Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Sužlugdė šiukšlių konkursą Kėdainiuose, veržiasi į Vilnių 

2019 balandžio 15 d. 06:02
viena iš sostinės atliekų konkurso dalyvių neseniai laimėjo panašų Kėdainių rajono savivaldybės skelbtą konkursą. Tačiau sutartis su laimėtoju neįsigaliojo, nes bendrovė neįvykdė sutarties nuostatų.
viena iš sostinės atliekų konkurso dalyvių neseniai laimėjo panašų Kėdainių rajono savivaldybės skelbtą konkursą. Tačiau sutartis su laimėtoju neįsigaliojo, nes bendrovė neįvykdė sutarties nuostatų.
Romo Jurgaičio nuotrauka

Vilniuje šiukšles rinkti ir vežti veržiasi įmonė, nesugebanti vykdyti sutartinių įsipareigojimų kelis kartus mažesnėse teritorijose.

„Lietuvos žinių“ duomenimis, viena iš sostinės mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo konkurso dalyvių neseniai laimėjo panašų Kėdainių rajono savivaldybės skelbtą konkursą. Tačiau sutartis su laimėtoju neįsigaliojo, nes bendrovė neįvykdė sutarties nuostatų.

Dėl to šiuo metu Kėdainiuose vykdomas naujas konkursas vykdyti mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija „Lietuvos žinias“ savo ruožtu informavo, kad laimėtoją išrinks taikydama mažiausios kainos pasiūlymą, o į dalyvio veiklą kitose savivaldybėse dėmesio nekreips.

Dėl laimėtojo veiklos priversti skelbti naują konkursą

„Lietuvos žinių“ duomenimis, viena iš Vilniaus mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo konkurso dalyvių bendrovė „Ekonovus“ laimėjo atliekų surinkimo konkursą Kėdainiuose, tačiau situacija komplikavosi, nes ši bendrovė iki kovo 14 dienos, kaip numatyta pasirašytoje sutartyje, nepateikė sutarties laidavimo rašto.

Dėl to šiuo metu Kėdainiuose vykdomas naujas konkursas vykdyti mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą.

Finalinėje stadijoje praloštas viešasis konkursas šio paslaugos teikėjo nepristabdė. Su tuo pačiu „įdirbiu“ „Ekonovus“ veržliai skinasi kelią ir į Lietuvos sostinę.

. / Romo Jurgaičio nuotrauka
. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Pagal veiklą Kėdainiuose UAB „Ekonovus“ gali būti vertinama kaip prieštaringą reputaciją turinti arba galbūt nepatikima kompanija. Savivaldybės administracija dėl neatsakingo paslaugos teikėjo dalyvavimo viešajame konkurse sugaišo laiko ir patyrė didelių finansinių nuostolių, be to, yra priversta skelbti naują viešąjį konkursą.

Dienraščio duomenimis, konkursas dėl komunalinių atliekų surinkimo Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje ir jų vežimo buvo paskelbtas 2018 metų rugsėjo 20 dieną. Pasiūlymo pateikimo terminas buvo keletą kartų nukeltas, gavus įvairių tiekėjų paklausimų ir pretenzijų. Galutinis pasiūlymo pateikimo terminas buvo 2019 metų sausio 8 diena.

Sutartis tarp „Ekonovus“ ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos pasirašyta 2019 metų kovo 4 dieną, tačiau neįsigaliojo, kadangi nebuvo pateiktas sutarties įvykdymo užtikrinimas – laidavimas.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis „Lietuvos žinias“ informavo, kad šiuo metu Kėdainių rajone mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą vykdo UAB „VSA“.

„Ši bendrovė tinkamai vykdo pasirašytą sutartį, dėl jos veiklos Kėdainių rajono savivaldybės administracija gyventojų skundų sulaukia gana retai“, – teigė savivaldybės atstovas.

Pasak E. Grigaičio, paskutinis Kėdainių rajono savivaldybės administracijos konkursas vykdyti mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą Kėdainiuose vyko nuo 2018 m. rugsėjo 18 d. iki 2019 m. kovo 4 d.

„Šį konkursą laimėjo įmonė UAB „Ekonovus“ ir 72 mėnesių laikotarpiui pasirašė paslaugų teikimo sutartį. Tačiau ši sutartis neįsigaliojo, kadangi UAB „Ekonovus“ neįvykdė sutarties, tai yra per 7 darbo dienas nuo sutarties pasirašymo dienos užsakovui (Kėdainių rajono savivaldybės administracijai) nepateikė sutarties įvykdymo užtikrinimo (Lietuvos Respublikoje ar užsienyje registruoto banko, kredito unijos garantijos ar draudimo bendrovės laidavimo rašto)“, – dienraščiui teigė E. Grigaitis.

Pasak jo, šiuo metu vykdomas naujas konkursas vykdyti mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir išvežimą Kėdainiuose.

UAB „Ekonovus“ į „Lietuvos žinių“ pateiktus klausimus neatsakė.

Nekreips dėmesio į vežėjų veiklą kituose miestuose

Praėjusių metų spalį mišrių komunalinių atliekų tvarkymo konkursą paskelbusi, vėliau jį pratęsusi, o šių metų kovą vokus su pasiūlymais atplėšusi Vilniaus miesto savivaldybės administracija dienraštį informavo, kad šiuo metu tiekėjai dar tikslina savo pateiktus pasiūlymus, todėl laimėtojai dar nėra paskelbti. „Apie laimėtojus planuojame paskelbti artimiausiu metu“, – rašoma redakcijai atsiųstame savivaldybės administracijos rašte.

Sostinės valdžia atsisako atskleisti, kiek dalyvių pateikė paraiškas dalyvauti šiame konkurse, bet žada informaciją apie pateiktus pasiūlymus viešinti, kai paskelbs laimėtojus.

. / Romo Jurgaičio nuotrauka
. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Pasak savivaldybės, pirkimo dokumentuose buvo nustatytas mažiausios kainos kriterijus, o į konkurso dalyvių teikiamų paslaugų kituose miestuose kokybę sostinės valdžia nelinkusi atsižvelgti.

„Teikiamų paslaugų kokybės kriterijus yra subjektyvus, todėl negali būti taikomas viešuosiuose pirkimuose. Nekokybiškai paslaugas teikiančios įmonės yra įtraukiamos į vadinamuosius „juoduosius sąrašus“ ir 3 metus negali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose“, – rašo savivaldybės administracija.

Reforma žlugo po kelių mėnesių

„Lietuvos žinios“ rašė, kad praėjusių metų liepą, praėjus vos keliems mėnesiams nuo mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo reformos Vilniuje pradžios, pageidavimą trauktis iš šios veiklos pareiškė dvi iš trijų įmonių, kurios laimėjo viešųjų pirkimų konkursą ir nuo gegužės teikė paslaugas sostinėje.

UAB „Ecoservice“ ir UAB „VSA Vilnius“ liepos mėnesį Vilniaus miesto savivaldybės administracijai pranešė, kad dėl patiriamų nuostolių nutraukia paslaugų teikimo sutartį. Šios įmonės teikė paslaugas keturiose iš penkių zonų, į kurias yra suskirstyta sostinė. Vilniaus miesto savivaldybės administracija šiose teritorijoje spalio mėnesį paskelbė naują konkursą.

Tokiu būdu Vilniaus miesto savivaldybės organizuota atliekų tvarkymo reforma žlugo vos prasidėjusi. Nuo gegužės mėnesio suskirsčius miestą į 5 savivaldybės atliekų surinkimo ir aptarnavimo zonas, teisę surinkti komunalines atliekas šiose zonose turėjo tik vienas iš anksto parinktas atliekų vežėjas, jį savivaldybė parinko viešojo pirkimo būdu. Tai UAB „Ecoservice“, UAB „Ekonovus“ ir UAB „VSA Vilnius“.

Tuo pačiu nuo gegužės rinkliavos administravimą, apskaičiavimą, apskaitą, surinkimo kontrolę ėmė vykdyti savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (SĮ „VASA“). Iki tol daugiabučių ir individualių namų savininkai galėjo patys pasirinkti bendrovę, kuri išveždavo jų atliekas pagal sudarytas dvišales sutartis su gyventojais ar jų atstovais.

Pavyzdžiui, „VSA Vilnius“ paslaugas iki gegužės teikė visame mieste be jokių apribojimų, tai yra ten, kur jos paslaugos nugalėdavo konkurencinėje kovoje. Pagal naująją sutartį „VSA Vilnius“ atliekas tvarko ir išveža tik iš sostinės Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnijų dalies ir šiaurinės Vilkpėdės seniūnijos dalies.

Kitoms dviems įmonėms – „Ecoservice“ ir „Ekonovus“ – savivaldybė atriekė kitas sostinės zonas. Į svetimą zoną nė viena iš trijų įmonių važiuoti ir teikti paslaugų negali. Iki reformas Vilniuje dėl šiukšlių išvežimo konkuravo keturios bendrovės – be minėtųjų trijų, UAB „Atliekų tvarkymo tarnyba“.

Atliekų vežimo sutartį su savivaldybes panorusi nutraukti UAB „Ecoservice“ mišrių komunalinių atliekų surinkimo-vežimo paslaugas šiuo metu teikia trijose iš penkių zonų: „Verkiai-Žirmūnai“ (Verkių, Fabijoniškių seniūnijos, šiaurinės Žirmūnų ir Šnipiškių seniūnijų dalys), „Antakalnis-Naujoji Vilnia“ (Antakalnio, Naujosios Vilnios seniūnijos ir šiaurinė Rasų seniūnijos dalis) ir „Pašilaičiai-Lazdynai“ (Pašilaičių, Justiniškių, Šeškinės, Viršuliškių, Karoliniškių, Pilaitės, Lazdynų seniūnijos). Be to, „Ecoservice“ teikia didelių gabaritų, statybos ir griovimo, tekstilės ir pavojingų atliekų surinkimo paslaugas visame mieste.

Ramino dėl pokyčių

Vilniaus miesto savivaldybės administracija tvirtino, jog Vilniaus atliekų tvarkymo rinkoje laukiami pokyčiai vilniečių nepalies. „Pagal sutartį, esami vežėjai atliekas veš dar 12 mėnesių, o per tą laiką bus įgyvendintas naujas konkursas“, – žadėjo savivaldybė.

Praėjusių metų gegužę pasirašytos sutartys su atliekų vežėjais galioja iki šių metų liepos pabaigos.

„Suprantame, kad verslo įmonių sprendimas – normali verslo situacija, siekiant išvengti nuostolingų paslaugų. Tiekėjas pripažino, kad konkurse neįvertino visų aplinkybių, pasiūlė per mažą kainą ir dabar dirba nuostolingai, todėl pagal galiojančią sutartį jis gali inicijuoti sutarties nutraukimą, įspėdamas mus prieš 6 mėn., o po to dar iki 6 mėn. gali tekti tęsti darbus, kol mes išrinksime naują atliekų tvarkymo įmonę. Padarysime viską, kad šis procesas būtų sklandus ir neturėtų jokių pasekmių vilniečiams“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Julius Morkūnas.

Savivaldybė praėjusių metų spalį paskelbė naują viešą konkursą atliekas tvarkyti Verkių, Fabijoniškių, Žirmūnų, Šnipiškių, Antakalnio, Naujosios Vilnios seniūnijose, šiaurinėje Rasų seniūnijos dalyje, taip pat Pašilaičių, Justiniškių, Šeškinės, Viršuliškių, Karoliniškių, Pilaitės ir Lazdynų seniūnijose, Senamiestyje, Žvėryne, Naujamiestyje ir Vilkpėdės seniūnijose.

Gali brangti paslaugos gyventojams

Vėliau naujam atliekų vežėjų konkursui stringant, sostinės valdžia tikino, jog bent kol kas atliekų išvežimas gyventojams nebrangs, tačiau pasirašius naujas sutartis su vežėjais, šiukšlių išvežimas esą gali brangti ir gyventojams.

Pernai spalį pradėtos konkurso procedūros šių metų vasarį buvo stabdytos ir iš esmės tikslintos, atsižvelgiant į gautas pretenzijas.

J. Morkūnas pripažino, kad pretenzijų buvo gauta labai daug. „Tęsiame viešųjų pirkimų procedūrą, tikimės, kad teisminiai procesai šio konkurso nesustabdys“, – žurnalistams sakė jis.

Jis neįvardijo, kokios sąlygos buvo tikslinamos. Naujų pasiūlymų savivaldybė laukė iki kovo 15 dienos.

J. Morkūnas patvirtino, kad su sutartis nutraukiančiomis „Ecoservice“ ir „VSA Vilnius“ pernai lapkritį-gruodį pasirašyti papildomi susitarimai, pagal kuriuos dalyje sunkiau privažiuojamų vietų apmokėjimas už atliekų vežimą didinamas 40–50 procentų. Tačiau jis negalėjo įvertinti, kiek papildomai tai kainuos miestui, nes suma priklausys nuo aptarnavimo vietų skaičiaus.

Jis taip pat neatmetė, kad pasirašius naujas sutartis atliekų vežimo kaina gyventojams gali didėti, tačiau bent kol kas ji liks ta pati, kaip pernai. J. Morkūnas patvirtino, kad kol kas nesurinkta apie 2 mln. eurų planuotų iš atliekų mokesčio pajamų bei ragino vilniečius susimokėti.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika