Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Nors derlius nedžiugina, ūkininkai jau galvoja apie ateitį 

2018 rugpjūčio 4 d. 06:00
Šią vasarą Naujojoje Akmenėje „Agrochema" atidarė naują grūdų supirkimo aikštelę, kuri kiekvieną dieną gali priimti apie 850 tonų grūdų.
Šią vasarą Naujojoje Akmenėje „Agrochema" atidarė naują grūdų supirkimo aikštelę, kuri kiekvieną dieną gali priimti apie 850 tonų grūdų.
Bendrovės nuotraukos

Šių metų javapjūtė Žemaitijoje kaip reta buvo neįprasta. Ji prasidėjo anksčiau, o kai kuriuose ūkiuose jau baigėsi nesulaukus Žolinės. Praėjusiais metais ūkininkų technika bandė įveikti neišbrendamomis pelkėmis virtusius laukus beveik iki rugsėjo pabaigos. Šiais metais tie patys vandenyje mirkę laukai priminė greičiau tropinių kraštų peizažą.

Nors kombainai laukuose dūzgia nuo liepos vidurio, bet jų vairuotojams – Akmenės, Telšių bei Mažeikių rajonų žemdirbiams – sunku pasisemti optimizmo iš savo darbo: žieminiai rapsai subrendo prastai, o sausra derliui smogė negailestingai. Iš derlingų vietovių pranešama, kad žieminių rapsų prikuliamos tik 2 tonos iš hektaro. Žieminių kviečių veislių derlingumas daugeliu atvejų nesiekia nė 5–6 tonų iš hektaro. Jei į aruodus kam nors pribyrėjo bent 7 tonos iš hektaro, manoma, kad tai šių metų sėkmė. Didžioji dauguma grūdų yra smulkūs, antrosios klasės, priskiriami pašarams, duonai jie netinkami, grūdų drėgmingumas siekia 15–18 procentų.

Tikisi bent mažesnio žemės mokesčio

Lietuvos ūkininkų sąjungos Akmenės skyriaus pirmininkės Gražinos Gauronskienės teigimu, žieminiai rapsai į šio krašto ūkininkų aruodus byrėjo tikrai negausiai – maždaug apie 2 tonos iš hektaro. Žieminių kviečių pačiuose geriausiuose rajono laukuose prikuliamos tik 5 tonos iš hektaro. „O buvome įpratę gauti bent 10 tonų iš hektaro. Su vasarinėmis kultūromis bus dar blogiau. Geriausiai gali atrodyti vasarinių rapsų derlius. Tačiau šią kultūrą rajono ūkininkai renkasi rečiau“, – sakė rajono ūkininkų vadovė.

Anot jos, dėl pastaruosius kelerius metus patirtų nuostolių žemdirbių savivaldos organizacijos jau kreipėsi į savivaldybę, kad būtų sumažintas žemės mokestis ir ūkininkai taip susimažintų nuostolius. Pasak jos, labiau siekiama ne kompensacijų, bet atkreipti valstybės institucijų dėmesį į ūkininkų padėtį.

Kaimyninio Telšių rajono savivaldybės Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė po išvykos į ūkininkų laukus neslėpė apmaudo: „Liūdnas vaizdas, žirnių būklė tokia prasta, kad net ankštys neužmegztos. Miežiai vienur išplaukę, kitur dar tik dygsta. Privažiavome gražų lauką, nuo kelio atrodė puikiai, bet viduryje – augalai labai išretėję. Kombainininkas sakė nekulsiąs to lauko, nes neapsimoka, esą tai jau – draudžiamasis įvykis“, – kalbėjo ji.

Netoli Sedos žieminius kviečius kombainu kūlęs ūkininkas Jonas Visakarskas sustojo pailsėti, o pakalbintas, kaip sekasi darbai, prisipažino, jog geriau būtų negaišęs laiko ir nedeginęs degalų, nes pribyrėjo tik 4,5 tonos iš hektaro, o jis tikėjosi gauti, pačiomis blogiausiomis prognozėmis, bent 6–7 tonas iš hektaro. Praėjusiais metais, kaip sakė, kūlė per lietų, bet gavo beveik 9,5 tonos. „Ką darysi, tokie metai, ant Dievo juk nepyksi, reikia pabaigt ir kuo greičiau pasiruošt sėjai“, – kalbėjo ūkininkas. Paklaustas, ar gali būti problemų dėl sėklos, dėl praėjusių metų lietingų orų, Jonas atsakė, kad šiais laikais tokių problemų neturėtų būti. Gyvename atviros rinkos sąlygomis, daugėja šiuolaikiškų centrų, kuriuose ūkininkas gali gauti visas jam reikalingas paslaugas, taip pat įsigyti sėklinių grūdų.

Pasak Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko Aušrio Macijausko, prognozuojama, jog grūdų derlius bus bent 30 proc. mažesnis, be to, kokybė bus prastesnė – grūdai yra smulkesni ir netinka duonos gamybai. „Tikrai dėl kokybės bus problemų ir apskritai grūdų bus gerokai mažiau. Šiuo metu skaičiuojame, kad mažiausiai 30 proc. derliaus jau prarasta“, – kalbėjo A. Macijauskas. Jo teigimu, grūdų pasėliai iš esmės pažeisti visoje Lietuvoje.

Naujo paslaugų centro laukė

Kadangi šią vasarą Akmenės rajono, kaip visos šalies, žemdirbiai negali pasigirdi gausiais derliais, šios ūkininkų savivaldos vadovės G. Gauronskienės teigimu, didelių eilių prie elevatorių bei grūdų supirkimo aikštelių rajone kol kas nėra. Iki šiol jų veikė penkios, o nauja paslaugų ūkininkams plėtra rajone – seniai laukta šventė.

Ji prisiminė, kokios eilės rikiavosi praėjusiais metais, kai buvo prikulta tikrai daug grūdų, jie buvo labai šlapi, reikėjo didelius jų kiekius džiovinti, techninių keblumų ūkininkams tikrai buvo iškilę. Nors 2017 metai buvo lietingi, Statistikos departamento duomenimis, grūdų derlius šalyje siekė 5,781 mln. tonų, tai 0,4 proc. daugiau nei 2016 metais. Šią bendrą statistiką atitiko ir Akmenėsrajono rodikliai.

Visoje Lietuvoje šiais metais į „Agrochemos“ ir „Agrochemos plius“ elevatorius planuojama priimti apie 450 tūkst. tonų grūdų. Iš viso tikimasi nupirkti iki 650 tūkst. tonų.

„Šiais metais yra taip, kaip yra, bet žiūrime į ateitį, todėl investicijas į elevatorių tinklo plėtrą bei modernizavimą rajone visada sveikiname. Kaip ūkininkų sąjungos atstovė galiu pasakyti, kad kuo daugiau rajone modernių, šiuolaikiškų grūdų supirkimo aikštelių, kuo daugiau paslaugų žemdirbiams centrų, tuo geriau. Elevatorių prieigose nesusidaro spūstys, nereikia važiuoti užsiimti eilės iš vakaro, technika neužgriozdina kelių, dėl ko kiti eismo dalyviai vasaros metu neretai būna nepatenkinti“, – aiškino G. Gauronskienė.

Investuoja į pagalbą ūkininkams

Šią vasarą Naujojoje Akmenėje „Agrochema“ atidarė naują grūdų supirkimo aikštelę, kuri kiekvieną dieną gali priimti apie 850 tonų grūdų.

„Oro sąlygos žemdirbiams pastaruoju metu – ypač sudėtingos. Dėl pernelyg gausaus lietaus pernai rudenį nebuvo galima laiku sėti žiemkenčių, šį pavasarį pasėlių augimą stabdė sausra, o javapjūtė prasidėjo pora savaičių anksčiau. Pirmieji miežiai ir rapsai į mūsų grūdų supirkimo aikšteles ir elevatorius atkeliavo dar liepos pradžioje“, – teigė Darius Karpavičius, bendrovės „Agrochema“ generalinis direktorius.

Bendrovės skaičiavimais, dėl praėjusių metų lietingo rudens ir sausros šiais metais numatomas grūdų derlius apie 4,4 mln. tonų, apie 30 proc. mažesnis. Taip pat bendrovės specialistai pažymi, kad turėtų išaugti miežių derlius ir kristi kviečių.

Šiuo metu „Agrochema“ valdo 10 grūdų elevatorių ir 4 grūdų supirkimo aikšteles. Ji ir toliau numato stiprinti savo pozicijas grūdų supirkimo rinkoje. „Pirmuosius žingsnius pradėjome dar pernai, kai „Litagros prekybos“ įmonių grupę įsigijo koncernas „Achemos grupė“. Šiuo metu veiklą vystome su bendru prekės ženklu „Agrochema“, todėl ūkininkams javapjūtės metu galime pasiūlyti platų elevatorių ir grūdų supirkimo aikštelių tinklą. Vykdydami plėtrą siekiame įsitvirtinti naujuose regionuose, kuriuose iki šiol neteikėme paslaugų“, – kalbėjo bendrovės vadovas.

Pasak Gedimino Lanausko, bendrovių „Agrochema“ ir Agrochema plius“ (buv. AB „Litagros prekyba“) technikos direktoriaus, planuojama ir daugiau investicijų į klientų poreikius atitinkančią infrastruktūrą, grūdų priėmimo našumo didinimą. Tikslas – kuo greičiau aptarnauti klientus. Visoje Lietuvoje šiais metais į „Agrochemos“ ir „Agrochemos plius“ elevatorius planuojama priimti apie 450 tūkst tonų grūdų. Iš viso tikimasi nupirkti iki 650 tūkst. tonų.

Anot G. Lanausko, Šeduvoje rugpjūčio pradžioje pradėtos naudoti naujai pastatytos 10 tūkst. tonų papildomos grūdų talpyklos. Šio elevatoriaus paslaugas teiks visą sezoną be sustojimų. Taip pat nesenai Tauragėje padidintas priėmimo našumas įrengiant ketvirtą priėmimo duobę. Kupiškyje ir Vilkaviškyje patobulinta grūdų priėmimo įranga, užtikrinanti darbo patikimumą.

„Agrochema“ yra viena didžiausių šalies agroverslo bendrovių, aktyviai plečianti savo veiklą Baltijos valstybėse. Įmonė vykdo prekybą visų rūšių skystosiomis ir biriosiomis trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis, sėklomis, pašarais ir jų priedais, durpių produktais, žymėtuoju dyzelinu. Taip pat „Agrochema“ superka įvairių kultūrų grūdus, teikia grūdų džiovinimo, valymo ir saugojimo paslaugas. Bendrovė yra sudariusi 3 metų plėtros į grūdų rinką ir infrastruktūros atnaujinimo planus. Tai vienas stambiausių paslaugas ūkininkams teikiančių rinkos dalyvių, savo prioritetais laikantis paslaugų prieinamumą bei jų modernizavimą.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika