Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Sostinės mokykloje – kaliniai 

2017 rugsėjo 21 d. 10:40
Bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus „Genio“ progimnazijos ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pasirašyta 2017-2018 mokslo metams.
Bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus „Genio“ progimnazijos ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pasirašyta 2017-2018 mokslo metams.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Kas drįstų ginčytis, kad laisvės atėmimo bausmę atliekantiems asmenims reikia padėti vėl integruotis į visuomenę. Tačiau ar mokykla – tinkamiausia vieta tai daryti? Kai tokia praktika susidomėjo „Lietuvos žinios“, vaikų ugdymo įstaigoje bent kol kas kalinių nebeliko.

Vilniaus „Genio“ progimnazijos mokinukų tėveliai gerokai suglumo joje sutikę nuteistuosius iš kaimynystėje įsikūrusio Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo. Ne, įkalintieji nepabėgo iš aukšta tvora aptvertos įkalinimo įstaigos. Pati progimnazija juos retsykiais pasikviečia vieno ar kito darbelio nudirbti.

„Lietuvos žinių“ kalbinti šios ugdymo įstaigos mokinių tėveliai stebėjosi tokia situacija, bet sakė vis dar tikintys, kad tai kažkoks nesusipratimas: galbūt įkalintieji čia dirbo vasarą, kai nebuvo vaikų, ir nespėjo baigti kokio nors darbo. Tačiau paaiškėjo, kad padėtis kitokia.

Mokinių tėvai suklaidinti

Seimo narė Gintarė Skaistė, kurios atžala mokosi Vilniaus „Genio“ progimnazijos penktoje klasėje, prisiminė, kad vasarą vykusiame susirinkime pasakojant apie ugdymo įstaigos veiklą buvo paminėtas susitarimas su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu. Tuomet buvo užtikrinta, kad kaliniai darbus vykdo tik vasaros metu, kol nevyksta ugdymo procesas. Tad tėveliai sunerimo, kai dabar, jau vykstant pamokoms, per pertrauką mokykloje sutiko laiptais lipančius kalinius su apsaugos darbuotoju.

„Nustebome, kad ir rudenį kaliniai lankosi mokykloje ir atlieka tam tikrus darbus. Šiek tiek neramu pasidarė. Nebūtų blogai, jei kaliniai padėtų sutvarkyti mokyklos aplinką. Tai prisidėtų ir prie jų integracijos. Bet kai vyksta ugdymo procesas, svarbiausias turėtų būti vaikų saugumas. Kai šalia vaikų mokykloje vaikšto ir nuteistieji su apsauga, nemanau, kad tai pats geriausias sumanymas. Tokie asmenys kartais linkę bandyti pabėgti, tad mokykla pamokų metu nėra tinkama vieta jiems vaikščioti tarp vaikų“, – kalbėjo G. Skaistė.

Gali dirbti keturi nuteistieji

„Genio“ progimnazijos personalas nebuvo kalbus. Telefonu atsiliepusi moteris keliskart pakartojo, esą pagal sostinės savivaldybės nustatytą tvarką visi komentarai žiniasklaidai turi būti suderinti su merijos atstovais ir žodžiu į klausimus niekas atsakyti negali.

Raštu atsiųstuose atsakymuose progimnazija informavo, kad yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu: pagal poreikį ugdymo įstaigos teritorijoje ne daugiau kaip keturi asmenys atlieka aplinkos tvarkymo ar smulkius remonto darbus.

Į klausimą, kaip garantuojama apsauga, mokykla atsakė: „Pagal sudarytą sutartį progimnazijoje gali dirbti tik tie asmenys, kuriems suteikta teisė išvykti be palydos už pataisos įstaigos ribų ir kurie laikomi Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. Jie lydimi ir prižiūrimi atsakingo (-ų) Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo darbuotojo (-ų).“

„Kontakto su mokiniais nėra“, – tikinama rašte, nors mokinių tėveliai minėjo, kad sutiko nuteistuosius su apsauga mokykloje pertraukos tarp pamokų metu.

Ar negalima buvo darbų organizuoti taip, kad įkalinti asmenys juos atliktų iki prasidedant mokslo metams? Mokyklos atsakymas – ne, nes bendradarbiavimo sutartis su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu pasirašyta tik šių metų rugpjūčio 30 dieną. Paklausti, ar tai vienkartinis ar ilgalaikis projektas, progimnazijos atstovai atsakė: „Bendradarbiavimo sutartis tarp Vilniaus „Genio“ progimnazijos ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pasirašyta 2017–2018 mokslo metams.“

Čia ugdymo įstaigos versija nesutampa ne tik su mokinių tėvelių versija. Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktoriaus pavaduotojas, atliekantis direktoriaus funkcijas, Romas Ostanavičius informavo, kad nuteistųjų darbas progimnazijoje – jokia naujiena. Anot jo, „taip dirbama nebe pirmi metai, seniai“.

Austėja Landsbergienė: „Jei procesas apgalvotas, visos šalys sąmoningai priima sprendimus, tada nematau kokios nors grėsmės.“

Mokyklos atstovai aiškina, kad sutarties tikslas – „siekti užtikrinti veiksmingesnę Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime laikomų asmenų resocializaciją, integraciją į visuomenę, taip pat siekti užpildyti jų užimtumą, atliekant progimnazijoje naudingus visuomenei darbus: teritorijos tvarkymo, aplinkos tvarkymo, smulkius taisymo bei remonto ir t. t.“ Progimnazija mainais įsipareigoja užtikrinti galimybę Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime dirbantiems asmenims kartą per savaitę pusantros valandos nemokamai naudotis progimnazijos sporto sale bei lauko aikštele, tačiau, kaip informavo mokykla, kol kas nė viena aikštele nesinaudota.

Romo Jurgaičio nuotrauka
Romo Jurgaičio nuotrauka

Kitose mokyklose nesirodo

Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktoriaus pavaduotojas, atliekantis direktoriaus funkcijas, R. Ostanavičius patvirtino, kad tikrai yra sudaryta bendradarbiavimo sutartis su progimnazija. „Kartais pagalbiniams darbams skiriame po kelis asmenis. Kartais išeina dirbti vienas, kartais – du. Dirbama ne nuolat, bet per visus mokslo metus. Ne visi gali eiti dirbti į mokyklą. Atrinkti tik tie, kuriems suteikta teisė be sargybos išeiti už įkalinimo įstaigos ribų. Mokykloje yra apsauga – juos lydintis pareigūnas“, – „Lietuvos žinioms“ dėstė jis.

Pasak R. Ostanavičiaus, Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo kontingentas mokykloje atlieka visiškai paprastus darbus, specializuotų nedirba. Tad kokių nors darbo saugos ar kvalifikacijos reikalavimų tarsi nėra. Laisvę praradę asmenys mokykloje dirba neatlygintinai.

R. Ostanavičiaus teigimu, „Genio“ progimnazija – vienintelė mokykla, su kuria sudaryta tokia bendradarbiavimo sutartis. Tiesa, tokios pasirašytos su kitomis įstaigomis, bet kokiomis, įkalinimo įstaigos vadovas neatskleidė.

Ar tokių bendradarbiavimo susitarimų su mokyklomis yra sudariusios kitos laisvės atėmimo įstaigos, Kalėjimų departamentas informacijos neturi.

Vaikų saugumas – svarbiausia

Netoli kitos laisvės atėmimo įstaigos įsikūrusi privati Karalienės Mortos mokykla irgi buvo iškėlusi iniciatyvą padėti laisvę praradusiems asmenims reintegruotis į visuomenę.

Mokyklos steigėja edukologė socialinių mokslų dr. Austėja Landsbergienė pasakojo, kad buvo susitikusi su laisvės atėmimo įstaigos vadovu, aptarė ir vaikų saugumo, ir galinčių kilti situacijų sprendimo variantus. Kalbėtasi, kad į mokyklą ateitų toje įstaigoje tik nepriekaištingai besielgiantys, vaikų nei savo išvaizda, nei elgesiu nebauginantys asmenys. Be to, būta sąlygos, kad vaikų ir įkalintųjų keliai nesikirstų – pastarieji dirbtų arba kieme, arba tuo metu uždarytame mokyklos aukšte, kuriame nėra vaikų.

Dar vasarą mokinių tėvai buvo patikinti, kad kaliniai darbus vykdo tik vasaros metu, tačiau tai neatitinka tikrovės.

„Mums labai svarbus vaikų saugumas. Bet jei procesas apgalvotas, visos šalys sąmoningai priima sprendimus, tada nematau kokios nors grėsmės“, – kalbėjo A. Landsbergienė. Tačiau ji pridūrė puikiai įsivaizduojanti, kad „Genio“ progimnazijos mokinių tėveliai galėjo būti nemaloniai nustebinti, jei nebuvo informuoti, jog nuteistieji bus ugdymo įstaigoje tuo metu, kai vyksta pamokos.

A. Landsbergienė teigė, kad jų mokyklai idėja bendradarbiauti su laisvės atėmimo įstaiga kilo tikrai ne iš noro turėti nemokamą darbo jėgą – mokykloje tokiems darbams samdomi etatiniai žmonės, tad nieko čia nesutaupysi. „Koks turi būti nepilietiškas, kad kiltų tik tokia mintis“, – kalbėjo edukologė.

Iniciatyva bendradarbiauti su įkalinimo įstaiga, pasak A. Landsbergienės, siekta prisidėti prie laisvę praradusių asmenų reintegracijos į visuomenę, nes tai Lietuvoje yra didelė problema, kuri sprendžiama labai lėtai. Be to, jos nuomone, esame puolę į kraštutinumus – norime vaikus nuo visko apsaugoti, kad jie nematytų, jog yra labai skurstančių ar gyvenime neteisingų sprendimų priėmusių žmonių.

„Lietuvoje pasigendu bendruomeniškumo. Žmonės gyvena savo burbuluose. Švietimo įstaiga gali parodyti, kokia vis dėlto marga mūsų visuomenė, o mes esame jos dalis ir galime siekti, kad ji keistųsi“, – savo nuomonę dėstė A. Landsbergienė.

Tačiau laisvės netekę asmenys į Karalienės Mortos mokyklą taip ir neužsuko, nes pritrūko daugiau abiejų šalių iniciatyvos ieškant geriausio bendradarbiavimo būdo.

Laikinai sustabdė

„Genio“ progimnazijos vaikų tėveliai sakė suprantantys, kad laisvės netekusiems asmenims reikia padėti vėl integruotis į visuomenę ir kad nemokama talka mokyklai praverčia. Vis dėlto tai negali būti svarbiau už vaikų saugumą mokykloje. Bet jų saugumu susirūpinta tik kilus skandalui.

Romo Jurgaičio nuotrauka
Romo Jurgaičio nuotrauka

„Mokinių saugumą mokykloje turi užtikrinti mokyklos vadovai ir mokytojai, taip pat jos steigėja savivaldybė. Neturi būti sudaroma jokių sutarčių, įgyvendinama projektų, kurie keltų nors menkiausią pavojų mokinių saugumui“, – „Lietuvos žinioms“ sakė švietimo ir mokslo ministro patarėjas Arminas Varanauskas.

Jis informavo, kad dėl situacijos „Genio“ progimnazijoje ministerijos atstovai kalbėjosi su šios ugdymo įstaigos direktorę pavaduojančia Jūrate Pauryte. Sutarta, kad mokykla su mokinių tėvais aptars susidariusią padėtį. Remonto darbai šiuo metu sustabdyti. Kitą savaitę šaukiama mokyklos taryba. Jeigu ji nutars, kad sutartis su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu turi būti nutraukta, taip ir bus padaryta.

Mokyklos steigėjos – Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktoriaus pavaduotojas Alvydas Puodžiukas vakar „Lietuvos žinias“ taip pat informavo, kad departamentas iškėlė klausimą, ar apie sutartį su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu buvo informuoti mokinių tėvai, ir pavedė mokyklai šį klausimą aptarti su mokyklos taryba rugsėjo 28 dieną. Kol tėvai neišsakys savo nuomonės, nuteistieji darbų mokykloje nevykdys.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"