Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
GYNYBA

Locked N' Loaded. #MITAI Nr. 2 „Ką jau mes čia šokinėjam – išdaužys iš oro arba raketom uždubasins“ 

2019 vasario 26 d. 12:43
Sputnik/Scanpix nuotrauka

Sveiki. Kritikai ir šiaip teisingi žmonės pastebėjo, kad veiksmai ant žemės – tai kaip nors atsilaikysim. Bet didysis iššūkis yra priešo aviacija ir taiklusis ginklas (pvz., raketos žemė-žemė). Ok, ačiū už pirštinę, gerbiamieji serai. Ją keliame ir pradedame. Tik turime iš karto pasakyti: „sidabrinės kulkos“ čia nebus. Klausimas sudėtingas, šiuo tekstu tikimės ne išgelbėti Lietuvą, o išprovokuoti diskusiją.

Pirmiausia, reikia pasakyti, kad iššūkis rimtas, ir jo nuvertinti negalima. Rusijos sistemingai kuriami A2/AD (Anti Access/Area Denial) pajėgumai kelia rimtus saugumo iššūkius jau keliuose pasaulio regionuose, ir verčia NATO galvoti apie atsakomąsias priemones. Kremliaus oro pajėgų, oro gynybos, jūros gynybos priemonių, žemė-žemė, jūra-žemė raketų, informacinių ir kibernetinių priemonių visuma yra rimtas iššūkis ir mūsų regione.

Kalbant apie „geležį“, t.y. ginkluotę, nacionaliniu lygiu šiuo klausimu esame lyg spygliukus tik ką pradėjęs auginti ežys. Net trumpo nuotolio oro gynyba neišvystyta pakankamai. Tiesa, po truputį taisomės – vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS – jau pakeliui.

Ir čia tik tai, kas papuola į viešumą. Pūstažandis bebras vis tiek sakys: „Nu ką jau čia jūsų „razvietka“! Ok. Sakykime. O apie „GosDepą“ ir „CRU“ girdėjai, ūsuotas bebre?

Aljanso lygiu taip pat yra iššūkių. Jei NATO oro policijos misija virstų oro gynybos misija su visais jais pritinkančiais komponentais – būtų puiku. Lietuva, Lenkija, JAV ir kt. daro svarbius namų darbus, tačiau to vis dar nepakanka. Tad problemą pripažįsta visi: nuo žvalgybos tarnybų iki think tankų (analitinių centrų), ir vartytis iš gaidžio „ką če tuos raketas, pffff“ neverta.

BET kai išgirsti žmogus „ką jūs čia padarysit su savo tais pištalietais? Rusas iš lėktuvų viską subombins, raketą paleis i vsio„, vitamino C kiekis kraujyje netikėtai padidėja, ir imi žmogus kvatotis. Tad ką gi sakyti tokiu atveju?

1. „Mes jus matom.“ Reikėtų pridėti pirštą prie lūpų, mirktelėti ir sušnibždėti „razvietka“. Šis žodis vatą sumobilizuoja, ir jie bent akimirkai nutyla, š... upė iš burnos sustoja. Tada primenam, kad kaip Rusija turi „razvietka“, taip ir Lietuva turi žvalgybos tarnybas. Jos multikų darbe nežiūri ir mato daug. Pavyzdys – štai ČIA.

Ir čia tik tai, kas papuola į viešumą. Pūstažandis bebras vis tiek sakys: „Nu ką jau čia jūsų „razvietka“! Ok. Sakykime. O apie „GosDepą“ ir „CRU“ girdėjai, ūsuotas bebre? Aišku, kad girdėjai – juk Rusija visom pasaulio negandom JAV kaltina, o jos diplomatinė ir žvalgybos tarnybos esą yra pagrindinės to vykdytojos. Tai va, turbūt JAV žvalgybos pajėgumais jis neabejos. O Lietuva yra NATO narė, ir gera JAV sąjungininkė (jų žodžiais tariant – „marionetė“, bet tebūnie). Visa tai reiškia, kad kaip agresijos faktas, taip strateginė-operacinė ginkluotė yra svarbus žvalgybos tarnybų taikinys. Tad pasirengimas jį naudoti bus pastebėtas.

2. „Mes jus žinom.“ Galima apkabinti ūsuotąjį ir žiūrint jam tiesiai į jo sielą paklausti: „Juk jūsų raketos geros?“ Ir jis aiškiai atsakys: „Žinoma, geros. Pačios geriausios, net analogov v mire.“ O tada sakom: „Nu, jei geros, reiškias, nepigios.“ (Klapsėjimas akimis, always).

Jeigu yra manančių, kad gavę žvalgybinę informaciją Lietuvos kariuomenės daliniai tiesiog tupės kareivinėse ir lauks „dovanų“ iš oro, tai reikėtų pradėt galvoti iš naujo.

Tai va, pavyzdžiui, raketos žemė-žemė nėra skirtos naikinti būrio patrulio bazės. Tai – strateginiams taikiniams, infrastruktūrai atakuoti skirta ginkluotė. Patys ūsuoti bebrai sako: „Lietuvos kariuomenė nykštukinė.“ Tai, tovariščiai, iš patrankos į žvirblius šaudysime, ar kaip? „Iskander“ ir kitos raketos – tai, pirmiausia, iššūkis mūsų sąjungininkams. Priešas taikysis į dideles pajėgų susikaupimo vietas, vadavietes, kelių į Lietuvą mazgus, oro ir jūrų uostus ir pan., kad pagalba į Lietuvą neateitų.

Kita vertus, jeigu yra manančių, kad gavę žvalgybinę informaciją Lietuvos kariuomenės daliniai tiesiog tupės kareivinėse ir lauks „dovanų“ iš oro, tai reikėtų pradėt galvoti iš naujo.

3. „Metimai iš vidurio aikštės? Na, bandykit.“ Tada dažniausiai išgirsite isterinį klyksmą: „Sirija, o va Sirijoje kaip davėme, viską iš oro sudubasinome.Mhm. Aga. Rusijos įsitraukimas į Siriją – apskritai įdomus fenomenas, besiprašantis atskiros analizės. Tai – toks flexinimo botoksiniais raumenimis (tiek prieš NATO, tiek prieš savus televizorių vėpsotojus), procedūrų/technikos/taktinių naujovių išbandymo, ir pakazuchos potencialiems ginklų pirkėjams kamuolys.

Bet grįžkime. Pirmiausia reikia pasakyti – apie 80 proc. Rusijos oro-kosminių pajėgų Sirijoje naudotų bombų/raketų yra „dumb“, t.y. be modernių taikymosi ir vedimo iki taikinio technologijų. Mėtomas šis gėris iš daugiau nei 5 km aukščio.

Klausite, kodėl? Atsakymas: baiminamasi net trumpo nuotolio oro gynybos sistemų. Taigi, mūsų jau turimi GROM ir STINGER šį tą reiškia. Svaidant bombas per debesis (dar apsunkina taikymąsi) taiklumas gaunasi „stebuklingas“. Todėl imamasi „seno gero“ Ordos metodo – „kasetinės bombos“, kurios sėjamos plačioj teritorijoj daužant, kas papuolė.

4. „O mes jums akytes išbadysime.“ Klausimuks toks: „O ką Rusijos oro pajėgos, „Kalibr“ raketos ir kiti dalykai būtų dariusios be Sirijos vyriausybinių pajėgų ant žemės? Argi būtų kuo „didžiuotis“ po skerdynių Alepe, jei miesto nebūtų blokavusios pajėgos ant žemės? Į ką būtų pliekusi aviacija, jei ne taikinius nurodžiusios Rusijos specialiosios pajėgos?“

Be akių ant žemės efektyviai naikinti taikinius iš distancijos itin komplikuota. Taigi, plataus masto operacija/karas negali pasiekti savo tikslų, kai veikia tik vienas komponentas, pvz., oro pajėgos. Sakysite, o kaip NATO Kosove suveikė? Taip, smūgiais iš oro Miloševičiaus režimas buvo priverstas derėtis, bet irgi jaučiant galimo NATO įžengimo į Jugoslaviją pavojų. Tad nori nenori įkelt savo purviną čebatą čia teks. O mes jų lauksime (skaityti pirmą mitų dalį )

5. „Mano draugai man padės. O kas padės tau?“ Na, ir pratęsiant Sirijos temą. Ten dangus Rusijai yra draugiškas. Niekas jų nenumušinėja ne todėl, kad negali, todėl, kad tiesiog nėra kam. Jei JAV planuoja parodyti, kas yra kas, maloniai perspėja chuliganą biškį pasitraukti, nes tuoj bumbtels. Ir jokia garsioji Rusijos oro gynyba nesuveikia. Tada Kremliaus ekspertai postringauja apie žemės reljefo išlenkimus, neleidusius „analogų neturinčioms“ raketoms duoti atkirtį imperialistams.

Nusprendė turkai įkalti išnaglėjusiems Rusijos manevrams pasienyje: F-16 nukalė „analogų neturintį“ Su-24. O štai pavyzdėlis ne iš NATO, bet visgi: jei jau Izraelį supykdo, tada ir palauk nebūna – tik puf, ir tu jau internete. Kaip Izraelis sunaikina Rusijos oro gynybos sistemą „Panzyr“ turbūt matėte?

Tai va. Lietuva – NATO narė. Karine, ekonomine, technologine prasme Rusija negali lygintis su NATO. Tad ruošiantis su ja kariauti, reikės kiek daugiau nei pakazuchinių ir nebaudžiamų smūgių iš oro.

Tad, bičiuliai, verta apibendrinti šią rašliavą.

– Turime reikalą su rimtu priešininku ir rimtais jo pajėgumus. Bet nereikėtų leisti, kad jų kabinami makaronai kristų ne tik ant ausų, ant akių, bet ir į burną. Mąstykime kritiškai, nerykime mėšlo, kuris mums brukamas.

Dar svarbiau – mūsų sąjungininkų ilgalaikis buvimas Lietuvoje ir regione su rimtais žaislais. Patriotai už PATRIOTus.

– Reikia toliau daryti namų darbus. Kas nuo mūsų priklauso, yra daroma. GROMai, STINGERiai jau yra, jų reikia daugiau. Jie priverčia paukščius skraidyti aukščiau, tačiau problemos nesprendžia. Šią skylę iš dalies pildys Lietuvos planuojama pirkti oro gynybos sistema NASAMS. Dar svarbiau – mūsų sąjungininkų ilgalaikis buvimas Lietuvoje ir regione su rimtais žaislais. Patriotai už PATRIOTus.

– Koviniame rengime nuo žemiausio lygmens kasdien turime treniruoti veiksmus oro pavojaus, taiklaus ginklo panaudojimo, artilerinio apšaudymo atveju. Greitas pasitraukimas iš dalinių į įvairias vietas (ne tik poligonus) turi tapti mūsų „Tėve mūsų“, nes tai gelbėja ginklo brolių gyvybes.

Ačiū, kad skaitėte. Kaip minėjome, šią temą tik užkabinome. Tikimės, kad tekstas išprovokuos diskusiją, kur bus galima detaliau panagrinėti, paieškoti rūpimų atsakymų. Vėl laukiame aštrių debatų, pagarbos kito nuomonei, kritikos, pastebėjimų.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika