Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Verčia rinktis: sveikata ar drakoniški tarifai 

2018 rugpjūčio 7 d. 10:00
Karšto vandens skaitikliai yra tik apskaitos priemonė, ir jokiame įstatyme nenurodoma, kad šia priemone būtų atimama teisė vartotojui pačiam deklaruoti rodmenis, o tiekėjui suteikiama teisė juos valdyti.
Karšto vandens skaitikliai yra tik apskaitos priemonė, ir jokiame įstatyme nenurodoma, kad šia priemone būtų atimama teisė vartotojui pačiam deklaruoti rodmenis, o tiekėjui suteikiama teisė juos valdyti.
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Senos statybos daugiabučio Palangoje gyventojai protestuoja prieš savivaldybei priklausančios įmonės per prievartą brukamus galbūt jų sveikatai pavojų keliančius nuotolinio valdymo karšto vandens apskaitos prietaisus.

Gyventojai baiminasi dėl šių įrenginių spinduoliuojamų pavojingų mikrobangų ir savo baimes grindžia profesoriaus Jono Grigo bei JAV mokslininkų išsakytais teiginiais. Žinomas fizikas yra viešai perspėjęs, kad širdies elektrostimuliatorius naudojantys žmonės turėtų vengti namuose įrengti nuotolinio valdymo vandens apskaitos prietaisus ir naudotis mobiliaisiais telefonais – mat šie gali sutrikdyti stimuliatoriaus veiklą. JAV mokslininkai taip pat yra įspėję apie nuotolinio duomenų nuskaitymo vandens skaitiklių skleidžiamą žalingą spinduliuotę ir jų keliamą grėsmę žmonių sveikatai.

Moteris mano, kad šiuo atveju taikytina Civilinio kodekso nuostata, jog „niekas neturi teisės reikalauti, kad savininkas prieš savo valią sujungtų savo nuosavybę su kito savininko nuosavybe“.

Palangos daugiabučio gyventojams miesto savivaldybės valdoma karšto vandens tiekėja grasina taikyti kelis kartus realų karšto vandens suvartojimą viršijančius normatyvus.

Prašo mechaninių prietaisų

Daugiabučio namo Sodų g. 45, Palangoje, gyventojus gegužę pasiekė karšto vandens tiekėjo UAB „Palangos šilumos tinklai“ nurodymas, kad bendrovės subrangovas UAB „Metanova“ vykdys karšto vandens skaitiklių keitimo ir įrengimo darbus. Šio daugiabučio gyventojai jau penkerius metus priešinasi, kad jų butuose esantys mechaniniai karšto vandens apskaitos prietaisai, priklausantys butų savininkams, būtų keičiami į šilumos tiekėjui priklausančius skaitiklius su nuotolinio duomenų nuskaitymo ir perdavimo sistema.

„Šie prietaisai senų daugiabučių gyventojams ekonomiškai nenaudingi, nenusileisime prievartai ir apgaulei“, – teigiama įmonei įteiktame rašte, kurį pasirašė 13 daugiabučio gyventojų.

Gyventojų įtarimus padidino tai, kad įmonė nepateikė informacijos apie skaitiklių, nuotolinio valdymo sistemos įrengimo ir priežiūros kainas. Pareiškime palangiškiai pateikė citatų iš spaudos, kad „elektroninių skaitiklių su nuotoliniu duomenų nuskaitymu įrengimas nėra ekonomiškai pagrįstas, o gali tik padidinti karšto vandens kainą, nes tokie skaitikliai yra 5 kartus brangesni už mechaninius, o jų patikra brangesnė net 25 kartus“.

Tačiau gyventojai labiausiai baiminasi dėl savo sveikatos. Jų nuomone, bute po kriaukle įrengtas nuotolinio valdymo skaitiklis – „dar vienas mikrobangų spinduliuotės šaltinis“ – pavojingas žmonių sveikatai.

Gyventojai tiki ne Sveikatos ministerijos valdininkų, o Vilniaus universiteto radiofizikos profesoriaus Jono Grigo viešai skelbtais teiginiais apie nuotolinio valdymo karšto vandens skaitiklių keliamą pavojų sveikatai.

Profesorius LRT radijo laidoje aiškino (laidos aprašymą galima rasti internete), kad nuotolinis vandens skaitiklio rodmenų skaitymas vyksta elektromagnetiniu mikrobangų spinduliu, o mikrobangas gerai sugeria žmogaus kūnas. „Mikrobangos neigiamai veikia žmones. Jų impulsai gali sugadinti jautrius elektroninius prietaisus. Panašius impulsus skleidžia mobilieji ar belaidžiai telefonai, todėl lėktuvuose ar ligoninėse prašoma išjungti mobiliuosius telefonus, kad nesutrikdytų elektronikos“, – aiškino profesorius. Jo nuomone, širdies elektrostimuliatorius turintys žmonės turėtų vengti namuose įrengti nuotolinio nuskaitymo vandens skaitiklius ir naudotis mobiliaisiais telefonais, nes tie gali sutrikdyti šių prietaisų veikimą.

Profesoriaus teigimu, prieš keletą metų JAV Floridos valstijos tyrėjai paskelbė apie pusantro šimto puslapių ataskaitą, kuri parodė, kad skaitiklių esama įvairių, o jų skleidžiama spinduliuotė viršija leistiną normą. „Gal mūsų sveikatos institucijų atstovai nemokai skaityti arba pamiršo Hipokrato priesaiką“, – svarstė radiofizikos profesorius.

Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamais duomenimis, nuotolinio nuskaitymo vandens skaitiklių galia yra apie 1000 kartų mažesnė už leistiną spinduliuotės normą. „Ta spinduliuotė yra tokia maža, kad net nepasiekia žemutinės prietaiso matavimo ribos, – sakė ministerijos atstovas Valdas Ustila. – Prietaisai kokybiškai pagaminti, yra sertifikuoti, turi atitikties įvertinimą, jie saugūs.“

Gyventojai valdininkais netiki. Palangiškės S. Zumarienės nuomone, diegiant naujas technologijas reikėtų elgtis atsakingai – nuotolinio nuskaitymo įrenginius naudoti tik naujuose daugiabučiuose arba rekonstruojamuose namuose, kur apskaitos prietaisai įrengiami tam skirtose bendro naudojimo vietose, bet jokiu būdu ne gyventojų butuose po virtuvės kriaukle, šalia kurios šeimininkės praleidžia daug laiko.

JAV mokslininkai taip pat yra įspėję apie nuotolinio duomenų nuskaitymo vandens skaitiklių skleidžiamą žalingą spinduliuotę ir jų keliamą grėsmę žmonių sveikatai.pixbay.com nuotrauka
JAV mokslininkai taip pat yra įspėję apie nuotolinio duomenų nuskaitymo vandens skaitiklių skleidžiamą žalingą spinduliuotę ir jų keliamą grėsmę žmonių sveikatai.pixbay.com nuotrauka

Palangos daugiabučio gyventojai neatsisako keisti karšto vandens skaitiklių, tik prašo, kad jie būtų mechaniniai. „Jeigu UAB Palangos šilumos tinklai tikrai neturi mechaninių skaitiklių, mūsų namo gyventojai sutinka įsigyti juos patys ir perleisti bendrovei netgi be prievolės juos išpirkti iš vartotojų“, – teigiama 13 butų savininkų laiške savivaldybės įmonei.

Šio namo gyventojai su juos aptarnaujančia karšto vandens tiekėja kariauja jau ne vienus metus. Dar 2012 metais jie kreipėsi į tuo metu daugiabutį aptarnavusį įmonių grupės „Dalkia“ valdomos UAB „Litesko“ filialą „Palangos šiluma“, kuris bandė jų name įrengti naujus ir modernius karšto vandens apskaitos prietaisus su nuotolinio nuskaitymo sistema. Namo gyventojų dauguma sutiko esamus skaitiklius keisti tik į saugius ir metrologiškai patikrintus mechaninius.

Per penkerius metus keliems gyventojams tiekėjas karšto vandens skaitiklius pakeitė į elektroninius. Keletas butų savininkų sąmoningai pasirinko elektroninius prietaisus, tačiau daliai jie buvo pakeisti neįspėjus apie įrenginių pobūdį.

Gyventojų nuosavybe esantys mechaniniai karšto vandens skaitikliai paskutinį kartą buvo patikrinti 2017 metų kovo mėnesį – atvykę savivaldybės įmonės UAB Palangos šilumos tinklų darbuotojai nuskaitė jų rodmenis.

„Kai šiemet gegužę išvydome skelbimą, kad bus keičiami karšto vandens skaitikliai, paskambinau į Palangos šilumos tinklus ir sužinojau, jog skaitikliai bus keičiami tik į nuotoliniu būdu nuskaitomus, nes bendrovė kitokių neturi“, – pasakojo S. Zumarienė.

Tiekėjas: dėl protesto patiriame nuostolių

Pasibaigus nuomos sutarčiai su „Litesko“ 2016 metų birželio 1 dieną šilumos ir karšto vandens tiekimo veiklos vykdymą Palangos mieste perėmė ir karšto vandens tiekėju šio miesto daugiabučiams tapo UAB Palangos šilumos tinklai. Palangos šilumos tinklų direktorė Giedrė Juršėnė į daugiabučio gyventojų protestą atsakė laišku, kuriame priminė, jog 2012 metais buvęs karšto vandens tiekėjas UAB „Litesko“ organizavo vartotojams priklausančių skaitiklių su pasibaigusia metrologine patikra bei gyventojams priklausančių įrenginių pakeitimą į karšto vandens tiekėjo skaitiklius, valdomus nuotoliniu būdu. Pasak direktorės, tam pasipriešino namo bendraturčių įgaliota atstovė. Susidarė neatitikimas tarp šiame name įrengto karšto vandens suvartojimą rodančio šilumokaičio rodmenų ir gyventojų deklaruojamo karšto vandens suvartojimo.

„Per 2017 metus dėl namo gyventojų priešinimosi įrengti karšto vandens tiekėjo nuskaitomuosius karšto vandens skaitiklius su nuotoliniu nuskaitymu bendrovė už nedeklaruotą karšto vandens kiekį 179,64 kub. metrų patyrė nuostolių, tai yra turėjo sumokėti UAB „Palangos vandenys“ už namo gyventojų sunaudotą, bet neapmokėtą bendrovei karštą vandenį. To būtų išvengta, jeigu visiems namo gyventojams laiku būtų įrengti nuskaitomieji karšto vandens skaitikliai su nuotoliniu nuskaitymu. Nesąžiningiems namo gyventojams nebūtų galimybės naudotis karštu vandeniu kitų namo gyventojų ir bendrovės sąskaita“, – teigė įmonės vadovė.

G. Juršėnė informavo, kad, nesudarius sąlygų karšto vandens tiekėjui įrengti namo butuose karšto vandens skaitiklius, namo butuose karšto vandens suvartotami kiekiui apskaičiuoti nuo 2018 metų rugsėjo 1 dienos bus taikomi maksimalūs karšto vandens suvartojimo normatyvai, patvirtinti Kainų komisijos.

Bendrovė patikino, kad nuotolinio valdymo skaitikliai nedaro žalingo poveikio vartotojų sveikatai. Šiam teiginiui pagrįsti pateikė anoniminę pažymą, kad montuojami karšto vandens apskaitos prietaisai „atitinka pagrindinius ES direktyvų reikalavimus“.

Butas – privati nuosavybė

„Palangos šilumos“ grasinimas tiekėjui priklausančius nuotolinio nuskaitymo karšto vandens apskaitos prietaisus įrengti atsisakiusiems gyventojams nuo rugsėjo 1 dienos taikyti maksimalius karšto vandens suvartojimo normatyvus ypač įžeidė palangiškius. „Apie turimų karšto vandens skaitiklių pakeitimą į mechaninius, – o būtent to prašėme, – įmonės direktorė net neužsiminė“, – piktinosi S. Zumarienė.

Moteris įsitikinusi, kad priverstinis elektroninių skaitiklių įrengimas bute pažeidžia galiojančius įstatymus ir teisės aktus. Šilumos ūkio įstatyme esą nenurodyta, kokius karšto vandens skaitiklius tiekėjas turi teisę įrengti, o ir Energetikos ministro įsakymu patvirtintose taisyklėse tėra nurodyta, jog tiekėjas „gali įrengti ir naudoti karšto vandens skaitiklius su nuotolinio duomenų nuskaitymo ir perdavimo sistema“.

„Sąvoką „gali“ neteisinga traktuoti „privalo“ prasme. Jeigu tiekėjas „gali“ įrengti, tai vartotojas lygiai taip pat „gali“ nesutikti. Taisyklės neatima pasirinkimo laisvės, jomis neatimama teisė gyventojui pačiam deklaruoti rodmenis, o tiekėjui nesuteikiama teisė prievarta gyventojų butuose įrengti ir naudoti tik nuotolinio duomenų nuskaitymo įrangą. Mūsų namo butai yra privati nuosavybė, jai numatyta speciali gynyba, įtvirtinta Konstitucijoje“, – įsitikinusi S. Zumarienė.

Moteris mano, kad šiuo atveju taikytina Civilinio kodekso nuostata, jog „niekas neturi teisės reikalauti, kad savininkas prieš savo valią sujungtų savo nuosavybę su kito savininko nuosavybe“.

„Karšto vandens skaitikliai yra tik apskaitos priemonė, ir jokiame įstatyme nenurodoma, kad šia priemone būtų atimama teisė vartotojui pačiam deklaruoti rodmenis, o tiekėjui suteikiama teisė juos valdyti. Nors nuotoliniu būdu nuskaitomais skaitiklio rodmenimis naudojasi tiekėjas, gyventojas įpareigojamas ne tik mokėti už šių rodmenų nuskaitymą, bet ir saugoti svetimą turtą, kuris yra jo nuosavo buto pačioje nesaugiausioje vietoje (šalia šiukšlių kibiro) bei prisiimti atsakomybę dėl galimų apskaitos gedimų. Sugadinimo atveju turėtų mokėti pagal tiekėjo pateiktą sąskaitą, nors nei skaitiklio, nei sistemos kaina nenurodoma“, – stebėjosi S. Zumarienė.

Palangiškė abejoja ir karšto vandens tiekėjo deklaruojamu tikslu „išvaduoti“ gyventojus nuo deklaravimo bei apsaugoti sąžiningai deklaruojančius nuo nesąžiningų. „Taip tik sėjama nesantaika tarp kaimynų. Už nepaskirstyto vandens pašildymą pagal sąskaitas moka visi kaimynai, todėl kyla pagrįstas nepasitikėjimas tiekėju, nes, net ir patirdamas nuostolių, ignoruoja mūsų prašymus ir iki šiol nepakeitė karšto vandens skaitiklių į saugius ir metrologiškai patikrintus mechaninius“, – kalbėjo S. Zumarienė.

Palangos šilumos tinklai atsakyme gyventojams nurodė, kad „draudžiama naudotis rodmenimis skaitiklių su pasibaigusia metrologine patikra“, bet nepaaiškino, kodėl jau ne vienus metus skaitiklių rodmenimis naudojasi karšto vandens tiekėjas ir teikia gyventojams sąskaitas, kodėl iki šiol jų nepakeitė į metrologiškai patikrintus, juk įstatymas tai padaryti įpareigoja ne gyventojus, o karšto vandens tiekėją.

Tiekėjas šio namo karšto vandens skaitiklių rodmenis tikrino 2017 kovo mėnesį. S. Zumarienės nuomone, tai įrodo, jog gyventojai įmonės darbuotojus įsileido į butus ir sudarė sąlygas ne tik tikrinti rodmenis, bet ir pakeisti skaitiklius. „Gyventojai ne tik neatsisako įsileisti bendrovės darbuotojus, bet jau net esame pateikę pasiūlymą perleisti neatlygintinai savo lėšomis įsigytus naujus mechaninius skaitiklius, atitinkančius visus reikalavimus“, – teigė gyventojų atstovė.

„Karšto vandens skaitikliai yra tik apskaitos priemonė, ir jokiame įstatyme nenurodoma, kad šia priemone būtų atimama teisė vartotojui pačiam deklaruoti rodmenis, o tiekėjui suteikiama teisė juos valdyti.“

Moteris įsitikinusi, jog grasinimas nuo rugsėjo 1 dienos taikyti maksimalius karšto vandens suvartojimo normatyvus yra neteisėtas. Mat gyventojo nesutikimas pakeisti skaitiklius į mechaninius, o ne į elektroninius su nuotoliniu duomenų nuskaitymu, negali būti traktuojamas kaip sąlygų įrengti skaitiklį nesudarymas.

Palangiškės neįtikina ir savivaldybės įmonės pateiktos dokumentų kopijos – Vilnius visuomenės sveikatos centro pažyma Energetikos ministerijai, Lietuvos metrologijos inspekcijai bei Vilniaus gyventojams dėl gautų vilniečių skundų . „Keliuose Vilniaus namuose atlikti bandymai, kuriuose buvo tiriami tik nuotolinio nuskaitymo skaitiklių spinduliuotė, nėra ir negali būti įrodymas, kad ir mūsų name, kiekviename bute bus tokia pati neviršijanti leistinų normų elektromagnetinių bangų galia, juk niekas konkrečiai nežino, kokią spinduliuotę jau skleidžia kiti turimi mikrobangų šaltiniai“, – piktinosi moteris.

Maksimalūs karšto vandens sunaudojimo tarifai vienbučiuose ir daugiabučiuose namuose

Pastatų ir karšto vandens sistemų tipaskub. m žmogui per mėnesįkub. m būstui per mėnesį
Pastatas su vandentiekiu ir kanalizacija, centralizuotu karšto vandens tiekimu, praustuvais ir plautuvėmis (be vonių)4,328,63
Pastatas su vandentiekiu ir kanalizacija, centralizuotu karšto vandens tiekimu, praustuvais ir plautuvėmis. Su sėdimomis voniomis4,909,79
Pastatas su vandentiekiu ir kanalizacija, centralizuotu karšto vandens tiekimu, praustuvais ir plautuvėmis. Su 1500–1700 mm voniomis5,3010,58
Pastatas su vandentiekiu ir kanalizacija, centralizuotu karšto vandens tiekimu, praustuvais ir plautuvėmis. Su 1500–1700 mm voniomis. Pagerintos įrangos5,7511,51

Šaltinis: VKEKK

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos komentaras:

– Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta, jog karšto vandens tiekėjas įrengia vartotojo bute ar kitose patalpose karšto vandens apskaitos prietaisus tiekimo-vartojimo ribos vietoje. Šių apskaitos prietaisų įrengimo, priežiūros ir patikros sąnaudos įtraukiamos į karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestį.

Taip pat Šilumos ūkio įstatyme nustatyta, kad šilumos ir karšto vandens tiekėjas gali nuskaityti šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisų rodmenis teisės aktų reikalavimus atitinkančiu nuotoliniu būdu, o Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse nurodyta, kad karšto vandens tiekėjas savo lėšomis įrengia, prižiūri karšto vandens skaitiklius ir atlieka jų metrologinę patikrą. Karšto vandens tiekėjas gali įrengti ir naudoti karšto vandens skaitiklius su nuotolinio duomenų nuskaitymo ir perdavimo sistema, jei tokių skaitiklių įrengimas yra ekonomiškai pagrįstas ir nedidina karšto vandens kainos vartotojams.

Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse numatyta, kad pastato buto ar kitų patalpų savininkui arba bendrosios dalinės nuosavybės teise – nuosavybės bendraturčiam iki taisyklių įsigaliojimo (2010 m. lapkričio 1 d.) priklausantys karšto vandens skaitikliai, kurių metrologinė patikra nepasibaigusi, perduodami (parduodami) karšto vandens tiekėjų nuosavybėn. Vartotojui atsisakius perduoti (parduoti) karšto vandens skaitiklį su galiojančia metrologine patikra, karšto vandens tiekėjas privalo įrengti savo karšto vandens skaitiklį. Karšto vandens skaitiklis įrengiamas prieš vartotojo karšto vandens skaitiklį, karšto vandens tiekėjui priimtinoje vietoje. Apskaitai naudojami karšto vandens tiekėjo įrengto skaitiklio rodmenys. Keičiant vartotojui priklausantį karšto vandens skaitiklį su pasibaigusia metrologine patikra, nuimtasis skaitiklis grąžinamas vartotojui.

Taigi karšto vandens tiekėjui pareigą įrengti jam priklausančius karšto vandens atsiskaitomuosius prietaisus numato teisės aktai. Karšto vandens tiekėjas visuose namo butuose įrengia vienodus karšto vandens skaitiklius, tai leidžia išvengti situacijų, kai, gyventojams netiksliai deklaruojant karšto vandens kiekį, visas daugiabučiame name suvartotas karšto vandens kiekis nesutampa su gyventojų deklaruotu ir / arba pagal normatyvus priskirtu karšto vandens kiekiu. Todėl karšto vandens tiekėjo reikalavimas vartotojų butuose įrengti karšto vandens apskaitos prietaisus su nuotoline duomenų nuskaitymo ir perdavimo sistema yra teisėtas ir pagrįstas.

Šilumos ūkio įstatymas numato, kad buto savininkui atsisakius įleisti šilumos tiekėjo įgaliotą atstovą pagal pateiktą raštišką prašymą, šis atsisakymas įforminamas Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėse nustatyta tvarka ir toliau tokių butų savininkams priskirtinas apmokėti karšto vandens kiekis nustatomas pagal normatyvus. Taigi jei nustatytais terminais vartotojai nesuteikia galimybės karšto vandens tiekėjui pakeisti /įrengti jam priklausančius karšto vandens skaitiklius, karšto vandens tiekėjas mokesčius už karštą vandenį jų atžvilgiu skaičiuoja taikydamas karšto vandens suvartojimo normatyvus.

Atsižvelgiant į Komisijos specialistų atliktą karšto vandens suvartojimo daugiabučiuose namuose analizę, buvo nustatyti nauji karšto vandens suvartojimo normatyvai – jie taikomi nuo 2017 metų gegužės 13 dienos. Karšto vandens suvartojimo normatyvai yra vienodi ir taikomi visoje Lietuvoje, nepriklausomai nuo to, kuris karšto vandens tiekėjas teikia paslaugas vartotojams.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika