Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Už elektrą ir dujas pataria mokėti šiemet, kitąmet kainuos brangiau 

2018 gruodžio 27 d. 08:00
BNS nuotrauka

Kaip teisingai apmokėti už 2018 metų gruodžio mėnesį suvartotas gamtines dujas ir elektros, kai nuo kito mėnesio keičiasi tarifai?

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolė komisija, reaguodama į vartotojų paklausimus, parengė informaciją apie gamtinių dujų ir elektros energijos apskaitos prietaisų rodmenų deklaravimą ir atsiskaitymo tvarką.

Pasak Kainų komisijos, buitiniai vartotojai einamąjį mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį turi deklaruoti iki paskutinės mėnesio dienos ir už jį atsiskaityti ne vėliau, kaip iki kito mėnesio paskutinės dienos. Atsiskaitant taikomos kainos (tarifai), galioję tą mėnesį, už kurį yra atsiskaitoma.

Tai reiškia, kad vartotojai 2018 metų gruodžio mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį turi deklaruoti ne vėliau kaip iki 2018 metų gruodžio 31 d. ir už jį atsiskaityti iš karto arba ne vėliau, kaip iki 2019 metų sausio 31 d., taikydami 2018 m. gruodžio mėnesį galiojusius gamtinių dujų ir elektros energijos tarifus.

Tuo atveju, jei vartotojas einamąjį mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį deklaruoja vėliau, tai yra ne iki paskutinės einamojo mėnesio dienos, šis kiekis bus vertinamas kaip suvartotas kitą mėnesį ir bus taikomi tuo metu galiojantys tarifai.

„Vadinasi, jei 2018 metų gruodžio mėn. suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį vartotojas deklaruos 2019 metų sausio mėnesį, atsiskaitant už jį bus taikomi nuo 2019 metų sausio 1 d. galiosiantys tarifai“, – pabrėžia Kainų komsija.

Vien deklaruoti pavyks ne visiems

Savitarnos svetainė „manogile.lt“ šį mėnesį vartotojams išsiuntinėjo elektroninius laiškus, kviesdama deklaruoti elektros skaitiklio rodmenis iki šių metų paskutinės mėnesio dienos. „Pateikus rodmenis po gruodžio 31 dienos, deklaruotas kiekis bus užskaitytas sausio mėnesiui ir už paslaugas atsiskaitysite jau 2019 metų kainomis“, – rašoma laiške.

Bendrovė primena, jog deklaruoti elektros skaitiklio rodmenis vartotojai gali prisijungę prie savitarnos svetainės www.manogile.lt, interneto banke ir kitose elektroninėse atsiskaitymų sistemose; įmokų grynaisiais pinigais priėmimo vietose („Maxima“ kasose, „Perlas“ terminaluose, „Lietuvos paštas“ skyriuose, spaudos kioskuose ir kt.).

Dauguma vartotojų skaitliukų rodmenis deklaruoja tuomet, kai vykdo mokėjimo pavedimą. Tai yra deklaruodami rodmenis už suvartotą energijos kiekį sumoka iš karto. Jei klientas nori tik deklaruoti rodmenis, o sumokėti už juos vėliau, tai jis gali padaryti, pavyzdžiui, www.manogile.lt. Tuomet sausio mėnesį jis gaus sąskaitą, suskaičiuotą dar gruodžio mėnesio kainomis. Ją apmokėti galės iki sausio mėnesio pabaigos.

Tačiau dalyje atsiskaitymo vietų, pavyzdžiui, mokant grynaisiais, nėra galimybės rodmenis vien tik deklaruoti, todėl geriau už elektrą ir dujas mokėti šį mėnesį.

Nauji elektros energijos ir dujų tarifai

Nuo kitų metų elektros energija vartotojam brangs iki 20 procentų. Daugiausia elektros energijos suvartojantiems namų ūkiams, pasirinkusiems planą „Namai plius“, elektros energijos kaina už kilovatvalandę (kWh) didės nuo 12 iki 20 proc. Ši vartotojų grupė vidutiniškai per metus suvartoja apie 314 mln. kWh elektros energijos. Pasirinkusieji planą „Namai plius“ ir „Namai“ moka pastoviąją dedamąją, kuri, palyginus su dabar taikoma – atitinkamai 6 Eur ir 3 Eur (su PVM) – nesikeis.

Buitiniams vartotojams, pasirinkusiems populiariausią vienos laiko zonos „Standartinį“ mokėjimo planą, elektros energijos tarifas nuo dabar galiojančio 11,3 cento už kilovatvalandę (ct/kWh) su PVM didėja iki 13,0 ct/kWh su PVM, t. y. 15 proc. Apie 80 proc. elektros energijos buitiniai vartotojai suvartoja „Standartiniu“ planu arba 2,3 mlrd. kWh per metus.

Didesnius elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams iš esmės lėmė auganti rinkoje įsigyjamos elektros energijos, kaip produkto, kaina – 2018 metais ji vidutiniškai didėjo 20 proc. Reguliuojama elektros kainos dalis, kurios dydis priklauso nuo Komisijos sprendimų, didėja 3,5 proc. Tačiau į šią kainos dalį įmonė turi įsiskaičiuoti 20 proc. brangesnę elektros energiją technologinėms reikmėms, taip pat išmokėti kompensacijas už žemės servitutus. Jeigu ne šie veiksniai, ši kainos dalis išliktų tokia pati, kaip ir 2018 metais.

UAB „Lietuvos energijos tiekimas“ gamtinių dujų tarifai buitiniams vartotojams nuo 2019 metų I pusmečio didėja apie 12–20 procentų.

I pogrupio vartotojams, kurie gamtines dujas naudoja maistui ruošti, kintamoji tarifo dalis, t. y. už kub. m, didėja 11,86 proc., pastovioji tarifo dalis – nesikeičia.

II ir III pogrupio vartotojams gamtinių dujų tarifo kintamoji dalis atitinkamai didėja 17,95 proc. ir 18,42 proc., pastovioji kainos dalis išlieka tokia pati, kaip ir 2018 metų II pusm.

Gamtinių dujų tarifų buitiniams vartotojams pokytį iš esmės lėmė apie 25 proc. išaugusi gamtinių dujų, kaip produkto, kaina, lyginant su kaina, kuri buvo įskaičiuota į 2018 metų II pusmečio kainą. Be to, bendrovei yra kompensuojamos virš 300 tūkst. Eur negautos pajamos už 2018 metų I pusmetį, nes į 2018 metų I pusmečio tarifą buvo įskaičiuota mažesnė gamtinių dujų produkto kaina, nei bendrovei teko mokėti rinkoje faktiškai.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika