Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Atliekų konteinerius statančius darbininkus saugo policija 

2018 gruodžio 11 d. 06:00
Statybininkai prie daugiabučio atvyko su keturiais policininkais, kurie turėjo saugoti darbininkus nuo gyventojų, „nesuprantančių“, kad darbai vykdomi jų pačių labui.
Statybininkai prie daugiabučio atvyko su keturiais policininkais, kurie turėjo saugoti darbininkus nuo gyventojų, „nesuprantančių“, kad darbai vykdomi jų pačių labui.
"Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasitvirtino tokį naujų komunalinių atliekų konteinerių statymo planą, kad rangovai kasti duobių ir kirsti medžių prie daugiabučių, bijodami gyventojų pykčio, vyksta lydimi policijos. Konteinerių aikštelių vietas parinkusiai savivaldybei vilniečių nuomonė nėra svarbi – į gyventojų skundus nereaguojama ir projekto keisti neketinama.

Vilniaus miesto savivaldybė 2018–2019 metais Vilniaus mieste planuoja įrengi 759 požemines ir pusiau požemines konteinerių aikšteles, kuriose bus 5 kubinių metrų talpos mišrių komunalinių atliekų, plastiko, popieriaus, stiklo ir maisto konteineriai.

Europos Sąjungos lėšomis finansuojamo projekto vertė – 10 mln. eurų. Savivaldybė teigia, jog projektu siekiama plėsti atliekų rūšiavimui skirtą infrastruktūrą, sudaryti gyventojams galimybes rūšiuoti komunalines atliekas jų susidarymo vietose.

Konteinerių aikštelių vietas pagal sostinės valdininkų suformuotus reikalavimus parinko savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“. Su gyventojais projektas nebuvo derinamas.

Stato drebėdami iš baimės

Sostinės Žirmūnų g. 121-ojo daugiabučio ir gretimų namų gyventojai šių metų lapkričio 22-ąją buvo nemaloniai nustebinti, kai prie namo tarp medžių išvydo veją rausiančią techniką ir statybininkus, besirengiančius kirsti jų sodintą liepą. Išbėgę susitikti su darbininkais jie išsiaiškino, kad kasėjai gražiausioje vietoje aplink daugiabutį rausia duobes būsimiems atliekų konteineriams. Negana to, statybininkus nuo gyventojų, „nesuprantančių“, kad darbai vykdomi jų pačių labui, saugojo keturi policininkai.

„Nors policijos nuovada netoli, juos nėra paprasta greitai išsikviesti, kai įvyksta kokia nors vagystė. O čia – net keturi policininkai atvykę, – stebėjosi Žirmūnų gatvės daugiabučio gyventojų įgaliotinis Česlovas Grencevičius. – Paklausiau jų, ką ir nuo ko jie saugo. Pasirodo, juos iškvietė statybų rangovas, nes bijo gyventojų. Keisčiausia, kad atvyko sustiprinta apsauga – net du policijos ekipažai. Į valdžios prašymus, kaip supratau, jie atsiliepia greitai.“

Vis dėlto žmonėms pavyko taikiai susitarti su darbų vadovu ir policininkais, kad darbai bus laikinai sustabdyti, kol paaiškės, kaip į gyventojų pareiškimą reaguos Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Tą pačią dieną žmonės surašė raštą su beveik visų namo butų savininkų parašais ir įteikė Žirmūnų seniūnijai, o ši persiuntė į savivaldybę.

„Mūsų, 121-ajame name, UAB Namų priežiūros centro rugsėjo pabaigoje organizuotas balsavimas dėl name esančio šiukšlių šalintuvo užaklavimo neįvyko, nes gyventojai negavo informacijos apie alternatyvius šiukšlių tvarkymo sprendimus bei kainas. Keisčiausia, kad tokios informacijos, kiek žinome, neturi nei Žirmūnų seniūnija, nei UAB Namų priežiūros centras, nei Žirmūnų g. 121 namo gyventojų įgaliotiniai“, – teigiama gyventojų kreipimesi.

Namo gyventojų įgaliotas Č. Grencevičius apie skubiai vykdomus naujų konteinerių įrengimo darbus bandė sužinoti savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriuje, tačiau to padaryti nepavyko, nes darbo metu telefonu atsiliepęs darbuotojas į pateiktus klausimus iš esmės negalėjo atsakyti. Valdininkas aiškino, jog kažkoks šio namo gyventojas (jo pavardės negalėjo įvardyti) pareikalavo naujus konteinerius įrengti kuo greičiau, o ne kitų metų kovą, kaip buvo numačiusi savivaldybė.

„Juokingas toks paaiškinimas. Kaip gali kažkoks anoniminis gyventojas pareikalauti, ir savivaldybė puola to gyventojo reikalavimą vykdyti, kai apie tai nežino nei dauguma gyventojų, nei jų oficialūs atstovai“, – stebėjosi Č. Grencevičius.

Vilniečių nuomone, vieta konteineriams įrengti prie daugiabučio parinkta nevykusiai, yra nepatogi, nes šiukšles čia turės nešti kone vienuolikos namų gyventojai. „Vietos tokiems konteineriams įrengti kur kas daugiau yra už keliolikos metrų, kitoje gatvės pusėje prieš 82-ąjį namą plytinčią pushektario dydžio teritoriją“, – teigiama gyventojų pareiškime.

Žmones žeidžia tai, kad nebuvo tariamasi su gyventojais, kurie naudosis naujaisiais konteineriais. „Manome, kad tokius reikalus savivaldybė turėtų tvarkyti paisydama daugumos gyventojų nuomonės. To sieksime visais teisėtais būdais, nes tam pritaria ir Žirmūnų 117-ojo, 115-ojo namų gyventojai, renkami parašai“, – teigė Č. Grencevičius. Savivaldybės parinkta vieta netinkama, nes konteineriai statomi gražiausiame kampelyje šalia namo, kur auga pačių gyventojų sodinti medžiai.

Savivaldybė gyventojus informavo, kad konteinerių aikštelės vietos nekeis, – gyventojų nuomonė šiuo atveju nėra svarbi.

„Viskas teisėta“

Valdas Juodis, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas, „Lietuvos žinioms“ teigė, jog konteinerių aikštelės tarp daugiabučių namų Žirmūnų g. 121 ir Žirmūnų g. 117 vieta buvo parinkta atsižvelgiant į nustatytus reikalavimus.

„Savivaldybė yra atsakinga už komunalinių atliekų tvarkymo sistemų, būtinų susidarančioms komunalinėms atliekoms tvarkyti, organizavimą, jų funkcionavimą. Vadovaujantis Atliekų tvarkymo įstatymu, Vilniaus miesto atliekų tvarkymo taisyklėmis, atliekų turėtojai privalo susidariusias komunalines atliekas rūšiuoti jų susidarymo vietoje pagal jų rūšį ir pobūdį, nemaišyti su kitomis atliekomis ar medžiagomis, mesti į atitinkamos paskirties konteinerius. Taip mažėja taršos taškų, atskiriamos iš mišrių komunalinių atliekų ir tinkamai rūšiuojamos atliekos – dėl to sudaromos prielaidos atliekų tvarkymo kainos mažėjimui, pagerėja kasdienio gyvenimo sąlygos, tampa švariau, gražiau, estetiškiau“, – teigė jis.

Pasak V. Juodžio, vietas konteinerių aikštelėms parinko savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ specialistai, vietos yra valstybinėje žemėje, jos suderintos su Nacionaline žemės tarnyba. „Teisės aktai nenumato, kad konteinerių aikštelės įrengimo vieta būtų derinama su atliekų turėtojais, nes tai yra nesudėtingi statiniai. Projektų sprendiniai atitinka Lietuvoje galiojančias statybines normas ir taisykles“, – teigė V. Juodis.

Kažkodėl savivaldybės tarnautojas dienraščiui atsisakė nurodyti vykdomų darbų rangovą. „Konteinerių aikštelių įrengimo darbus vykdo viešo konkurso būdu atrinkta įmonė“, – tepasakė jis. Rangovas esą informavo savivaldybę, jog policijos pareigūnai buvo iškviesti tik tada, kai buvo trukdoma pradėti darbus.

„Po to, kai daugiabučio namo Žirmūnų g. 121 gyventojai kreipėsi dėl konteinerių aikštelės įrengimo, savivaldybėje buvo sudaryta darbo grupė, kuri nagrinėja gaunamus skundus, susijusius su statomomis konteinerių aikštelėmis. Jei skundas pagrįstas, atsižvelgiama į motyvuotus gyventojų argumentus ir skubiai ieškoma kitų sprendimų. Vis dėlto dažnai gyventojų nepasitenkinimas būna neargumentuotas. Šiuo atveju gruodžio 3 dieną gyventojams buvo pateiktas atsakymas, kuriame nurodyta, kad šios aikštelės vieta nebus keičiama, nes tam nėra pagrindo“, – teigė V. Juodis.

Savo ruožtu atskirame rašte gyventojams V. Juodis dar pagrasino, kad tiems, kurie nerūšiuos atliekų ir visas mišrias komunalines atliekas mes į šiukšlių šalinimo vamzdį, įmokos už atliekų tvarkymą kintamoji dalis bus didesnė nei tiems, kurie tinkamai rūšiuoja atliekas.

Minėto daugiabučio namo gyventojai jau dabar šiukšles rūšiuoja į šalia namo statomus popieriaus, stiklo ir plastiko konteinerius.

„Gąsdina mokesčiais, bet nenurodo nei kokie jie yra dabar, nei kokie bus ateityje, jeigu nepaklustume jų nurodymams. O juk savivaldybės visus šiuos metus skelbė, kad atliekų tvarkymo mokesčiai mažės“, – piktinosi visuomeniniais pagrindais gyventojams atstovaujantis Č. Grencevičius.

Konteinerių aikštelių vietas pagal sostinės valdininkų reikalavimus parinko savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“. Savivaldybė tvirtina, jog gyventojų nuomonė šiuo atveju nėra svarbi./Romo Jurgaičio nuotrauka
Konteinerių aikštelių vietas pagal sostinės valdininkų reikalavimus parinko savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“. Savivaldybė tvirtina, jog gyventojų nuomonė šiuo atveju nėra svarbi./Romo Jurgaičio nuotrauka

Gyventojai nenurims

Gruodžio 5 dieną surengtame susirinkime, į kurį neatvyko nė vienas asmeniškai kviestas savivaldybės tarnautojas, daugiabučio gyventojai nutarė, jog atsisako užvirinti veikiantį šiukšlių šalinimo vamzdį. „Žinių apie kitas alternatyvas savivaldybė neteikia: nei apie būsimas kainas, nei apie kitas sąlygas. Mums tik aiškina, kad išrūšiuotas šiukšles krausime į naujuosius konteinerius. Bet mes ir dabar rūšiuojame, atliekas dedame į popieriaus, plastiko ir stiklo konteinerius prie namo. Savivaldybė sako, kad viskas bus taip pat, tik kitoje vietoje“, – stebėjosi Č. Grencevičius.

Gyventojai taip pat nutarė toliau priešintis ir protestuoti prieš savivaldybės stumiamą „kvailą ir su gyventojais nesuderintą“ projektą įrengti atliekų konteinerius gražiausioje vietoje „tarp trijų medžių“. Juolab kad aplink daugiabutį yra pakankamai vietos statyti planuojamus konteinerius.

„Nesuprantamas toks savivaldybės elgesys. Projektuoja statyti konteinerius prie namų, kuriuose įrengti šiukšlių šalinimo vamzdžiai, o ne prie penkiaaukščių, kurie tokių vamzdžių neturi. Be to, gąsdina būsimais kone trigubai didesniais mokesčiais ir organizuoja fiktyvius balsavimus, kad gyventojai savo noru atsisakytų atliekų šalinimo vamzdžio, į kurį metame tik tam tikras atliekas, bei esamos tvarkos, nors ji mus tenkina. Vamzdis daugumai yra patogus, į rūšiavimo nomenklatūrą neinančias šiukšles žmonės sudeda į maišelį ir kartą per savaitę išmeta. Kodėl staiga tapo būtina vamzdžius užvirinti, valdininkai paaiškinti nesiteikia. Argumentai maždaug tokio lygio: „būna, kad kažkas skundžiasi...“ Bet absoliuti dauguma gyventojų reikalauja vamzdį palikti. Tai savivaldybei nesvarbu, nes neatitinka „projekto“, – kalbėjo gyventojų atstovas. – Tai absoliutus biurokratinis gyventojų nuomonės nepaisymas. Nachališkas kišimas savo nereikalingų projektų, kad tik išplautų europinius pinigus.“

Vilnietį ypač piktina savivaldybės tarnautojų bendravimo su gyventojais kultūra. „Kalba iš aukšto, pakeltu tonu. Lyg būtume jų samdiniai. Tai kam jie tarnauja? Mūsų savivaldos demokratijos lygis yra nulinis. Tokioje mažoje šalyje valdininkai atsitveria nuo žmonių, tiesiogiai nebendrauja. Telefonu atsiliepia automatai, balsas perspėja, kad daromas įrašas. Iš esmės jie tyčiojasi iš mūsų“, – Vilniaus savivaldybės tarnautojų elgesiu piktinosi sostinės daugiabučio gyventojų atstovas.

Vilnietį ypač piktina savivaldybės tarnautojų bendravimo su gyventojais kultūra. „Kalba iš aukšto, pakeltu tonu. Lyg būtume jų samdiniai. Tai kam jie tarnauja? Mūsų savivaldos demokratijos lygis yra nulinis. Tokioje mažoje šalyje valdininkai atsitveria nuo žmonių, tiesiogiai nebendrauja.

Pagrindiniai požeminių ar pusiau požeminių konteinerių aikštelės parinkimo principai:

– Konteinerių aikštelė skiriama namų grupei, yra paskaičiuoti ir atliekų kiekiai, kuriuos aikštelė pajėgi surinkti;

– Konteineriai turi būti pasiekiami iki 100 m atstumu tolimiausiam gyventojui;

– Konteineriai turi stovėti ne arčiau kaip 10 m atstumu iki gyvenamojo namo pastato;

– Konteinerių aikštelė turi būti prieinama atvažiuoti aptarnaujančiam transportui;

– Konteinerių aikštelės statomos pagal nustatyta tvarka suderintus projektus;

– Atsižvelgta į esamas požemines komunikacijas (šildymo, dujų, nuotekų, elektros, kt. tinklus);

– Maksimaliai stengiamasi išsaugoti esančius medžius;

– Konteinerių aikštelė statoma buvusių konteinerių pastatymo vietoje (ten, kur įmanoma);

– esami konteineriai bus išvežti, įrengus aikštelę.

Šaltinis: Vilniaus miesto savivaldybės administracija

Romo Jurgaičio nuotrauka

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika