Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Šilutės aviatoriai bijo netekti aerodromo 

2019 vasario 13 d. 06:00
Šilutės aeroklubas turi 26 narius ir 27 orlaivius.
Šilutės aeroklubas turi 26 narius ir 27 orlaivius.
BNS nuotrauka

Po šalį pasklido peticija, kurią pasirašyti raginantys Šilutės aeroklubo nariai tikina, kad Lietuvos kariuomenė atima jų pačių įrengtą aerodromą.

Nuo 1961 metų veikiantis Šilutės aeroklubas iškeldinamas, Lietuvos kariuomenė perima jo angarus ir administracinius pastatus. Tokią žinią paskleidė Šilutės aeroklubo nariai, kreipęsi į visuomenę ir paprašę ginti jų interesus.

Lietuvos kariuomenė tvirtina daugiau kaip 20 metų valdanti ir Šilutės aeroklubo angarus, ir administracinius pastatus, ir lėktuvų pakilimo takus. Aviatorius pasiekusią žinią apie aeroklubo iškeldinimą ji vadina nesusipratimu ir pabrėžia, kad dar bent penkerius metus Šilutės aeroklubui bus leidžiama veikti karinėje teritorijoje.

Šilutiškis aviatorius Dovydas Stungurys teigia, jog toks kariuomenės sprendimas šio krašto aviatorių pernelyg nedžiugina, todėl pasirašyti peticiją visuomenė bus raginama toliau.

Pastatė patys aviatoriai

Šilutės aeroklubo narys, ankstesnis jo vadovas D. Stungurys „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad 1957-aisiais įkurtas aeroklubas gyvuoja jau 62-us metus, o klubo iniciatyva pastatytame ir nuo 1961-ųjų veikiančiame Šilutės aerodrome skraidyti yra išmokę daugiau kaip pusė tūkstančio žmonių. Anot D. Stungurio, šiuo metu tiek karinės, tiek civilinės Lietuvos aviacijos struktūrose dirba dešimtys aviatorių, pradėjusių skraidyti būtent šiame aerodrome. Jo žodžiais, ne kas kitas, o būtent Šilutės aviatoriai, vadovaujami tuomečio legendinio lakūno Vlado Kensgailos, yra garsūs ir tuo, kad atkūrė „Lituanicos“ lėktuvą, kuriuo tarpukariu Atlanto vandenyną perskrido Steponas Darius ir Stasys Girėnas, pasistatė Šilutės aerodromo administracinį pastatą bei orlaiviams laikyti reikalingą angarą.

„Iš pradžių jie buvo mediniai. Administraciniam pastatui panaudotos gaisro apniokoto vieno Šilutės namo liekanos. Kiek vėliau, sulaukus paramos iš Šilutėje veikusios melioracijos įmonės, pastatytas mūrinis angaras, nutiesti pakilimo takai“, – vardijo D. Stungurys. Jis tikino, kad po kurio laiko aerodromą perėmė sovietmečiu gyvavusi Savanoriška draugija armijai, aviacijai ir laivynui remti, o atkūrus Lietuvos nepriklausomybę šios draugijos turtas atiteko Lietuvos kariuomenei. „Pagal panaudos sutartį kariuomenė mums buvo leidusi naudotis pačių susikurtu turtu. Deja, prieš dvejus metus išgirdome, kad privalome išsikelti iš patalpų“, – apgailestavo D. Stungurys.

Prieš skrydžius – akistata su policija

Žinią apie iškeldinimą iš aerodromo išgirdę aviatoriai suskubo ieškoti Šilutės valdžios užtarimo, kreipėsi į parlamentarus. „Politikai stengėsi mums padėti. Kariuomenei buvo siūlomos įvairios kitos rajono vietos, kuriose yra sukurta infrastruktūra plėtoti jai savo veiklą, vyko derybos dėl to, kad mūsų aeroklubas galėtų gyvuoti dabartinėje teritorijoje“, – kalbėjo D. Stungurys.

Aviatoriai, tikėdamiesi jiems palankaus sprendimo, neskubėjo išsikelti. „Aerodromo pastatais dar naudojamės, tačiau kaskart, kai kuris nors mūsų aviatorių rengiasi skrydžiui, kviečiama policija. Būname priversti aiškintis pareigūnams dėl savo veiksmų karinėje teritorijoje. Policiją kviečia kariuomenės atstovai“, – sudėtingą situaciją atskleidė D. Stungurys.

Jis pabrėžė, kad anksčiau Šilutės aviatoriai rasdavo bendrą kalbą su kariškiais, kartu teikdavo pagalbą stichijų atvejais, leisdavosi į dingusių žmonių paieškas. „Bet pastaruoju metu tapome priešais. Jaučiame didžiulę skriaudą dėl to, kad kariuomenė veja mus iš aeroklubo patalpų. Tai mums, Šilutės aviatoriams, reiškia klubo sunaikinimą“, – neslėpė D. Stungurys. Klubas turi 26 narius ir 27 orlaivius. „Mūsų klubo, kaip vieneto, nė vienas kitas šalyje gyvuojantis aviacijos klubas nepriims. Esame priversti prašytis į juos po vieną. Šilutės aeroklubo nebelieka, tad nebelieka ir aviacijos renginių, jaunimo būrelių, kitos veiklos“, – dėstė D. Stungurys.

Galutinį kariuomenės atstovų sprendimą, kuriuo reikalaujama atlaisvinti patalpas, aviatoriai išgirdo prieš gerą mėnesį. „Ši grėsminga žinia paskatino mus kreiptis į šalies gyventojus“, – sakė D. Stungurys. Peticija ir ją palaikančių žmonių parašai bus išsiųsti vyriausiajai ginkluotųjų pajėgų vadei prezidentei Daliai Grybauskaitei. „Tikimės valstybės vadovės supratimo“, – vylėsi D. Stungurys.

Merija – už aeroklubą

Šilutės rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Romualdas Eglinskas „Lietuvos žinioms“ patvirtino, jog rajono merija deda nemažai pastangų, kad Šilutės aeroklubas nebūtų iškeldintas iš turimų patalpų. „Stengdamiesi padėti aeroklubui, išsaugoti jį, merijos specialistai išsiaiškino, jog statiniai, kuriais pagal panaudos sutartį, sudarytą su kariuomene, naudojasi aeroklubas, yra valstybės. Ji šiuo turtu leido kariuomenei naudotis patikėjimo teise“, – aiškino skyriaus vedėjas.

Pasak R. Eglinsko, rajono vadovai nesyk kreipėsi į Lietuvos kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos vadovybę, kad statiniai, kuriuose veikia aeroklubas, būtų perduoti savivaldybei. Esą tuomet Šilutės aeroklubas galėtų gyvuoti toliau, rengti aviacijos šventes, o kariuomenės reikmėms būtų skirta kitur esančių pastatų.

Kadangi, anot R. Eglinsko, į tokį Šilutės rajono vadovų pasiūlymą kariuomenės atstovai apskritai nereagavo, šiuo metu yra parengtas ir netrukus bus išsiųstas mero Vytauto Laurinaičio pasirašytas kreipimasis į aukščiausią šalies vadovybę. Jame prašoma tarpininkauti, kad Šilutės aeroklubas liktų dabartinėje vietoje.

„Šiuo kreipimusi taip pat primenama, jog Šilutės rajono savivaldybė yra pasirengusi Lietuvos kariuomenei suteikti kitur esančių pastatų, reikalingų jos veiklai“, – pabrėžė R. Eglinskas. Statiniai, kuriais dabar naudojasi Šilutės aeroklubas, užima 1202 kvadratinius metrus.

Žinia gera, bet...

Lietuvos kariuomenės „Lietuvos žinioms“ pateiktoje informacijoje pažymima, kad jau eina dvidešimti metai, kai teritorija ir joje esantys pastatai, kuriais naudojasi Šilutės aeroklubas, patikėjimo teise suteikti valdyti kariuomenei. Esą visą šį laiką aeroklubui nebuvo nurodoma išsikelti, to daryti neliepiama ir dabar, tad jo atstovų kreipimąsi į visuomenę ir prašymą pasirašyti peticiją Lietuvos kariuomenė vertina kaip grįstą prielaidomis bei nuogąstavimais. Drauge teigiama, jog Šilutės aeroklubo interesus ginančiais Šilutės rajono administracijai vienas Krašto apsaugos ministerijos atstovų yra išsiuntęs su vadovybe nesuderintą elektroninį laišką, kuris galbūt ir sukėlė aeroklubo narių aistras.

Lietuvos kariuomenė informuoja, kad objektai, į kuriuos Šilutės rajono merija siūlo keltis kariuomenės padaliniui, netinka jos reikmėms. Taip pat primena, jog Lietuvos kariuomenės vadovybė nusprendė leisti Šilutės aviatoriams dar penkerius metus naudotis kariuomenės valdomais pastatais.

Šią naujieną iš „Lietuvos žinių“ išgirdęs Šilutės aeroklubo narys D. Stungurys neslėpė – ji ir gera, ir nelabai. „Gera dėl to, kad šiomis dienomis aeroklubo patalpos nebus iš mūsų paimtos, bet tai gali būti padaryta visai netrukus, kariuomenei sumanius nutraukti sutartį“, – nuogąstavo jis. D. Stungurys pabrėžė, jog aeroklubas toliau stengsis, kad pastatai iš kariuomenės balanso pereitų savivaldai.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika