Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Neklausysit savivaldybės? Gausit smirdinčius biotualetus prie durų 

2018 gruodžio 5 d. 10:00
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Vilniaus miesto savivaldybė rado būdą kovoti su nepaklusniais verslininkais: jiems neišduoda prašomų leidimų, o prie įėjimo į įstaigą pastato eilę biotualetų. Tiek verslininkai, tiek ir savivaldybės opozicija pašiurpę, kad vietoje teisinių priemonių kovai pasitelkiami tokie metodai.

Užbarikadavo biotualetais

Pro Islandijos gatvę pravažiuojantys vilniečiai nepaliauja stebėtis – masinių renginių ten nevyksta, bet biotualetai stovi. Dar įdomiau tai, kad jų negalima patraukti.

„Pirmadienį atvažiavo bendrovės „Grinda“ darbuotojas ištuštinti tualetų. Po to juos pastatė į pradinę vietą – vėl prie pat mūsų durų ir prirakino grandinėmis, kad nebegalėtume jų patraukti. Darbuotojas pasakė, kad taip liepė savivaldybė“, – pasakojo „Uncle Sam‘s pub“ savininkas ir bendrovės „Dėdė Semas“ direktorius Edvinas Juškevičius.

Žilvinas Šilgalis: „Pavyzdžiui, jeigu jis neįtraukia klausimo į darbotvarkę, tai reikėtų suprasti, kad aš keršydamas turėčiau jam atnešti išmatų kibirą ir pastatyti prie durų?“

Suvokęs, kad biotualetai prie kavinės durų pasiliks ilgam ir šiurpins tiek praeivius, tiek pub‘o lankytojus, savininkas kreipėsi į miesto savivaldybę.

„Dėl šių Vilniaus miesto savivaldybės administracijos sprendimų – atvežti ir pastatyti biotoletus konkrečiai ties UAB „Dėdė Semas“ maitinimo įstaigos langais ir įėjimu, ši maitinimo įstaiga tapo nepatraukti klientams. Klientai skundžiasi maitinimo įstaigos administracijai dėl nehigieniškos maitinimo įstaigos aplinkos, reiškia nepasitenkinimą dėl ribotos galimybės būti maitinimo įstaigos terasoje ir išėjimo iš maitinimo įstaigos tiesiai į biotoletus“, – rašoma skunde savivaldybei.

Atsakymą atsiuntė pats meras

„Jei įvyks susitikimas, jo metu taip pat būtinai aptarkite nelegaliai pakabintos iškabos klausimą. Taip pat terasos, kuri, kiek man žinoma, nelegaliai užima dalį viešosios erdvės, klausimą.“

Tame pačiame skunde maitinimo įstaigos vadovybė reikalavo susitikimo su savivaldybės administracijos asmenimis, priėmusiais sprendimą. Atsakymą atsiuntė pats meras Remigijus Šimašius:

„Jei įvyks susitikimas, jo metu taip pat būtinai aptarkite nelegaliai pakabintos iškabos klausimą. Taip pat terasos, kuri, kiek man žinoma, nelegaliai užima dalį viešosios erdvės, klausimą.“

„Bet ir po šio atsakymo mūsų į susitikimą niekas nepriėmė, – tikino baro direktorius E. Juškevičius. – Į mūsų laiškus niekas nereaguoja. Savaitę skambinėjome – jokių paaiškinimų. Jie neatrašė. Mano teisininkė sužinojo, kad savivaldybė mūsų laiškus iš savo sistemos ištrynė. Aišku, to R. Šimašiaus atsakymo jau nepaslėps. Tai mes svarstome galimybę kreiptis į teismą. Žiūrėsime, kokie bus mūsų tolesni veiksmai, nes taip galima nueiti ir iki absurdo.“

Vilniaus meras R. Šimašius / LŽ nuotrauka
Vilniaus meras R. Šimašius / LŽ nuotrauka

Savivaldybė: biotualetų reikia gyventojams

Tiesa, savivaldybės administracija biotualetų atsiradimui Islandijos gatvėje turi kitą paaiškinimą. Administracinės veiklos skyriaus vedėjo Gintaro Lepersko atsakyme teigiama, kad Vilniaus ir Islandijos gyventojai skundėsi, esą greta įsikūrusių barų lankytojai šlapinasi ne tik įstaigų tualetuose, bet ir gatvėse, kiemuose, bromuose ir kitose vietose. Esą žmonių srautai šioje dalyje yra dideli, o maitinimo įstaigose esančių tualetų – per mažai.

„Vykdydama įstatyme numatytą funkciją, atsižvelgdama į gyventojų skundus bei interesus ir siekdama prisidėti prie problemos sprendimo, savivaldybė pastatė 5 biotualetus. Biotualetai pastatyti Islandijos gatvėje netoli susikirtimo su Vilniaus gatve, nes tai patogiausia vieta abiejų gatvių kavinių ir barų klientams“, – teigiama Gintaro Lepersko atsakyme.

E. Juškevičiaus tokie savivaldybės paaiškinimai neįtikina. Jis tvirtina, kad niekada savivaldybė nesikreipė į jo įstaigą dėl tualetų trūkumo.

„Jie patys senamiestį biotualetais darko su kažkokiais juokingais paaiškinimais, kad čia miestui reikia. Tai galėjo ateiti ir pasakyti mums, kitoms kavinėms, kad mes pasirūpintume. Niekas nieko nederino. Nebuvo nė vieno susitikimo šituo klausimu su verslininkais dėl tualetų trūkumo problemos. Jeigu tikrai reikia tų biotuletų, dėl vietos pasitarkime, kad visiems būtų gerai. Mes prašėme tik penkis metrus į šoną patraukti. Ką reiškia tokiu mastu? Bet jiems reikia tuos tualetus turėtų prie pat mūsų įėjimo“, – piktinosi verslininkas.

Keršto priežastis – iškaba

Nesutarimų tarp Vilniaus miesto savivaldybės ir bendrovės „Dėdė Semas“ priežastis – užeigos iškaba, kuri, savivaldybės tvirtinimu, iškelta be leidimo. Dar pavasarį miesto valdžia kreipėsi į bendrovę prašydama, kad ši nusiimtų pub‘o iškabą su pavadinimu, nes ji esą iškelta savavališkai. E. Juškevičius tai padaryti atsisakė, nes tikina, kad iškaba – ne jo bendrovės turtas. Esą baro pirkimo procesas nėra baigtas, tad šiandien iškaba priklauso kitiems savininkams. Pasiūlyta savivaldybei šiuo klausimu kreiptis į kitą bendrovę.

Nereaguojantį į savivaldybės reikalavimus verslininką Vilniaus valdžia atakavo pažeidimo protokolais, skyrė piniginių baudų. Savininkas, remdamasis tais pačiais motyvais, kad iškaba priklauso kitiems, baudas mokėti atsisakė. Neapsikentusi miesto valdžia padavė bendrovę į teismą. Balandžio mėnesį teismas nusprendė, kad užeigos iškaba virš kavinės iškelta neteisėtai, tad įpareigojo per 20 darbo dienų nuo teismo sprendimo šią išorinę reklamą pašalinti savo lėšomis.

Teismo sprendimą verslininkas apskundė aukštesnei instancijai.

Prarado pusę vasaros terasos

Teisminių bylų su Vilniaus miesto valdžia ir bendrovė „Dėdė Semas“ turi ir daugiau. Savivaldybė kaltina bendrovę neteisėtai užėmus dalį valstybinės žemės ir joje įrengus vasaros terasą. Skundas dėl savavališko terasos įrengimo apskųstas Nacionalinei žemės tarnybai.

E. Juškevičius tikina, kad pusė vasaros terasos įrengta privačiame sklype, kita dalis iš tiesų patenka į valstybei priklausančią teritoriją. Dėl vasaros terasos įrengimo bendrovė kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę.

Tiesa, tai ne pirmas atvejis, kai Vilniaus miesto savivaldybė su verslininkais kovoja biotualetais.

„Pagal reglamentą, įrengiant terasą reikia palikti tam tikrą atstumą, metrą ar pusantro nuo gatvės, skirtą gyventojams praeiti. Mes palikome daugiau nei reikalauja reglamentas. Pasidarėme mažesnę terasą, bet visą vasarą pusėje terasos negalėjome vykdyti veiklos. Leidimo jai savivaldybė nesuderino. Paskutinę sekundę agentūra, kuri užsiėmė leidimo derinimu, staiga mus informavo, kad savivaldybė leidimo nusprendė neišduoti. Neva dėl nelegalios reklamos. Ir vėl nesuprantame, kodėl painiojami tie dalykai?“, – stebėjosi E. Juškevičius.

Ž. Šilgalis: „Pas merą – su išmatų kibiru“

Savivaldybės opozicinės „Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų)“ frakcijos narys Žilvinas Šilgalis tikina esąs pasibaisėjęs valdžios darbo metodais. Jo įsitikinimu, kovai su neteisėtai iškelta lauko reklama turi būti naudojamos teisinės priemonės, bet ne brutalus verslininkų spaudimas.

Ž. Šilgalį (nuotraujkoje) stebina Vilniaus mero R. Šimašiaus darbo metodai./ Oresto Gurevičiaus nuotrauka
Ž. Šilgalį (nuotraujkoje) stebina Vilniaus mero R. Šimašiaus darbo metodai./ Oresto Gurevičiaus nuotrauka

„Tai jeigu aš esu opozicijos atstovas ir man nepatinka koks nors mero sprendimas, pavyzdžiui, jeigu jis neįtraukia klausimo į darbotvarkę, tai reikėtų suprasti, kad aš keršydamas turėčiau jam atnešti išmatų kibirą ir pastatyti prie durų? Čia tokie metodai... Jeigu yra nesuderinta reklama, reikia imtis teisinių veiksmų, kuriuos numato Lietuvos Respublikos įstatymai. Šiuo atveju baudos arba priverstinis iškabos nuėmimas, už darbus pateikiant sąskaitą iškabos savininkams. Priemonių yra, bet toks metodas (užbarikaduoti kavinę biotualetų eile – LŽ) nėra tinkamas, o ypač savivaldybei“, – įsitikinęs Ž. Šilgalis.

Tiesa, tai ne pirmas atvejis, kai Vilniaus miesto savivaldybė su verslininkais kovoja biotualetais. 2011 m. gegužės mėnesį prie verslininko Mariaus Gelažniko prabangių drabužių parduotuvės Didžiojoje gatvėje irgi buvo pastatyti du biotualetai. Netrukus buvo nugriautos savavališkai pastatytos parduotuvės kolonos, bjaurojusios istorinį pastatą. Tuomet 15min.lt rašė, kad neoficialiais duomenimis, biotualetai pastatyti neseniai Vilniaus meru tapusio Artūro Zuoko iniciatyva, kuris dabar vadovauja „Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams)“.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika