Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Į „Lidl“ parduotuves Lietuvoje sugrįžta kryžiai 

2018 rugpjūčio 17 d. 09:30
„Lidl“ parduotuvės Žirmūnuose vidinę sieną puošia Vilniaus panoraminė nuotrauka su „atstatytais“ kryžiais. / 
„Lidl“ parduotuvės Žirmūnuose vidinę sieną puošia Vilniaus panoraminė nuotrauka su „atstatytais“ kryžiais. / 
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Šių metų balandžio mėnesį „Lidl“ patalpas puošiančiose Vilniaus nuotraukose atspindėtas suklastotas vaizdas ištaisytas: nuo katedros varpinės, iš šv. Elenos rankų ir nuo Šv. Jonų bažnyčios varpinės ištrinti kryžiai „atstatyti“ į vietą.

Atrodo, vengti religinių simbolių reikalavo šio Vokietijos mažų kainų prekybos tinklo tam tikros vidinės politinio korektiškumo taisyklės. Tačiau kryžius į parduotuves sugrąžinusi „Lidl“ neigia, jog religinius simbolius iš nuotraukų šalino, o vėliau grąžino rinkodaros tikslais.

Kryžius į parduotuves sugrąžinusi „Lidl“ neigia, jog religinius simbolius iš nuotraukų šalino, o vėliau grąžino rinkodaros tikslais.

Nuotraukų neklastojo?

Kodėl „Lidl“ nusprendė pakeisti taisykles ir į parduotuves puošiančias nuotraukas grąžinti krikščionišką simbolį? Ar tam turėjo įtakos žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose kilęs pasipiktinimas dėl suklastotų nuotraukų bei raginimai boikotuoti? Gal dėl bendrovės „kryžių politikos“ buvo sumažėjęs „Lidl“ pirkėjų skaičius?

Į šiuos ir kitus „Lietuvos žinių“ klausimus „Lidl“ atsakė, jog bendovė nebuvo ir nėra kokiu nors būdu priešiškai nusiteikusi religinių simbolių atžvilgiu, o dėl kryžių esą įvykusi tik atsitiktinė klaida.

„Pirmiausia, noriu pabrėžti, kad nėra ir nebuvo jokių taisyklių slėpti ar retušuoti kryžius. Kai kuriose parduotuvėse, kurių sienos puošiamos panoraminėmis fotografijomis, miestų panoramas su kryžiais galima matyti nuo pat pirmos jų darbo dienos. Nė viena iš šių nuotraukų nebuvo klastojama ar retušuojama“, – teigė Valdas Lopeta, „Lidl“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovas.

Tinklo atstovo nuomone, visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimas istorija dėl kryžių Lietuvoje kilo, kai „Lidl“ interneto svetainės archyve buvo rasta Kauno panoraminė nuotrauka. „Dėl nekokybiškai atlikto retušavimo, koreguojant dangaus ryškumą, buvo netyčia uždengti keli virš horizonto esantys kryžiai. Tai sužinoję, nuotrauką nedelsdami pašalinome ir visų atsiprašėme dėl klaidos“, – pasakojo jis.

Tačiau kai kurias „Lidl“ parduotuves Vilniuje taip pat puošė panoraminiai vaizdai su bažnyčiomis, nuo kurių buvo pašalinti kryžiai, ir tai piktino pirkėjus.

V. Lopeta pripažino: parduotuvių tinklas po „istorijos Kaune“ gavo klausimų dėl dviejose Kretingoje ir Vilniuje veikiančiose parduotuvėse esančių panoraminių nuotraukų, kuriose kryžių nematyti arba juos labai sunku įžiūrėti.

„Abiem šiais atvejais naudojome originalias fotografų nuotraukas, kurias ir dabar galima rasti fotografijų duomenų bazėse. Tiesiog jos buvo nufotografuotos tokiu rakursu, kad kryžius sunku įžiūrėti, ypač išdidinus nuotrauką iki fototapetų dydžio. Atsižvelgdami į savo pirkėjų nuomonę, nusprendėme panoramines nuotraukas šiose dviejose parduotuvėse pakeisti“, – teigė jis.

Šiuo metu „Lidl“ parduotuvėje Žirmūnuose ant vidinės sienos puikuojasi Vilniaus panorama su arkikatedra bazilika, o kryžiai šv. Elenos rankose ir ant katedros varpinės bokšto atrodo tarsi pripaišyti ranka.

Papiktino politiką

Šių metų balandį „Lidl“ parduotuvėje Kalvarijų gatvėje daryta nuotrauka su dingusiais kryžiais „Facebook“ paskyroje pasidalijo Seimo narys konservatorius Mantas Adomėnas. Jis suskaičiavo, kad nuotraukoje trūksta trijų kryžių: nuo katedros varpinės, iš šv. Elenos rankų ir nuo Šv. Jonų bažnyčios varpinės. „Trys išnaikinti kryžiai vienoje nuotraukoje. Tai yra niekinga. Net ir sovietai pašalino tik vieną iš šių kryžių – nuo pačios katedros, kitų neišdrįso“, – socialinio tinklo profilyje rašė jis.

„Lidl“ parduotuvę Žirmūnuose puošusioje analogiškoje nuotraukoje kryžiai iš pradžių taip pat buvo retušuoti.

M. Adomėnas atkreipė dėmesį, kad Vilniuje yra daugybė pastatų be kryžių, jų nuotraukas būtų galima naudoti iliustracijoms.

„Jeigu nesurandate gražių Vilniaus vaizdų be bažnyčių, prašom jas vaizduoti su kryžiais, nes tai yra pastato dalis, paaiškinanti, koks tai pastatas ir kodėl jis atsirado. Jis iškilo todėl, kad žmonės gerbė tai, ką simbolizuoja Kryžius. Ir savo pagarbą – garbinimą – išreiškė pastatais, už kuriuos gražesnių dar niekas Vilniuje nėra pastatęs. Dėtis bažnyčias be kryžių – tai tas pat, kaip puošti parduotuvės sienas vieno dailininko paveikslais, bet visur ištrinti jo parašus. Netgi blogiau. Tai smulkių niekšelių tevertas įžeidimas – įžeidimas ne tik ir ne tiek krikščionybei, kiek autorystei, miestui, mūsų istorijai, apskritai padorumui. Padorumui, kuris reikalauja atiduoti pagarbą tiems, kas tuos šedevrus kūrė, ir nežaloti kūrinių taip, kad atitiktų šitų tipelių iškrypėlišką supratimą apie tai, kas politiškai korektiška“, – rašė jis.

Abejotina versija

„Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovo V. Lopetos versija, kad istorija su kryžiais Lietuvoje tik sutapimas, klaida, kad kryžių nuotraukose nematyti dėl techninių nesklandumų, atrodo abejotina.

Mat skandalas dėl „pašalintų“ kryžių buvo kilęs ir tarptautiniu lygiu. Nors viešai deklaruoja kitaip, „Lidl“, regis, laikosi „religinio neutralumo“ principų. Tarptautinė žiniakslaida rašė, jog šio tinklo parduotuvėse parduodamų prekių pakuotėse religinio paveldo objektai, bažnyčios vaizduojami be tikėjimo simbolių, užtušuojant kryžius.

„Lidl“ padaliniai Graikijoje, Italijoje, Belgijoje, Vokietijoje susidūrė su pasipiktinimu, kai pirkėjai pamatė, kad maisto prekių pakuotėse naudojamose bažnyčių ir vienuolynų nuotraukose nelieka religinių simbolių.

Antai Graikijos maisto prekių produktų linija puošiama garsiosios Anastasis (Prisikėlimo) bažnyčios, esančios Santorino mieste, mėlynojo kupolo atvaizdu. Tačiau, kaip rašė naujienų agentūra „Reuters“, akylūs „Lidl“ pirkėjai pastebėjo, kad pakuotėje neliko įprastai šį kupolą bei aplinkinius pastatus puošiančių kryžių.

„Lidl“ parduotuvės Žirmūnuose vidinę sieną puošia Vilniaus panoraminė nuotrauka su „atstatytais“ kryžiais. / Romo Jurgaičio nuotrauka
„Lidl“ parduotuvės Žirmūnuose vidinę sieną puošia Vilniaus panoraminė nuotrauka su „atstatytais“ kryžiais. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Nusivylę pirkėjai aplankė „Lidl.UK“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą ir joje reiškė nusivylimą dėl pasirinktos reklamos strategijos. Vartotojas Danielas Novakas rašė: „Esu labai nusivylęs kompanija. Kodėl jūs siekiate pasislėpti nuo istorijos?“ Kiti pirkėjai teiravosi, kodėl prekybos tinklas siekia ištrinti tikrovę, retušuodamas religinius simbolius. Vartotojas iš Graikijos tvirtino daugiau nebesinaudosiantis prekybos tinklu tol, kol nebus pasiaiškinta dėl tokios kompanijos politikos.

„Lidl.UK“ atstovas klientus patikino, kad tai nėra tyčinis sprendimas siekiant diskriminuoti įsitikinimus. Tačiau Belgijos „European TV“ ir RTL radijo stotis pranešė, jog, pirmajam vartotojui pastebėjus retušuotas nuotraukas, prekybos tinklo atstovai Belgijoje pateikė kitokį pasiaiškinimą: „Mes vengiame religinių simbolių naudojimo, nes nenorime išskirti jokių religinių įsitikinimų.“

Kitas kryžių trynimo atvejis pastebėtas Italijoje. Laikraštis „La Stampa“ pranešė juos dingus nuo prekybos tinklo reklamoje vaizduojamos Ligūrijos regione esančios Sant'Antonio Abate bažnyčios fasado ir varpinės. Gyventojams pasipiktinus, „Lidl“ atsiprašė ir pažadėjo atvaizdą netrukus pašalinti iš reklamos.

Korektiškumo grimasos

Atrodo, kad „religinis neutralumas“ Europoje tampa madingas ir reiškiamas vis keistesniais pavidalais. Prieš kelerius metus gyventojų pasipiktinimą sukėlė Briuselio centre įrengta abstrakti šviesų instaliacija, atstojanti tradicinę Kalėdų eglę.

Protestuodami dėl šio sprendimo peticiją buvo pasirašę daugiau nei 11 tūkst. Belgijos piliečių. Instaliacijos kritikų nuomone, miesto valdžia instaliaciją pasirinko iš baimės, siekdama neįžeisti ne krikščioniškai tradicijai save priskiriančių šalies gyventojų, ypač musulmonų.

Briuselio meras gynėsi tvirtindamas, kad eglę primenanti šviesų instaliacija pasirinkta siekiant pabrėžti šviesos metų temą. Toks sprendimas esą atspindėjo avangardinį Briuselio miesto charakterį, sugebėjimą sulydyti tradicijas ir modernumą.

Mero kritikai savo ruožtu tvirtino, kad abstrakti instaliacija įrengta atsižvelgiant į miestiečių religinius jausmus, esą daugybei žmonių, kurie nelaiko savęs krikščionimis, Kalėdų eglutė galėjo atrodyti kaip įžeidimas. Kitas kritikas spėjo, jog mero sprendimą lėmė kultūrinės priežastys – eglutė yra Kalėdoms ir krikščionims, bet Briuselyje gyvena daug musulmonų.

Kai kurie Belgijos laikraščiai tikino, kad instaliacija yra „politinio korektiškumo“ pavyzdys, sukurtas siekiant įsiteikti nekrikščioniškų pažiūrų gyventojams.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika