykdymo su pagrindine prievole.

Tai reiškia, kad kreditorius išmokėdamas garantiją nevertina, ar skolininkas iš tiesų nevykdo garantija užtikrintos prievolės. Būtent todėl nepriklausomos garantijos atveju itin svarbūs tampa formalieji reikalavimai, dar vadinami garantijos vykdymo sąlygomis, – jų negalima aiškinti plečiamai, jie turi būti aiškūs ir konkretūs. Plečiamasis aiškinimas reikštų garantijos sąlygų pakeitimą, o tai galėtų inicijuoti tik skolininkas.

Griežtas garantijos sąlygų laikymasis užtikrina tinkamą garanto vienašalių įsipareigojimų įgyvendinimą, kreditoriaus teisėtus lūkesčius gauti garantijos sumą, civilinių teisinių santykių aiškumą bei stabilumą, nes visiems jų dalyviams garantuojamas teisinis tikrumas, kad tik egzistuojant visoms nurodytoms aplinkybėms garantija atliks savo kaip prievolės užtikrinimo priemonės funkciją. Griežtas garantijos sąlygų vykdymas yra aktualus ne vien kreditoriui ir garantui (t. y. ieškovui ir atsakovui), bet ir skolininkui (už kurį garantuoja garantas), kadangi banko išduodama garantija yra atlygintinė ir už garantijos išdavimą skolininkas moka garantui atlyginimą.

Todėl reikia skaityti. Geriausia – skaityti prieš pasirašant dokumentus ir prieš atliekant atitinkamus veiksmus. Mažesnė blogybė – skaityti iš karto atlikus tam tikrus veiksmus, o pastebėjus, kad veiksmai neatitinka teksto, iš karto kreiptis į skolininką bei banką, prašyti pakeisti garantijos sąlygas. Nepaskaičius laiku, gali tekti skaityti teismo sprendimą, nes abiem gerai, ko gero, nebus.

Artūras Liutvinas, LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas advokatų kontoros vyr. teisininkas

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika