Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Lietuvos paštas ignoruoja valstybės valią 

2019 sausio 24 d. 08:20
Laikraščių leidėjai dėl susidariusios situacijos ketina kreiptis į Susisiekimo ministeriją ir Vyriausybę. 
Laikraščių leidėjai dėl susidariusios situacijos ketina kreiptis į Susisiekimo ministeriją ir Vyriausybę. 
BNS nuotrauka

Seimas ir Vyriausybė, suvokdami žiniasklaidos svarbą demokratijos procesams, skiria subsidijas valstybės valdomam Lietuvos paštui, tačiau Susisiekimo ministerijos prižiūrima bendrovė, regis, šias pastangas sabotuoja.

„Mūsų netenkina Lietuvos pašto pristatymo laikas – iki 16 valandos, laikraštį norime skaityti iš ryto“, – rašo klaipėdietė, dėl vėlyvo laikraščio pristatymo svarstanti atsisakyti „Lietuvos žinių“ prenumeratos.

„Dėl įstaigos veiklos specifikos mums spaudą reikėtų gauti ne vėliau kaip 8 valandą. Manau, tai normalus kiekvieno prenumeratoriaus noras. Jei ir toliau laikraštis bus atnešamas įsibėgėjus darbo dienai, nebėra prasmės jo ir prenumeruoti“, – pretenzijas reiškia Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atsakingas asmuo.

Ir tai ne pavieniai nusiskundimai – daugybė prenumeratorių skundžiasi, kad Lietuvos paštas laikraštį pristato vėlai, o kai kuriomis dienomis apskritai jo negavo. Ne tik „Lietuvos žinių“, bet ir kitų laikraščių leidėjai priversti džiaugtis, jei jų skaitytojai paštininko sulaukia tą pačią dieną, kai išeina numeris, o ne po dviejų ar trijų dienų.

Valstybė lyg ir suvokia, kokia svarbi demokratijai yra žiniasklaida ir skaitanti visuomenė. Premjeras Saulius Skvernelis buvo tarp tų, kurie pernai inicijavo pridėtinės vertės mokesčio lengvatas spaudai, Seimas joms pritarė. Tačiau keista, kad valstybės politikos vektorius yra pakrypęs į vieną pusę, o 100 proc. valstybės valdomo Lietuvos pašto (visas šios bendrovės akcijas valdo valstybė, kuriai atstovauja Susisiekimo ministerija) – į kitą.

Regis, kad Lietuvos paštas, gaunantis subsidijas iš biudžeto, savo misiją supranta kaip kvietimo patiems ateiti į paštą pristatymą. / Alinos Ožič nuotrauka
Regis, kad Lietuvos paštas, gaunantis subsidijas iš biudžeto, savo misiją supranta kaip kvietimo patiems ateiti į paštą pristatymą. / Alinos Ožič nuotrauka

Parašei pretenziją – lauk dvi savaites

Kodėl bendrovė nepristato prenumeratoriams laikraščių ryte, kaip yra įprasta pasaulyje? Ar su visais leidėjais pasirašytos tipinės sutartys, kuriose nenumatytas konkretus pristatymo laikas ir, jei taip, ar Lietuvos paštas pripažįsta, kad sudarydama tokias sutartis bendrovė veikia kaip monopolistė, diktuojanti sąlygas rinkai? Galų gale, kiek Lietuvos paštas iš valstybės gavo papildomų lėšų už laikraščių pristatymą? Redakcija kreipėsi į Lietuvos paštą prašydama atsakyti į šiuos skaitytojų ir leidėjų keliamus klausimus.

„Regionuose (kaimo vietovėse) yra kompensacija. Miestuose esate visiškai laisvi rinktis platintoją, kurio jūs norite. Todėl man atrodo, kad nekorektiška aiškintis santykius viešai. Pabrėžiu – grynai sutartinius darbinius santykius. Todėl komentuoti atsisakau“, – į paklausimą atsakė Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė.

Alvydas Balčiūnas: „Platinimu esame nepatenkinti iki skausmo.“

„Lietuvos žinios“ dar kartą pabrėžė, kad kelia visų laikraščių skaitytojams ir leidėjams aktualią problemą, nes net nacionaliniai laikraščiai nepajėgūs turėti savo platinimo tarnybų regionuose. Tad tai nėra kokie vidiniai santykių aiškinimaisi.

„Lietuvos žinių“ vadovai ir tarnybos jau nuo pirmo šių metų numerio bando su Lietuvos paštu kaip nors spręsti prenumeratorių problemas. Kadangi valstybės valdoma bendrovė atsisakė „Lietuvos žinioms“ komentuoti valstybės mastu susidariusią situaciją, pacituosime, ką Lietuvos pašto atsakingi darbuotojai atsakė į konkrečius „Lietuvos žinių“ prenumeratorių nusiskundimus. Be kita ko, Lietuvos paštui nusiuntus kokią nors pretenziją, gaunamas atsakymas, kad ji nagrinėjama iki 14 dienų, bet bus stengiamasi atsakyti operatyviau. Galima palyginti: „Telia“ į pretenzijas atsako per tris dienas. Lyg valstybės valdoma įmonė savaime reikštų vėžlio greitį ir prastą vadybą.

Alvydas Balčiūnas. / BNS nuotrauka
Alvydas Balčiūnas. / BNS nuotrauka

Nieko gera prenumeratoriams nežada

„Periodiniai leidiniai klientams pristatomi kartu su siuntomis siuntų pristatymo metu. Atsižvelgiant į tai, siuntų pristatymas organizuojamas taip, kad gaunamos siuntos gavėjams būtų pristatomos, o išsiunčiamos būtų išsiųstos tą pačią dieną. Apgailestaujame, tačiau užtikrinti leidinių pristatymo iki konkrečios valandos nėra galimybės, nes bendrovės klientai išsidėstę skirtingais atstumais nuo paštų, todėl vieni spaudą gauna anksčiau, kiti vėliau. Tai priklauso ir nuo laiškininko maršruto“, – į vieną pretenziją atsakė Lietuvos pašto Verslo klientų departamento Verslo sektoriaus skyriaus pardavimo projektų vadovė Jolanta Juškevičienė.

Tačiau net pašto kaimynystė toli gražu nereiškia, kad laikraštį gausi anksčiau. VSAT atsakingi asmenys stebisi: Lietuvos paštas yra visai šalia jų tarnybos, bet „Lietuvos žinias“ atneša kone prieš pietus, o visi kiti laikraščiai, kuriuos pristato ne Lietuvos paštas, gaunami iki pusės aštuonių ryte.

„Į Lietuvos paštą dėl pristatymo laiko kreipėmės ir telefonu, ir buvome nuėję į skyrių, tačiau nesulaukėme supratimo. Kol kas į mūsų prašymus dėl ankstesnio laiko neatsižvelgta. Matyt, nelabai kam ir rūpi tokios problemėlės. Tikiuosi, kad bent „Lietuvos žinių“ redakcijai yra aktualu, kad prenumeratoriai gautų tinkamą paslaugą“, – rašo VSAT atstovas.

„Lietuvos žinios“ pabrėžia, kad kelia visų laikraščių skaitytojams ir leidėjams aktualią problemą. / BNS nuotrauka
„Lietuvos žinios“ pabrėžia, kad kelia visų laikraščių skaitytojams ir leidėjams aktualią problemą. / BNS nuotrauka

Be kita ko, jei, kaip teigiama Lietuvos pašto atsakyme į „Lietuvių žinių“ prenumeratoriaus pretenzijas, laikraščiai nešiojami kartu su siuntomis, registruota korespondencija, tad didžiąja dalimi paštas neatlieka ir šios savo funkcijos, nes tai daro tokiu metu, kai dirbantys žmonės jau yra darbe. Pašto misija apsiriboja kvietimo patiems ateiti į paštą pristatymu.

Užsienio reikalų ministerija, bendrovė „Mediaskopas“, kitos įstaigos, kurios nuo pat ryto rengia spaudos apžvalgas, atlieka jų analizę, akcentuoja, kad joms labai aktualu gauti laikraštį iki pusės aštuonių ryte. Į tokius prenumeratorių pageidavimus Lietuvos pašto atstovė J. Juškevičienė atsakė: „Vadovaujantis su bendrove pasirašyta periodinių leidinių apdorojimo paslaugų teikimo sutartimi, leidiniai pristatomi kasdien, išskyrus sekmadienius ir švenčių dienas, o kaimo vietovėse – kasdien, išskyrus sekmadienius, pirmadienius ir švenčių dienas. Konkretus pristatymo laikas nenumatytas.“

Monopolisto elgesys

Priminsime, kad Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė V. Budrienė „Lietuvos žinioms“ atsakė, jog „miestuose jūs esate visiškai laisvi rinktis platintoją, kurio jūs norite“. Suprask, užuot ieškojus geriausio sprendimo, kad visuomenė daugiau skaitytų, paštininkai atstumia leidėjus: jei nepatinka – eik kitur. Negi toks yra valstybės, kuri valdo 100 proc. Lietuvos pašto akcijų, kad užtikrintų svarbios visuomenei funkcijos vykdymą, požiūris?

Be kita ko, V. Budrienė teisingai nurodė, kad miestuose dar galima rinktis platintoją. Tačiau regionuose nė vienas nacionalinis dienraštis neišgali turėti savo platinimo tarnybos. Tad ar valstybės valdomos bendrovės „tipinė“ sutartis, kurioje nesutinkama įrašyti laikraščio pristatymo valandos, nėra akivaizdus de facto monopolininko spaudimas leidėjams?

„Gerai, jei laikraštį pristato bent jau tą pačią dieną, nes būna, kad trečiadienio numerį nuneša šeštadienį, o šeštadienio – kitą trečiadienį. Jei suserga paštininkas, nėra kas jį pavaduoja, tai niekas neneša. Deja, taip yra“, – konstatuoja Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ vyriausioji redaktorė Vilija Butkuvienė. Ji priduria, kad leidėjai yra bejėgiai derybose su Lietuvos paštu dėl laikraščio pristatymo net tą pačią dieną, o ką jau kalbėti apie rytą, nes alternatyvos nėra.

„Banga“ turi savo platinimo tarnybą, bet tik rajono centre, Gargžduose. Visame rajone turėti savo platintojų nei „Banga“, nei kiti regioniniai laikraščiai neišgali. V. Butkuvienė džiaugiasi žinia, kad Lietuvos paštas ketina skelbti viešus konkursus, skirtus nuomotis 640 automobilių kaimo paštininkams. Tačiau neaišku, kada jie pasieks paštininkus, ir nėra garantijų, kad nauji automobiliai pakeis bendrovės požiūrį, o dabar skaitytojai ir leidėjai turi susitaikyti su nekokybiška paslauga.

Susivieniję leidėjai ieško išeities

„Platinimu esame nepatenkinti iki skausmo“, – sako Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininkas Alvydas Balčiūnas. Jis pažymi, kad tai, kaip Lietuvos paštas pristato leidinius, – tikrai ne vienam leidiniui, o visiems leidėjams aktuali problema. Rajonų ir miestų laikraščių atstovai kartu su nacionalinės žiniasklaidos asociacija „Nacionalinė spauda“ subūrė darbo grupę, kuri ieško išeities iš šios situacijos ir konstruktyvaus dialogo su Lietuvos paštu. Vasarį ji vėl rinksis svarstyti šį klausimą, planuoja kreiptis į Lietuvos pašto vadovybę, o jei nepavyks rasti sprendimo, ir į Susisiekimo ministeriją, kuriai valstybė yra patikėjusi valdyti šią bendrovę, taip pat į Vyriausybę.

Lietuvos paštas siūlo – nepatinka, ieškokite kitų paslaugos teikėjų, nors puikiai žino, kad kaimo vietovėse ir mažuose miesteliuose jų nėra, nes jie neišsilaikytų, ir nekalba apie paramą. Valstybė yra įsipareigojusi išimtinai tik savo valdomam Lietuvos paštui apmokėti už universaliąsias pašto paslaugas patirtą pagrįstą nuostolį iš valstybės lėšų, jis gauna kompensaciją už nuostolingą periodinių leidinių pristatymo kaimo gyvenamųjų vietovių prenumeratoriams paslaugą.

Taigi valstybė savo valdomam Lietuvos paštui priskyrė tokią misiją ir skyrė lėšų, tačiau paštas nesugeba suteikti kokybiškos paslaugos.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika