Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Vaikų maitinimo rinkos dalybose jau pasitelkiami ir tarakonai 

2019 vasario 5 d. 16:12
Praėjusiais metais, jau per Dainų šventę, savo trigrašį į rinkos dalybas ėmė kišti ir sostinės meras Remigijus Šimašius.
Praėjusiais metais, jau per Dainų šventę, savo trigrašį į rinkos dalybas ėmė kišti ir sostinės meras Remigijus Šimašius.
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Vaikų ir ligonių maitinimo tema nežada dingti iš eterio. Gerai ar blogai nusistovėjusią rinką norima perdalyti bet kokiais metodais. Žinia, kad kai kam, ko nors netinkamo pavartojus, atrodo, jog sienomis ropoja ir tarakonai, ir žiurkės arba laksto velniai. Deja, šįkart kalba sukasi ne apie narkotines haliucinacijas, o apie užribines konkurencijos metodikas.

Kas tik šiuo metu nesiekia pasišildyti blyksčių, objektyvų ir net žvakelių šviesoje, kai šnekama apie vaikų arba ligonių mitybą, – ministrai, Seimo nariai, žymūs dietologai, visuomenininkai, šiaip internetiniai sociopatai. Kiekvienai padermei rastum porą. Tačiau kai tai daro konkuruojančios firmos, drama virsta šaržu.

Tinka bet kokie metodai

Štai 2019 metų sausio 3 dieną LRT radijuje vykusios laidos „Aktualijų studija“ metu prašoma joje viešinčios Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovės Eurikos Turonienės nurodyti tam tikras aplinkybes. Laidos vedėja pažymi: „...Jūs esate pasakojusi pati, kad teko kai kuriose mokyklose pakeisti UAB „Pontem“ arba VšĮ „Kretingos maistas“ (dabar VšĮ „Bruneros“). Ir ką jūs radote?“ E. Turonienė užtikrintai ir emocingai atsako, jog „...radome siaubingas sąlygas, neatitinkančias visiškai higienos reikalavimų, neveikiančias ventiliacijas, mes radom tarakonų lizdus, veisyklas, kur buvo nenaikinta metų metais, nes išsigando net dezinfekcinė tarnyba mūsų iškviesta“.

Artėjant prezidento rinkimų kampanijai neatmestina, kad vaikučių pabiručių gelbėjimas nuo vienų drakonų ir perdavimas kitiems – geresniems, ne taip nusibodusiems – taps atskira debatų tema.

Laidos garso įraše girdėti E. Turonienės pasakymų apie tariamus mūsų paliktus tarakonų lizdus ir veisyklas. Taip sudaromas įspūdis, kad vos ne visos Vilniaus ir net šalies mokyklos gyvena tarakonynuose. Ir jei tik iš visur išvarysime konkuruojančias įmones, tarakonai išeis drauge su buvusiais maitintojais.

Deja, nei prieš tai, nei per laidą, nei po jos niekaip nebuvo atskleistas joks šaltinis ar dokumentas apie išties egzistavusius tarakonų lizdus ar veisyklas dar tuo metu, kai minimose mokyklose paslaugas teikė UAB „Pontem“ ir VšĮ „Bruneros“. Tik išreiškiamas pasibaisėjimas ir išrėkaujama daug emocijų.

Kaip dabar nustatyti, kas ir ko ten priveisė, kiek ir ko paliko ar nepaliko, kas galėjo atsitikti per keletą mėnesių, kai iš patalpų buvo išsikraustyta pačioje birželio pradžioje ir niekas jų neprižiūrėjo?

Pasidomėjus pavyko gauti UAB „Utenos deratizacija“, užsiimančios kenkėjų priežiūra ir naikinimu, raštus. Juose nurodoma, kad UAB „Namų dvasia“, kuriai vadovauja E. Turonienė, priekaištai dėl tarakonų egzistavimo Salomėjos Nėries, Simono Daukanto ir Karaliaus Mindaugo gimnazijose yra visiškai nepagrįsti. Mat minėta įmonė vykdė kenkėjų priežiūrą šiuose objektuose kaip tik tuo laikotarpiu.

Asmeniškai suinteresuota kaltintoja neatlyžta

E. Turonienė savo ruožtu paaiškino, kad kenkėjų lizdai yra faktas. Esą jos samdytos kenkėjų žudymo bendrovės duomenys patikimesni. „Masinius tarakonų lizdus aptikome patys, perėmę valgyklos patalpas ir pradėję jas tvarkyti. Buvo baisu pastumti bet kokį baldą ar šaldytuvą – pasipildavo debesis tarakonų. Kvietėme UAB Kenkėjų kontrolės tarnybą. Net jos darbuotojai, pamatę tokią situaciją, pasibaisėjo, kad tai įmanoma maitinimo įstaigoje. Tik po penkto dezinfekcinės tarnybos valymo galėjome pradėti valgyklos veiklą. Ačiū Dievui, spėjome pasiekti rezultatą iki mokslo metų pradžios. Nes klausimas, ar valgykla galės būti atidaryta rugsėjo 1-ąją, kabojo ant plauko. Apie rastą situaciją UAB „Namų dvasia“ informavo mokyklos tėvų komitetą ir administraciją. Susiėmėme ir pasiekėme rezultatą visi kartu“, – raštu komentavo ji.

Telefonu E. Turonienė teigė esanti teisi, žodžių neatsiimanti. O UAB Kenkėjų kontrolės tarnyba, anot jos, esanti valstybės įmonė (iš tiesų privatizuota jau prieš 7 metus), kuri net penkis kartus turėjo važiuoti ir valyti iš konkurento paveldėtą blogį.

Į klausimus, ar perimant maitinimo tašką buvo surašyti aktai, fotografuota viskas, apie ką taip baisiai kalbama, E. Turonienė neatsakė. Nei vizualinių, nei dokumentinių kenkėjų buvimo minėtose mokyklose įrodymų taip pat nepateikė. Atsiųstose nuotraukose matyti tik tiek, kad vienoje mokyklų atliktas remontas.

VMVT nepatvirtina

Viešųjų pirkimų srityje konkurenciją perkelti į žiniasklaidą, apeinant net teisines kliūtis, darosi įprasta. Ir kam čia vargintis reikšti pretenzijas iš karto, kodėl jų neišgalvojus po kelių mėnesių? Kalbinti VŠĮ „Bruneros“ ir UAB „Pontem“ atstovai komentuoti šios situacijos suvis nepanoro, nes tikino negavę jokių pretenzijų nei iš tų kelių mokyklų, kurias maitino sostinėje, administracijos, nei iš maisto tiekimą perėmusių konkurentų. Tad beliko pasiteirauti už padėtį šioje srityje atsakingų institucijų: fiksuoti tie vabalų ar gal net graužikų lizdai ar ne, ir kokiu mastu?

Kaip aiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) patarėja Daiva Ruželienė, 2018 metais VMVT nėra gavusi jokių signalų apie kenkėjų buvimą minėtose mokyklose. „Pamatęs kenkėjų, moksleivis, tėvas ar pedagogas turėtų kreiptis į įstaigos vadovą arba, jeigu tai maisto tvarkymo patalpos, į maitinimą organizuojančią įmonę. Iš kito privataus ūkio subjekto patalpas perimanti įmonė, pastebėjusi kenkėjų, privalėtų informuoti patalpų savininką ar, pavyzdžiui, steigėją“, – nurodė ji.

Susisiekus su Kenkėjų kontrolės tarnybos direktoriaus pavaduotoja Angele Matuziene, ši patvirtino, jog bendrovės brigados naikino kenkėjus S. Daukanto progimnazijoje. Apie kitus du taškus ji sakė jokios informacijos neturinti. Ten, anot A. Matuzienės, bendrovė jokių darbų neatliko.

„Į S. Daukanto progimnaziją tikrai teko važiuoti keletą kartų, nes vieno sykio ir neužtenka. Būna, kad įmonės sudaro sutartį tik dėl akių ir kenkėjų profilaktika vykdoma kartą per pusmetį. To tikrai nepakanka. Jei kas nors apleidžiama, paskui reikia įdėti daugiau pastangų. Kaip buvo šiuo atveju, negaliu pasakyti. Tarakonai atvežami su maistu, su įranga, ateina kitais būdais. Tai nebūtinai reiškia, kad žmonės nevalyvi. Juos (tarakonus) tenka naikinti ir prabangiuose viešbučiuose, restoranuose, kituose objektuose. Svarbu tai daryti reguliariai. Informacijos apie kitokius kenkėjus tose mokyklose tikrai neturiu. Apie graužikus nieko nežinome. O šiaip, jei kam įdomu, Lietuvoje dabar didesnė problema yra vėl atsiradusios blakės. Iki tol jos buvo visai išnykusios. Blakės atvežtos iš užsienio, jas išnaikinti sudėtingiau“, – pasakojo A. Matuzienė.

Kova nuožmėja

Pastaruosius pusantrų metų konkurencija valdiško maitinimo pirkimų rinkoje darosi vis aštresnė. Į ją beveik atvirai kišasi ir politikai. Siekis perdalyti rinką užnuodijo net 2018-ųjų vasarą vykusią Dainų šventę. Ir dabar netyla pasipiktinimo balsai dėl to, kad pirkimus esą laimi vis tos pačios įmonės.

Iš tiesų esama nemažai informacijos, rodančios, jog patyliukais auga nauji drakonai. Prieš kurį laiką džiaugėsi rinkoje įsitvirtinusi UAB „Grūstė“, įsikūrusi Mažeikiuose. Ji gana greitai atsiriekė didelį rinkos gabalą. Bendrovė irgi linksniuota dėl neturtingiems žmonėms dalytų konservų, kuriais kai kas net apsinuodijo, purtyta Valstybinės darbo inspekcijos dėl originalių darbo apmokėjimo schemų ir pan. Tiesa, tiek atkaklaus dėmesio ir kryptingos kritikos, kiek UAB „Pontem“ ar VŠĮ „Bruneros“, nesusilaukė. Įdomu tai, kad įmonės vadovai yra viešai džiūgavę, jog įsitvirtinti rinkoje jiems labai padeda Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Ši nuo tokių pareiškimų, žinoma, atsižegnojo.

Praėjusiais metais, jau per Dainų šventę, savo trigrašį į rinkos dalybas ėmė kišti ir sostinės meras Remigijus Šimašius. Iš pradžių puolė „gelbėti“ badą neva kenčiančius šventės dalyvius. Tam pasitelkė prekybos centrus ir kitas įmonėles. Šios privežė šaldytų picų, traškučių ir kitokių produktų, kurie dabartinio sveikos mitybos vajaus kontekste išvis paskelbti šėtono pramanu. Tačiau meras savo pasiekė – viešųjų ryšių akcija jam pavyko. Dar vėliau sostinės valdžia drįso viešai pasigirti net sumokėsianti (mokesčių mokėtojų pinigais) už vienos labai garsios ir brangios advokatų kontoros paslaugas. Pastaroji padėsianti mokykloms padaryti taip, kad konkursus laimėtų tik geros įmonės, ypač smulkusis verslas (2018 08, 15min.lt). Būdas iš tiesų buvo rastas – dalis mokyklų ėmė daugiau visko įsigyti mažos vertės pirkimais. Jų procedūros paprastesnės, bet ar taip užtikrinama daugiau skaidrumo, sunku pasakyti. Visi, kas turi patirties pardavimų vadybos srityje, pasakys, kad schemos, kaip tokie pirkimai įforminami iš anksto pasirinkus pažįstamą tiekėją, labai paprastos. Viskas padaroma per kelias valandas.

Mažos vertės pirkimais į rinką tyliai įsėlino ir minėta Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacija. Jos prezidentė E. Turonienė drauge su sutuoktiniu Arvydu Turoniu, kaip matyti schemoje, yra UAB „Namų dvasia“ ir UAB „Maisto pramonės ekspertai“ akcininkai. Bendrovė „Namų dvasia“ jau maitina sostinėje bent 10 mokyklų. Taip pat viešai giriasi maitinti bent 20 darželių. Iš tiesų įmonės apyvarta vis didėja, nors portale Rekvizitai.lt pateikiami duomenys rodo bemaž nuolatinę skolą „Sodrai“. Maža to, kaip matyti iš kreditorių turimos informacijos, bendrovės vėlavimo atsiskaityti reitingas priskiriamas 10 klasei, t. y. pačiai aukščiausiai. Tikimybė, jog nebus atsiskaityta laiku, viršija 92 procentus. Kaip tokiomis aplinkybėmis galima nuolat laimėti viešuosius pirkimus, žino nebent VPT.

Pati E. Turonienė pastaruosiuose savivaldos rinkimuose balotiravosi į miesto tarybą, buvo remiama „Lietuvos sąrašo“. O šiaip mėgsta fotografuotis su sostinės meru R. Šimašiumi. Politinė dedamoji šioje kovoje susijusi ir su egzotiškuoju sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Ministro oponentai politikoje ir žiniasklaidoje, regis, linkę pasinaudoti bet kokiu argumentu jo nenaudai, o jei reikia, gali ką nors net išgalvoti. Antai ir penktadienį portale lrt.lt vėl sukeltas triukšmas, kad UAB „Pontem“ laimėjo pieno produktų tiekimo konkursą. Išsigandusi triukšmo ministerija paskubėjo pareikšti susirūpinimą, jog pienas galbūt negeras, ir skelbė viską tikrinsianti. Prieš tai bandyta „skalpuoti“ ministrą ir ministeriją dėl garsios dietologijos žiniuonės Ramintos Bogušienės knygos, kuri tapo neoficialiu valgiaraščiu daugelyje įstaigų, nes dama kažkaip įsigudrino ją išplatinti su ministerijos vėliava. Čia po ranka vėl pasimaišė UAB „Pontem“ baubas, kuriuo tarsi vėzdu ministras buvo viešai aptalžytas. Ir viskas, kaip dera, suplakta į vieną mišrainę: Dainų šventė, negeri konservai, kitos senos istorijos. Visas šis triukšmas, net nesimpatizuojant A. Verygai, atrodo gerokai komiškas.

Kad ir kaip ten būtų, kova rinkoje nuožmėja. Tikėtina, jog netrukus konkurentai ims vieni kitiems į maitinimo taškus vežioti ir fotografuoti peles, žiurkes, gal ir nuodingąsias gyvates. Juk ko nepadarysi dėl švento tikslo – pamaitinti vaikučius ar ligonius geriau už kitus? O artėjant prezidento rinkimų kampanijai neatmestina, kad vaikučių pabiručių gelbėjimas nuo vienų drakonų ir perdavimas kitiems – geresniems, ne taip nusibodusiems – taps atskira debatų tema. Tada socialiniame tinkle YouTube turėtų pasirodyti rinkimų filmukų, pasakojančių apie alkanus arba nutukusius vaikus, slibinus maitintojus ir riterius politikus, kurie kapoja vis ataugančias pabaisų galvas, bet galiausiai laimi.

Užs. Nr. EK-248

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika