Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
GYNYBA

Karinės pramonės milijardai keliauja per šukuosenų ir makiažo žinovės rankas 

2018 lapkričio 12 d. 13:13
Olga Zorikova/"Instagram" paskyros nuotrauka
Olga Zorikova/"Instagram" paskyros nuotrauka

Šiemet Vladimiras Putinas ne sykį gąsdino pasaulį naujomis branduolinėmis raketomis, esą įrodančiomis Rusijos „technologijų proveržį“. Tuo pačiu metu „Novaja gazeta“ aiškinosi, kaip ir kur nusėda milijardai rublių keliaujantys per svarbiausią Rusijoje raketų technologijų valstybinę kompaniją „Korporacija „Taktinė raketinė ginkluotė“ (KTRG).

Žurnalistai išsiaiškino, kad prezidento išgirtų raketų gamyboje tiesiogiai dalyvaujanti kompanija strategiškai svarbius pirkimus atlieka per privačią įmonę, susijusią su jauna mergina – vestuvių visažiste.

Ši paslaptinga mergina, jos partneriai ir jų valdomos kompanijos ne tik kontroliuoja visus valstybinės korporacijos pirkimus, bet ir supirkinėja korporacijos įmonių akcijas. Visus šiuo asmenis sieja vienas žmogus, Maskvoje neoficialiai vadinamas „vyriausiuoju prezidento patarėju raketų klausimais“. Jis taip pat yra KTRG vadovas, gaunantis iš valstybės milijardines sumas, skirtas naujos ginkluotės gamybai.

Žurnalistai išsiaiškino, kad prezidento išgirtų raketų gamyboje tiesiogiai dalyvaujanti kompanija strategiškai svarbius pirkimus atlieka per privačią įmonę, susijusią su jauna mergina – vestuvių visažiste.

„Vyriausias raketų klausimais“

KTRG buvo įsteigta 2002 metais, Maskvos srities Koroliovo mieste. Korporacija kuria ir gamina viršgarsines ginkluotės sistemas bei ypatingai tikslią ginkluotę. Korporaciją sudaro daugiau nei 30 karinės pramonės įmonių. Jau daugelį metų korporacija tvirtai laikosi didžiausių pasaulyje karinės pramonės įmonių šimtuke.

Atsižvelgiant į strateginę korporacijos svarbą, jai paprastai vadovauja aukšto lygio Rusijos pareigūnai.Pavyzdžiui, 10 metų jai vadovavo vicepremjeras Sergejus Prichodka. Šiandien korporacijos direktorių tarybai pirmininkauja Borisas Gryzlovas – buvęs VRM vadovas ir Valstybės Dūmos pirmininkas. Tačiau svarbiausias asmuo korporacijoje – generalinis direktorius. Šį postą jau 15 metų užima Borisas Obnosovas.

Prieš 20 – 30 metų jis dirbo Rusijos atstovybėje prie Jungtinių Tautų ir Užsienio reikalų ministerijoje. 2018 metais Borisas Obnosovas buvo Vladimiro Putino patikėtiniu per rinkimus.

Vyriausioji užpirkėja

Raketų gamybai reikia tūkstančių komponentų, kuriuos KTRG privalo įsigyti per valstybinių pirkimų sistemą. Tačiau nuo 2012 metų, Boriso Obnosovo įsaku, visi pirkimai vykdomi per „įgaliotą organizaciją“ arba kitaip tariant, privačią įmonę „Prekybos namus „Zvezda – Strela“, gaunančią keliolikos procentų komisinius už valstybės vardu atliekamus sandorius. Praėjusiais metais kompanija pervadinta „TRV-Inžiniring“.

AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

10 procentų įmonės akcijų priklauso Taganrogo kompanijai „Zvezda-Strela“. 49 procentus pastarosios akcijų valdo pati KTRG, o dar 40 procentų – kita Taganrogo įmonė „Teploservis“. O pusę „Teploserviso“ valdo visažistė Olga Zorikova. Į pelningą schemą mergina įsitraukė 2012 metais, būdama vos 23 metų.

Olga Zorikova skelbia teikianti grožio paslaugas nuotakoms, bet tuo pačiu metu yra atsakinga už visas karinės pramonės korporacijos pirkimų sutartis. Kaip jauna mergina padarė tokią svaiginančią karjerą? „Novaja gazeta“ teigimu, ji yra KTRG generalinio direktoriaus Boriso Obnosovo dukra.

Nuo 2012 iki 2017 metų Olgos Zorikovos įmonė uždirbo 12 milijardų rublių. Šią sumą sudaro ne tik komisiniai už, bet ir tiesioginiai įmonės sandoriai su valstybine karine korporacija.

Anot „Novaja gazeta“ tyrėjų, Boriso Obnosovo dukros įmonė užsiima pačia įvairiausia veikla, nuo cechų rekonstrukcijos ir elektros instaliacijos montavimo, iki vielos, šviestuvų ir oro filtrų tiekimo.

Borisas Obnosovas demonstruoja naujas raketas Vladimirui Putinui./AFP/Scanpix nuotrauka
Borisas Obnosovas demonstruoja naujas raketas Vladimirui Putinui./AFP/Scanpix nuotrauka

Kai kurie sandoriai, pasak „Novaja gazeta“ atrodo tiesiog įtartinai: 2010 metais KTRG priklausančiai „Azovo optikos – mechanikos gamyklai“ parduoti elektriniai varikliai (naudojami raketų ir aviacijos bombų galvučių gamyboje). Tik 2012 metais paaiškėjo, kad variklių dokumentai buvo padirbti.

Olga Zorikova skelbia teikianti grožio paslaugas nuotakoms, bet tuo pačiu metu yra atsakinga už visas karinės pramonės korporacijos pirkimų sutartis.

Privatizacija

Olga Zorikova per jos valdomas įmones spėjo sudalyvauti ir naujų kompanijų kūrime. 2015 metais jos tėvas iškilmingai atidarė „unikalią“ metalurgijos gamyklą Taganroge. 74 procentai gamyklos akcijų atiteko kitai KTRG įmonei – „Riazanės konstruktorių biurui „Globus“, o 26 procentai akcijų atiteko Taganrogo „Zvezda – Strela“ ir vienai iš jos savininkių – makiažo ir šukuosenų specialistei Olgai Zorikovai. Pasak „Novaja gazeta“ žurnalistų, ši gamykla tapo ne vienintele korporacijos kompanija, kurios akcijos teko Borisui Obnosovui ir jo dukrai.

Taip 2005 metais Kipre registruota kompanija „Licitare Limited“ perėmė 24 procentus Maskvos mokslo tyrimų centro „ASK“ akcijų. Kaip paaiškėjo 2017 metais, Kipre įsteigtai kompanijai vadovavo paties Maskvos mokslinių tyrimų centro vadovas Jaroslavas Karpovas ir kitos KTRG įmonės direktorius Vladimiras Sorokinas. Tačiau svarbiausia, kad jiems „kompaniją“ ofšorinėje kontoroje palaikė ir pats korporacijos vadovas Borisas Obnosovas.

2014 metais valstybinė korporacija skyrė Taganrogo kompanijai „Zvezda – Strela“ 47 milijonus rublių su karine pramone niekaip nesusijusioms reikmėms. Už šiuo pinigus Olga Zorikova pastatė ir pardavė apie 500 butų. Beje, butai taip pat parduoti valstybei.

Taigi, grožio specialistės kompanija uždirbo du kartus: pastatė namus už valstybės pinigus ir juos pardavė taip pat valstybei.

Įtakingų žmonių žentai

Taganrogo „Zvezda – Strela“ nepasitenkino „plėtra“ į nekilnojamojo turto rinką ir 2015 metais ėmė teikti krovinių saugojimo paslaugas – Taganrogo uoste pradėjo grūdų elevatoriaus statybą. 2016 metais kompanija persigalvojo ir pardavė nebaigtą statyti objektą. „Novaja gazeta“ žurnalistai atkreipia dėmesį į vieną neaiškią detalę: Rostovo srities valdžios duomenimis, į elevatoriaus statybą investuota 430 milijonų rublių, tačiau Olgos Zorikovos bendrovė beveik baigtą objektą pardavė vos už 63,4 milijono rublių – 7 kartus mažiau, nei minimali jo vertė.

Valstybinė korporacija skyrė Taganrogo kompanijai 47 milijonus rublių su karine pramone niekaip nesusijusioms reikmėms. Už šiuo pinigus Olga Zorikova pastatė ir pardavė apie 500 butų. Butai taip pat parduoti valstybei.

Mįslės raktas paprastas – elevatorius pakeitė rankas nepalikdamas Boriso Obnosovo ir jo dukros šeimos rato. Beveik veltui jį įsigijo taip pat Taganroge įsteigta kompanija „Agropraim“, o ketvirtadalis jos akcijų priklausė Boriso Obnosovo žentui Rostislavui Zorikovui – Olgos vyrui.

Olga Zorikova/"Instagram" paskyros nuotrauka
Olga Zorikova/"Instagram" paskyros nuotrauka

Be to, Rostislavas zorikovas pasirodė esantis ne vienintelis „didelio žmogaus“ žentas. Dar 25 procentus „Agropraim“ akcijų valdė Ivanas Sadčikovas – Rusijos vyriausybės aparato vadovo pirmojo pavaduotojo Sergejaus Prichodkos žentas.

Kaip jau minėta, Sergejų Prichodką ir Borisą Obnosova sieja bendras darbas KTRG. Grūdų elevatorius buvo ne vienintelis bendras jų šeimų projektas. Per jį į užsienį grūdus eksportuoja kita Taganrogo kompanija – „Živa“. Ketvirtadalį jos akcijų taip pat valdo žentai – Rostislavas Zorikovas ir Ivanas Sadčikovas. Prekeivių grūdais reikalus užsienyje tvarkė Britų Mergelių salose registruota kompanija „Akron Resources Corp.“, valdanti dešimtis įmonių visame pasaulyje ir per jas plaunanti milijardus dolerių. Jos paslaugomis naudojosi ne tik Rusijos oligarchai – kompanijos pavadinimas minimas ir Azerbaidžano pinigų plovimo schemoje.

2016 metais abu žentai pardavė akcijas kompanijose „Živa“ ir „Agropraim“ Olgos Zorikovos partneriui Vladimirui Maslenksiui ir Boriso Obnosovo kolegai iš KTRG Vladimiruo Sorokinui. Netikėtas „sutapimas“ – šie žmonės valdo Taganrogo uosto grūdų terminalą.

Vicepremjero Sergejaus Prichodkos žentas Ivanas Sadčikovas, sukantis reikaliukus su pagrindine Rusijos raketų gamybos korporacija, kaip ir daugelis Rusijos politikų artimųjų, mėgsta leisti pinigus užsienyje. 2016 metais jis įsigijo nedidelį dvarą viename prabangiausių Prancūzijos kurortų – Meževe.

Vengdamas žurnalistų dėmesio, dvarą Ivanas Sadčikovas įsigijo, naudodamasis sudėtinga schema: sklypą įsigijo Liuksemburge registruota kompanija „Okilo Sarl“, kurią valdė Kipro kompanija „Vionezena Holdings“. 2014 metais Ivanas Sadčikovas tapo pastarosios kompanijos direktoriumi, o 2016 metais kompanija jam perleido „Okilo Sarl“ akcijas. Ši kompanija 2017 metais persikraustė į Prancūziją. Registruodamas firmą, Ivanas Sadčikovas nurodė, kad gyvena Europos Sąjungoje – prabangioje Latvijos Amatciemso gyvenvietėje.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika