Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Muziejai ir parkai lankytojų laukia ne visada 

2018 rugsėjo 9 d. 12:00
Daugelis didžiųjų šalies muziejų vasarą, kai yra pats intensyviausias kelionių metas, savo duris atveria tiek šeštadienį, tiek sekmadienį./Romo Jurgaičio nuotrauka
Daugelis didžiųjų šalies muziejų vasarą, kai yra pats intensyviausias kelionių metas, savo duris atveria tiek šeštadienį, tiek sekmadienį./Romo Jurgaičio nuotrauka

Šią vasarą keliauti po Lietuvą, anot parlamentaro Algio Strelčiūno, buvo patogiau darbo dienomis, o ne savaitgaliais. Itin nepalankios dienos – sekmadieniai, kai dalis muziejų ir parkų lankytojų centrų atvykusiuosius pasitinka užrakintomis durimis.

Tačiau tiek muziejų, tiek Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) atstovai tikina, kad tai, kada dirbti, lemia lankytojų srautai ir įstaigoms išlaikyti skiriamos lėšos.

Trauktų lankytojus

Mūsų šalyje yra penki nacionaliniai ir 30 regioninių parkų, o muziejų – daugiau nei šimtas. Tačiau, anot Seimo nario A. Strelčiūno, ne visos gamtos ir kultūrinio paveldo vietos laukia gyventojų savaitgaliais.

Romualdas Barzda: „Būtent lankytojų srautai ir yra pagrindinis kriterijus, lemiantis muziejaus darbo laiką.“

„Lietuvos nacionaliniai parkai turizmo sezono metu nedirba sekmadieniais, o ne turizmo sezono metu – ir šeštadieniais. Tad nespėjusieji aplankyti nacionalinių parkų vasarą tai galės padaryti rudenį darbo dienomis“, – sakė parlamentaras. Jis tvirtino, kad Aukštaitijos nacionalinis parkas, garsėjantis itin švariais ežerais, piliakalniais, etnografiniais kaimais, kalvotomis vietovėmis, miškų gausa ir gamtos harmonija, ištisus metus darbo dienomis gyventojų laukia nuo 8 val. ryto iki 5 val. vakaro, o savaitgaliais nedirba. Kitaip nei Aukštaitijos nacionalinis parkas, didžiausia Lietuvos saugoma teritorija – Dzūkijos nacionalinis parkas esą priima lankytojus ir šeštadieniais, tačiau tik iki 15.45 valandos.

A. Strelčiūno tikinimu, iš trisdešimties Lietuvoje esančių regioninių parkų savaitgaliais pagal įprastą grafiką dirba vos keli. Kiti regioniniai parkai esą dirba tik darbo dienomis, dažnas jų – iki 17 ar 18 valandos. Tad gyventojams, panorusiems pabėgti į gamtą ir susipažinti su saugomomis Lietuvos teritorijomis, nebelieka kitos išeities, kaip tik planuoti išvykas į nacionalinius bei regioninius parkus darbo dienomis arba šeštadieniais.

Seimo nariui kliuvo ne tik valstybinių parkų, bet ir šalies muziejų darbo laikas. Anot A. Strelčiūno, nė vienas populiarus sostinės muziejus nedirba sekmadieniais. Energetikos ir technikos muziejus, Pinigų muziejus, Bažnytinio paveldo muziejus lankytojų laukia darbo dienomis bei šeštadieniais iki maždaug šeštos valandos vakaro. Analogiška situacija esą ir Kaune – dažniausiai lankomi Vaikų literatūros bei Lietuvos aviacijos muziejai atviri darbo dienomis bei šeštadienį iki ankstaus vakaro. Norint aplankyti Atominio bunkerio muziejų esą dar reikalingas ir išankstinis susitarimas.

Parlamentaro teigimu, pajūrio krašte padėtis ta pati – nei Pilies, Kalvystės, Mažosios Lietuvos istorijos muziejai, nei Skulptūrų parkas esą nepriima lankytojų sekmadieniais. „Analogišką situaciją galima pamatyti ir Šiaulių, Panevėžio bei Anykščių apskrityse – dažniausiai lankomi ir populiariausi muziejai gyventojus priima nepatogiu darbo laiku. Pavyzdžiui, Linų muziejus Panevėžio rajone vasarą šeštadieniais dirba tik iki 14 valandos“, – aiškino A. Strelčiūnas.

Parlamentaras „Lietuvos žinioms“ teigė duomenis apie valstybinių parkų ir muziejų darbo režimą surinkęs pats, šią vasarą daug keliaudamas po Lietuvą bei naudodamasis šių įstaigų skelbiama informacija internete. Todėl jam ir kilo klausimų, kodėl ne visi valstybiniai parkai bei muziejai yra pasirengę priimti gyventojus savaitgaliais, nors parkams ir lankytinoms teritorijoms atnaujinti bei pritaikyti lankymui iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų 2014–2020 metams skirta daigiau kaip 50 mln. eurų.

Nedirba tik administracija

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėjas Linas Stanaitis „Lietuvos žinioms“ patvirtino, kad savaitgaliais direkcija iš tiesų nedirba, tačiau tai dar nereiškia, jog lankytojai nelaukiami, nes Lankytojų centras, Bitininkystės muziejus dirba ir savaitgaliais. „Šeštadienį bei sekmadienį nedirba tik direkcijos administracija. Vasarą mūsų Lankytojų centras dirba šeštadieniais iki 18 val., o sekmadieniais – iki 16 valandos. Gegužės bei rugsėjo mėnesiais jis dirba šeštadieniais iki 17 valandos. Todėl negalima sakyti, kad svečių nelaukiame“, – tikino jis.

Anot L. Stanaičio, toks darbo laikas yra parinktas atsižvelgiant į lankytojų srautus, tik vis dar diskutuojama, ar verta dirbti Lankytojų centrui sekmadieniais, nes tomis dienomis lankytojų būna itin mažai. Šeštadieniais sulaukiama labai daug lankytojų.

Romo Jurgaičio nuotrauka
Romo Jurgaičio nuotrauka

„Jei ne darbo dieną planuoja atvykti grupė žmonių, geriausia susitarti iš anksto – galima suorganizuoti ekskursiją, kai apžiūrimos visos ekspozicijos net tuomet, kai Lankytojų centras nedirba. Tai tikrai nesukelia jokių problemų“, – aiškino L. Stanaitis.

VSTT direktorius Albertas Stanislovaitis „Lietuvos žinioms“ teigė nesutinkantis su Seimo nario A. Strelčiūno priekaištais ir aiškino, jog nacionaliniai, regioniniai parkai lankytojams atviri visada. Vasarą saugomų teritorijų lankytojų centrai dirba šeštadieniais, o sekmadieniais nedirba dėl išteklių trūkumo.

„Tačiau tai saugomų teritorijų vertybių – Šatrijos ar Medvėgalio kalvų, giliausio Tauragno ar ilgiausio Asvejos ežerų, Pūčkorių ar Pagramančio atodangų – lankymo neapriboja“, – aiškino A. Stanislovaitis. Pasak jo, lankytojams yra pasiekiami ir už ES lėšas lankymui pritaikyti nacionalinių ir regioninių parkų pažintiniai takai, apžvalgos bokštai, informacinė infrastruktūra, poilsiavietės.

Būtų pinigų – dirbtų

Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza nelinkęs sutikti su parlamentaro A. Strelčiūno metamais kaltinimais muziejams, esą šie nenori dirbti savaitgaliais. R. Balzos tikinimu, daugelis didžiųjų šalies muziejų vasarą, kai yra pats intensyviausias kelionių metas, savo duris atveria tiek šeštadienį, tiek sekmadienį. Tačiau dirbti ar ne savaitgaliais, daugeliu atvejų sprendžia ne patys muziejininkai, bet jų steigėjai. Tai daroma atsižvelgiant į muziejų lankytojų srautus.

„Būtent jie ir yra pagrindinis kriterijus, lemiantis muziejaus darbo laiką. Juk anksčiau Gintaro muziejus Palangoje dirbdavo nuo 10 val., tačiau pradėjus į muziejų plūsti turistams iš kruizinių laivų jis dabar atidaromas 9 valandą. Taigi muziejininkai stengiasi prisitaikyti prie lankytojų“, – aiškino R. Balza.

Jo tikinimu, savivaldybėms priklausančiuose muziejuose yra gal kiek kitokia tvarka, nes lemiamą žodį taria pačios merijos, atsižvelgdamos ne tik į lankytojų srautus, bet ir finansavimą. Mat tam, kad muziejus dirbtų ir savaitgaliais, gali neužtekti pakeisti muziejaus darbuotojų darbo grafiko – reikia priimti į darbą papildomų žmonių, nes darbo krūvis per savaitę gali susidaryti didesnis, nei leidžia įstatymai.

„Galiu drąsiai tvirtinti, kad vasaros sezono metu dauguma muziejų dirba ir savaitgaliais. Šiauliuose taip pat. Tiesa, ne visi mūsų muziejaus padaliniai – edukacinis centras, labiau orientuotas į moksleivių grupes, nedirba, bet lankytojų, be mūsų pagrindinio muziejaus, laukia ir Frenkelio vila, Fotografijos muziejus. Kai kuriomis dienomis net ilginame darbo dieną iki 19 valandos“, – tikino Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas.

Romo Jurgaičio nuotrauka
Romo Jurgaičio nuotrauka

Problemos nesureikšmina

Lietuvos turizmo asociacijos tarybos pirmininkas Romualdas Barzda „Lietuvos žinioms“ aiškino, jog Seimo narys A. Strelčiūnas nėra visiškai teisus, muziejininkus kaltindamas tuo, jog jie nenori dirbti sekmadieniais, nes didieji muziejai Vilniuje, Trakuose, pajūryje ar Kaune dirba ir lankytojus aptarnauja tiek šeštadienį, tiek sekmadienį.

Šiuos muziejus dažniausiai lanko ir į mūsų šalį atvykę turistai iš užsienio.

Algis Strelčiūnas: „Iš trisdešimties Lietuvoje esančių regioninių parkų savaitgaliais pagal įprastą grafiką dirba vos keli.“

„Gali būti, kad savaitgaliais dirba ne visi regioniniai muziejai, tačiau į Lietuvą atvykstančių užsienio turistų jie nelabai domina. Nebent tai būtų tam tikrų interesų turistų grupės, pavyzdžiui, žydų tautybės, kurie nori pamatyti, kaip jų tautiečiai gyveno kokiame nors konkrečiame mieste. Tad ir užsukti nori būtent į to konkretaus miesto muziejų“, – tvirtino R. Barzda.

Pasak jo, regionų muziejus dažniausiai lanko vietos turistai – po Lietuvą keliaujantys mūsų šalies gyventojai. Todėl šiems tai, kad kai kurie muziejai savaitgaliais neveikia, gal ir sukelia problemų. Ypač dabar, kai vietinis turizmas atsigauna – vis daugiau turistų sudaro vietos keliautojai. Dalis jų keliauja individualiai, dalį jų į keliones po Lietuvą veža vietos turizmo firmos, kurių paslaugos pastaraisiais metais vis populiarėja.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika