Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Žagarės vyšnių festivalis - vyšnių enciklopedija 

2015 liepos 2 d. 06:00
Keturias dienas šurmuliuojantis festivalis sutraukia kelias dešimtis tūkstančių svečių.
Keturias dienas šurmuliuojantis festivalis sutraukia kelias dešimtis tūkstančių svečių.
Žagarės regioninio parko archyvo nuotrauka

Žagarėje sirpsta vyšnios, o tradicinis Žagarės vyšnių festivalis vėl kviečia į keturių dienų šventę liepos 9-12 dienomis. Žagarvyšnės nuo seno garsina miestą, tapo jo kraštovaizdžio simboliu, tad renginys ir buvo sumanytas senoms tradicijoms prisiminti.

Pagrindinis festivalio organizatorius – Žagarės regioninis parkas – siekia populiarinti krašto tradicijas, Šiaurės Lietuvos, buvusios žiemgalių teritorijos, kultūros pažinimą, skatina XVIII amžiuje buvusio svarbaus Šiaurės Lietuvos prekybos, kultūros centro gaivinimą. Renginys daug prisidėjo prie to, kad 2015 metais Žagarė būtų paskelbta Lietuvos kultūros sostine.

Idėja organizuoti Žagarės vyšnių festivalį 2005 metais kilo miestelio istorija susižavėjusiai ir čia apsigyvenusiai britei Sarah Rabagliati. Pirmoji šventė sulaukė itin didelio susidomėjimo (susirinko apie 4000 žmonių), todėl nutarta ją rengti kasmet. Šiemet festivalis vyks jau vienuoliktą kartą.

Atsitiktinė uoga pasėjo tradiciją

Žagarę išgarsinusios vyšnios atkeliavo čia atsitiktinai – išaugo iš apylinkėse numestų šių uogų kauliukų. O vyšnių puotoms iš užsienio parsisiųsdavo aplinkinių dvarų didikai. Miškuose, laukuose išaugo gražių, pavasarį baltais žiedais apsipilančių medžių. Juos pamatę žmonės išsikasė ir prie namų pasisodino.

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Žagarėje plytėjo 1-2 ha vyšnynai. Uogos buvo gabenamos į Rygos, Peterburgo, Maskvos, Kauno turgavietes. XX amžiaus pradžioje Peterburgo turgus turėjo net atskirą žagarvyšnių skyrių. Žagarės žmonės gamino žagarvyšnių vyną, o viena Rygos gamykla – jų likerį. Žagarvyšnių vynas buvo daromas ir Švedpolio dvare. Tradicija nenutrūko - likeris Lietuvoje gaminamas iki šiol.

Vyšnios davė Žagarei ne vieną gražią tradiciją. Nuo 1786 metų, kai miestelio gyventojų prievolėje buvo nurodyta, kad kiekvienas žagariškis savo sklype turi pasodinti po vyšnią, šie medeliai tradiciškai dabar auga beveik kiekvienoje sodyboje. Prieš keletą metų Žagarės regioninio parko iniciatyva prie Švėtės upės buvo pasodintas vyšnių sodas. Daug medelių išdalyta ir gyventojams, kad šie atnaujintų savo sodelius.

Strazdus baido kaliausės

Tarpukariu žagariškių vyšnių sodus masiškai užpuolė būriai iš kažin kur atskridusių strazdų ir per keletą dienų sunaikino visą derlių. Po tokios nelaimės žmonės ėmė statyti sodo kaliauses. Kad nepasikartotų praeities negandos, kad derlius būtų gausus ir kad turėtų kuo pasipuikuoti per vyšnių šventę, vietiniai iki šiol stato tas baidykles. Nuo 2009 metų per Žagarės vyšnių festivalyje rengiama meniškų kaliausių ekspozicija, vyksta jų eitynės.

Žagarės dolomitų atodanga - saugomas gamtos paminklas - išduoda, kad šiame krašte plyti dolomitų klodai, dėl to ir žagarvyšnės čia taip dera. Per festivalį šeimininkai turi kuo gundyti svečius – siūlo įsigyti šviežių vyšnių, jų uogienės, vyšnių šokolade, kepinių su vyšniomis, vyšnių giros, vyšnių putėsių, žagarėlių. Istorinėse miestelio vietose vyksta krašto amatus pristatantis turgus, mugės, sporto varžybos, koncertai, parodos, žirgų konkūrai.

Įvairiausi ir geriausi

Nuo 2013 metų festivalio šūkis – „Renkasi geriausieji“. Čia suvažiuoja geriausi praėjusių metų Lietuvos ir užsienio šalių muzikantai. "Be to, turėdami dosnių rėmėjų, geriausius atlikėjus pristatome nemokamai. Tai irgi išskirtinis mūsų šventės bruožas, - pasakojo Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas. - Festivalyje skamba pačių įvairiausių žanrų muzika skirtingų pomėgių, skirtingo amžiaus klausytojams. Šiemet po sėkmingų derybų pavyko pasikviesti legendinę britų grupę "Smokie". Suderinusi koncertų grafiką "Smokie" į Žagarę liepos 10-ąją atskrenda iš Norvegijos, o kitą dieną jau numatytas jos pasirodymas Čekijoje."

Kaip pažymėjo M. Balčiūnas, šiais metais festivalio svečių laukia dar viena naujiena - atidaryti restauruoti XVIII amžiaus dvaro rūmai. Juos šventės dienomis taip pat bus galima apžiūrėti. Rekonstruota ir senoji miesto aikštė, čia persikels kai kurie renginiai.

Žagarės vyšnių festivalis yra pelnęs įvairių apdovanojimų: buvo vienas iš dešimties nugalėtojų „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2008“ projekte „Patraukliausia Europos turizmo vietovė“ (EDEN), pripažintas „Sėkmingiausiu 2010 metų nekomercinio turizmo rinkodaros projektu“, 2012 ir 2014 metais gavo ŠAMA apdovanojimą kaip „Metų renginys“.

Festivalio misija - paminėti ir propaguoti Žagarės vyšnias, skatinti kraštiečius bei tautiečius neprarasti istorinės ir kultūrinės atminties. "Pastebėjau, kad į šventę suvažiuoja visi žagariškių giminės, draugai, bendramoksliai. Kitados pajuokavau - kaip per Kalėdas. Gal net labiau, nes per Kalėdas tiek prie stalo nesusirenka, - linksmai nusiteikęs kalbėjo M. Balčiūnas. - Todėl šiemet festivaliui parinkome temą "Kalėdos vasarą". Jo renginiai skiriami visiems – ir vaikams, ir jaunimui, ir šeimoms, ir vyresnio amžiaus žmonėms."

Keturias dienas šurmuliuojantis festivalis sutraukia kelias dešimtis tūkstančių svečių.

Nuo vyšnių iki Vyšniauskų

Pirmasis Žagarės vyšnių festivalis 2005 metų liepą prasidėjo miesto žadinimu. Paskui vyko daug kūrybinių meninių akcijų senuosiuose grafų Naryškinų rūmuose. Antroji šventė jau džiugino mugėmis, žirgų čempionatu, parodomis, koncertais, sportiniais renginiais.

Trečiojo festivalio pagrindiniu akcentu tapo Žagarės regioninio parko direkcijos projektas „Istoriją dainuoja piliakalnis...“ Tuomet ant Žvelgaičio piliakalnio atgijo prieš šimtus metų gyvavusi praeitis. Eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ nariai istorinėje aplinkoje supažindino smalsuolius su archeologinių žinių pagrindu rekonstruotais amatais. Gyvosios istorijos klubas „Kovarnis“ pristatė senovės karybą. Šventę vainikavo muzikinė kompozicija pagal Vytauto Klovos operą „Pilėnai“.

Ketvirtasis festivalis 2008 metais žaismingai skleidė vyšnių simboliką šūkiu „Viso pasaulio garsiausi Vyšniauskai Žagarės vyšnių šventėje!“

Penktasis renginys kraštiečius ir svečius gundė virtomis, šokoladu apvoliotomis, sausainiuose, pyraguose, duonoje įkeptomis vyšniomis, tradicine močiutės vyšnių uogiene ir gaiviaisiais gėrimais. Ant sukurto laužo dideliame puode uogienę virė vietos bendruomenės nariai. Dideliu mediniu šaukštu pamaišyti verdančias uogas galėjo kiekvienas norintysis.

Po atviru dangumi prie Naryškinų dvaro rūmų Vilniaus mažasis teatras parodė spektaklį pagal Antono Čechovo pjesę „Vyšnių sodas“. Renginio šūkis buvo "Aš mylėjau tave tau nežinant..."

Tais metais iš žagariškių kiemų po miestą pasklido nuotaikingos kaliausės. Jos stovėjo soduose, daržuose, kišo galvas iš medžių, sėdėjo ant liepto prie upės. Prieš šventę vietos gyventojai padarė jų daugybę. Kaliausės saugojo ne tik vyšnias, bet ir Švėtės upę, braškių lysves, pašto dėžutes gatvėje.

Šeštasis festivalis „Neturim jūros kranto... Ir nereikia“ viliojo vyšnių uogienės aromatu. Be to, šis šūkis priminė, kad Žagarė, būdama toli nuo pagrindinių šalies kultūros židinių, turi labai senas meno puoselėjimo tradicijas. Aktyvus kultūrinis gyvenimas miestelyje virė nuo pat 1905 metų, kai čia buvo suvaidinta Antano Vilkutaičio-Keturakio komedija „Amerika pirtyje“. Per teatro premjeras ar koncertus salėje vos tilpdavo žiūrovai.

Regioninio parko darbuotojai jau įprato gyventi nuo festivalio iki festivalio. "Jam rengiamės ištisus metus. Tai mums daugiau negu šventė, galima sakyti, kasdienio gyvenimo dalis. Daugybę organizatorių, atlikėjų ir dalyvių vienu tikslu subūrę renginiai pasitvirtina", - teigė M. Balčiūnas. Pasak jo, sostinės pramogos žagariškiams gana toli, tad šią spragą užpildo Vyšnių festivalis. Tais metais Naujosios Žagarės bažnyčioje koncertavo Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras su nenuspėjamu, ekstravagantiškuoju dirigentu Donatu Katkumi bei operos solistu Liudu Mikalausku, dvaro parke skambėjo "Trijų tigrų" atliekami kūriniai.

Saugomos rūšies statusas

Žagarės regioninio parko iniciatyva festivalio svečiams kasmet subtiliai atveriami vietos istorijos klodai. Šventės dalyviai jau turėjo galimybę pamatyti ant pergamento surašytus XV-XVIII amžiuje žagariškiams galiojusius dekretus ir instrukcijas - senuosius šaltinius, kuriuose glūdi rašytinė krašto protėvių patirtis. Tik tą kartą jie buvo ne Jono Sobieskio, Kazimiero Mykolo Radvilos, o šių laikų valdžios vyrų ir moterų pasirašyti, pritaikyti šioms dienoms. Antspaudus jie dėjo vyšnių uogienėje pamirkytu delnu.

Atnaujinta Jono Sobieskio 1687 metų turgų ir prekymečių suteikta privilegija žagariškiams priminė, kad jie įpareigojami per Vyšnių festivalį Naujojoje Žagarėje rengti tradicinį krašto turgų, visus metus atsakingai jam ruoštis, o Senoji Žagarė privalo plėtoti sunykusius istorinius turgus ketvirtadieniais ir šeštadieniais.

Atnaujinta 1740 metų Mykolo Kazimiero Radvilos instrukcija, reglamentuojanti gėrimų gamybą ir prekybą, skelbė: Žagarės gyventojams draudžiama su gėrimais iš vyšnių važinėti į svetimus turgus ir jais prekiauti, svečiams būtina į Vyšnių festivalio turgų atvykti pilnomis piniginėmis, nusipirkti bent po porą prekių iš žagariškių kiemelių (vyšnių vyno paragauti privalu), palaikyti jų prekybą ir turtinti Žagarės miesto iždą.

Nuspręsta Žagarės vyšnių turgų laikyti šio krašto kultūros paveldu ir pagrindiniu festivalio renginiu, o žagarvyšnėms suteiktas regioninio parko saugomos rūšies statusas. Žagarvyšnės įrašytos į nacionalinių vertybių sąrašą. Šios uogos nuo šeštojo festivalio yra Žagarę garsinantis simbolis visame pasaulyje.

Ryga arčiau negu Vilnius

Septintosios šventės 2011 metais pagrindinis akcentas, be vyšnių, buvo broliai latviai. Nereikia stebėtis, juk Ryga žagariškiams arčiau negu Vilnius. Šio krašto gyvenimas visada buvo labiau orientuotas į Rygą. XVIII amžiuje čia įsikūrė daug amatininkų, nes juos viliojo ir galimybė prekiauti su kaimynais latviais. Žagarės turguose galėjai išgirsti latviškai kalbant daug žmonių. Nemažai jų ir apsigyveno Žagarėje.

Kaimynai latviai savitu koloritu nuspalvino keturių dienų šventės programą: koncertavo pučiamųjų orkestrai, chorai, pasirodė šokių ir folkloro kolektyvai, džiazo grupės, solistai, veikė latvių menininkų parodos. Legendinė aktorė ir dainininkė Laima Vaikulė, pelnytai vadinama Latvijos Madonna ir garsaus kompozitoriaus Raimondo Paulo mūza, per Vyšnių festivalį džiugino susirinkusiuosius jau girdėtomis ir naujomis dainomis. Žagarės dvaro parke tūkstantinės minios gerbėjų sulaukė kylanti žvaigždė Lauris Reinikas. Pasienyje, šalia Žagarės, kaimynus pasitiko užrašai „Sveikas, broli!“ ir “Sveiks, brali!“

Tradiciškai per Vyšnių festivalio atidarymo šv. mišias žagariškiai prie altoriaus nešė Žagarės parko tvirtybės ir ilgaamžiškumo simbolį – buko medelį, prašė brandinti tikėjimą, globoti pasiryžusiuosius atkurti visiems Žagarės žmonėms brangius istorinius dvaro rūmus ir parką, laiminti vyšnių sodus, kad juose kasmet gausiai derėtų šios gardžios uogos ir jų užtektų tiek žagariškiams, tiek miesto svečiams, aukojo žagarvyšnes.

Per renginį efektingai nuskambėjo maestro Vytauto Kernagio daina „Mūsų dienos kaip šventė, kaip žydėjimas vyšnios“.

Naryškinų elniai ir žirgai

Aštuntasis festivalis 2012 metais kvietė svečius šūkiu „Istorijos nesuklastosi“, vartė miesto istorijos puslapius, priminė kitados Žagarės gyvenime ryškų pėdsaką palikusios žydų bendruomenės ženklus. Tąkart koncertavo kraštietis, į gimtinę iš JAV sugrįžęs išskirtinio balso savininkas, visų laikų geriausiu Lietuvos bosu tituluojamas Vaclovas Daunoras. Susirinkusieji išvydo dokumentinį filmą apie elnius, kuriuos dar XIX amžiuje iš Europos atsivežė grafas Dmitrijus Naryškinas ir įkurdino dvaro elnyne. Per Pirmąjį pasaulinį karą šie taurieji gyvūnai pro išlaužtus aptvarus pasklido ir po Žagarės girią, ir po visos Lietuvos miškus.

Naryškinų įkurtas Žagarės žirgynas - seniausias Lietuvoje. Todėl svarbus festivalio akcentas kiekvienais metais – Pasaulio taurės žirgų konkūrai.

Renkasi geriausi

Devintoji šventė 2013 metais viliojo naujovėmis. Šūkis „Renkasi geriausieji“ pasitvirtino su kaupu, miestelėnai ir svečiai išvydo gausybė tituluotų įvairaus meninio žanro atstovų, konkursų laureatų. Žagarė – vienas seniausių Lietuvos pasienio miestų – garsėja ne tik žagarvyšnėmis, bet ir vynu, amatininkyste, meno dirbiniais, daržo bei sodo gėrybėmis. Neatsitiktinai Vyšnių festivalyje atidarytas Žagarės regioninio parko žaliasias turgelis, pavadintas „Kiemturgiu“ ir skirtas vietos namudininkams paremti. Jų sukurti daiktai žymimi ir reklamuojami specialiu prekės ženklu, garantuojančiu kokybę bei simbolizuojančiu išskirtinumą. Šeši tokie turgeliai rengiami apibus sienos – Lietuvos ir Latvijos savivaldybėse.

Pirmieji namudininkai siūlė tik Žagarės kraštui būdingų maisto gaminių. Per šventę siekta kaliausių Lietuvos rekordo. Iš viso užsiregistravo 333 gyvos kaliausės. Jos čia pat buvo dažomos ir perrengiamos vaidmeniui tinkamais drabužiais. "Negyvų" baidyklių miestelėnai ir svečiai padarė 272.

Į dešimtąjį festivalį 2014 metais kvietė populiari Algimanto Raudonikio muzika, Kristijono Donelaičio epochos balsu prabilęs aktorius Rolandas Kazlas ir visų laikų geriausios Baltijos šalių grupės „Brainstorm“ pasirodymas, į kurį suvažiavo bene pusė kaimynės Latvijos. Svečiai stebėjosi, kaip „Brainstorm“ koncertuoja tokiame mažame Žagarės miestelyje, ir dar žiūrovams tai nieko nekainuoja, nes tuo pasirūpino rėmėjai. Latvijoje ši grupė pasirodo nedažnai - bene penkis kartus per metus.

2015 metų Žagarės vyšnių festivalio programa

KETVIRTADIENIS (LIEPOS 9 D.)

18.00 – 19.00 val. Šv. Mišios Naujosios Žagarės Šv. Apašt. Petro ir Povilo bažnyčioje

Koncertinė programa Žagarės dvaro parke:

19.00 – 20.20 val. Jurga Šeduikytė

20.20 – 21.40 val. "Žalvarinis"

21.40 – 23.00 val. Vidas Bareikis

23.00 val. 2014 m. „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanotas ir geriausiu pripažintas rež. Igno Jonyno ilgametražis vaidybinis kino filmas „Lošėjas“ Žagarės kultūros centre

PENKTADIENIS (LIEPOS 10 D.)

15.00 „Dansukker“ ir „Draugų uogienės“ projektas su Nomeda Marčėnaite Žagarės dvaro parke

17.20 – 18.20 val. Projektas „Žirgo gyvenimo istorija“ (Olegas Ditkovskis, Saulius Bareikis, Nijolė Žiurlytė) Žagarės dvaro parke

18.00 „Draugų uogienės“ aukcionas su Nomeda Marčėnaite Žagarės dvaro parke

Koncertinė programa:

15.00 val. Ansamblis „Vakarė“ Žagarės miesto aikštėje

16.00 val. "Rebel eye" Žagarės miesto aikštėje

18.20 – 19.30 val. Respublikinio dainuojamosios poezijos konkurso laureatai Žagarės dvaro parke

19.30 – 20.50 val. "Makchu Pikchu" Žagarės dvaro parke

20.50 – 22.10 val. "Liūdni slibinai" - Žagarės dvaro parke

22.10 – 00.00 val. "Smokie" Žagarės dvaro parke

00.10 – 01.30 val. Šorena Rocks Žagarės dvaro parke

01.30 val. Dj Rubin (Sound Traffik) Žagarės dvaro parke

ŠEŠTADIENIS (LIEPOS 11 D.)

09.45 – 13.00 val. Kaliausių žygis Žagarės mieste

10.00 val. "Baltic Jumping League" konkūrai Žagarės žirgyno hipodrome

10.00 val. FEI Vaikų neakivaizdinės konkūrų varžybos Žagarės žirgyno hipodrome

10.00 val. Vaikų futbolo turnyras Žagarės dvaro parko stadione

11.00 val. Latvijos atviro trialo čempionato 3 etapas Žagarėje, Gedimino g. (buv. betono mazge)

12.00 val. Suaugusiųjų futbolo turnyras

Žagarės dvaro parko stadione

12.00 val. Šventinis vaikų ir suaugusių šaškių – šachmatų blic turnyras (dalyvauja šachmatų didmeistrė Viktorija Čmilytė-Nielsen) Žagarės miesto aikštėje

13.00 val. Romualdos Vaitkienės knygos „Elegija senai mano gatvei“ pristatymas („Versmės“ leidykla) Žagarės kultūros centre

16.30 – 18.30 val. Šiaulių apskrities muzikos apdovanojimai (ŠAMA) Žagarės dvaro parke

Koncertinė programa:

12.00 val. Mažeikių r. Tirkšlių kultūros centro kapela „Subatvakaris“ (vadovas Antanas Erlickas) Žagarės miesto aikštėje

15.00 – 15.30 val. "Pasienio zona" Žagarės miesto aikštėje

18.30 – 19.50 val. Saulius Prūsaitis su grupe Žagarės dvaro parke

19.50 – 21.10 val. "Colours of Bubbles" Žagarės dvaro parke

21.10 – 22.30 val. "Bix" (naujo albumo pristatymas) Žagarės dvaro parke

22.30 – 00.00 val. Marijonas Mikutavičius Žagarės dvaro parke

00.00 – 00.10 val. Šventiniai fejerverkai Žagarės dvaro parke

00.10 – 01.30 val. ŽAS Žagarės dvaro parke

01.30 val. "Radistai" Žagarės dvaro parke

SEKMADIENIS (LIEPOS 12 D.)

10.00 val. "Baltic Jumping League" konkūrai Žagarės žirgyno hipodrome

10.00 val. FEI Vaikų neakivaizdinės konkūrų varžybos Žagarės žirgyno hipodrome

11.00 val. Trialo čempionatas „Žagarės taurė“ Žagarėje, Gedimino g. (buv. betono mazge)

12.00 val. Pilnametražis animacinis filmas visai šeimai „Aukso žirgas“ (rež. Valentas Aškinis, Reinis Kalnaellis, Signė Baumanė) Žagarės dvaro parke

13.30 val. Teatralizuotas koncertas-žaidimas vaikams „Aplink pasaulį“ Žagarės dvaro parke

Koncertinė programa:

14.30 val. Mindaugas Ancevičius ir grupė Žagarės dvaro parke

15.30 val. Arkadijus Gotesmanas Žagarės dvaro parke

16.30 val. Juozapaičių šeimos dovana Kultūros sostinei (Vytauto, Eglės ir Ievos koncertas) Žagarės dvaro parke

17.30 val. "Rondo" Žagarės dvaro parke

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika