Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Piktoji namų dvasia 

2019 kovo 5 d. 05:00
Viešai demonstruojama draugystė: Eurika Turonienė (dešinėjė) su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi.
Viešai demonstruojama draugystė: Eurika Turonienė (dešinėjė) su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi.
Eurikos Turonienės nuotrauka feisbuko paskyroje

Keliose Vilniaus ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose maisto gamybos paslaugas teikianti bendrovė „Namų dvasia“ nedalyvauja viešai skelbiamuose savivaldybės rengiamuose viešuosiuose pirkimuose centralizuotai tiekti maisto produktus švietimo įstaigoms.

Į atvirus konkursus ši įmonė nepretenduoja, nes galimai neatitinka perkančiosios organizacijos keliamų profesinio, techninio ir finansinio pajėgumo, kokybės vadybos ir aplinkos apsaugos vadybos sistemos reikalavimų, bet to, nepajėgia pasiūlyti konkurencingos paslaugų ir prekių kainos.

Į sostinės vaikų maitinimo rinką palyginti jauna bendrovė patenka kitais būdais. Vilniuje „Namų dvasia“ kelioms mokymo įstaigoms maistą gamina pagal sutartis, kai viešasis pirkimas vykdomas atliekant apklausą raštu ar žodžiu ir jo iš anksto viešai neskelbiant.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos duomenimis, šiuo metu „Namų dvasia“ maisto gamybos paslaugas teikia keturioms Vilniaus ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigoms.

Tačiau palyginti nedidelę vaikų maitinimo rinkos sostinėje dalį užimančios UAB „Namų dvasia“ direktorė Eurika Turonienė, regis, puoselėja ambicingesnius tikslus ir jų siekdama nepaiso civilizuotoje visuomenėje priimtų etikos standartų.

Nesiekdama o gal ir nepajėgdama konkurentų įveikti sąžiningoje kovoje verslininkė pasitaikius progai lieja tulžį ant teisėtai savivaldybių viešuosius pirkimus viešai laiminčių rinkos dalyvių. Šios įmonės vadovės socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje išsakoma konkurentų ir valstybės institucijų kritika neretai balansuoja ties šmeižto riba.

Juodino valstybės tarnautojus

Viešojoje erdvėje paskleistą E. Turonienės šmeižtą turėjo plauti nepagrįstai apkaltinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojai.

Eilinio patikrinimo metu aptikę pažeidimų ir nubaudę įmonę „Namų dvasia“, jie po patikrinimo praėjus pusmečiui buvo E. Turonienės viešai apkaltinti reketavimu. Tikrovės neatitinkančią informaciją paskleidusi verslininkė nepateikė savo teiginius pagrindžiančių įrodymų ir vėliau už valstybės tarnautojų nepagrįstą dergimą neatsiprašė. E. Turonienės apšmeižta valstybės tarnautoja iki šiol jaučia nuoskaudą dėl melagingo įžeidimo ir pažeminimo.

Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą papiktino 2016 metų rugpjūčio 11 dieną TV3 žinių reportaže pateikta tikrovės neatitinkanti ir įžeidžiama informacija.

Reportaže teigta, kad VMVT inspektoriai, tikrindami UAB „Namų dvasia“, tiekiančios maistą vaikų darželiams, gamybos patalpas, baugino darbuotojus, ant jų šaukė. Įmonės direktorė E. Turonienė pareiškė, kad iš jos buvo reikalaujama kyšio: „Aš turėjau susimokėti. Jis (kyšis) buvo reikalaujamas tarp eilučių.“

VMVT pabrėžė, jog faktų, patvirtinančių šiuos teiginius, reportaže nebuvo pateikta. „Taigi, paskleista melaginga žinia“, – teigė VMVT. Be to, informacija, pasak valstybės tarnautojų, buvo pateikta vienašališkai – neišdėstyti VMVT patikrinimų metu nustatyti faktai.

TV3 žinių reportaže liko nepaminėti faktai, kad VMVT sprendimų įmonė „Namų dvasia“ neskundė, o suskubo nustatytus trūkumus šalinti. Reportaže buvo demonstruojama nauja tara ir maisto termosai, įsigyti po minėto patikrinimo, siekiant pašalinti nustatytus netinkamo ir nesaugaus maisto produktų laikymo bei transportavimo faktus.

Nepasitenkinimą dėl patikrinimo, o ypač dėl to, kad jo metu nustatyti faktai buvo paskelbti viešai, siekiant informuoti suinteresuotas vaikų maitinimo įmones ir vaikų tėvus, UAB „Namų dvasia“ išreiškė tik socialiniuose tinkluose.

„Kyšio reikalavimas – nusikalstama veika, kurios slėpimas taip pat užtraukia atsakomybę. VMVT žiniomis, įmonės „Namų dvasia“ vadovė apie neva reikalautą kyšį „prisiminė“ tik praėjus daugiau kaip pusei metų po patikrinimo kalbėdama su žurnalistais“, – dėstė valstybės tarnautojai.

Dėl šmeižto kreipėsi į prokuratūrą

VMVT „Lietuvos žinias“ informavo, jog tarnybos specialistų patikrinimas UAB „Namų dvasia“ vykdytas tiriant pakartotinį vartotojų skundą. Patikrinimo metu konstatuota, jog skundas pasitvirtino. Buvo nustatyti pažeidimai, laikinai sustabdyta įmonės „Namų dvasia“ veikla. Apie tai buvo informuota visuomenė.

Pati UAB „Namų dvasia“ vadovė dėl neva reikalauto kyšio nesikreipė į teisėsaugos institucijas, todėl joks ikiteisminis tyrimas dėl galimai nusikalstamos valstybės tarnautojų veiklos pradėtas nebuvo.

Priešingai pasielgė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba – dėl viešai pateiktų melagingų ir įžeidžiamų kaltinimų jos pareigūnai tų pačių metų kovą kreipėsi į teisėsaugos institucijas.

Reaguodama į UAB „Namų dvasia“ direktorės E. Turonienės gerokai vėliau viešojoje erdvėje išsakytas mintis ir siekdama apginti savo dalykinę reputaciją, VMVT darbuotoja, kurios pavardė buvo tiesiogiai minima reportaže, parengė ieškinį Vilniaus apygardos prokuratūrai dėl šmeižto. Vilniaus apygardos prokuratūra pateikė atsakymą, jog nepradės nagrinėti ieškinio, nurodydama, kad specialistė gali įmonės direktorės komentarus skųsti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Pareigūnei pateikus ieškinį civiline tvarka gautas atsakymas, kad įmonės direktorė televizijos laidoje „išsakė savo nuomonę“.

Po asociacijos vėliava – vienos įmonės interesai

Pasijutusi nebaudžiama piktą „savo nuomonę“, balansuojančią ant šmeižto ribos, bendrovės „Namų dvasia“ vadovė pradėjo dalyti į kairę ir į dešinę.

Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos, vienijančios kelis giminystės ir kitais ryšiais susijusius maisto gamintojus ir tiekėjus, vadove prisistatanti E. Turonienė dažnai gina ne šios asociacijos, o savo įmonės interesus. O savo įmonės ne visai švarią reputaciją balina pasirinkusi puolimo prieš konkurentus ir verslą kontroliuojančias institucijas strategiją.

Antai šių metų pradžioje transliuotoje LRT radijo laidoje „Aktualijų studija“ minėtos asociacijos vadove pristatyta E. Turonienė daugiausia eterio laiko užėmė pasakodama nebūtus dalykus apie kitas įmones ir valstybės tarnautojus, kurie jas neva kažkodėl aptarnauja.

Į žurnalistės klausimą, ką jos vadovaujama bendrovė rado mokyklose pakeitusi kitas įmones, E. Turonienė pasijuto savo stichijoje: „Mes radome siaubingas sąlygas, visiškai neatitinkančias higienos reikalavimų, neveikiančią ventiliaciją. Mes radome tarakonų lizdus, veisyklas, kur, mano nuomone, ten buvo nenaikinta metų metais, nes išsigando net mūsų iškviesta dezinfekcinė tarnyba. Mes randame riebalų sluoksnius, susidariusius tikrai ne per vieną mėnesį, kuriems išvalyti net sieros rūgštis vieną kartą užpilta nepadeda. Mes visa tai kuopiam, tvarkom, kažkokiu būdu labai sunkiai gaunam Maisto ir veterinarijos tarnybos leidimus tose patalpose pradėti maisto gamybos veiklą“, – vaizdžiai pasakojo UAB „Namų dvasia“ vadovė.

Šių faktų vėliau nepriklausomam žurnalistui įrodymais negalėjo pagrįsti nei pati E. Turonienė, nei kenkėjų priežiūrą ir naikinimą minėtose įstaigose vykdžiusi įmonė. Jokių signalų apie kenkėjų buvimą minėtose mokyklose negavo ir VMVT.

E. Turonienės pasakojimas minėtoje radijo laidoje paakino LRT žurnalistę įlieti daugiau alyvos į ugnį: „Ar teisybė, kad tuo metu, kai jūs pradėjote apie tai viešai kalbėti, sulaukėte ypač daug patikrinimų iš tos pačios Maisto ir veterinarijos tarnybos, kitų institucijų?“

„Taip, va dabar neseniai, nuo šio rugsėjo, perėmėme dar kelias mokyklas, būtent kuriose prieš tai šita grupuotė teikė maitinimo paslaugas, tai neužtrukom laukti – ar vienas, ar du mėnesiai nuo rugsėjo pradžios – ir tą pačią dieną, tą pačią minutę buvo Maisto ir veterinarijos tarnybos inspekcijos užpulti net keturi mano padaliniai vienu metu remiantis anoniminiu skundu. Žinoma, jis nepasitvirtino. Mes tuo džiaugiamės. Mes tikrai stengiamės. Bet, na, aš supratau, iš kur čia vėjas pūtė“, – mįslingai dėstė E. Turonienė.

„Iš kur jisai pūtė?“ – neatlyžo žurnalistė. „Manau, iš tų, iš kurių mes perėmėme mokyklos maitinimą. Manau, kad iš (nurodė įmonės pavadinimą)“, – pirštu į konkurentą bedė „Namų dvasia“ vadovė.

Mėgstamas užsiėmimas – purvasvydis

Tai ne pirmas kartas, kai E. Turonienė viešai drabsto purvą ant konkurentų, kurių nepajėgia įveikti sąžiningoje konkurencinėje kovoje.

Ugdymo ir gydymo įstaigų maitintojų asociacijos feisbuko paskyroje šių metų vasarį įdėtas anoniminis įrašas pagyrūniškai skelbia: „Metame iššūkį nusistovėjusioms prasto maisto tradicijoms Lietuvos mokyklose!“ Toliau – eilinė purvo dozė: „Kraujas užverda nuo tėvų ir mokyklų administratorių skambučių, prašančių padėti atsikratyti (nurodomi konkuruojančių įmonių pavadinimai) ir dar kelių noname’inių maitintojų, mėgstančių gąsdinti mokyklų pedagogus teismais, paliekančių mokyklų virtuves plikas, basas ir apverktinos būklės.“

Galima įrašų autorė E. Turonienė feisbuko paskyroje skundžiasi, jog jos vadovaujamos asociacijos įmonės užtikrina „aukštą maisto gamybos kokybę ir valgyklų valdymo kultūrą mokyklose“, tačiau veiklą vykdo tik vienoje ar trijose. „Todėl, kad įsijungia valstybinėms mokykloms privalomas viešųjų pirkimų buldozeris, kuriame beveik visais atvejais laimi vis tie patys, nuo kurių mokyklos beviltiškai prašo jas gelbėti“, – teigia autorystės nenurodantis tekstas asociacijos feisbuko paskyroje. Anoniminis šmeižikas nenurodo nei šių pagalbos prašančių mokyklų, nei jų vadovų, bet ragina „STT atidžiai sekti šios srities viešųjų pirkimų procesus“.

Dienraščio duomenimis, dėl galimų viešųjų pirkimų procedūrų nei asociacija, nei „Namų dvasia“ į STT nesikreipė, tiesiog socialiniuose tinkluose ragina įsivaizduojamus tvarkdarius: „Suvienykime jėgas ir padarykime tvarką mūsų vaikų maitinime.“ Tai skamba kaip akivaizdus kvietimas rinktis tik „Namų dvasios“ paslaugas.

Skolos, baudos ir draugystė su meru

Konkurentus viešai šmeižti ir už tai neatsakyti pamėgusiai bendrovės „Namų dvasia“ vadovei praverstų dažniau pasižiūrėti į veidrodį. Gal tuomet vaikų maitinimą organizuojančios įmonės direktorei aiškesnė taptų posakio „kito akyje krislą įžvegia, o savoje rąsto nemato“ prasmė.

Juk pati UAB „Namų dvasia“ ne kartą buvo bausta už įvairius pažeidimus. VMVT duomenimis, UAB „Namų dvasia“ nuo 2016 metų iš viso tikrinta 7 kartus. „Apibendrindami patikrinimų duomenis informuojame, kad patikrinimų metu įmonėje buvo nustatyta patalpų ir įrangos higienos pažeidimų, užfiksuotas atvejis, kai patiekalas gamintas nesivadovaujant įmonės patvirtinta receptūra, vienu atveju rasta žaliava patiekalų gamybai, kurios tinkamumo vartoti terminas buvo pasibaigęs“, – „Lietuvos žinias“ informavo valstybės institucija.

Nuo 2016 metų pradžios įmonei „Namų dvasia“ už pažeidimus ne kartą taikytos sankcijos: VMVT laikinai stabdė įmonės veiklą, priėmė 3 sprendimus dėl produktų tiekimo rinkai uždraudimo ir 3 atvejais skyrė pinigines nuobaudas.

„Verslo žinių“ portalo „Rekvizitai.lt“ skelbiama informacija rodo, kad 2011 metais registruota UAB „Namų dvasia“ nuo 2014 metų nuolat vėlavo mokėti socialinio draudimo įmokas. Labiausiai skolos – kone iki 8,6 tūkst. eurų – buvo išaugusios 2018 metais. Skolos „Sodrai“ įmonė nebuvo padengusi ir šiemet: 2019 metų sausio 31 dieną „Namų dvasia“ turėjo 1716 eurų, vasario 22 dieną – 6201 euro socialinio draudimo skolą.

Maža to, kredito biuro „Creditinfo“ duomenimis, šios įmonės vėlavimo atsiskaityti reitingas priskiriamas 10 klasei, t. y. pačiai aukščiausiai. Tikimybė, kad nebus atsiskaityta laiku, siekia beveik 92 procentus. UAB „Namų dvasia“ nurodomas bankroto reitingas priskiriamas 7 klasei. Tai reiškia, jog rizika yra patenkinama ir rekomenduojama ją stebėti, nes 8 klasė jau signalizuotų didelę riziką.

Gal tai tik atsitiktinis sutapimas, bet UAB „Namų dvasia“ apyvarta itin sparčiai pradėjo augti nuo 2015 metų. Tai yra tuo metu, kai Vilniaus miesto savivaldybės meru pradėjo dirbti liberalas Remigijus Šimašius. Su Vilniaus miesto meru draugiškai apsikabinusi E. Turonienė nevengia fotografuotis viešojoje erdvėje ir nuotraukomis dalytis feisbuko socialiniame tinkle. Su Vilniaus meru pietaujama, sostinės valdžia viešojoje erdvėje giriasi, jog sumokės (mokesčių mokėtojų pinigais) vienai labai garsiai ir brangiai advokatų kontorai, kad mokyklose maitinimo paslaugas laimėtų tik geros įmonės, ypač smulkusis verslas. Kaip matyti, būdas iš tiesų buvo rastas – dalis mokyklų ėmė daugiau visko įsigyti mažos vertės pirkimais. Jų procedūros paprastesnės, bet ar taip užtikrinama daugiau skaidrumo, neaišku.

Vidutinės įmonės didelės ambicijos

Praėjusių metų kovą „Namų dvasia“ savo feisbuko paskyroje teigė, jog „organizuoja vaikų maitinimą 5 mokyklose ir 19 privačių vaikų darželių, daugiau negu 3000 vaikų kasdien“. Tų pačių metų rugpjūtį E. Turonienė pasigyrė, kad nuo rugsėjo maitins dvigubai daugiau vaikų. „Mes startuojame su 6 mokyklomis, 20 darželių – 6000 vaikų. Mes tikrai spėsime ir pasitiksime vaikus aukščiausiu lygmeniu!“ – žadėjo įmonės vadovė.

Taip UAB „Namų dvasia“ giriasi dideliu aptarnaujamų objektų skaičiumi, o ką sako savivaldybė?

Vilniaus miesto savivaldybės administracija dienraštį informavo, jog UAB „Namų dvasia“ netiekia maisto produktų nė vienai sostinės ikimokyklinio ugdymo įstaigai. „Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms maisto produktai yra perkami centralizuotai, šį pirkimą organizuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Decentralizuotai maisto produktų tiekimo paslaugas viešojo pirkimo būdu yra įsigijusios 11 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, tačiau nė vienoje jų maisto produktų netiekia UAB „Namų dvasia“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Neringa Kolkaitė, Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.

Pasak savivaldybės atstovės, su šia įmone sutartis dėl maitinimo paslaugų yra sudariusios tik 4 įstaigos.

Savivaldybės duomenimis, UAB „Namų dvasia“ yra laimėjusi viešą konkursą teikti maitinimo paslaugas šiose įstaigose: Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje, Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje, Vilniaus Simono Daukanto progimnazijoje ir lopšelyje-darželyje „Giliukas“.

Šios perkančiosios organizacijos viešąjį pirkimą organizavo jo iš anksto viešai neskelbdamos. Tokiu būdu sudaromos sutartys mažos vertės pirkimams su pageidaujamu tiekėju.

Užs. Nr. Ek-462

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika