Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Gimtasis kraštasKultūra ir žmonėsŠeima ir sveikataSportasŠvietimasĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių 

2019 sausio 7 d. 08:00
Alinos Ožič nuotrauka

Pensijų fondus valdantys Lietuvos komerciniai bankai interneto svetainėse teikia vienpusę informaciją apie II pensijų kaupimo pokyčius bei jų poveikį klientų kišenei. Pensijų reforma pristatoma išimtinai šviesiomis spalvomis, o apie rizikos veiksnius neužsimenama.

Bankai rekomenduoja toliau papildomai kaupti pensijai arba keisti vieną fondą kitu. Apsisprendusiems toliau papildomai nekaupti, patariama stabdyti kaupimą ir sukauptas lėšas palikti fonduose, bet jokiu būdu nenutraukti sutarties.

Pensijų fondams naudingiau, jei klientai tik stabdytų kaupimą, mat jį nutraukus, visos draudžiamųjų sukauptos lėšos grįžtų į „Sodrą“. Tačiau ši valstybės įstaiga vartotojams teikia panašias į komercinių bankų rekomendacijas.

Svetaines išmargino šūkiais

Pensijų fondams naudingiau, jei klientai tik stabdytų kaupimą, mat jį nutraukus, visos draudžiamųjų sukauptos lėšos grįžtų į „Sodrą“.

Pensijų reformai skirtame interneto puslapyje SEB bankas pateikia gana vienpusišką informaciją apie pensijų kaupimo pokyčius. Svetainę puošia reklaminis šūkis: „Pensijų reforma – naujos galimybės kaupti efektyviau“.

Bankas netgi savaip gąsdina klientus informuodamas, kad šiandien vidutinė senatvės pensija siekia 324 eurus, o 2040 metais „Sodros“ pensija, anot neįvardytų prognozių, sudarys „vos 34 proc.“ iki tol gauto atlyginimo.

„Akivaizdu, senatvėje pasikliauti tik „Sodra“ – neatsakinga ir rizikinga“, „Ateitis – jūsų rankose“, – tokiais ir panašiais reklaminiai šiūkiais SEB bankas išmargino pensijų kaupimui skirtą reklaminę svetainę.

Optimizmu dėl užtikrintos senatvės trykšta ir komercinio banko „Swedbank“ interneto svetainė. Joje teigiama, kad nuo Naujųjų metų įsigaliojusi reforma teikia „daugiau galimybių užsitikrinti aprūpintą senatvę“.

„2019 metų pradžioje pasikeitė kaupimo II pensijų pakopoje modelis. Šiuos pokyčius lėmė Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai, kurių tikslas – padėti kiekvienam dirbančiam Lietuvos gyventojui geriau pasiruošti pensijai ir užsitikrinti papildomų lėšų prie „Sodros“ pensijos“, – informuoja bankas.

Tačiau reformos pokyčių poveikį dirbančiųjų piniginei bankas pristato vienpusiškai – akcentuoja tik papildomo kaupimo fonde „naudą“.

„Valstybė sudarė Jums sąlygas skirti daugiau lėšų kaupimui ir gauti skatinamąją įmoką į savo pensijų sąskaitą iš šalies biudžeto. Papildomas lėšas pensijai galite kaupti gyvenimo ciklo fonduose, kurie kinta ir prisitaiko prie Jūsų amžiaus. Sumažėjo pensijų fondų valdymo mokesčiai. Jūsų būsima „Sodros“ senatvės pensija nemažės, jei kaupiate II pensijų pakopoje“, – rašoma svetainėje.

Kaupiantiems maksimaliai, tai yra prie kaupimo prisidedantiems savo lėšomis „Swedbank“ pataria: „Kaupkite ir toliau – Jūs teisingame kelyje. Jeigu norite dar labiau užtikrintos senatvės, pasvarstykite apie kitus papildomus pajamų šaltinius sulaukus pensijos. Rekomenduojame pradėti kaupti III pensijų pakopoje, pvz.: pasirinkti investicinio gyvybės draudimo paslaugą „Saugus pensijos fondas“.

Informacijos apie galimas rizikas nė vienas iš dviejų didžiausių šalies komecinių bankų pensijų kaupimo pokyčiams skirtose svetainėse nepristato.

Ragina mokėti maksimalią įmoką

Informacijos apie galimas rizikas nė vienas iš dviejų didžiausių šalies komecinių bankų pensijų kaupimo pokyčiams skirtose svetainėse nepristato.

Maža to, bankai ragina nelaukti penkerių metų, kol jų įmokos padidės iki įstatymų numaytos 3 proc. sumos ir ragina jau dabar kaupti maksimaliai.

Tačiau „Swedbank“ nuomone, net ir kaupiančiųjų minimaliai, tai yra prie kaupimo neprisidedančių savo lėšomis, finansinė padėtis senatvėje bus puikesnė, net tų, kurie nesusivilios papildomo kaupimo galimybėmis.

Bankas informuoja, kad dėl mokesčių reformos pakeitimų sumažėję mokesčiai kompensuos dalį jų įmokos, kad įmokos ir toliau bus surenkamos bei pervedamos per „Sodrą“ – klientams dėl to nereikės nieko daryti, o per ateinančius penketą metų kaupimo įmokų dydžiai palaipsniui augs. „Pensijų reforma tokiu būdu numatė sudaryti Jums galimybes sukaupti daugiau lėšų senatvei“, – reformą reklamuoja bankas.

Šiems klientams „Swedbank“ rekomenduoja jau dabar pasirinkti kaupti maksimaliai – 3 proc. įmoką nuo darbo užmokesčio ir 1,5 proc. skatinamąją įmoką iš valstybės biudžeto. „Juk kuo didesnę įmoką pasirinksite, tuo greičiau augs Jūsų kaupiama suma. Pasirinkite maksimalų kaupimą iki 2019 m. liepos 31 d.“, – ragina bankas.

Reforma iš tikrųjų numato, kad asmenims, kurie iki 2018 metų gruodžio 31 dienos pensijų įmokų savo lėšomis nekaupė (kaupimas pagal schemą 2+0+0), kaupimo įmokos dydis ir iš valstybės biudžeto už tokį asmenį mokamos pensijų kaupimo įmokų dydis iki „Swedbank“ rekomenduojamos maksimalios sumos turėtų išaugti palaipsniui per penkerius metus.

2019 metais yra nustatyta 1,8 proc. pensijų kaupimo įmoka nuo dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos dydis. Iš valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį mokamos pensijų įmoka sudarytų 0,3 proc. nuo šalies vidutinio darbo užmokesčio vidurkio.

Pavyzdžiui, jei asmuo uždirba 1000 Eur (neatskaičius mokesčių) per mėnesį, tai 2019 metais jo pensijų kaupimo įmoka bus 18 Eur (1000 x 1,8 proc. = 18 Eur). Iš valstybės biudžeto lėšų už jį į pensijų fondą bus pervedama dar 3,28 Eur (1093,07 x 0,3 proc. = 3,28 Eur). Iš viso per mėnesį būtų skiriama kaupti 21,28 Eur.

Tačiau asmuo jau dabar gali pasirinkti iškart kaupti didesnę įmoką (3 proc. savo darbo užmokesčio). Tokiu atveju iš valstybės biudžeto už jį būtų pervedama 1,5 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio įmoka.

Pavyzdžiui, jei asmuo uždirba 1000 Eur (neatskaičius mokesčių) per mėnesį, tai jo pensijų įmoka bus 30 Eur (1000 x 3 proc. = 30 Eur). Iš valstybės biudžeto lėšų už jį į pensijų fondą bus pervedama dar 16,40 Eur (1 093,07 x 1,5 proc. = 16,40 Eur). Iš viso per mėnesį būtų skiriama kaupti 46,40 Eur.

Apie šį pasirinkimą reikėtų informuoti savo pensijų kaupimo bendrovę iki 2019 m. birželio 30 d.

Niekinė skaičiuoklė

Prie reklaminės kampanijos prisidėjo ir „Sodra“, pirmąją Naujųjų metų darbo dieną pristačiusi atnaujintą senatvės pensijos skaičiuoklę. Ji skirta neapsisprendusiems, ar dalyvauti antroje pensijų kaupimo pakopoje. Tačiau skaičiuoklė grindžiama abejotinomis prielaidomis ir neteikia garantijų dėl pateikiamų skaičių. Gali būti, kad ši skaičiuoklė sukurta įtikinti gyventojus nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių, kad jų sukaupta suma negrįžtų į „Sodrą“, o liktų fonduose.

Tokius įtarimus iš dalies patvirtina skaičiuoklės teikiamos išvados. Antai, jeigu pateikiama prognozuojama „Sodros“ senatvės pensija yra mažesnė negu tikėtina, kai gyventojas kaupia papildomai, skaičiuoklė rekomenduoja stabdyti kaupimą – toks gyventojo sprendimas pensijų fondams naudingesnis, nes sukaupti pinigai lieka fonde.

Pati „Sodra“ pripažįsta, jog skaičiuoklė negarantuoja nei prognozuojamos „Sodros“ pensijos, nei išmokų iš pensijų fondų dydžių. Senatvės pensija ir išmokos esą gali būti ir didesnės, ir mažesnės, priklausomai nuo ekonominės, teisinės ar demografinės aplinkos.

Skelibiama, jog skaičiuoklę parengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos banko, „Sodros“, Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos bei Pensijų fondų dalyvių asociacijos ekspertai. Vis dėlto „Sodra“ apsidraudė teigdama, kad skaičiuoklė dar testuojama. Tad už duomenų teisingumą lyg ir neatsako.

„Verslo žinios“ pastebi, kad skaičiuoklėje taikomos prielaidos dėl artimiausių 5 metų obligacijų ir akcijų grąžos. 2019 metais prognozuojama 0,36 proc. obligacijų ir 4,36 proc. akcijų grąža, 2020 metasi – atitinkamai 0,91 proc. ir 4,91 proc., 2021 metaios – atitinkamai 1,46 proc. ir 5,46 proc., 2022 metais – atitinkamai 2,01 proc. ir 6,01 proc., 2023 metais ir vėliau – atitinkamai 4 proc. ir 8 proc. per metus.

Vartotojui pačiam pasirinkus ir nurodžius savo tikėtiną pensijų fondo grąžą, daroma prielaida, kad visos asmens pensijų fonde kaupiamos ar sukauptos lėšos uždirbs nurodytą grąžą visą investavimo laikotarpį. Neatsižvelgiama į kintantį rizikingų ir mažiau rizikingų aktyvų santykį keičiantis amžiui.

Apskaičiuojant tikėtiną išmoką (anuitetą), taikoma taisyklė, kad už visas pensijų fonde sukauptas lėšas, sukakus pensiniam amžiui yra perkamas paprastasis anuitetas, net jei už sukauptą sumą pagal teisės aktų reikalavimus anuiteto įsigijimas nėra privalomas.

Pasirodžius testuojamai skaičiuoklei, internautai šaipėsi, kad prie jos prognozių galėjo prisidėti televizijos orų komentatorius Naglis Šulija. Kiti įtarė, jog pensijų fondai nerimauja dėl mažos grąžos ir baiminasi, kad g sulauks daug prašymų nutraukti pensijų kaupimo sutartis. Juolab kad pensijų fondo nemokumo atveju nebus užtikrintas sukauptų lėšų draudimas.

„Lietuvos žinios“ rašė, kad 2018-ieji buvo treti nuo 2004-ųjų metai, kai pensijų fondai nieko neuždirbo iš investicijų. Jų metinė grąža – neigiama. Vis dėlto pensijų fondų valdytojai pensijų kaupėjus ragino nesibaiminti dėl savo santaupų nuvertėjimo – esą sėkmingi metai ne už kalnų.

Papildomo pensijų kaupimo tarifai nuo 2019 metų

MetaiPensijų kaupimo įmokos dydis, proc.*Iš valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis, proc.**
20191,80,3
20202,10,6
20212,40,9
20222,71,2
2023 ir vėliau31,5

*nuo dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos

**nuo šalies vidutinio darbo užmokesčio vidurkio

Šaltinis: „Sodra“

Sukauptos lėšos į „Sodrą“ grįš per 30 dienų

Į „Lietuvos žinių“ klausimus atsako Saulius Jarmalis, „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas

– Per kiek laiko nuo kliento prašymo stabdyti ar nutraukti pensijų kaupimo sutartį, pensijų fondas turi įvykdyti tokį prašymą ir apie tai informuoti „Sodrą“?

– Vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu Dėl kaupiamųjų pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo į pensijų fondus tvarkos aprašo patvirtinimo, jau kaupiantiems, kurie nori nutraukti kaupimą ar stabdyti: įmokos neskaičiuojamos už tą kalendorinį mėnesį, kai „Sodra“ įregistruoja asmens prašymą Dalyvių ir sutarčių registre, pateiktą pensijų kaupimo bendrovei (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo asmens prašymo gavimo dienos).

– Per kiek laiko „Sodra“, gavusi pensijų fondo informaciją apie sustabdytą ar nutrauktą darbuotojo pensijos kaupimo sutartį, praneš darbovietei apie tai, kad darbuotojo, kuris prie kaupimo prisidėjo 2 proc. atlyginimo (nuo Naujųjų metų 1,8 arba 3 proc.), lešų pervesti į „Sodrą“ nebereikia?

– Iškart, kai įregistruojamas asmens prašymą Dalyvių ir sutarčių registre, bet ne ilgiau kaip per 3 darbo dienas.

Draudėjas per „Sodros“ elektroninę draudėjų aptarnavimo sistemą bus informuojamas iškart, kai įregistruojamas asmens prašymas Dalyvių ir sutarčių registre, bet ne ilgiau kaip per 3 darbo dienas.

– Jeigu darbuotojas nutrauks pensijos kaupimo sutartį sausio mėnesį, ar šį mėnesį dar bus pervedamos įmokos į pensijų fondą?

– Už šį mėnesį įmokos nebeturėtų būti pervedamos. Tai yra, kai žmogus vasario mėnesį gaus atlyginimą už sausį, iš šio atlyginimo įmokos jau nebus išskaičiuotos.

– Per kiek laiko nuo pensijų kaupimo sutarties nutraukimo, pensijų fondas turi grąžinti sukauptą sumą į „Sodrą“?

– Vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu Dėl kaupiamųjų pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo į pensijų fondus tvarkos aprašo patvirtinimo Dalyvio sukauptos lėšos į „Sodros“ biudžetą pervedamos ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų.

– Ar „Sodra“ asmeniškai informuos pensijų kaupimo sutartis nutraukusius asmenis apie jų „grįžimą“ į „Sodrą“ bei jų sukauptus senatvės pensijos taškus, priklausomai nuo „Sodrai“ pensijų fondo grąžintos sumos? Per kiek laiko nuo sutarties nutraukimo tokia informacija pasieks draudžiamuosius?

– Pervedus sukauptą sumą į „Sodrą“, gyventojas asmeninėje paskyroje esančiose suvestinėse ar kreipęsis informacijos į bet kurį „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių galės sužinoti, kiek iš viso apskaitos vienetų jis turi.

– Į papildomo pensijų kaupimo sistemą nuo 2019 metų sausio automatiškai bus įtrauka apie 200 tūkst. asmenų iki 40 metų amžiaus. Ar įmonių buhalterijos, mokėdamos atlyginimus šiems asmenims už sausio mėnesį, jau automatiškai nuskaičiuos papildomai 1,8 proc. nuo dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos?

– Ne. Nuo sausio mėnesio įmokos bus skaičiuojamos tik nuo tų dalyvių atlyginimo, kurie kaupime dalyvavo iki šiol.

Tie gyventojai, kurie kaupime iki šiol nedalyvavo, yra jaunesni nei 40 metų ir įtraukiami į kaupimą, dalyviais taps ir įmokas pradės mokėti nuo liepos, jeigu iki birželio 30 d. nepareikš valios kaupime nedalyvauti.

– Ar šiuos asmenis „Sodra“ informavo apie jų mokamų įmokų pokyčius nuo sausio 1 dienos?

– Asmenys, kurie kaupime iki šiol nedalyvavo, yra jaunesni nei 40 metų amžiaus ir įtraukiami į kaupimą apie tai per asmenines „Sodros“ paskyras ir elektroniniu paštu, jeigu jį yra nurodę „Sodrai“, bus informuoti šią savaitę ir papildomai – registruotais laiškais vasario mėnesį, jeigu nepasitikrins asmeninės paskyros.


SKAIČIAI

Jeigu 1000 eurų į rankas atlyginimo gaunančio darbuotojas iki šiol prie kaupimo prisidėjo įmokomis nuo savo darbo užmokesčio (2+2+2), tuomet 2018 metais visi darbuotojo ir darbdavio mokesčiai sudarė 746 eurus ir plius 27 eurų įmoka į pensijų kaupimo fondą. 2019 metais mokesčiai sudaro 695 eurus ir 52 eurų įmokas į pensijų kaupimo fondą, o atlyginimas į rankas tampa 1026 eurai.

Jeigu 1000 eurų į rankas atlyginimą gaunantis darbuotojas iki šiol prie kaupimo savo įmokomis neprisidėjo (2+0+0) arba išvis kaupime nedalyvavo, tuomet jo mokesčiai 2018 metais sudarė 726 eurus. 2019 metais mokesčiai sudaro 675 eurus ir 31 eurų įmoka į pensijų kaupimo fondą, o atlyginimas į rankas tampa 1021 euras.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGimtasis kraštasGynybaĮdomybėsKontaktai
IstorijaKomentaraiKonkursaiKultūra ir žmonėsReklama
LietuvaPasaulisRinkimų maratonasSportas
Šeima ir sveikataŠvietimas
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika